Skocz do zawartości

Dlaczego Nie Mogę Uruchomić Kvm


krzytof

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.
Może mógł by mi ktoś pomóc.

Jestem trzeci dzień na Fedorze i zainstalowałem ją głównie dlatego że xen miał tu dobrze działać.

Ale niestety jak na razie nie chce mi działać a ja nie mam już pomysłów co może być tego przyczyną.

 

Oto moja konfiguracja i zainstalowane oprogramowanie:

 

- Procesor Intel Core i5-4570

- Płyta GIGABYTE GA-H87-HD3

- Fedora 19 KDE

- Xen 4.2.2

    #  xm dmesg | head:

 

 

# xm dmesg | head
__ __ _ _ ____ ____ _ ___ __ _ ___
\ \/ /___ _ __ | || | |___ \ |___ \ / |/ _ \ / _| ___/ |/ _ \
\ // _ \ '_ \ | || |_ __) | __) |__| | | | || |_ / __| | (_) |
/ \ __/ | | | |__ _| / __/ _ / __/|__| | |_| || _| (__| |\__, |
/_/\_\___|_| |_| |_|(_)_____(_)_____| |_|\___(_)_| \___|_| /_/

(XEN) Xen version 4.2.2 ([email protected]) (gcc (GCC) 4.8.1 20130603 (Red Hat 4.8.1-1)) Wed Jun 26 19:19:54 UTC 2013
(XEN) Latest ChangeSet: unavailable
(XEN) Bootloader: GRUB 2.00
(XEN) Command line: placeholder

 

 

   #  rpm -q qemu-kvm:
        qemu-kvm-1.4.2-7.fc19.x86_64

 

  # grep 'vmx' /proc/cpuinfo:

 

# grep 'vmx' /proc/cpuinfo
flags : fpu vme de pse tsc msr pae mce cx8 apic sep mtrr pge mca cmov pat pse36 clflush dts acpi mmx fxsr sse sse2 ss ht tm pbe syscall nx pdpe1gb rdtscp lm constant_tsc arch_perfmon pebs bts rep_good nopl xtopology nonstop_tsc aperfmperf eagerfpu pni pclmulqdq dtes64 monitor ds_cpl vmx smx est tm2 ssse3 fma cx16 xtpr pdcm pcid sse4_1 sse4_2 x2apic movbe popcnt tsc_deadline_timer aes xsave avx f16c rdrand lahf_lm abm ida arat xsaveopt pln pts dtherm tpr_shadow vnmi flexpriority ept vpid fsgsbase tsc_adjust bmi1 hle avx2 smep bmi2 erms invpcid rtm
flags : fpu vme de pse tsc msr pae mce cx8 apic sep mtrr pge mca cmov pat pse36 clflush dts acpi mmx fxsr sse sse2 ss ht tm pbe syscall nx pdpe1gb rdtscp lm constant_tsc arch_perfmon pebs bts rep_good nopl xtopology nonstop_tsc aperfmperf eagerfpu pni pclmulqdq dtes64 monitor ds_cpl vmx smx est tm2 ssse3 fma cx16 xtpr pdcm pcid sse4_1 sse4_2 x2apic movbe popcnt tsc_deadline_timer aes xsave avx f16c rdrand lahf_lm abm ida arat xsaveopt pln pts dtherm tpr_shadow vnmi flexpriority ept vpid fsgsbase tsc_adjust bmi1 hle avx2 smep bmi2 erms invpcid rtm
flags : fpu vme de pse tsc msr pae mce cx8 apic sep mtrr pge mca cmov pat pse36 clflush dts acpi mmx fxsr sse sse2 ss ht tm pbe syscall nx pdpe1gb rdtscp lm constant_tsc arch_perfmon pebs bts rep_good nopl xtopology nonstop_tsc aperfmperf eagerfpu pni pclmulqdq dtes64 monitor ds_cpl vmx smx est tm2 ssse3 fma cx16 xtpr pdcm pcid sse4_1 sse4_2 x2apic movbe popcnt tsc_deadline_timer aes xsave avx f16c rdrand lahf_lm abm ida arat xsaveopt pln pts dtherm tpr_shadow vnmi flexpriority ept vpid fsgsbase tsc_adjust bmi1 hle avx2 smep bmi2 erms invpcid rtm
flags : fpu vme de pse tsc msr pae mce cx8 apic sep mtrr pge mca cmov pat pse36 clflush dts acpi mmx fxsr sse sse2 ss ht tm pbe syscall nx pdpe1gb rdtscp lm constant_tsc arch_perfmon pebs bts rep_good nopl xtopology nonstop_tsc aperfmperf eagerfpu pni pclmulqdq dtes64 monitor ds_cpl vmx smx est tm2 ssse3 fma cx16 xtpr pdcm pcid sse4_1 sse4_2 x2apic movbe popcnt tsc_deadline_timer aes xsave avx f16c rdrand lahf_lm abm ida arat xsaveopt pln pts dtherm tpr_shadow vnmi flexpriority ept vpid fsgsbase tsc_adjust bmi1 hle avx2 smep bmi2 erms invpcid rtm

