Skocz do zawartości

Samodzielna Kompilacja Programu - Jak


patryk_f

Rekomendowane odpowiedzi

szukałem programu do katalogowania zbiorów na dyskach dvd/cd ale zauważylem ze są dostępne jedynie w formie kodu żródłowego

 

Próbowałem już coś sam robić ale niewiele z tego wyszło.

szukałem czegoś na forum ale niewiele znalazłem

 

Czy ktoś wie gdzie moze być stronka opisując jak najlepiej jak to zrobić - zarowno paczki RPM oraz kompilacja na własny komputer.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. oldwiki.fedora.pl/Administracja/RPM

 

2. przebudowanie z paczki.src.rpm

# środowisko do budowania pakietów

yum install rpmdevtools

 

# przygotowanie odpowiedniej struktury katalogów.

rpmdev-setuptree

 

# zbudowanie pakietu (plików wynikowych szukać w ~/rpmbuild/RPMS/).

rpmbuild --rebuild *.src.rpm

# jeśli zatrzyma się po chwili to pewnie brak zależności (powinny być wypisane na wyjściu), jeśli trwa i trwa ...i trwa to dobrze, tak ma być

 

# jeśli coś jest nie tak z plikiem .spec, zależności or sth to

# wchodzisz do ~/rpmbuild/SPEC/

# poprawiasz plik *.spec i dajesz

# rpmbuild -ba *.spec

 

# pozostaje zainstalowanie otrzymanych pakietów

yum localinstall --nogpgcheck paczka.rpm

 

3. zbudowanie paczki.rpm od zera - jak nie umiesz tego znaleźć na forum, to na pewno nie zbudujesz samej paczki.

 

4. ze źródeł: google "make install"

 

5. więcej sposobów nie znaju

Edytowane przez WalDo
Aktualizacja linku w pkt.1.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To powinno pomóc -> http://fedoraproject.org/wiki/PackageMaint...ingPackageHowTo

aczkolwiek jest tam dość sporo informacji które mogą być niezrozumiałe na pierwszy rzut oka - wtedy polecam standardową kompilację programu (jak znajdziesz w pliku INSTALL programu), a później zamiast make install użyć programu do robienia paczek "checkinstall". Nie jest idealny, ale do domowego zastosowania powinien Ci na początek wystarczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

na wlasna reke to " Święta Trójca" :) tzn ./.configure && make && make install, configure mozna z prefiksem --prefix=/usr/local zeby bajzlu w systemie nie robic. zdaje sie ze standardowo to tylko make install 3ba pod rootem zrobic

 

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na wlasna reke to " Święta Trójca" :) tzn ./.configure && make && make install, configure mozna z prefiksem --prefix=/usr/local zeby bajzlu w systemie nie robic. zdaje sie ze standardowo to tylko make install 3ba pod rootem zrobic

 

pozdr

Ta "Święta Trójca" nie jest już wcale taka pewna, odkąd coraz więcej projektów zaczyna korzystać z cmake zamiast z autotools :)

Aczkolwiek różnica duża nie jest:

cmake . && make && su -c "/folder/progamu/make install"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

@Sokar620 nie myślałeś o tym żeby rozbić trochę ten swój artykuł? Nie zrozum mnie źle, jest świetny ale gigantyczny. Zarządzanie pakietami to rpm i yum (tego bym nie rozdzielał), ale budowanie własnego rpm to już temat na osobny art i jako rzecz bardziej zaawansowana. Proponuje:

1. Zarządzanie pakietami = rpm i yum, bo w końcu tytuł jest tylko o zarządzaniu

2. Budowanie paczki RPM = jakby nie patrzeć zaawansowane rzeczy (tu też o paczkach xxx.src.rpm)

3. Instalacjia programu ze źródeł = to ma być tylko dla początkujący, rzadnych cudów

4. RPM - procedury ratunkowe = tylko awarie

 

ps. trochę nazewnictwo trzeba by ujednolicić, bo chaos :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...