Skocz do zawartości

Vbox, Kvm, Qemu, Xen... Wirtualizacja Stacji Roboczej - Wydajność?


st4rg4te

Rekomendowane odpowiedzi

Obecnie na notebooku (i5 480M, 8GB...) mam Fedorę, a wtedy, gdy do pracy potrzebuję windy, używam VBox-a, ale nie z dystrybucji, a z natywnego repo VBox-a.

 

Wkrótce być może czeka mnie przesiadka na nowszego, zdecydowanie mocniejszego lapka (i7 4700HQ, 16GB itd...).

 

Pytanie mam następujące: Czy jest sens przesiadania się z VBox-a na jakąś inną maszynkę do wirtualizacji (jak w tytule posta)? Czy przesiadka ma jakieś plusy? Lepszą wydajność? Jakieś dodatkowe features?

 

Czy może lepiej zostać przy starym i sprawdzonym rozwiązaniu?

 

Dodam tylko, że o ile nie boję się linii poleceń (rekompiluję moduły VBox-a po każdym upgrade dżonderka itp.), to jednak nie pociąga mnie przekopywanie się przez tony skryptów, manuali i forów pomocowych ;-)

 

Będę wdzięczny za wszelkie opinie i sugestie!

 

Pozdrawiam Forumowiczów,

st4rg4te

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy może lepiej zostać przy starym i sprawdzonym rozwiązaniu?

Ja bym został. VBox jest prosty w konfiguracji, praktycznie nie wymaga pracy i prawdopodobnie równie (lub nawet bardziej) wydajny co inne wirtualki.

 

(rekompiluję moduły VBox-a po każdym upgrade dżonderka itp.)

A nie prościej zainstalować dkms? Cytat z man

DESCRIPTION

dkms is a framework which allows kernel modules to be dynamically built

for each kernel on your system in a simplified and organized fashion.

Sprawdzone...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym został. VBox jest prosty w konfiguracji, praktycznie nie wymaga pracy i prawdopodobnie równie (lub nawet bardziej) wydajny co inne wirtualki.

 

A nie prościej zainstalować dkms? Cytat z man

Sprawdzone...

 

O! Właśnie o takie stwierdzenie (lub przeciwne) dotyczące wydajności mi chodziło, dzięki!

 

Co do dkms, poczytam, poszukam, sprawdzę.

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do dkms, poczytam, poszukam, sprawdzę.

Nie ma co szukac - zainstaluj i po każdej zmianie jajka przy pierwszym starcie moduł się przekompiluje. Oczywiście start trwa ciut dłużej :) A jak chcesz wiedzieć więcej, to po instalacji "man dkms".

BTW. Zauważyłem, że od bieżącej wersji (4.3.18) Oracle VM VirtualBox Extension Pack instaluje się przy pierwszym odpaleniu Vbox za pomocą 2-3 kliknięć. Miłe...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...chyba nie do końca, testy z linku [EN] pokazują trochę co innego ;)

Takie testy to ja widziałem :) Mówię o subiektywnych odczuciach użytkownika. Oczywiście przyznaję, że dałem szansę QEMU (właściwie Qemu z KVM, ale będę pisał QEMU) ostatni raz pewnie ze 2-3 wydania Fedory temu.

 

Z Vbox praktycznie nie ma problemów z konfiguracją i działa też szybko (wystarczająco szybko jak dla mnie). Wszelkie próby z QEMU na moim sprzęcie pochłaniały sporo czasu przy konfiguracji (bieganie po Googlach obowiązkowo, do tego niektóre opcje i ich umieszczenie mało intuicyjne) a ponadto w moim subiektywnym odczuciu QEMU działało wolniej.

 

VBox instaluję, dodaję extended pack, żeby mieć obsługę USB i w zasadzie tyle. Wizard prowadzi krok po kroku i po 2 minutach od zainstalowania VB (plus oczywiście czas tworzenia dysku wirtualnego) możemy instalować sobie system na maszynie wirtualnej. W przypadku QEMU tak lekko nie jest (albo ja jestem zbyt wątły umysłowo i inaczej rozumiem ergonomię).

