Skocz do zawartości

Po Instalacji Komunikat Na Monitorze: Out Of Range


aruns

Rekomendowane odpowiedzi

Po instalacji Fedory Core na Pentium 4, 512 MB RAM z kartą graf. Radeon nie udaje się odpalić systemu - na monitorze, po kilku komunikatach tekstowych wszystko nagle się rozjeżdża i ukazuje się komunikat "Out of range" i dalej mogę już oglądać tylko kolorowe paski i ramkę z powyższym tekstem. Reset nic nie daje. Natomiast Windows odpala się bezproblemowo. Czy ktoś zetknął się z takim zachowaniem monitora? Czy można to rozwiązać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy można to rozwiązać?
Epidemia jakaś czy co? :angry:

Człowieku to już chyba 3. albo 4. post na ten sam temat w ostatnim tygodniu - rusz się i poszukaj trochę na forum. Jak Ci mało wyszukiwarki forumowej (bo odlotowa to ona nie jest) to skorzystaj z przeszukania domeny w Googlach ("site:fedora.pl <szukane wyrazy>")

Prawdopodobnie masz problem z częstotliwością odświeżania albo ustawiłeś zbyt wysoką rozdzielczość, nieobsługiwana przez sterowniki linuksa.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a w przypadku monitora lcd skorzystaj z funkcji auto adjust :P
A probowales zalatwic problem auto-adjustem i zadzialalo? Bo ja nigdy, ale wiedzac skad sie bierze problem ide o zaklad ze to akurat nic nie pomoze...

Auto-adjust moze Ci wykryc czestotliwosc odswiezania z jaka karta graficzna podaje obraz na monitor, ale po wykryciu moze Cie co najwyzej poinformowac "Out of range" lub "Out of sync".

Bez obrazy - ale zanim zaczniesz pokazywac jezyk to doczytaj troche o technologiach przesylania/wyswietlania oraz podstawowych parametrach obrazu :P

 

@DAREK_WL: nie tyle bardziej wrazliwe co po prostu nie osiagaja takich wysokich czestotliwosci odswierzania jak klasyczne CRT... dla wiekszosci domowych plaszczakow 60Hz to natywna czestotliwosc odswiezania, wiekszosc przyzwoitych pociagnie 75Hz, niektore semi-professional/professional pojda na 80Hz, ale rzadko ktory nawet profesjonalny pociagnie 100Hz. Stad problemy - czestsze w przypadku LCD...

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To prosze cie EXBROS powiedz mi co mam zrobic w takich sytuacjach gdy dana dystrybucja linuksa lub uniksa wyłacza monitor a polecenie X -confiogure nic nie pomaga po wydaniu polecenia przetestowania tego nowego pliku 'xorg.conf.new mam tak samo wyłaczenie monitora :lammer:

Gdy zajrze do tego wygenerowanego pliku to widze ze tam lioczby oznaczajace odchylanie poziome i pionowe sa niby w porzadku a pomimo to nir chce zadziałac.

Na windows , linuksach w których nie mam problemu z trybem graficznym i PCBSD , DESKTOPBSD mam normalne dla mnie parametry 1280 x 1024 75 hz

Na freebsd , gentoo , symphony os , slackware choc wiele razy próbowałem konfiguracji x-ów niewiele albo nic nie wskórałem bo konfiguracja xorg-a wydaje sie dobra a tu TRYB OSZCZEDNY , POZA ZAKRESEM PRACY i tyle

Na FEDORCE , AUROXIE , MANDRIVIE , SUSE , UBUNTU , KNOPPIX , MEPIS , KATE OS , VIDALINUX , PCBSD , DESKTOPBSD nie ma problemów a na tych które wyliczyłem jako te gorsze nie mozna grafiki normalnie uruchomic.

Czy znasz na to jaki skuteczny sposób EXBROS :rolleyes: :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W instrukcji obsługi monitora zawsze podane są jego zakresy pracy. W przypadku LCD częstotliwości odświeżania będa nizsze niz w CRT. W pliku xorg.conf trzeba po prostu podać ręcznie znamoionowe częstotliwości. Zazwyczaj pomaga, ale bywaja przypadki (na przykład SLax LiveCD), gdzie to NIE pomaga. Jeszcze nigdzie nie udało mi sie dowiedziec, czemu tak się dzieje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Pana WalDo: z calym szacunkiem, ale gugle juz przeszukalem, niniejsze forum równiez.
I jak dasz w wyszukiwarce "xorg.conf" to tez niczego pasujacego nie ma? Niczego o np. sekcji Section "Screen" w pliku xorg.conf? Zreszta powyzej koledzy tez podali pare wyjasnien dlaczego to moze nie dzialac. Ustaw moze mniejsza czestotliwosc odswiezania. A na poczatek tez rozdzielczosc 1024x768. To o ile pamietam natywna rozdzielczosc dla LCD. Chyba, ze masz monitor LCD 19".

