Skocz do zawartości

Problemy Po Instalacji Fc4


wengis

Rekomendowane odpowiedzi

a wiec jak w temacie po instalacji fc4 nie moge zainstalowac windows xp. po wlozeniu plyty jest napis "instalator sprawdza konfiguraje sprzetowa komtutera.." i dalej nic sie nie dzieje. Czy moze ktos mi pomoze rozwiazac ten problem?:>

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem ten sam problem jak posiadałem bardzo wiele partycji (ponad 8). Jednak pewnego razu chciałem przetestować graficzny instalator gen2 (kiedys moja ulubiona dystra) i skasował mi wszystkie partycjie. Zrobiłem od nowa dwie ( /boot i /) i instalacja windowsa poszła bez problemu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tzn chodzi o to ze najpierw mialem zainstalowanego xpka nastepnie mialem kaprys zeby zainstalowac fc4 no i to wszystko mialem na jednym dysku logicznym na osobnych partycjach. No i moglem korzystac z obu systemow. Natomiast teraz cos mi sie popsulo w xp chcialem zrobic od nowa system i formata dysku c ale nie da sie. moze pomoze calkowite usuniecie pingwina?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Wydaje mi sie, że nie tkwi tu problem fc4 lecz w windzie. Prawdopodobnie złapałeś jakiegoś robala.

Może pomoże taka operacja, spróbuj z formatować partycję C: z poziomu fedory lub uruchom jakiś program (np. partytion magic) z płyty bootowalnej, co pomoże Ci sformatować partycje C:

Nie może być to z płyty XP lub innych wind.

Druga sprawa to po stworzeniu partycji na dysku powinno zostać 7,8 kb wolnej nie przydzielonej przestrzeni dysku. (To tak dla XP) . Jeśli taka przestrzeń nie zostanie XP robi różne jaja.

 

Może te rady coś pomogą

Pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jak usune c i dalej mi sie nie zainstaluje win?;d bede bez kompa.. sprobuje najpierw pousuwac partycje (_linuxowe_ → linuksowe) ORT partition magiciem a jak po tym sie dalej nie bedzie instalowal wtedy sformatuje c z plytki linuksa. jak skoncze powiem co wyszlo ;d

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mialem dokladnie to samo, caly dzien sie bawilem partycjami az doszedlem do tego co pisal @wojtekjs "I zeby to nie bylo na partycji rozszezonej..."

Dopiero jak zrobilem miejsce na winde na partycji podstawowej to instalator ruszyl (utworzylem partycje podsawowa, sformatowalem ja jako fat32 i ustawilem na niej flage BOOT). Na dodatek zrobilem to na pierwszej partycji podstawowej oraz skasowalem bootloadera (dd if=/dev/zero of=/dev/hda bs=446 count=1) aby miec 100% pewnosc ze instalator 'zaskoczy'.

 

W tej chwili partycje mam tak:

1 - ntfs - windows xp 
2 - linuxswap
3 - ext3 (/home)
4 > rozszerzona
     5 - ext3 (/)
    ...
    ...

 

 

PS. Pozniej instlacja poszla normalnie na ntfs

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz usunac partysje C: albo zmienic jej rozmiar tak aby zostalo 7,8 wolnej przestrzeni.

Jak usyniesz parycje i bedziesz ja tworzyc przy instalacji XP to zobaczysz ze zostawi on te 7,8 KB.

Dlatego tez po usunieci partycji i jej ponownym zrobieniu winda daje sie zainstalowac.

Jezeli Fedore masz na innej partycji (rozszerzonej lub podstawowej) operacja powina przejsc bez bulu.

Jedyne co to po instalacji windy musisz uruchomic fedore z plyty i wrzycic do MBR Gruba.

Do usuniecia lub zmiany rozmiaru partycji musisz uzyc partition magica.

Oczywiscie XP musi byc na partycji podstawowej.

Powinno sie trzymac zasady, ze kazdy system powinnismy stawiac na partycji podstawowej. (mozna ich stworzyc na dysku cztery)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zalezy co chcesz zrobic.

Najprosciej bylo by usunac wszystskie partycje (skasowac calkowicie MBR-a: dd if=/dev/zero of=/dev/hda bs=512 count=1) i wtedy na 100% zaskoczy, ale jak masz jakies dane na dysku, to przydalo by sie pozmieniac w partycjach, tak aby wolna partycja na XP byla jako podstawowa (a nie logiczna w rozszerzonej) i sformatowac to nowa jako np. fat32/ntfs (ew. ustawic flage BOOT) i wtedy uruchomic instalator.

 

Ale wydaje mi sie ze najwazniejsza jest ta flaga BOOT (czy tam ACTIVE?)

 

Podaj wynik: fdisk -l

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oto wynik (uruchamialem to z trybu awaryjnego z plytki instalacyjnej gdyz zapomnialem haslo na roota w linuksie )

 

device boot start end Id system

/dev/hdc1 * 1 1305 c W95 fat32 (LBA)

/dev/hdc2 1306 9732 f W95 ext'd (LBA)

/dev/hdc5 1306 8457 b W95 fat32 (LBA)

/dev/hdc6 8458 8470 83 linux

/dev/hdc7 8471 8535 82 linux swap/solaris

 

sorki ze tak dlugo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz partycje fat32 jako podstawowa czyli ustaw ja (hdc1 - w windowsie pewnie bedzie to C:) jako BOOT/ACTIVE w np. partition magic, i powinna ci instalka XP ruszyc.

 

Jak nie to moza bedzie sprowoac wyczyscic boot loader, ale z tym ACTIVE/BOOT powinno byc ok.

 

Rozumeim, ze XP'ka chcesz miec na: /dev/hdc1 * 1 1305 c W95 fat32 (LBA)?

 

 

@alkman

Wiem, ze windows xp (instalator) zawsze zostawia na koncu dysku 7,8MiB nieprzydzieloengo miejsca, ale ja z tego co pamietam robilem to bez tego wolnego miejsca, i poszlo.

 

PS. Moze windows xp przechowuje tam jakies tajne dane ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...