 

W przypadku VB schody zaczynają się oczywiście, gdy chcemy instalować system na fizycznej partycji - tu trzeba się napocić - a szybkość działania nie zachwyca (chociaż logicznie myśląc stawiałbym, że na partycji będzie szybciej niż na pliku). Na QEMU po przeczytaniu kliku artykułów/porad odechciało mi się nawet próbować.

 

Oczywiście nie namawiam nikogo do korzystania z VB. Najlepiej jest samemu wypróbować. Opieranie się na testach znalezionych w internecie, to nie jest IMHO dobry pomysł - takie testy zazwyczaj udowadniają to co chciał udowodnić testujący (albo sponsor testującego ;)). I Open Source nie jest tu wyjątkiem, bo na nim też się zarabia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt interfejs VirtualBox jest trochę? bardziej przyjazny dla użytkownika i lepiej radzi sobie z wyświetlaniem obrazu z działających w nim maszyn ale Virtual Machine Manager/KVM/QEMU wydają się być bardziej aktywnie rozwijane w przeciwieństwie do VirtualBox-a do którego wypuszczane są głównie poprawki w ostatnim czasie.

Jakiś czas temu chyba nawet czytałem, że sterowniki gościa dla Linuxa i moduł jądra VirtualBox instalowany na gospodarzu są podobno w opłakanym stanie - niestety aktualnie nie mogę znaleźć linka :/

 

Kiedy testowałem virt-managera jakiś czas temu (2 lata?), także miałem kilka problemów z konfiguracją, głównie z mostem do głównego interfejsu sieciowego i network managerem (jakoś to mi utkwiło w pamięci) ale szybkie googlowanie pomogło. Aktualnie problem nie istnieje gdyż network manager rozpoznaje most i bez problemu przypisuje adres do interfejsu z DHCP - może odrobinę dłużej niż normalnie ale działa. Po za tym jakiś większych problemów z nim nie mam.

 

Jeżeli chodzi o wydajność to faktycznie bez dodatkowych sterowników dla gości jest bardzo słabo ale po ich instalacji KVM/QEMU chyba już wyprzedza VirtualBox-a...

Opiszę krótko moje aktualne doświadczenia z Windowsem (7 x64) gdyż o to pyta autor tematu, a także przymierzałem się już od jakiegoś czasu do jego instalacji...

VirtualBox (4.3.18):

Grafika: 2D, 3D, 64mb

Dysk: SATA, z I/O cache

Czas instalacji: ~25min

 

KVM/QEMU (Linux 3.16.6, qemu 1.6.2, virt-manager 1.0.1):

Dysk: kontroler VirtIO

Czas instalacji: ~9min (+ wybranie dodatkowych sterowników podczas instalacji)

Po instalacji narzędzi SPICE na Windows wrażenia z użytkowania interfejsu podobne jak w VirtualBox, minus akceleracja 3D.

 

Ogólnie polecam spróbować KVM/QEMU i virt-manager-a bo po mimo słabszego interfejsu i trochę trudniejszej konfiguracji, drzemie w nich większy potencjał ;)

Aktualnie na desktopie używam obu rozwiązań ale po przesiadce na Fedorę 21 chyba już VirtualBox-a nie zainstaluję :)

 

PS

Porównanie nie jest obiektywne bo Windows podczas instalacj w VirtualBox korzystał tylko z własnych sterowników - także po instalacji dodatków w VirtualBoxie sytuacja może wyglądać zupełnie inaczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla jasności prawidłowo powinno być KVM/QEMU/libvirtd/VirtManager, choć w skrócie i tak wszyscy mi znani nazywają to KVM ;).

Co do szybkości działania/wydajności to wydaje mi sie, że KVM plasuje się blisko z VMWare i jest daleko przed VirtualBox, który jest najwolniejszy i najsłabiej rozwijany. VirtualBox obecnie ma dla mnie tylko jedną widoczną zaletę- jest przystępny dla nowego użytkownika.

Natomiast w KVM drzemie siła, ale większość ciekawych opcji jest niedostępna z poziomu GUI. Trzeba pisać własne konfiguracje w xml-u.

