Skocz do zawartości

F21 Klawisze Funkcyjne


mblazkie

Rekomendowane odpowiedzi

Jusko napisz proszę coś więcej o tym rozwiazaniu w 30 s - mam to od dawna,  naciskam i podswietlenie zmienia się ale z opoznieniem 10 minutowym ;) rowniez intel Hd :)

 

Generalnie sprawa wygląda tak, że padło to od wyjścia pierwszego kernela z serii 3.10.x, do ostatniego wydania z serii 3.9 - wszystko było OK. Okazało się jednak, że to problem globalny, zatem to zmiany z jaju waniliowym, a nie Fedory (to samo jest w każdym innym distrze).

 

Przez pewien czas mój bug o tym wisiał na bugzilli kernela Linuksa, i coś tam nawet z deweloperami rozmawiałem - niestety bazując na stockowych kernelach distr to dla developerów było za mało (nawet wstawiając logi o które prosili), a mnie kernele kompilowane samodzielnie nawet na podstawie configów Fedorowych jajec - nie odpalały (widocznie wyszedłem z wprawy, ale dla odmiany te same kernele spod moich palców odpalały pod Debianem).

 

Ostatecznie nikt inny ze świata nie dotarł do mojego zgłoszenia na bugzilli, zatem słowa jednej osoby to było za mało i generalnie bug został zamknięty, a jednym z powodów była niewystarczająca ilość informacji. Dla mnie ktoś po prostu spieprzył sprawę i tyle, od 3.10.0 do dziś jest problem i pewnie tak zostanie. Naprawić nie naprawili, jednak nim bug został zamknięty, developerzy podrzucili mi plik o treści identycznej jak ta, którą masz w linku poniżej.

 

Objawy: nie działają pod Intel HD przyciski jasności ekranu - zawsze na max, próby zmiany xbacklight itd nic nie dają (zmiany w ACPI?). Rozwiązanie: http://itsfoss.com/fix-brightness-ubuntu-1310/ (dla Fedory ścieżka to /etc/X11).

 

 

U mnie jest tak, że raz działa a innym razem nie działa i nie wiem od czego to zależy.

 

A jaką w ogóle masz maszynę? Byłbyś w stanie wkleić loga z informacjami o sprzęcie (np. z polecenia lspci)? Być może w internecie jest już o Twoim problemie, ale w ciemno nic nie wymyślimy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój log o sprzęcie:

 

# lspci
00:00.0 Host bridge: Intel Corporation Mobile PM965/GM965/GL960 Memory Controller Hub (rev 0c)
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation Mobile GM965/GL960 Integrated Graphics Controller (primary) (rev 0c)
00:02.1 Display controller: Intel Corporation Mobile GM965/GL960 Integrated Graphics Controller (secondary) (rev 0c)
00:19.0 Ethernet controller: Intel Corporation 82562GT 10/100 Network Connection (rev 03)
00:1a.0 USB controller: Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) USB UHCI Controller #4 (rev 03)
00:1a.7 USB controller: Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) USB2 EHCI Controller #2 (rev 03)
00:1b.0 Audio device: Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) HD Audio Controller (rev 03)
00:1c.0 PCI bridge: Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) PCI Express Port 1 (rev 03)
00:1c.1 PCI bridge: Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) PCI Express Port 2 (rev 03)
00:1c.4 PCI bridge: Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) PCI Express Port 5 (rev 03)
00:1d.0 USB controller: Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) USB UHCI Controller #1 (rev 03)
00:1d.1 USB controller: Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) USB UHCI Controller #2 (rev 03)
00:1d.2 USB controller: Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) USB UHCI Controller #3 (rev 03)
00:1d.7 USB controller: Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) USB2 EHCI Controller #1 (rev 03)
00:1e.0 PCI bridge: Intel Corporation 82801 Mobile PCI Bridge (rev f3)
00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation 82801HM (ICH8M) LPC Interface Controller (rev 03)
00:1f.1 IDE interface: Intel Corporation 82801HM/HEM (ICH8M/ICH8M-E) IDE Controller (rev 03)
00:1f.2 SATA controller: Intel Corporation 82801HM/HEM (ICH8M/ICH8M-E) SATA Controller [AHCI mode] (rev 03)
10:00.0 Network controller: Broadcom Corporation BCM4311 802.11b/g WLAN (rev 02)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatecznie nikt inny ze świata nie dotarł do mojego zgłoszenia na bugzilli, zatem słowa jednej osoby to było za mało i generalnie bug został zamknięty, a jednym z powodów była niewystarczająca ilość informacji. Dla mnie ktoś po prostu spieprzył sprawę i tyle, od 3.10.0 do dziś jest problem i pewnie tak zostanie. Naprawić nie naprawili, jednak nim bug został zamknięty, developerzy podrzucili mi plik o treści identycznej jak ta, którą masz w linku poniżej.

 

Chyba jednak coś poprawili, mam kartę Intel HD4000 i też miałem problemy z regulacją jasności, dzisiaj odpaliłem Fedorę 21 (kernel 3.17) z Live USB i sterowanie jasnością działa poprawnie, zarówno klawiszami funkcyjnymi jak i za pomocą paska jasności w ustawieniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie po aktualizacji do F21 przestały działać klawisze funkcyjne na klawiaturze. Nigdy nie było z nimi problemów, a teraz zupełny brak reakcji. Przy odpaleniu systemu z poprzedniego jądra również ta sama sytuacja. Klawiatura to zwykły logitech.

 

Czyli wynika z tego, że wszystko jest w jak najlepszym porządku i nie tylko u mnie przestały działać klawisze funkcyjne (oczywiście nie wszystkie). Pozostaje czekać na rozwiązanie problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale Bios / Uefi macie najnowszy dostepny na Wasz sprzet ?

 

Dla mnie nowszej wersji nie ma, i już nie będzie - mój model wyjechał z taśmy w 2012 i dla niego Lenovo już aktualizacji raczej nie zrobi :)

 

 

Mój log o sprzęcie:

00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation Mobile GM965/GL960 Integrated Graphics Controller (primary) (rev 0c)

 

 

Może spróbuj rozwiązania spod linka.

 

 

Chyba jednak coś poprawili, mam kartę Intel HD4000 i też miałem problemy z regulacją jasności, dzisiaj odpaliłem Fedorę 21 (kernel 3.17) z Live USB i sterowanie jasnością działa poprawnie, zarówno klawiszami funkcyjnymi jak i za pomocą paska jasności w ustawieniach.

 

Niestety u mnie nie działa - mam Sandy Bridge z HD 2500 bodaj. Nie każdego z Intel HD to chwyciło, jednak w sporej mierze coś się sypnęło i od kernela 3.10 musi u mnie siedzieć odpowiedni pliczek w /etc/X11/xorg.conf.d - inaczej jasność na max, zmiana nic nie daje (chyba, że wyłącznie regulacja klawiszami funkcyjnymi na etapie uruchamiania komputera, nim system się załaduje). Niby pod Windows póki nie zainstalujesz sterowników, to też nie masz klawiszy funkcyjnych, zatem 1:1, tu i tu musisz najpierw je sobie zrobić, ale niesmak pozostaje...działało...i ktoś to ładnie zepsuł. Dla mnie rozwiązania w postaci plików to półśrodek, tym bardziej, iż nikt standardowo ich do distr nie załącza, więc potencjalny laik ma pozamiatane. Może gdyby zgłosić buga raz jeszcze i dopisałoby się więcej osób, to developerzy coś by zrobili - w moim bugu tylko ja i deweloperzy tam pisali, a jedna osoba to marna siła przebicia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...