Skocz do zawartości

Jak Uruchomić Bootowanie Z Usb Jeśli Bios Nie Ma Takiej Opcji


Jusko

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

No więc tak:

 

Przeprowadziłem się. Komputer stacjonarny zostawiłem w domu (dla rodziny). Kupiłem sobie za to lapka, jakim jest (HP) Compaq Evo n610c. Problem w tym, że...napęd który siedzi w MultiBay'u jest tylko czytnikiem DVD/CD. Chciałbym zainstalować Fedorkę. Windows XP na pokładzie mnie dobija - wczoraj założyłem internet i zwiedziłem nasze fedorowe forum + poczta a już nabawiłem się wirusów, które wykrywał tylko jakiś ComboFix, a standardowy antywirus nie. Jako, że w lapku mam tylko 512MB RAM to przed przeprowadzką nagrałem na płytkę F12 z XFCE. Niestety po drodze pochrzaniły się sumy kontrolne i na dłuższą metę widzę "Boot have failed, sleeping forever...". Jako że nie mam nagrywarki to nie mam jak sobie Fedory nagrać, a że BIOS opcji bootowania z USB nie ma, no to mam niezły psikus... Próbowałem załapać się na Fedora FreeMedia lecz przy złożeniu zamówienia widzę jedynie info o tym, że nie mam uprawnień do stworzenia biletu po płytkę...

 

Do rzeczy - wiecie jak zbootować USB bez opcji takiej w BIOS? Niby jest to: http://www.plop.at/en/bootmanager.html. W praktyce jednak nawet nie chce mi się zainstalować na dysku, ponieważ...nie widzi dysku twardego :blink: Także mam niezłą zagwozdkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- Fajne narzędzie to UNetbootin. Dawno temu był taki instalator Debiana w postaci exe.

- Może można jakoś dodać do windowsowego boot.ini bootowanie z usb (z iso to już wątpię). Na pewno można dodać linuksa do boot.ini, więc z usb też można pokombinować.

- W skrajnym absurdzie można utworzyć zestaw partycji dla linuksa pod windą, "zrzutować geometrię partycji" do pliku-dysku do VirtualBox (to jest na wiki ) i zainstalować na nich linuksa pod VirtualBox. Bootloader musi być poza mbr i trzeba z jego początku zrobić plik do boot.ini (szukaj opisów w sieci jak dodać linuksa do boot.ini). Jak zrzutujesz cały dysk to może nawet gruba w mbr da się zainstalować :) ale tego bym nie ryzykował.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://forum.dug.net.pl/viewtopic.php?id=10873 (+ linki podane w wątku)

http://groups.google.com/group/alt.pl.comp...f0ed49df9?pli=1

 

Pewnie jeszcze inne, może coś uda się jednak wyszukać http://www.google.pl/search?hl=pl&sour...q=&gs_rfai=

 

[EDIT]

Jeśli masz jakąś płytę instalacyjna Fedory albo LiveCD to powinna też istnieć tam opcja "Boot from local drive".

Po wejściu w edycję widzisz linijke

.localboot 0xffff

I tu trzeba popróbować. Wiem, że dla 1. dysku trzeba zmienić 0xffff na 0x80, dla drugiego na 0x81 itd. W końcu trafisz na "numerek" Twojego pendrive :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ładnie wyszperane :)

 

Jak ktoś ten albo inny sposób ogarnie, to prośba o mały art na wiki.fedora.pl wrzucić. Jusko, głównie do Ciebie mówię :P Jeśli uda Ci się w jakiś sposób wystartować z USB bez możliwości ustawienia startu z USB w biosie, to napisz kilka zdań. Ludzkość - szczególnie polskojęzyczna - będzie Ci wdzięczna :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym usb to nie wiem, czy to w ogóle jest możliwe, bo z tego co czytałem to bootloadery korzystają z urządzeń udostępnionych przez bios. Jeśli bootowanie z usb jest wyłączone w bios to klapa, bo to urządzenie na tym poziomie nie istnieje. Natomiast obrazy iso z dysku można bootować z obu systemów, przy czym pod linuksem trzeba go najpierw rozebrać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie udało mi się ruszyć Fedory. Generalnie nagrywarka byłaby mi zbędna, ale to jest to - potrzebowałem jej zawsze do wypalania iso z GNU/Linux :-) Choćby jako kopia, gdyby pre-upgrade nawalił. Niemniej nie przeskoczę chyba tego :-( Grub4DOS korzysta właśnie z urządzeń dostępnych w BIOS, a tam USB nie ma. Kupię chyba gdzieś po prostu DVD-RW płytkę i dorwę pomocnego sąsiada z nagrywarką :-) W międzyczasie może kupię sobie kiedyś jakąś zewnętrzną. Niestety jak na złość jest 0 rozsiewających spin Fedory z XFCE i tak już cały dzień... Wolałbym co prawda GNOME, ale 512 MB RAM to chyba nieco za mało na dłuższą metę dla tego środowiska. Dzięki za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Jusko

Chyba sie nie zrozumielismy. Sciagasz sobie obraz iso fedory na dysku C:\ i tyle. Grub4dos uruchomi C:\fedora.iso a w przyszlosci mozesz tez uzywac "gdyby preupgrade nawalil". Ja nie widze problemu dopóki dziala bootloader z windowsa. Moze cos jest nie jasne dla Ciebie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc ściągam to: http://sourceforge.net/projects/grub4dos/f...06.EXE/download (link wyszperany z downloadu strony Grub4DOS)? OK, jest pliczek exe do instalacji. Ale ni w ząb nie łapię przykładu jak miałbym uruchomić przykładowo plik C:\Fedora12.iso <_< Może przez to, że późna godzina i w pracy siedzę :-P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

* No nie żartuj, dałem Ci pełną instrukcję do grub4dos. Sprawdzałem to u siebie na wirtualnym Windowsie, do zabootowania SystemRescueCD, ale po ekranie powitalnym przy ładowaniu kernela wywala się VirtualBox. Może to nie działa na virtualnej maszynie z powodu fragmentacji virtualnego dysku.

* UNetbootin nawet nie sprawdziłeś, a chyba prościej się nie da.

* Nagrywarki to przeżytek, nie pamiętam kiedy jej ostatnio używałem. Wydasz tylko kasę na coś co się kurzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż - udało się i nie udało. Raz, że udało się zbootować iso z hdd, druga sprawa że podczas ładowania występuje:

 

no root device
sleeping forever

 

Jakoś tak to było :rolleyes:

 

Więc...aby zbootować potrzebowałem GRUB dla DOS'a, system Windows (w moim przypadku XP, dla Visty i 7 było chyba nieco inaczej...) oraz trochę googlowania. Moje menu.lst:

 

title Fedora12 (iso)
find --set-root --ignore-floppies /Fed12.iso
map --heads=0 --sectors-per-track=0 /Fed12.iso (hd32)
map --hook
chainloader (hd32)

 

 

Nie wiem, czy da się to przeskoczyć. Generalnie Fedora bootuje do połowy, potem pojawia się to.

 

Czy nagrywarki to przeżytek...cóż - tak i nie, zależy co kto posiada. Gdybym ja miał bootowanie z USB to nie byłoby problemu.

 

ps: Unetbootin nigdy nie potrafił dobrze stworzyć mi Fedory USB z iso. Działał jedynie Fedora USB Creator, który jednak tworzył bądź co bądź sprawny Live na USB, ale tworzył je coś koło ~30min zawsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...