Skocz do zawartości

Nowa Wersja Alien Vs Predator Jest Dostępna Dla Linuksa


gbudny

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Chciałbym poinformować, że nowa wersja AvP została wydana dla Linuksa. W tej wersji niewiele się zmieniło, a nawet changelog nie został udostępniony, co jest dość irytyjące. Wiadomo, że grę można teraz skompilować oraz uruchomić na Mac OS X oraz Linux x86_64. Pojawiło się także eksperymentalne wsparcie dla sdl 2 oraz sposób instalacji został zmieniony poprzez użycie cmake.  

http://icculus.org/avp/

Dostępne jest także forum, a więc można zgłaszać różne problemy. Mam nadzieję, że autorzy po prostu użyją kodu źródłowego z wersji dla MorphOS, ponieważ to najbardziej kompletna wersja AvP dla alternatywnych systemów operacyjnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ech, szkoda, że nadal nie ma filmików ani multiplayera (nadal gra sporo osób!).

 

Niestety w moim przypadku, konfiguracja przechodzi bez problemu, za to kompilacja wykrzacza się na samym końcu:

CMakeFiles/avp.dir/build.make:5588: polecenia dla obiektu 'avp' nie powiodły się
make[2]: *** [avp] Błąd 1
CMakeFiles/Makefile2:60: polecenia dla obiektu 'CMakeFiles/avp.dir/all' nie powiodły się
make[1]: *** [CMakeFiles/avp.dir/all] Błąd 2
Makefile:76: polecenia dla obiektu 'all' nie powiodły się
make: *** [all] Błąd 2

Zabawne jest to, że gra dobrze śmiga pod Wine, więc chyba póki co nie będę walczyć z tym, i po prostu będzie siedzieć ciągle w prefiksie PlayOnLinux.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ech, szkoda, że nadal nie ma filmików ani multiplayera (nadal gra sporo osób!).

 

Niestety w moim przypadku, konfiguracja przechodzi bez problemu, za to kompilacja wykrzacza się na samym końcu:

CMakeFiles/avp.dir/build.make:5588: polecenia dla obiektu 'avp' nie powiodły się
make[2]: *** [avp] Błąd 1
CMakeFiles/Makefile2:60: polecenia dla obiektu 'CMakeFiles/avp.dir/all' nie powiodły się
make[1]: *** [CMakeFiles/avp.dir/all] Błąd 2
Makefile:76: polecenia dla obiektu 'all' nie powiodły się
make: *** [all] Błąd 2


Zabawne jest to, że gra dobrze śmiga pod Wine, więc chyba póki co nie będę walczyć z tym, i po prostu będzie siedzieć ciągle w prefiksie PlayOnLinux.

 

Czy możesz wkleić zawartość terminala po wydaniu polecenia cmake, ponieważ problem może być zbliżony do tego, którego napotkałem w przypadku Mac OS X:

 

http://community.ioquake.org/t/avp-does-not-compile-on-mac-os-x/420

 

Polecam zainstalować SDL 1.2.5-devel oraz openal-devel, ponieważ wsparcie dla SDL 2 jest na razie eskperymentalne i są różne problemy.

 

Ogólnie cieszę się, że pod dwóch latach przerwy nowa osoba zaczęła nad tym pracować, ale nie wiem kim jest autor tej wersji. Dwa miesiące temu skontaktowałem się z jedną z osób pracujących nad AvP dla Linuksa, ponieważ chciałem wskazać, że wersja dla MorphOS była znacznie bardziej kompletna. Ponadto autor wersji dla MorphOS wspomniał, że możliwe jest przeniesienie tych wszystkich usprawnień do linuksowej wersji AvP, ale nie jest to rozwiązanie łatwe.

Te zmiany wprowadzone przez ostatnie ponad 10 lat raczej nie zmienialy wiele, ponieważ naprawialy problemy np. z kompilacją gry. Teraz ktoś solidnie nad tym pracuje i czekam niecierpliwie na kolejne wydanie. Niestety gra nie cieszy się dużą popularnością wśród użytkowników Linuksa oraz Mac OS X.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne, oto output (mam gcc, cmake i devele dla openal oraz SDL, także spełnione co trzeba):