Osobiście w pracy przesiadłem się na KVM, i korzystam jeszcze z całkiem niezłego klastra na, którym stoi VMWare ESX.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zachęciliście mnie do ponownego wypróbowania QEMU (ja to zawsze tak nazywałem :P) ale jakoś tak mi się nie udaje :) Przy instalacji (wg. https://fedoraproject.org/wiki/Getting_started_with_virtualization )

[root@F20 ~]# yum install @virtualization
Wczytane wtyczki: langpacks, remove-with-leaves
Nie ma niczego do zrobienia
Na F20 jakos inaczej się to robi? Czy u mnie jakiś problem? Oczywiscie podstawowe "chwyty" zastosowałem: czyszczenie cache yuma a nawet restart komputera.

 

[EDIT]

Wyłączyłem sobie chyba jakoś możliwość instalowania całych grup, ale nie wiem kiedy to się stało. Na pakiety do wirtualizacji zainstalowałem przez yumex - tam widoczna była grupa wirtualizacja. Czyli ten problem mam do rozwiązania.

 

No i niestety kolejny kamyk do ogródka QEMU/KVM: chyba już pisałem o nieintuicyjnej i nieergonomicznej obsłudze

http://i.imgur.com/XfCguKd.png

A gdzie opcja zmiany defaultowej lokalizacji?

Edytowane przez WalDo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na 20.

 

 

yum install @Virtualization

(....)

