Skocz do zawartości

Fedora 20 Sterowniki


doodzio

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.
Mam nowy laptop.
Zainstalowałem fedorę 20 z gotowego iso. x64 KDE  (Aktualny kernel 3.16.6-200.fc20.x86_64 )

Mam kilka problemów.
Domyslnie wyciszony dzwiek -> trzeba wlanzac za kazdym razem speaker/master w alsamixer z poziomu konsoli
Krutki czas pracy na bateri (brak oszczedzania energi) -> na win 8.1 ok 6 godzin przy min ekranie i firefoxie
Nie moge zmienic jasnosci ekranu.

Tutaj chcialbym was jednak poprosić o pomoc w sprawie sterownnikow do karty graficznej.
Gtx 850m.
Laptop posiada karte nVidi oraz Intela wbudowana w procesor.
(jesli potrzebujecie specyfikacji to napiszcie czego i gdzie mam szukac bo srenio sie znam)

 

00:00.0 Host bridge: Intel Corporation Xeon E3-1200 v3/4th Gen Core Processor DRAM Controller (rev 06)
00:01.0 PCI bridge: Intel Corporation Xeon E3-1200 v3/4th Gen Core Processor PCI Express x16 Controller (rev 06)
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation 4th Gen Core Processor Integrated Graphics Controller (rev 06)
00:03.0 Audio device: Intel Corporation Xeon E3-1200 v3/4th Gen Core Processor HD Audio Controller (rev 06)
00:14.0 USB controller: Intel Corporation 8 Series/C220 Series Chipset Family USB xHCI (rev 05)
00:16.0 Communication controller: Intel Corporation 8 Series/C220 Series Chipset Family MEI Controller #1 (rev 04)
00:1a.0 USB controller: Intel Corporation 8 Series/C220 Series Chipset Family USB EHCI #2 (rev 05)
00:1b.0 Audio device: Intel Corporation 8 Series/C220 Series Chipset High Definition Audio Controller (rev 05)
00:1c.0 PCI bridge: Intel Corporation 8 Series/C220 Series Chipset Family PCI Express Root Port #1 (rev d5)
00:1c.2 PCI bridge: Intel Corporation 8 Series/C220 Series Chipset Family PCI Express Root Port #3 (rev d5)
00:1c.3 PCI bridge: Intel Corporation 8 Series/C220 Series Chipset Family PCI Express Root Port #4 (rev d5)
00:1c.4 PCI bridge: Intel Corporation 8 Series/C220 Series Chipset Family PCI Express Root Port #5 (rev d5)
00:1d.0 USB controller: Intel Corporation 8 Series/C220 Series Chipset Family USB EHCI #1 (rev 05)
00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation HM86 Express LPC Controller (rev 05)
00:1f.2 SATA controller: Intel Corporation 8 Series/C220 Series Chipset Family 6-port SATA Controller 1 [AHCI mode] (rev 05)
00:1f.3 SMBus: Intel Corporation 8 Series/C220 Series Chipset Family SMBus Controller (rev 05)
01:00.0 3D controller: NVIDIA Corporation GM107M [GeForce GTX 850M] (rev a2)
03:00.0 Network controller: Qualcomm Atheros QCA9565 / AR9565 Wireless Network Adapter (rev 01)
04:00.0 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller (rev 10)
05:00.0 Unassigned class [ff00]: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTS5227 PCI Express Card Reader (rev 01)

P.S Znacie jakies triki do wydłużenia pracy na aku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 34
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Masz komputer z UEFI ? 

Tak.

Aktualnie wylaczylem SecuBoot

 

Podczas potowania pisze że botuje w trybie nie zabezpieczonym.

Niestety wszystkie nowe komputery maja ten syf (z DRM wlacznie)

 

 

 

Co do sterowników do karty graficznej to zainteresuj się projektem bumbleebee:

https://fedoraproject.org/wiki/Bumblebee

 

Ktore sterowniki brac Od nVidi czy te nouveau??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ma UEFI to z bumble trzeba będzie pokombinować bo jeżeli jest secureboot na laptopie to moduł nvidia kernel skompilowany przez bumblebee-nvidia script nie jest podpisany cyfrowo w standardzie i wywali bład  - karte ma chyba dość nową więc ma chyba świeżego lapka i tam to ustrojstwo może być ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

yum install -y libbsd-devel libbsd glibc-devel libX11-devel help2man autoconf git tar glib2 glib2-devel kernel-devel kernel-headers automake gcc gtk2-devel

yum install VirtualGL

yum -y --nogpgcheck install http://install.linux.ncsu.edu/pub/yum/itecs/public/bumblebee/fedora20/noarch/bumblebee-release-1.1-1.noarch.rpm

yum -y install bbswitch bumblebee

yum -y --nogpgcheck install http://install.linux.ncsu.edu/pub/yum/itecs/public/bumblebee-nonfree/fedora20/noarch/bumblebee-nonfree-release-1.1-1.noarch.rpm

yum install glibc-devel

yum -y install bumblebee-nvidia

i restart kompa 

    i na koniec                      bumblebee-nvidia

    sprawdzenie czy dziala  optirun glxgears

                                           optirun glxspheres

   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z marszu zainstalowalem  bumblebee dla nouveau.