 

P.S. A "Pana" mozesz sobie darowac :P

 

[Edit]Piszesz jeszcze cos o pliku xorg.conf.new. Moze warto zrobic

mv /etc/X11/xorg.conf /etc/X11/xorg.conf.old
mv /etc/X11/xorg.conf.new /etc/X11/xorg.conf

A co masz na wyjsciu X -configure?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wobec tego zapytam w inny sposób.

Na tym komputerze i tym samym monitorze bezproblemowo odpala się Windows XP, Mandriva 2007, SUSE i Ubuntu 6.12. Tylko z Fedorą jest taki problem i jak widzę, nie jestem wyjątkiem (więc może coś jest nie tak z samym systemem?). Kilka komunikatów rozpoczynających inicjację systemu i nagle ramka z "Out of range", na tym możliwość odpalania systemu się kończy; widać, że coś się dzieje, bo następuje zmiana szerokości i zabarwienia latających pasków, ale niemożliwe jest nawet wejście do panelu samego monitora. Sprawdzałem ustawienia fabryczne monitora - odświeżanie 60. Jakie zatem powinno być to odświeżanie, żeby Fedora nie wywoływała podobnych komunikatów? Czy inne distra oparte na Red Hacie (np. Aurox) też mogą spowodować takie zachowanie monitora?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzałem ustawienia fabryczne monitora - odświeżanie 60. Jakie zatem powinno być to odświeżanie, żeby Fedora nie wywoływała podobnych komunikatów?
No chyba sam sobie odpowiedziałeś? ;)

Zaryzykuj wpis (w zasadzie już nieużywany) w Section "Screen"

SubSection "Display"
                Viewport   0 0
                Depth     24
                Modes    "1024x768_60"
        EndSubSection

To powinno uruchomić monitor w trybie 1024x768 z odświeżaniem 60MHz. Jak zadziała, to analogicznie próbuj wyższych rozdzielczości.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ma monitor 19'' typowo pracuje na rozdziaĸlce 1280 x 1024 i takie liczby widze w tym xorg-u a mi mo wylacza
Ale czy po tych liczbach widzisz _60? Moze o nich zapomniales, a to jest wlasnie wymuszenie czestotliwosci odswiezania i w Twoim przypadku jest to najwazniejsza czesc wpisu (choc w jej dzialanie sam nie do konca wierze ;) - patrz ostatnia czesc postu...)

 

BTW natywna rozdzialka dla wiekszosci 17"/19" to 1280x1024@60Hz, ale nawet moj badziewny 17" Dell idzie przy tej rozdzielczosci z odswiezaniem 75Hz, wiec pewnie wiekszosc pojdzie.

 

BTW2 (@DAREK WL.) - jedyny znany mi sposob wymuszenia nieszczesnej nizszej czestotliwosci odswiezania to wlasnie ten przytoczony przez WalDo.

Jak cos jest szczegolnie upierdliwe to stosuje jeszcze taki trick, ze zostawiam w xorg.conf kilka wpisow, w rodzaju

 

"1280x1024" "1024x768" "800x600" i zmieniam rozdzialke (na tym kolorowym lub rozsypanym lub calkowicie czarnym ekranie czasem z napisem Out of range / Out of sync) przez Alt-Ctrl [+] lub Alt-Ctrl [-] sekwencyjnie, kilka/kilkanascie razy, odczekujac kilkanascie sekund po kazdym przelaczeniu (czasami niektore karty i monitory potrzebuja sporo czasu by ustabilizowac prace) - zreszta zwykle slychac ciche 'klikniecie' w panelu kiedy przechodzi na inna czestotliwosc...

 

Jak to nie zadziala, to pozostaje juz tylko

 

"1280x1024_75" "1280x1024_60" "1024x768_75" "1024x768_60" i podobnie - zabawa w zmiane rozdzielczosci w locie na rozsypanym obrazie plus dodatkowo jakies Ctrl-Alt-Bckspace co jakis czas...

 

Nie wiem na czym to do konca polega i czemu nie zawsze dziala, bo np. w tej chwili (mimo wpisu "1280x1024_60") moj panel dziala w trybie 1280x1024@75, ale takim sekwencyjnym dosc wolnym przelaczaniem trybow kilka razy udalo mi sie zmusic monitor do pracy...

Pozdro i powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jak mam wejść do jakiegokolwiek pliku, skoro nie mogę się w ogóle dostać do systemu?
W trybie tekstowym też nie możesz załadować??? To by mocno zmieniało sytuację. W takim wypadku sugerowałbym przeinstalowanie systemu, bo to oznacza, że coś jest już tak nakaszanione, że ciężko będzie się pozbierać.

 

Na wszelki wypadek podam co robić żeby wejść do trybu tekstowego bez uruchamiania X-ów. Nie wiem jakie masz ustawienia, ale przy starcie powinieneś widzieć albo napis, że system uruchomi się za ileś tam sek. a jeśli chcesz zobaczyć menu to naciśnij dowolny klawisz (nie pamiętam dokładnie) albo od razu zobaczysz menu GRUB.

Jak już jesteś w menu GRUBa, to naciśnij sekwencję: "a", spacja, "3", enter - Fedora powinna się uruchomić w trybie tekstowym (czyli "init 3").

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...