 

 

 

Przy próbie instalacji nowej maszyny dostaje komunikat:

        Warning: KVM nie jest dostępne. Może to oznaczać, że pakiet KVM nie jest zainstalowany

        lub moduły KVM jądra nie są wczytane. Wydajność maszyny wirtualnej może być niska.

 

Maszyna wirtualna działa tak powoli że nie da się nic z nią zrobić.

Co może być tego przyczyną?

Bardzo proszę o pomoc.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy to rozwiąże problem jednak jeśli chodzi o XEN, to chyba warto posłużyć się tą instrukcją → http://wiki.xen.org/wiki/Fedora_Host_Installation

 

[EDIT]

eee, tam... Jest pewnie dokładnie tak jak w komunikacie. niezaładowany moduł kvm

Jeśli polecenie:

lsmod | grep kvm
nic nie zwraca, to spróbuj załadować ten moduł i powinno byc OK.

insmod /usr/lib/modules/`uname -r`/kernel/arch/x86/kvm/kvm.ko
Polecenia oczywiście należy wykonać jako root. Edytowane przez WalDo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety ale nadal to samo.

Moduł kvm niebył załadowany więc go załadowałem ale nadal przy próbie uruchomienia nowej maszyny przy pomocy

"virt-manager" dostaje komunikat  "Warning: KVM nie jest dostępne."

xen instalowałem według tego opisu:  http://major.io/2013/06/02/installing-the-xen-hypervisor-on-fedora-19/.

Wydaję mi się że jest to opis podobny do tego który podałeś.

Zrobiłem "SELINUXTYPE=permissive" oraz zainstalowałem libvirt.

W GRUBie mam wybrane "Fedora, with Xen hypervisor" i wszystko ładnie się uruchamia.

Więc co jest nie tak ?

Bardzo proszę o pomoc.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę poszukałem na innych forach i dowiedziałem się że powinny być załadowane dwa moduły.

W moim przypadku "kvm" oraz "kvm-intel".

"kvm" ładuje się bez problemu natomiast przy próbie załadowania "kvm-intel" dostaje komunikat: "modprobe: ERROR: could not insert 'kvm_intel': Operation not supported".

W takim układzie, jedyne co mi przychodzi do głowy to brak sterownika do mojego procesora.

Procesor to Intel Haswell i pewnie nie doczekał się jeszcze solidnego wsparcia w linuxie.

Gdyby miał ktoś jeszcze jakieś pomysły to chętnie skorzystam ale powoli daje za wygraną.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba debugować - wyładuj moduł KVM. A następnie załaduj ponownie jego i 'kvm_intel' a następnie  zobacz co mówi 'dmesg |grep -i kvm'.

 

Może być też, tak, że w biose masz powyłączane jakieś opcje dotyczące wirtualizacji.

 

 

EDIT:

Sekundka googlowania (przedostatni post):

 

https://forums.mageia.org/en/viewtopic.php?f=8&t=4515

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uruchomiłem system ze zwykłego kernela (bez xen) i ku mojemu zdziwieniu po wpisaniu w konsoli " # lsmod | grep kvm "otrzymałem:

kvm_intel             138528  0
kvm                   422809  1 kvm_intel

Odpaliłem ""virt-manager" i przeprowadziłem próbną instalację w trybie  qemu-kvm.

Cały proces instalacji i uruchomienie systemu przebiegło bez problemu.

Więc problem musi chyba leżeć po stronie xen-a.