=====================================================================================================================================
 Package                                     Architektura       Wersja                                     Repozytorium        Rozmiar
=====================================================================================================================================
Installing for group install "Wirtualizacja":
 libvirt-daemon-config-network               i686               1.1.3.6-1.fc20                             updates              38 k
 libvirt-daemon-kvm                          i686               1.1.3.6-1.fc20                             updates              38 k
 qemu-kvm                                    i686               2:1.6.2-9.fc20                             updates              45 k
 virt-install                                noarch             1.0.1-4.fc20                               updates              90 k
 virt-manager                                noarch             1.0.1-4.fc20                               updates             607 k
 virt-viewer                                 i686               0.6.0-1.fc20                               updates             287 k
Instalowanie, aby rozwiązać zależności:
 autogen-libopts                             i686               5.18-1.fc20                                fedora               64 k
 brlapi                                      i686               0.6.0-9.fc20                               fedora              112 k
 brltty                                      i686               4.5-9.fc20                                 fedora              918 k
 ceph-libs-compat                            i686               1:0.80.5-10.fc20                           updates              12 k
 corosync                                    i686               2.3.4-1.fc20                               updates             190 k
 corosynclib                                 i686               2.3.4-1.fc20                               updates             111 k
 cyrus-sasl                                  i686               2.1.26-14.fc20                             fedora               86 k
 dconf                                       i686               0.18.0-2.fc20                              fedora              154 k
 glusterfs                                   i686               3.5.2-1.fc20                               updates             1.1 M
 glusterfs-api                               i686               3.5.2-1.fc20                               updates              72 k
 glusterfs-fuse                              i686               3.5.2-1.fc20                               updates              96 k
 glusterfs-libs                              i686               3.5.2-1.fc20                               updates             258 k
 gnutls-dane                                 i686               3.1.27-1.fc20                              updates              52 k
 gnutls-utils                                i686               3.1.27-1.fc20                              updates             188 k
 ipxe-roms-qemu                              noarch             20140303-1.gitff1e7fc7.fc20                updates             913 k
 libcephfs1                                  i686               1:0.80.5-10.fc20                           updates             1.6 M
 libcgroup                                   i686               0.38-8.fc20                                updates              54 k
 libfdt                                      i686               1.4.0-2.fc20                               fedora               23 k
 libgovirt                                   i686               0.3.0-3.fc20                               updates              47 k
 libibverbs                                  i686               1.1.7-3.fc20                               fedora               48 k
 libiscsi                                    i686               1.9.0-4.fc20                               fedora               60 k
 libqb                                       i686               0.17.0-1.fc20                              updates              95 k
 librados2                                   i686               1:0.80.5-10.fc20                           updates             1.5 M
 librbd1                                     i686               1:0.80.5-10.fc20                           updates             362 k
 librdmacm                                   i686               1.0.17-2.fc20                              fedora               58 k
 libseccomp                                  i686               2.1.1-0.fc20                               updates              39 k
 libvirt-client                              i686               1.1.3.6-1.fc20                             updates             3.9 M
 libvirt-daemon                              i686               1.1.3.6-1.fc20                             updates             803 k
 libvirt-daemon-driver-interface             i686               1.1.3.6-1.fc20                             updates              80 k
 libvirt-daemon-driver-network               i686               1.1.3.6-1.fc20                             updates              92 k
 libvirt-daemon-driver-nodedev               i686               1.1.3.6-1.fc20                             updates              79 k
 libvirt-daemon-driver-nwfilter              i686               1.1.3.6-1.fc20                             updates             104 k
 libvirt-daemon-driver-qemu                  i686               1.1.3.6-1.fc20                             updates             396 k
 libvirt-daemon-driver-secret                i686               1.1.3.6-1.fc20                             updates              74 k
 libvirt-daemon-driver-storage               i686               1.1.3.6-1.fc20                             updates             118 k
 libvirt-glib                                i686               0.1.7-2.fc20                               fedora               53 k
 libvirt-python                              i686               1.1.3.6-1.fc20                             updates             214 k
 libwsman1                                   i686               2.4.3-1.fc20                               updates             125 k
 lzop                                        i686               1.03-9.fc20                                fedora               54 k
 netcf-libs                                  i686               0.2.3-6.fc20                               updates              65 k
 numad                                       i686               0.5-12.20130814git.fc20                    fedora               29 k
 python-ipaddr                               noarch             2.1.10-1.fc20                              fedora               36 k
 qemu-common                                 i686               2:1.6.2-9.fc20                             updates             232 k
 qemu-img                                    i686               2:1.6.2-9.fc20                             updates             513 k
 qemu-system-x86                             i686               2:1.6.2-9.fc20                             updates             3.5 M
 radvd                                       i686               1.9.9-1.fc20                               updates              86 k
 rest                                        i686               0.7.90-5.fc20                              fedora               60 k
 seabios-bin                                 noarch             1.7.3.1-2.fc20                             updates              73 k
 seavgabios-bin                              noarch             1.7.3.1-2.fc20                             updates              27 k
 sgabios-bin                                 noarch             1:0.20110622svn-6.fc20                     fedora              7.6 k
 sheepdog                                    i686               0.3.0-5.fc20                               fedora               96 k
 spice-server                                i686               0.12.5-2.fc20                              updates             379 k
 virt-manager-common                         noarch             1.0.1-4.fc20                               updates             1.0 M
Aktualizowanie, aby rozwiązać zależności:
 gnutls                                      i686               3.1.27-1.fc20                              updates             594 k

Podsumowanie transakcji
=====================================================================================================================================
Instalacja    6 Pakiety (+53 Zależne pakiety)
Aktualizacja            (  1 Zależny pakiet)

Całkowity rozmiar pobierania: 22 M
Is this ok [y/d/N]:
 

 

 

Może masz już zainstalowaną grupę? :)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zauważyłem Twojej odpowiedzi i zrobiłem edycję posta powyżej. Przez yumex poszło, więc to problem u mnie lokalnie - tak jak napisałem będę się musiął temu przyjrzeć.

 

Tymczasem znowu marudzę:

Tworzenie maszyny wirtualnej trzeba zrobić jako root. Zwykły użytkownik nie może tego zrobić. To zresztą dość oczywiste skoro default storage pool jest na /var.

 

Cóż IMHO QEMU/KVM musi jeszcze trochę podrosnąć, żeby zastąpić zwykłemu użytkownikowi VBox albo VMware Player.

Oczywiście wszystko można wgooglać. Myk jednak polega na tym, że w VB te rzeczy są oczywiste, wizard prowadzi za rękę łącznie ze zmianą miejsca tworzenia obrazu wirtualnego dysku tak, żeby zwykły user mógł sobie taki dysk zmajstrować np. w katalogu domowym.

