Skocz do zawartości

Usuwanie Wpisów W Grub I Starych Kerneli.


Mr. Bean

Rekomendowane odpowiedzi

W obrazkowy sposób to zainstaluj sobie   yumex   i tam wchodzisz w zakładkę "Zainstalowane" pokaze ci wszystkie pakiety jakie masz zainstalowane na kompie i tam bedziesz miał wylistowane wszystkie kernele jakie masz na kompie - zaznzaczasz te ktore chcesz usunąć i zastosuj i  ładnie się  usunie. 

  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do samej edycji GRUB-a, gdyż o usuwaniu kerneli już zostało wspomniane - polecam program Grub Customizer: http://linuxg.net/how-to-install-grub-customizer-4-0-6-on-fedora-20-fedora-19-opensuse-13-1-and-opensuse-12-3/

 

Niemniej po usunięciu starych kerneli, wpisy od nich się usuną. Domyślnie ustawione jest też, aby Fedora trzymała do 3 kerneli jednocześnie. Zawsze możesz zmniejszyć tę liczbę. Chodzi tu jednak o wariant bezpieczeństwa - jeśli na nowym kernelu coś siada, zawsze do dyspozycji są jeszcze dwa poprzednie. To nie Ubuntu, które trzyma chyba wieczność wszystkie instalowane kernele, a potem trzeba samemu sprzątać te nieużytki (aczkolwiek może już to zmienili :) ).

 

Jeśli chcesz zmniejszyć/zwiększyć liczbę domyślnie zainstalowanych kerneli w systemie, zajrzyj do pliku /etc/yum.conf i zainteresuj sekcją:

installonly_limit= liczba_kerneli (domyślnie ustawione jest 3) 
  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Z mojego doświadczenia wynika, że historia skryptów tego rodzaju jest dość krótka, ale dzięki za wpis i informację. Bardzo przydatna dla tych, którzy mają niewielkie lub wręcz żadne doświadczenie z Fedorą.

Osobiście przy okazji przetestuję.

 

[EDIT]

Okazja mnie goniła :)

Sprawdziłem na maszynie wirtualnej i... szacunek dla autora.

Trochę niebezpieczna opcja "Repository management" - bezmyślne (wybaczcie) podłączenie repozytoriów "Fedora People repositories" może objawić się kłopotami, ale też oczywiście nowymi możliwościami. Krótko mówiąc ryzyko z People Fedora jest takie jak z wersja alfa systemu.

Opcja naprawy bazy rpmdb niezła jest. Ostatnio ktoś miał tu na forum problem z tym - na pewno byłby zachwycony ;) mogąc to wyklikać w GUI.

Ogólnie sofcik wydaje się być wielce pomocny chociaż ciut bardziej zaawansowani użytkownicy mogą nim wzgardzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 years later...

Pamiętacie jak ograniczyć albo zwiększyć ilość dostępnych w menu kerneli? Szukam kurcze i nie mogę znaleźć a kiedyś ten temat sie przewalał.

FC27.

Dzięki

 

Ps. A skoro jest to "fedora.pl" to do Adminów prośba o to by "layout" oraz "locale" czy też "wszelkiej innej maści opisy"  zostały ustawione na pl_PL. Zdaję sobie sprawę z tego, że łatwiej postawić stronę na angielskiej wersji ale przypomina mi sie Cygnus Division z lat 90-tych: Wez ten sword aby kill potwora.

Dziękuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...