W punkcie https://fedoraproject.org/wiki/Bumblebee#Testing_primus
Wyskakuje komunikat że demon nie pracuje (wpisałem   bumblebeed -D i nic to nie dalo )

LUB
sciezka "/var/run/bumblee.socket" jest nie poprawna

KOD:

[ 2612.360182] [ERROR]The Bumblebee daemon has not been started yet or the socket path /var/run/bumblebee.socket was incorrect.
[ 2612.360207] [ERROR]Could not connect to bumblebee daemon - is it running?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Złe zrobiłes nie miales dla nouveau instalować - mogles moje komendy puscic - teraz juz nie wiem co sie dzieje u ciebie 

wydaj ta komende do noveau

 

mokutil --disable-validation

 

 jak nie pojdzie to musisz property driver instalowac według opisu mojego 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy wystarczy odinstalowac paczki z poziomu yum??

Tylko dwa polecenia z twojego opisu sie pobieraly reszta byla w systemie

Takie pytanie.
Jak to jest nVidia robi stery potem sa te otwarte n.....   potem jeszcze bumblebee.
O co w tym chodzi? Jest to może gdzieś wyjaśnione w miare zrozumiałym jezykiem??
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj z poziomu yum  - i napisz na jakim etapie jestes i co instalujesz bo ja już nie wiem czy najpierw zainstalowaes noveum - pozniej moje dla property a teraz chcesz cos odinstalowywac ale juz nie wiem co ;)

 

Nvidia wydaje zamkniete sterowniki a inni robią tak sobie to tłumacze zamienniki dla tych sterowników napisane przez  kogos innego -  nie zaglebialem sie nigdy w to - bumblebee jest to program do przelaczania sie miedzy kartami nvidia i ta zintegrowaną 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK. Sciaganie troche wolne 18kb w porywach  dla yum -y install bumblebee-nvidia

W najgorszym wypadku zrobie reinstall mam dysk dzielony na /  i /home
System ma 1 dzien dopiero zaczynam go stawiac wiec wiele do stracenia nie mam.

Chodzilo mi o odinstalowanie ostatnich paczek z poziomu yum remove .
(Da sie sprawdzic zawartosc operacji w yum history? Czyli zobaczyc co bylo instalowane?)

 Package                           Architektura      Wersja                       Repozytorium                 Rozmiar
=====================================================================================================================
Instalowanie:
 bumblebee-nvidia                  x86_64            340.32-1.fc20                bumblebee-nonfree             67 M
Instalowanie, aby rozwiązać zależności:
 audit-libs-python                 x86_64            2.4-2.fc20                   updates                       68 k
 checkpolicy                       x86_64            2.1.12-5.fc20                fedora                       246 k
 libcgroup                         x86_64            0.38-8.fc20                  updates                       55 k
 libsemanage-python                x86_64            2.1.10-14.fc20               fedora                        94 k
 pangox-compat                     x86_64            0.0.2-3.fc20                 fedora                        56 k
 policycoreutils-devel             x86_64            2.2.5-4.fc20                 updates                      319 k
 policycoreutils-python            x86_64            2.2.5-4.fc20                 updates                      432 k
 selinux-policy-devel              noarch            3.12.1-189.fc20              updates                      3.2 M
 setools-libs                      x86_64            3.3.7-41.fc20                fedora                       434 k

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niczego nie usuwaj - tylko doinstaluj to co ja ci napisałem - i chyba to wlasnie robisz 

jak znowu ten sam bład ci wywali to 

 

yum install mokutil

 

a pozniej wpisz komende 

mokutil --disable-validation

 

 

i zrestartuj kompa 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak po zainstalowaniu tego wszystkiego ci nie zadziala i nadal te bledy bedą jakies to

 

yum install mokutil

 

a pozniej 

mokutil --disable-validation

 

jest to komenda do wylaczenia sprawdzania podczas startu czyli to co niby wylaczyles w biosie 

bo to ona wszystko pieprzy i nie pozwala sie demonowi buuble zastartowac 

 

The Bumblebee daemon has not been started yet or the socket path /var/run/bumblebee.socket was incorrect.

 

pokaz co ci pokazuje komenda po zainstalowaniu tego wszystkiego 

 

optirun glxgears -info | grep "GL_VENDOR"

i

sudo bumblebee-nvidia --debug

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...