Skocz do zawartości

Gnome 3.14 ;)


DEMON

Rekomendowane odpowiedzi

Z niecierpliwością czekam ;)

 

"Efekt sześciu miesięcy prac, w trakcie których w GNOME ponad 870 osób poczyniło niemal 29 tys. zmian, zarówno w warstwie wizualnej interfejsu, jak i domyślnych aplikacjach ".

 

 

Więcej w linkach : 

 

http://www.dobreprogramy.pl/GNOME-3.14-czyli-osli-upor-deweloperow-zaczal-przynosic-owoce,News,58117.html

 

https://help.gnome.org/misc/release-notes/3.14/

 

https://help.gnome.org/misc/release-notes/3.14/more.html.pl

 

 

Inne pomniejsze ulepszenia w GNOME 3.14 obejmują:

  • Program Mapy w wydaniu 3.14 posiada nową funkcję planowania tras. Została ona zaimplementowana używając serwisu open sourceGraphHopper, umożliwiającym planowaniu podróży piechotą, rowerem lub samochodem. Można dodawać punkty pośrednie, a sama trasa jest przedstawiana w formie prostych instrukcji.

  • Wyszukiwanie systemowe jest jeszcze bardziej przydatne dzięki dodaniu dostawców z programów Kalkulator i Zegar. Umożliwia to wyszukiwanie czasu w danym mieście lub wykonywanie obliczeń prosto z pola wyszukiwarki.

  • Kiedy używanych jest kilka monitorów, GNOME 3 pamięta teraz, na którym monitorze umieszczono każde okno, i przywraca je do pierwotnego położenia podczas rozłączania i podłączania monitorów. Jest to zwłaszcza przydatne dla użytkowników stacji dokujących do laptopów.

  • Ulepszono otwieranie dokumentów w edytorze tekstu gedit. Nowe menu umożliwia szybkie wyszukiwanie ostatnio używanych plików. Najnowsza wersja programu gedit zawiera także inne, mniejsze ulepszenia, w tym nowe menu paska nagłówka oraz nowe i zaktualizowane skróty klawiszowe i mnemoniki.

  • Mechanizm geolokalizacji środowiska GNOME został ulepszony dzięki użyciu Usługi geolokalizacji Mozilli do ustalania położenia na podstawie sieci 3G i Wi-Fi. Zapewnia to większą dokładność, która będzie jeszcze udoskonalana w przyszłości.

  • W wydaniu 3.14 ulepszono kilka elementów interfejsu Menedżera kontaktów. Kontakty tworzone są bezpośrednio na liście (zamiast w oknie dialogowym), a asystent konfiguracji został ulepszony. Wiele okien dialogowych zostało przepisanych w zgodzie z wytycznymi interfejsu GNOME 3.

  • Odtwarzacz muzyki otrzymał nową wyszukiwarkę, umożliwiającą przeszukiwanie lokalnej kolekcji muzyki i źródeł online, takich jak Magnatune iJamendo. W wydaniu 3.14 można także tworzyć własne listy odtwarzania.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie ujrzeć tę pracę nieco od kuchni :-)

 

Przeraziła mnie tylko na filmiku sekcja "Prototypowanie" - mam nadzieję, że to tylko prototypy i nie zamierzają zarzucić użytkownika taką toną animacji...wiecie, to wygląda fajnie, ale po 5 minutach już ma ochotę wyłączyć, czego G3 w zwyczaju nie udostępnia tak łatwo (kostka czekolady smakuje wyśmienicie, ale parę tabliczek pod rząd jest przesłodzeniem do zwrócenia).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Animacje nie przeszkadzają. Zanikanie okien trwa niecałe pół sekundy i ani nie pomaga, ani nie przeszkadza w pracy. Wyjeżdżanie ikonek z "wszystkie programy" - nie wiem, nie używam.

 

Jedyne do czego bym się doczepił do kategorie programów na tej liście. Nie wszystko jest w gnome software, a w dconf-editor trzeba z palca wpisywać cośtamcośtam.desktop do listy nowej kategorii. Zrobiłem sobie kategorię "śmieci", gdzie powklejałem jakieś programy z wine, xterm, unetbootin, żeby nie zaśmiecało ekranu. Troche to zajęło, nie powiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z animacjami jest identycznie jak z Compizem - wielu się jarało tymi kostkami, żelowymi oknami mogącymi płonąć przy zamykaniu itd. Jednak w dłuższej perspektywie wielu pisało, że wracają do stonowanego pulpitu :-) Swoją drogą nie dziwne - do dziś wielu krzyczy (w tym ja) gdzie się podział "Klasyczny Windows" w Windows 8+ (pomijając, że nie pasuje do koncepcji Modern, ale dla chcącego nic trudnego). Coś w tym musi być - znam programistów, którzy po prostu instalowali managery okien lub ascetycznie ustawiali środowisko - żeby ich te pierniczone cukierkowe rozwiązania nie rozpraszały i jestem właśnie po tej stronie ze swoimi poglądami (ale nie mam nic przeciwko tak długo, jak będzie swobodna możliwość dostosowania efektów pulpitu).

