Skocz do zawartości

Lvm2 A Raid1


Delleg

Rekomendowane odpowiedzi

Instalując CentOS 6.4 na serwerze, którym administruje miałem do dyspozycji wyłącznie jeden dysk 500 GB. Aktualnie zostały zakupione 2 dyski twarde 1TB każdy. Dostałem polecenie stworzyć z nich RAID1. Niestety system domyślnie instaluje się w LVM2, co stwarza problem. Jak stworzyć RAID1 w systemie w którym główny system plików działa pod kontrolą LVM?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyjąłem założenie, że piszesz o md w przypadku RAID-a, czyli partycja+PV+VG+LV+RAID1 (md)+filesystem. Właściwie tworzy się tak samo jak na zwykłych partycjach. LV to kawałek prezentujący przestrzeń blokową, tak samo jak partycja. W momencie tworzenia RAID-a nie ma znaczenia, czy zbudujesz go tak czy siak. Kolejność będzie miała jednak wpływ na dalsze operowanie - np. kolejność komend typu resize.

 

Możesz też zaatakować temat od drugiej strony, co ja praktykuję na swoich serwerach. Z partycji złożyć urządzenia md, a dopiero na nich LVM. Daje to bardzo fajną elastyczność w zarządzaniu. Zdarzyło mi się już nawet, że nie dało się sfajczonego dysku wymienić, bo już ich nie było na rynku. Odbudowałem RAID-a na większy dysk, pierwotny wymieniłem i jeszcze raz odbudowałem, potem resize md, PV, LV i filesystemu i serwer bez restartu dorobił się większej przestrzeni :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...