Skocz do zawartości

Problem Z Instalacją Sterowników Amd


kolo33

Rekomendowane odpowiedzi

Yo. Zainstalowałem sterownik AMD przez ./nazwa.run jednak zignorowałem błąd o braku i teraz Fedora 20 mi nie odpala, znaczy na 1 jądrze tak dziwnie się uruchamia - taki pasek a potem czarny ekran i nie działa konsola a na drugim jądrze tym resuce kręci się w okół F czyli jak normalnie po czym czarny ekran i monitor mryga. To przez brak zainstalowanego xorg. Od razu po instalacji i uruchomieniu byl czarny ekran ale działała konsola i zainstalowałem yum install @base-x i po uruchomieniu ponownie juz nie dziala konsola ;/ Da się go jeszcze jakoś uratować?

 

Kliknięte z SGS+

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Wpierw szukać na forum, zanim zada się pytanie (sterowniki amd/ati z 20 razy poruszany temat, nie działają, opisy co zrobić po nieudanej akcji także się znajdą).

2. Odpalić w trybie tekstowym (odpowiedni runlevel, lub ctrl+alt+F2 jeśli zadziała przy owym czarnym ekranie) i wywalić szkodnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widocznie nie znalazłem skoro pisze? Pisałem też że konsola nie działa, jak inaczej mogłem ją odpalać bez graficznego jak nie prxez ten skrót?

 

Edit: Dostałem się do konsoli poprzez dopisanie 3 w grubie, wyeksportowalem liste zainstalowanych pakietow do txt i tam nie ma niestety nic ati ani amd, Jak mam to odinstalować?

 

Kliknięte z SGS+

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://wiki.fedora.pl/wiki/Poradnik#AMD

 

http://bit.ly/1txzCf4

 

Odinstalować trzeba tak samo jak instalowałeś tylko odwrotnie. Ten Twój ./nazwa.run nie ma jakiejś opcji "uninstall"? Jeśli nie, to czeka Cię ręczne grzebanie w systemie w konsoli tekstowej. Życie (czyli przeglądanie, edycję plików itp) ułatwi pewnie

yum install mc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mc już zainstalowałem dawno, udało mi się to odinstalować, w usr/share/ati było coś i dało rade ale nie działał graficzny więc zrobiłem update, wtedy też nie działał więc dałem yum install gtk i kilka plików się zaktualizowalo, 1 zainstalowal no i uruchomił się ale nie ma "Pliki" czyli tego menedżera plików graficznego. Jak go przywrócić?

 

Kliknięte z SGS+

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zainstaluj/przeinstaluj środowisko graficzne jakie miałeś i zależności pociągną się ponownie. Mam bowiem wrażenie, że sam do końca nie wiesz, a my tym bardziej nie możemy wiedzieć po takich ogólnikach. Dodatkowo objawy, jakbyś coś namodził ze środowiskiem graficznym.

 

Jeśli jednak masz tak rozgrzebany system i brak wiedzy jak to odkręcić...to szybciej będzie go przeinstalować :) Środowisko graficzne nie usunęłoby sobie samo managera plików tylko dlatego, że zainstalowałeś sterowniki AMD, więc może rozgrzebałeś system omyłkowo bardziej.

 

Przy okazji widzisz, co oznacza karta AMD ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty o mój brak wiedzy na temat linuxa i o namieszanie się nie martw. Napisałem o pomoc bo skąd mam znać jak się nazywa manager plików ale zainstalowałem nano. Sterowniki są ale na ubuntu tak jak większość aplikacji, np. oficjalne gg (zamienniki nie maja historii z serwera gg). Nieoficjalne dla fedory są max do 19. Próbuje bo musi się dać skoro ludziom na necie się udaje, no i podobno wersji beta nie trzeba modyfikować tylko powinna działać ale niestety to samo, mam windowsa obok więc dałem sobie spokój na razie. No i pisało aby wyłączy secure boot. Wie ktoś może gdzie to znajde w biosie ami? A co do tego hejtu na AMD to korzystając z procka intela kup karte AMD i w tej samej cenie karte NVIDIA i porównaj osiągi a potem pisz coś takiego. Dodatkowo na NVIDIA też nie ma oficjalnych sterowników.

 

Kliknięte z SGS+

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi o wydajność kart AMD, tylko o wsparcie jakiego (nie)udzielają. Mniej więcej wygląda to tak, że w Fedorze dostępny jest najnowszy xorg i jądro, a dostępne sterowniki czegoś tam nie obsługują i trzeba czekać aż się pojawi aktualizacja, która wcale nie musi rozwiązać problemów. Aktualnie dostępny jest sterownik 14.6 Beta Driver, ale w wymaganiach podana jest obsługa jądra do 3.13 a w Fedorze jest już 3.15.

Ubuntu tak nie pędzi z nowościami i jest wpierane przez AMD, będziesz miał o wiele łatwiej niż na Fedorze.

Sterowniki Nvidii są natomiast dostępne na rpmfusion i aktualizowane na czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie da się zrobić "downgrade'u" całego systemu.

Co dla Ciebie oznacza "starta aplikacji"? Miałeś jakieś instalowane spoza repozytorium? Jeśli nie, to wystarczy, że zrobisz listę aktualnie zainstalowanych pakietów, zainstalujesz F19 i ponownie zainstalujesz paczki z listy, np.

