Skocz do zawartości

Instalacja Windows Xp, Fedora I Ubnutu.


poohateq

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Jestem nowym użytkownikiem i świeżym odbiorcą fedory. Podoba mi się w niej innowacyjność i pomysłowość. Jestem ciekawy tego systemu, natomiast chcę mieć oryginalnego windowsa u siebie chcę mieć ubuntu które bardzo lubię/cenię i jest proste no i fedora jako dodatek do nauki i zabawy ;)

Mam lapka Intel Core2Duo 2,2Gh, Grafikę Nvidia podstawową maks 512 Ram, Dysk 320Gb i na razie 2 Gb Ramu.

 

Szukałem kilka stron z opisem jak instalować ale wolę dopytać specjalistów w tej dziedzinie. Ponieważ nie jestem jakimś już mega ciamajdą znalazłem kilka wątków które dały mi odpowiedzi ale nie na wszystko. Linki które znalazłem :

 

http://askubuntu.com/questions/156045/how-do-i-triple-boot-ubuntu-fedora-and-windows-7

http://wiki.fedora.pl/wiki/Poradnik_F20_%28Heisenbug%29#Uruchomienie_instalatora

http://www.linuxbsdos.com/2013/03/05/triple-boot-windows-7-ubuntu-12-10-and-fedora-18-on-one-hdd/2/

 

Natomiast one nie są na tyle dokładnie opisane że mam kilka pytań. Napiszę jak ja widzę tą instalację tych 3 systemów na jednym dysku i proszę o ewentualną korektę ;)

 

1. Najpierw na kartce dzielę sobie jak mam mieć rozłożone dyski. -> w moim przypadku 320GB (20Gb to dane awaryjne więc mam 300Gb dla siebie)

Windows XP 146Gb (Win 50Gb / 30Gb Film / 25 Gb Mp3 / 26Gb prog / 15Gb dok)

Fedora (/ 15Gb ; swap 2Gb ; /home 10Gb )

Linux (/ 15Gb ; swap 2Gb ; /home 10Gb)

2. Teraz instaluje Windows Xp dzieląc dysk na partycje które chcę czyli 50/30/25/26/15

3. Nastepnie Fedora: / swap i /home

4. Linux: / swap i /home

5. W tym przypadku GRUB2 instaluje się z Linuxa i dzięki temu mogę odpalić dowolny system bo GRUB odnajduje wszystkie.

 

Cieszę się 3 systemami na jednym HDD.

 

Ale jeszcze:
Przy ubuntu nigdy nie martwiłem się o sumy kontrolne a przy feodrze w wiki jest:

czy suma kontrolna SHA256 ściągniętego pliku ISO jest poprawna.

Czy muszę to sprawdzać? czy nie pobieram po prostu płyty z Fedorą i instaluje normalnie jak ubuntu?

 

Dziękuję za odpowiedzi!

Pozdrawiam

Poohateq

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie uwagi na szybko:

1.swap wystarczy jeden dla obu systemów

2.obowiązku sprawdzania sumy kontrolnej oczywiście nie ma, ale uszkodzenia w czasie transmisji danych się zdarzają i potem w połowie instalacji coś Ci się wywali, bo obraz niby się ściągnął, niby rozmiar się zgadza, niby się uruchamia, ale dane w nim nie są spójne. W Ubuntu sumy też należy sprawdzać ;) Sprawa jest prostsza jeśli ściągasz przez torrent, bo już sam protokół dba o spójność przesyłanego obrazu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

/ musi być oddzielne dla obu (w końcu to na system xd)
/home może być wspólne, ale lepiej tak nie robić. Jak ci się konfiguracje programów będą rozwalały, to tylko będziesz się wkurzał.
/boot jest opcjonalne
swap może być wspólne (nie ma sensu robić dwóch swapów)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

 

Windows XP 146Gb (Win 50Gb / 30Gb Film / 25 Gb Mp3 / 26Gb prog / 15Gb dok)

Że tak z ciekawości spytam - jaki jest cel dzielenia partycji na film, mp3, programy i dokumenty? Według mnie to tylko zabiera elastyczność. Skasuję film a będę chciał wgrać mp3 i co, mam partycje przesuwać ryzykując utratą danych?

Jeszcze podział na system/ dokumenty+dane w miarę rozumiem przy większych dyskach, ale czy to nie przesada?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pytam po co to robi.

Teoretycznie jak chcesz to możesz sobie każdy nowy folder na nowej partycji zakładać. Tylko jak słusznie zauważyłeś: po co?

Na ogół nikt (normalny) tak nie robi. Osobny /home ma rację bytu ze względu na pewne bezpieczeństwo danych i wygodę przy aktualizacji. /var żeby logi się nie rozhulały po całym dysku i wg mnie to tyle. W profesjonalnych zastosowaniach można dodać jeszcze kilka. W tym układzie, który pokazałeś być może celem jest współdzielenie partycji między z danymi miedzy Linuksem i Windows, ale jeśli tak jest, to i tak nieco chore, bo można zrobić jedną, dużą, wspólną partycję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...