Skocz do zawartości

Jak Zmienić Serwery Dns (Networkmanager)?


KBNN

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mój problem polega na tym, że nie mogę zmienić serwerów DNS w NetworkManagerze. Aplet GNOME od ustawień sieci tylko dopisuje nowe adresy, podczas gdy mój /etc/resolv.conf wygląda tak:

# Generated by NetworkManager
domain home
search home
nameserver 5.9.234.2
nameserver 46.182.18.228
nameserver 192.168.1.254
# UWAGA: obsługa nazw libc nie obsługuje więcej niż 3 serwery nazw.
# Poniższe serwery nazw nie mogą nie zostać rozpoznane.
nameserver 8.8.8.8
nameserver 4.4.4.4

W katalogu /etc/NetworkManager nie mogę odszukać pliku, który odpowiedzialny by był za taką konfigurację.

Może mój problem wydaje się głupi, ale proszę, nie wiem jak to naprawić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powinieneś móc ustawić to ustawieniach sieci, ale nie wnikam. Używam Cinnamon, nie pamiętam jak to było w Gnome.
Domyślam się że NetworkManager zapisuje dane do standardowej lokacji czyli /etc/sysconfig/network-scripts/ifcfg-[nazwa-urzadzenia]. U mnie dopisał

DNS1=x.x.x.x
DNS2=x.x.x.x
DNS3=x.x.x.x

z podanymi przeze mnie adresami.

Dodatkowo mam ustawienie

PEERDNS=yes

Co powoduje nadpisanie /etc/resolv.conf (patrz np. https://access.redhat.com/documentation/en-US/Red_Hat_Enterprise_Linux/3/html/Reference_Guide/s1-networkscripts-interfaces.html). Ustawienie no powinno wyłączyć nadpisywanie podczas łączenia się przez to urządzenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli ci nie przeszkadza możesz dopisać swoje właściwe serwery DNS do /etc/resolv.conf a później wyłączyć możliwość pisania do pliku(nawet przez roota)

 

chattr +i /etc/resolv.conf

 

Działa na pewno z extX. Nie wiem jak z resztą systemów plików ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy w aplecie masz możliwość wybrania zamiast Automatyczne(DHCP) coś w stylu Automatyczne (tylko adresy)?

Pod KDE jest taka możliwość, w której pobierane są tylko adresy hosta i bramy (przez DHCP) a DNS-y dopisuje się ręcznie, tzn. zostaną przyjęte tylko te , które dopiszesz.

 

  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...