 

Kończąc to śmieszne pojękiwanie zapytam czy ktoś ma gdzieś jakiś dobry tutorial poza tym do którego link podałem. Najlepiej taki, który wyjaśnia jak zrobić obraz dysku wirtualnego w przestrzeni zwykłego użytkownika i jak wykreować maszynę wirtualną przez zwykłego usera. Chciałbym zobaczyć jak zachowuje się system goszczony na takiej maszynie a na razie marnuję czas wyłamując drzwi, które są pewnie otwarte (przynajmniej wg mnie powinny być).

 

[EDIT]

Musisz wcześniej kliknąć na szczegóły połączenia i w zakładce magazyn dodać własną ścieżkę.

No właśnie: szczegóły połączenia. Dysk i połączenie? Co to ma wspólnego ze sobą?

 

Ale dzięki za wskazówkę.

 

[EDIT2]

Może ja zbyt wiele oczekuję, ale instalacja 90-dniowego Win8.1 nie powala. Skąd wziąć jakieś sterowniki grafiki dla gościa, żeby to chociaż ciut szybciej chodziło?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie wydaje mi się, że virt-manager musi być odrobinę bardziej skomplikowany bo jest skierowany do innej grupy docelowej, a co za tym idzie oferuje opcje dla nich przydatne jak właśnie wspomniane "połączenia" do wygodnego zarządzania wirtualnymi maszynami na odległość ;)

 

Aby postawić maszynę na koncie zwykłego użytkownika, musisz dodać nowe połączenie (Plik > dodaj połączenie) i wybrać QEMU/KVM sesja użytkownika.

 

Sterowniki dla gościa (Windows) można pobrać z:

VirtIO (polecam obraz ISO i dodać kolejny napęd w wirtualce): http://alt.fedoraproject.org/pub/alt/virtio-win/latest/images/

Spice: http://www.spice-space.org/download.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby postawić maszynę na koncie zwykłego użytkownika, musisz dodać nowe połączenie (Plik > dodaj połączenie) i wybrać QEMU/KVM sesja użytkownika.

Tak zrobiłem, niemniej nadal wymaga to potwierdzenia hasłem.

 

Oczywiście ma to sens. Jak wspomniałeś inny odbiorca docelowy. Użytkownik i tak nie zrobi sobie sam wirtualki w "normalnym" systemie - musi to zrobić admin nawet jeśli będzie robił to w obszarze użytkownika.

 

Nadal więc twierdzę, że na potrzeby użytkownika domowego lepszy - bo prostszy i bardziej intuicyjny w obsłudze - jest VirtualBox.

 

Tak jeszcze na zakończenie. Podczepiłem obraz *.vdi z zainstalowanym pod VBox Linuksem. Uruchomił się ładnie, ale oczywiście w rozdzielczości VGA. Jak mu wytłumaczyć, że ma mieć 1920x1080 albo że ma się zmieścić w oknie? A gdyby gościem był Windows to byłoby lepiej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozdzielczość ustawiasz tak jak na każdym Linuksie ;)

Jeżeli w opcjach wirtualnej maszyny ustawiłeś typ monitora na SPICE to dodatkowo musisz jeszcze doinstalować spice-vdagent (domyślnie zainstalowany w Fedorze) aby to jako tako działało.

 

Wracając do Windowsa i wydajności, bawiłem się dzisiaj trochę siódemką w KVM (dzięki @Miszcz ;) i VirtualBox (po instalacji dodatków) i muszę przyznać, że wrażenia z użytkowania są lepsze w VirtualBox.

Jeżeli chodzi o szybkość startowania programów oraz czasy ich instalacji (testowałem Gimp oraz LibreOffice) to oba rozwiązania są porównywalne, może z delikatną przewagą dla KVM.

Jeżeli chodzi o grafikę i płynność to VirtualBox wyraźnie prowadzi. Używając KVM z SPCIE odczuwalny jest wyraźny lag podczas wprowadzania tekstu. Problem oczywiście znika gdy używamy np. RemoteApp do korzystania z aplikacji w gościu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...