Skocz do zawartości

E-deklaracje - Mini How-to


thof

Rekomendowane odpowiedzi

e-Deklaracje - program do wysyłania pitów i innych deklaracji.

 

Potrzebne programy: Adobe Reader, Adobe AIR i aplikacji DesktopAir.

 

Wszystkie kroki wykonujemy jako root:

1. Trzeba ściągnąć Adobe Readera ze strony http://get.adobe.com/reader/ (jako pakiet rpm) i zainstalować np. w ten sposób:

yum localinstall AdbeRdr*.rpm --nogpgcheck

2. Należy ściągnąć Adobe AIR ze strony http://get.adobe.com/air/ i zainstalować (lepiej nie zmieniać domyślnego katalogu instalacyjnego):

chmod +x AdobeAIRInstaller.bin
./AdobeAIRInstaller.bin

3. Teraz trik (błąd Adobe AIR):

for c in /etc/opt/Adobe/certificates/crypt/*.0; do aucm -n $(basename $c) -t true; done

Ewentualnie jeśli nadal występują błędy przy instalacji programu e-Deklaracje można przenieść ten katalog poleceniem:

mv /etc/opt/Adobe/certificates/crypt /etc/opt/Adobe/certificates/crypt_bac

4. Ostatni krok to ściągnięcie programu e-Deklaracje (link http://e-deklaracje.mf.gov.pl/files/dopobr...acjeDesktop.air ) i jego instalacja poleceniem (Uwaga1: należy podać pełną ścieżkę do katalogu, w którym znajduje się ściągnięty program):

Adobe\ AIR\ Application\ Installer /pełna/ścieżka/do/katalogu/e-DeklaracjeDesktop.air

Uwaga2: lepiej nie zmieniać domyślnego katalogu instalacyjnego, bo może wystąpić błąd 500.

Aplikacja po instalacji znajduje się w Programy -> Akcesoria. Czasami zawiesza się zaraz po uruchomieniu i należy włączyć ponownie (na szczęście rzadko).

Trochę mnie zaskoczyło, że użyli tej "maszyny wirtualnej" od Adobe, ale dzięki temu nawet na linuksie można wypełnić pit.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Mam problem wszystko sie zainstalowalo jak nalezy - odpalam e-deklaracje i na wstepie dostaje okienko i tam :

 

Prosze wprowadzic haslo do domyslnej bazy kluczy aby ja odblokowac

 

Program e-deklaracje (/opt/e-deklaracje/bin/e-deklaracje ) wymaga dostepu do domyslnej bazy kluczy ktora jest zablokowana

 

no i jest pole do wpisania hasla - ale nie ma zielonego pojecia o jakie haslo chodzi :) help ;)

 

a w konsoli mam taki komunikat

 

Unable to store values in GnomeKeyring!

 

KB: cpsid_49267 (http://go.adobe.com/kb/ts_cpsid_49267_en-us)

Nie można pobrać wartości "/system/proxy/mode": Nie można nawiązać połączenia z serwerem konfiguracji. Możliwe, że konieczne będzie uaktywnienie obsługi TCP/IP w konfiguracji ORBit, może to też być spowodowane blokadami NFS pozostałymi po awarii systemu.

Aby uzyskać więcej informacji proszę odwiedzić stronę http://projects.gnome.org/gconf/. (szczegóły - 1: Nie można uzyskać połączenia z sesją: Did not receive a reply.

 

wybaczcie mi :( wystarczy podac haslo uzytkownika - podawalem roota bo nie wpadlem ze bedzie wymagane haslo zwyklego usera :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Instalacja poszła bez problemów. Adobe rEadera i AIR. Przy instalacji e-deklaracji.air się wykładało więć zrobiłem ten myk z pętlą w howo i instalka e-deklaracji poszła.

Ja zainstalowałem zgodnie z how-to ale mam dwa problemy

 

1. Nie mogę stworzyć profilu bo tam gdzie powinny byc pola profilu nie mam żadnych pól

2. Wobec 1 chciałem kliknąć na "Katalog Formularz". NIestety tutaj żadne formularze się nie pokazują

 

W czym może być problem?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem ten sam problem. Okazało się że "błąd" dotyczył samego adobeAIR. rozwiązanie znalazłem tutaj:

 

http://kb2.adobe.com/cps/492/cpsid_49267.html

 

Podane jest tam rozwiązanie dla GNOME (GnomeKeyring) oraz KDE (Kwallet). U mnie zadziałało i pomogło.

 

Druga sprawa to podczas prób zainstalowałem nawet AdobeAIR 2.0 Beta i jak już rozwiązałem problem z profilem według powyższych wskazówek, to dalej nie ładowały mi się już same formularze PIT. Dopiero zainstalowanie wersji niższej AdobeAIR pomogło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok więc potwierdzam rozwiązanie działa. Dziś nawet update automatycznie programu mi się zrobił więc bardzo pozytywnie jestem zaskoczony.

 

Mam tylko pytanie do tych którzy przeszli cały proces. Czy po wysłaniu i otrzymaniu potwierdzenia można to potwierdzenie UPO sobie zapisać np do pliku PDF (bądź innego formatu niezależnego od programu e-Deklaracje) czy też jest tylko opcja programu drukuj? Bo jeśli nie to wypełnię jeszcze raz tam gdzie mam drukarkę bo jak miało by zostać zaszyte gdzieś w programie to nie fajnie.

Aktualnie nie mam drukarki na tym kompie więc chciałbym sobie to jakże_ważne_potwierdzenie móc przenieść i wydrukować gdzie indziej.

 

 

Przydało by się opracować metodę backupu danych z tego programu tak by w przypadku konieczności instalacji na czysto lub update'u fedory nie tracić danych typu informacje konfiguracyjne, stare zapisane zeznania oraz UPO. Nie wiem ale być może chodzi o katalog /opt/e-Deklaracje/share/

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do zapisywania do pliku PDF wypełnionej deklaracji oraz UPO, to wystarczy podczas przeglądania danego dokumentu (na aktywnym oknie formularza) wcisnąć klawisz F8 wtedy pojawi się pasek narzędziowy Adobe-a i z niego wybrać zapisz. Lub drugie szybszy sposób, jak podaje instrukcja programu wystarczy wcisnąć kombinację Ctrl+Shift+s (tego drugiego rozwiązania nie sprawdzałem, ale pewnie też działa).

 

Program ma w sobie dodatkowo opcję importu i exportu danych. Jest ona w "zakładce" /Ustawienia Programu\, i chyba to odpowiada za BACKUP danych.

 

Co do danych programu eDeklaracje to przechowywane są prawdopodobnie w następujących katalogach:

/home/<nazwa uzytkownika>/.appdata/e-Deklaracje.I_jakieś_tam_znaki

/home/artur/.appdata/Adobe/AIR/ELS/e-Deklaracje.I_jakieś_tam_znaki

 

Pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 months later...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...