Skocz do zawartości

Zamiana Tradycyjnego Dysku Twardego Na Ssd .


slabypingwin

Rekomendowane odpowiedzi

Czy komputer o takiej specyfikacji jak widać w poniższym wyniku polecenia DMESG  nadaje się do tego by w nim zamiast tradycyjnego dysku twardego zastosować dysk SSD . A jeśli tak to jaki model SSD w cenie ok 500 zł jest do takiego celu najlepszy ?

https://dl.dropboxusercontent.com/u/6304552/DMESG.BLASZAK.SUSE.11.4

Dzięki za wszelkie porady .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płyta główna jest taka ;

http://www.gigabyte.pl/products/mb/specs/ga-g31m-es2l_1x.html

Na stronie produc enta pisze tak ;

SATA 3Gb/s doubles bus bandwidth from 1.5Gb/s to 3Gb/s. SATA 3Gb/s facilitates bandwidth aggregation for multiple devices, enabling max through put as well as, higher cache through put performance in single drive configurations.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mowisz o producencie plyty czy dysku ssd?

Swoja droga pisze ze plyta glowna ma 4 złącza SATA 3Gb/s ,

teraz zobacz jakie zlacze ma dysk ssd.

Wydaje mi sie ze SATA I, II, II roznia sie tylko predkoscia, ale na wszelki wypadek zwroc na to uwage w specyfikacji dysku co jest wspierane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O - proszę - oto wyniki polecenia o ktore prosił sunrise ;

darek@darek-G31M-S2L:~$ sudo hdparm -t /dev/sda

/dev/sda:
 Timing buffered disk reads: 172 MB in  3.01 seconds =  57.18 MB/sec

 

To jesty na blaszaku , a na lapku w  którym jest dysk hitachi o poj 500 giga  ten wynik wynosi 77,10 MB/s .

W ustawieniach BIOS-u nie mogę znaleźć opcji odnośnie tego AHCI , gdzie te ustawienie może się ukrywać ?

Z tego co podpowiedział sokar to by wynikało że na mojej płycie głównej dysk SSD byłby sporo szybszy . Pożyjemy , zobaczymy ...
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O - proszę - oto wyniki polecenia o ktore prosił sunrise ;

To jesty na blaszaku , a na lapku w  którym jest dysk hitachi o poj 500 giga  ten wynik wynosi 77,10 MB/s .

W ustawieniach BIOS-u nie mogę znaleźć opcji odnośnie tego AHCI , gdzie te ustawienie może się ukrywać ?

Z tego co podpowiedział sokar to by wynikało że na mojej płycie głównej dysk SSD byłby sporo szybszy . Pożyjemy , zobaczymy ...

 

 

Polecam wpisać w google nazwe płyty + ssd wyskoczy m.in. taka dyskusja

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2855157.html (w skrócie ssd nie działa, powód starsza rewizja chipsetu)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Upewnij się czy płyta posiada złacze SATA 3. W moim wypadku było tak, że kupiłem dysk SSD a w laptopie nie miałem SATA 3, było tylko SATA 2. Szybko się pozbyłem dysku ponieważ złącze SATA 2 znacznie spowalniało pracę dysku SSD. Teraz mam już laptopa z SATA 3 więc zbieram ponownie kasę na SSD ale o pojemności minimum 512 GB. Ja miałem dysk 128 GB i to było znacznie za mało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o transfery to nie powiem dokładnie, powiem tylko tyle, że nigdy nie uzyskałem efektów z dyskiem SSD widocznych na YouTube. Lepiej poczekać z kupnem SSD do wymiany kompa na nowy z SATA3. Fedora, Windows i Ubuntu uruchamiały się porównywalnie szybko na obu dyskach, porównywalnie szybko też uruchamiały się aplikacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Tego posta piszę z poziomu win7 świeżo zainstalowanego na dysku ssd ;

http://www.euro.com.pl/dyski-wewnetrzne-ssd/transcend-ssd-340-premium-128gb.bhtml

Na razie win7 startuje wyraźniej  niż do tej pory ze "zwykłego " dysku .

Ale jest tylko 128 GB , oprócz 7-mki umieszczę na nim win 8.1 .

Nie wiem czy starczy miejsca na linuksa  :angry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy starczy miejsca na linuksa  :angry:

Policzmy: W7 + kilka podstawowych programów (np.AV :P) to jakieś 40GB, 8.1 pewnie podobnie, więc spokojnie wystarczy na Linuksa na partycję /, czyli tę, z której system startuje i pewnie niewielki /home się zmieści. Filmy, muzyka, zdjęcia itp to już raczej na dodatkowym "normalnym" dysku.

Pytanie - jak wspomniał tomek-fedora10 - czy masz SATA3?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...