 

No właśnie z tymi kategoriami programów to jest zamotane, bo niby zamysł był taki, aby zwolnić paczkujących z decyzji wybierania kategorii programu za użytkownika. Od GNOME 3.8 lub 3.10, user miał mieć swobodny dostęp do tworzenia kategorii i segregacji aplikacji. Niemniej mamy G3.14 a tu ani widu, ani słychu o narzędziach dla usera... Dlatego powoli zaczynam się zaprzyjaźniać z GNOME Classic (Fallback), choć mam i tu delikatne obiekcje (bar na dole powoduje, iż jest gdzie aplikację zminimalizować, ale jednocześnie przez dolny bar aplikacja ma mniej miejsca dla siebie i jest ściśnięta pomiędzy dwoma barami).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Obecnie posiadam XFCE, chciałem jednak potestować nowe GNOME - yum install @gnome i na samym końcu mam:

Błąd: Pakiet: xl2tpd-1.3.6-6.fc21.x86_64 (fedora)
          Wymaga: kmod(l2tp_ppp.ko)
 Można spróbować użyć --skip-broken, aby obejść problem
 Można spróbować wykonać polecenie: rpm -Va --nofiles --nodigest

odszukałem na stronie:

http://rpm.pbone.net/index.php3/stat/4/idpl/28120175/dir/fedora_other/com/kernel-modules-extra-3.17.4-301.fc21.x86_64.rpm.html

 

przy próbie instalacji dostaję info zwrotne - nie ma nic do zrobienia. W systemie mam już pakiet kernel-modules-extra. 

 

Hmmm, jakieś rady?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z racji tego, że mój laptop jest dość starym sprzętem i to co dla niego miało zostać wymyślone już na pewno dawno zostało wdrożone, dlatego w ustawieniach yum (oraz obecnie w dnf) mam dopisek:

exclude=kernel*

po aktualizacji do F21 siłą rzeczy wskoczył mi kernel:

[root@localhost ~]# uname -a
Linux localhost.localdomain 3.17.4-301.fc21.x86_64 #1 SMP Thu Nov 27 19:09:10 UTC 2014 x86_64 x86_64 x86_64 GNU/Linux

Oczywiście nie znaczy to że całe wieki siedzę na starym kernelu, zmieniam przeważnie jak wchodzi jedna wersja wyżej. Komp był restartowany, próbować ze skip-broken?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz tylko spróbować Gnome, to --skip-broken jest dość bezpieczna opcją. Jeśli to tylko spowoduje niezainstalowanie xl2tpd, to raczej spoko. Jakoś wątpię, żeby akurat ten pakiet był Ci do czegoś potrzebny. Zresztą sam sprawdź "yum info xl2tpd"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojna głowa - ja używałem jeszcze do niedawna G3 na niemal 8 letniej stacjonarce z integrą ATi ;) Co oczywiście nie oznacza, że działało mi jak na laptopie :)

 

Niemniej GNOME ma to do siebie, że potrafi nieco przyciąć na efektach też przy lepszej maszynie. Podobno taki urok biblioteki Clutter od efektów :huh:

 

Zawsze możesz jeszcze doinstalować Gnome-session-classic (o ile dobrze pamiętam nazwę pakietu). To GNOME 3 przycięte efektami i wzorowane na GNOME 2. Rewelacji nie będzie, ale podaję jako ciekawostkę. Deweloperzy G3 mówili w sumie od zawsze, że nie celują w stare maszyny, gdyż to ogranicza w pewien sposób rozwój, ale nadal komputery w okolcy dekady powinny dawać sobie radę (mniej lub bardziej).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to niestety wiem. Rozumiem rozwój i ogromny przyrost pomysłów ale nie można zapominać że to tylko środowisko graficzne. Będzie jeszcze tak, że podadzą wymagania jak do gier:) Ale to też wina mojej karty graficznej, która działa tylko na otwartych sterownikach, chociaż prawdę mówiąc nie mam porównania na fedorze do zamkniętych, gdyż bardzo szybko przestały być wspierane. Całe szczęście, że nie jestem fanem G3 a tylko z czystej ciekawości chciałem zobaczyć jak się chłopaki napracowali nad tym projektem i jakie są zmiany. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...