Skocz do zawartości

Tworzenie Partycji Przy Instalacji


arsen12

Rekomendowane odpowiedzi

Hej

 

Chciałbym was zapytać jaki zestaw partycji dobrze będzie dla mnie stworzyć, powinienem mieć dysk twardy 500gb albo dwa dyski - łącznie 580 i tak: Chciałbym mieć jedną partycję na składniki systemu - jakieś aktualizacje, repozytoria i ogólnie wszystko co się wiąże z systemem i jego aktualizacją. Chciałbym mieć też partycję przeznaczoną wyłącznie do gier, inną do dokumentów,obrazów i muzyki i może jeszcze jedną na jakieś rzeczy których (_żadko_ → rzadko) ORT używam. No albo coś podobnego, w każdym razie raczej wiecie o co mi chodzi. Poradzcie gdzie poszczególne zamontować i może mniej więcej ile ta partycja na system maxymalnie wymaga gb, za pomoc wielkie dzięki :)

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podaj link jak możesz do tego poradnika o partycjonowaniu.

Bo chciałbym wiedzieć gdzie jaką montować, bo systemową wiem że na \ się montuje czyli root, ale jak instalować na niej rzeczy tylko do systemu ? Np żeby mi tam nie istalowało programów albo gier jak będę instalował przez terminal jako root ? O, to jest dobre pytanie, partycje \ chciałbym tylko dla systemu mieć, a różne gry i programy będę instalował przez terminal jako root, co zrobić żeby nie instalowało mi tego na \ ? jak wybrać miejsce docelowe gdzie co ma być instalowane, żeby na partycji \ były tylko opcje systemowe, na partycji powiedzmy \home - gry, na partycji \usr - dokumenty, muzyka,obrazy etc i na jeszcze jakiejś partycji inne programy ? Naprowadźcie mnie jak utrzymać porządek z takimi partycjami, bo o ile w windowsie to łatwe się wydawało to w linuxie nie mam pojęcia jak to zrobie. I jaka nazwa partycji (home,usr etc etc) jest dobra dla jakiego typu plikow (gry ; dokumenty muzyka ; programy)

Byłbym zobowiązany za radę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam /, /boot, /home i /dane. Na / mam 20GB i mam użycie w granicach 60-70% i to tylko dlatego, że dłużej trzymam sobie logi, bo czasem lubię w nich pogrzebać ;) Jeśli chcesz mieć system dla siebie na stację roboczą to 40GB jest dużo za dużo. Jeśli chcesz np.postawić webserver, to logi mogą zabrać sporo placu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie masz LVM tylko "tradycyjne" partycje, to zmiana wielkości nie jest problemem. gparted daje radę. Z LVM trochę zabawy, ale tu szczegółów nie znam, bo nie używam. Na workstation wystarcza mi zwyczajne ext4 bezpośrednio, bez LVM.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...