#F20
rpm -qa --qf "%{NAME}\n" > ProgramyF20.txt # przed qf dwa myślniki, przed qa - jeden
#Zachowaj plik , zinstaluj F19 i potem
yum install `cat ProgramyF20.txt` -y
Większość standardowego oprogramowania pewnie już będzie i zostanie po prostu pominięta. Może oczywiście być trochę problemów z zależnościami, ale to raczej nie będzie dramat.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby wycofać do wcześniejszych wersji i tak musiałbyś ściągnąć paczki. Jeśli ściągniesz gdzieś poza limitem (praca, szkoła) pełny DVD instalacyjny F19, to potem pakiety drpm trochę ograniczą wielkość transferu. Ale to tylko paczki z Fedory - RPM Fusion ma tylko pełne pakiety rpm (AFAIK).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Mam problemy z wrzuceniem tutaj całego postu więc, przekleiłem go do Pastebin.

Przepraszam za tak dziwną formę, ale z ręką na sercu mówię, że z bliżej nieokreślonego powodu nie mogę tego napisać bezpośrednio i skutecznie wysłać.

http://pastebin.com/XEi9QBrw

 

Whoa whoa whoa powoli.

 

oficjalne gg (zamienniki nie maja historii z serwera gg).

Objection

 

Gdyby nie miały, musiałbym być dostępny/zalogowany by móc z kimś rozmawiać a w przypadku niezalogowania, wiadomości by przepadały.

 

Przy okazji widzisz, co oznacza karta AMD ;-)

Objection

 

Na Kernelu 3.13 - dokładny numer mam w sygnaturze - wszystko działa jak należy.

 

A co do tego hejtu na AMD to korzystając z procka intela kup karte AMD i w tej samej cenie karte NVIDIA i porównaj osiągi a potem pisz coś takiego. Dodatkowo na NVIDIA też nie ma oficjalnych sterowników.

Objection

 

Procesor AMD + Karta Graficzna AMD > inne konfiguracje wannabies.

Sterowniki od nVidia z tego co wiem są pod Linux.

Paczka pierwsza z brzegu nazywa się NVIDIA-Linux-x86_64-340.32.run i jest dostępna na stronie nVidia.

 

ale w wymaganiach podna jest obsluga jądra do 3.13 a w Fedorze jest już 3.15.

Objection

 

Fedora 20 miała Kernel 3.13 "od nowości" i jest on możliwy do zainstalowania na piechotę, wystarczy znaleźć wszystkie paczki RPM, 10 minut w Google max.

Wyprzedzając "chyba nie próbowałeś", próbowałem i znalazłem skoro mogę z pełną odpowiedzialnością napisać, że na Kernelu 3.13 wszystko śmiga działa.

 

RPM Fusion ma tylko pełne pakiety rpm (AFAIK).

Obje...nie

 

RPM Fusion niestety nie ma jeszcze drpm, tylko pełne pakiety, prawda.

Edytowane przez WalDo
Wrzuciłem tekst z Pastebina - Pierwszy cytat miał zamiast zamknięcia tagu otwarcie nowego :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki że napisałeś :) Może i idzie znaleźć kiedy został zbudowany i przez kogo ale linki do pobrania nie działają wszędzie niestety (wszędzie gdzie znalazłem). A co do gg to przecież pisałem że nie mają histori z serwera, chodziło mi o pobieranie tej histori i wyświetlanie, oficjalna apka zapisuje to na serwerze, w web gadu też mam zapisy poprzednich wiadomości co pisałem. Używając zamiennika np. kadu który nie pobiera tej historii z serwera, panował haos w tym, niektóre wiadomości nawet nie przychodziły wcale po ponownym połączeniu internetu jak rozłączył.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki WalDo, naprawdę nie wiem czemu nie mogłem wkleić tego posta normalnie :(

 

 

 

Dzięki że napisałeś :) Może i idzie znaleźć kiedy został zbudowany i przez kogo ale linki do pobrania nie działają wszędzie niestety (wszędzie gdzie znalazłem).

Uhm...znaczy Kernel 3.13?

https://www.sendspace.com/file/32es5i

Wszystkie 3 RPMy są potrzebne do instalacji paczki od AMD

 

Jeśli chodzi o gg, brałem pod uwagę, że o to chodzi, ale chciałem się ośmiać pół-żartem :P

A jakiej wersji Kadu używałeś? Może jakąś ultra-starą wersję i za ten czas zostało to wprowadzone?
Poszperaj po forum Kadu, ewentualnie zaproponuj im czy jest to w ogóle możliwe do implementacji, na pewno udzielą Ci takiej informacji.

 

Sprawdzałem klienta gg od GG S.A. (Gadu-Gadu Spadaj Abonencie - przypis) i sprawa wygląda tak:

- Jak dziecko we mgle - trzeba mu skopiować w jedno konkretne miejsce wtyczkę Flash bowiem ani szukać nie umie, ani się nie uruchomi bez niej (na tym etapie już widzimy czym ten klient jest, zapychaczem RAM).

- Wymagany Flash - po kiego? Dla gier? Śmiechu warte.

- Reklamy - bez komentarza

- Zajęta pamięć - circa 97 MB RAM jeśli dobrze pamiętam goły klient "oficjalny"

VS

Kadu:

- nabity różnymi wspaniałymi pluginami

- niewymagający Flasha

- pozbawiony reklam

- Zajęta pamięć - circa 48 MB RAM

 

Wynik walki

Kadu : Gadu-Gadu

1:0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...