 

W BIOS-ie mam dwie opcje dotyczące wirtualizacji: "sprzętowa wirtualizacja Intel - włączona" oraz "VT-d - włączone"

 

Tu jeszcze podam wpis w GRUB-ie odpowiedzialny za uruchomienie xen-a:

menuentry 'Fedora, with Xen hypervisor' --class fedora --class gnu-linux --class gnu --class os --class xen $menuentry_id_option 'xen-gnulinux-simple-5c80bef4-52e1-460e-b5c7-bd0ad9b3271d' {
insmod part_msdos
insmod ext2
set root='hd0,msdos1'
if [ x$feature_platform_search_hint = xy ]; then
search --no-floppy --fs-uuid --set=root --hint-bios=hd0,msdos1 --hint-efi=hd0,msdos1 --hint-baremetal=ahci0,msdos1 --hint='hd0,msdos1' 5c80bef4-52e1-460e-b5c7-bd0ad9b3271d
else
search --no-floppy --fs-uuid --set=root 5c80bef4-52e1-460e-b5c7-bd0ad9b3271d
fi
echo 'Loading Xen xen ...'
if [ "$grub_platform" = "pc" -o "$grub_platform" = "" ]; then
xen_rm_opts
else
xen_rm_opts="no-real-mode edd=off"
fi
multiboot /boot/xen.gz placeholder ${xen_rm_opts}
echo 'Loading Linux 3.10.7-200.fc19.x86_64 ...'
module /boot/vmlinuz-3.10.7-200.fc19.x86_64 placeholder root=UUID=5c80bef4-52e1-460e-b5c7-bd0ad9b3271d ro rd.md=0 rd.lvm=0 rd.dm=0 rd.luks=0 vconsole.font=latarcyrheb-sun16 vconsole.keymap=pl2 rhgb quiet
echo 'Loading initial ramdisk ...'
module /boot/initramfs-3.10.7-200.fc19.x86_64.img
}

WalDo - docelowo chciałbym iść w tym kierunku: http://www.overclock.net/t/1205216/guide-create-a-gaming-virtual-machine

 

 

 

Przyjrzałem się dokładnie komunikatom wyświetlanym przez GRUB-a w trakcie uruchamiania xen-a i zauważyłem tam

error: can't find command 'xen_rm_opts'
Loading Linux 3.10.7-200.fc19.x86_64

Więc to pewnie rozwala mi całego xen-a.

Ale nie wiem co to jest.

Przeinstalowałem wszystko od nowa i nadal to samo.

Co robić dalej?

 

 

 

# dmesg |grep -i kvm
#
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stosunkowo mało osób zajmuje się wirtualizacją do zastosowań o jakich piszesz.

Ponadto problem najwyraźniej zależy od sprzętu. Ja u siebie, tak jak pisałem wyżej w #2, zainstalowałem zgodnie z instrukcją, zrobiłem insmod i działa. Bez modyfikacji GRUB2, bez żadnych dodatkowych czynności.

 

Może spróbuj od początku zgodnie z opisem na xen.org?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez przesady :) To nie Windows :) Myślę raczej o wycofaniu się ze zmian, które wprowadziłeś tzn. głownie usunięcie konfiguracji interfejsu br0 (przynajmniej u mnie to było br0), przywrócenie obsługi NM, wyłączenie (stop + disable) serwisu xend itp.

Krótko mówiąc przypomnij sobie co po kolei robiłeś i wykonaj powrót do przeszłości. Potem restart, yum update, jeśli będzie nowe jajko to restart jeszcze raz i potem już pomału i spokojnie wg instrukcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeinstalowałem wszystko i nadal ta sama sytuacja.

Czyli uruchamiając system na zwykłym kernelu działa kvm:

 

         # lsmod | grep kvm
           kvm_intel             138538  0
           kvm                   431315  1 kvm_intel

 

Natomiast uruchamiając system przez xen-a, kvm nie działa.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalowałem xen-a według opisu podanego przez WalDo  w drugim poście.

KVM zainstalował się automatycznie jako zależność.

Po uruchomieniu "virt-manager-a" w środowisku "xen" i próbie instalacji systemu gościa dostaję komunikat:

Warning: KVM nie jest dostępne. Może to oznaczać, że pakiet KVM nie jest zainstalowany
lub moduły KVM jądra nie są wczytane. Wydajność maszyny wirtualnej może być niska.

Maszyna wirtualna działa tak powoli że nie da się nic z nią zrobić.

Instalowany system gość to win XP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...