[krystian@localhost src]$ cmake ..
-- No build type specified, defaulting to Release
-- The C compiler identification is GNU 4.9.2
-- The CXX compiler identification is GNU 4.9.2
-- Check for working C compiler: /usr/bin/cc
-- Check for working C compiler: /usr/bin/cc -- works
-- Detecting C compiler ABI info
-- Detecting C compiler ABI info - done
-- Check for working CXX compiler: /usr/bin/c++
-- Check for working CXX compiler: /usr/bin/c++ -- works
-- Detecting CXX compiler ABI info
-- Detecting CXX compiler ABI info - done
-- Looking for include file pthread.h
-- Looking for include file pthread.h - found
-- Looking for pthread_create
-- Looking for pthread_create - not found
-- Looking for pthread_create in pthreads
-- Looking for pthread_create in pthreads - not found
-- Looking for pthread_create in pthread
-- Looking for pthread_create in pthread - found
-- Found Threads: TRUE  
-- Could NOT find SDL2 (missing:  SDL2_LIBRARY SDL2_INCLUDE_DIR) 
-- Found SDL: /usr/lib64/libSDL.so;-lpthread (found version "1.2.15") 
-- Looking for XOpenDisplay in /usr/lib64/libX11.so;/usr/lib64/libXext.so
-- Looking for XOpenDisplay in /usr/lib64/libX11.so;/usr/lib64/libXext.so - found
-- Looking for gethostbyname
-- Looking for gethostbyname - found
-- Looking for connect
-- Looking for connect - found
-- Looking for remove
-- Looking for remove - found
-- Looking for shmat
-- Looking for shmat - found
-- Found X11: /usr/lib64/libX11.so
-- Found OpenGL: /usr/lib64/libGL.so  
-- Found OpenAL: /usr/lib64/libopenal.so  
-- SDL 1.2 found; using that.
-- Configuring done
-- Generating done
-- Build files have been written to: /home/krystian/Pobrane/avp-20141225/src

Ogólnie kompilacja wysypuje się przy 100% na wspomnianym:

[100%] Building C object CMakeFiles/avp.dir/main.c.o
Linking CXX executable avp
/usr/bin/ld: cannot open output file avp: Jest katalogiem
collect2: error: ld returned 1 exit status
CMakeFiles/avp.dir/build.make:5588: polecenia dla obiektu 'avp' nie powiodły się
make[2]: *** [avp] Błąd 1
CMakeFiles/Makefile2:60: polecenia dla obiektu 'CMakeFiles/avp.dir/all' nie powiodły się
make[1]: *** [CMakeFiles/avp.dir/all] Błąd 2
Makefile:76: polecenia dla obiektu 'all' nie powiodły się
make: *** [all] Błąd 2

Może rozejrzę się, gdzie można to zgłosić. W międzyczasie, to chyba Liflg miał instalator dla retailowej wersji gry - kiedyś z tego korzystałem i działało. Wersja z GOG generalnie śmiga pod Wine.

 

Niestety gra ma już parę lat na karku, zatem furory raczej nie zrobi - w sumie była też... taka sobie. Na pewno brak MultiPlayera jest problemem - gra nada sporo osób, więc gracze Linux / Mac są nieco odizolowani (brak filmików da się przeżyć, nic szczególnego).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne, oto output (mam gcc, cmake i devele dla openal oraz SDL, także spełnione co trzeba):

[krystian@localhost src]$ cmake ..
-- No build type specified, defaulting to Release
-- The C compiler identification is GNU 4.9.2
-- The CXX compiler identification is GNU 4.9.2
-- Check for working C compiler: /usr/bin/cc
-- Check for working C compiler: /usr/bin/cc -- works
-- Detecting C compiler ABI info
-- Detecting C compiler ABI info - done
-- Check for working CXX compiler: /usr/bin/c++
-- Check for working CXX compiler: /usr/bin/c++ -- works
-- Detecting CXX compiler ABI info
-- Detecting CXX compiler ABI info - done
-- Looking for include file pthread.h
-- Looking for include file pthread.h - found
-- Looking for pthread_create
-- Looking for pthread_create - not found
-- Looking for pthread_create in pthreads
-- Looking for pthread_create in pthreads - not found
-- Looking for pthread_create in pthread
-- Looking for pthread_create in pthread - found
-- Found Threads: TRUE  
-- Could NOT find SDL2 (missing:  SDL2_LIBRARY SDL2_INCLUDE_DIR) 
-- Found SDL: /usr/lib64/libSDL.so;-lpthread (found version "1.2.15") 
-- Looking for XOpenDisplay in /usr/lib64/libX11.so;/usr/lib64/libXext.so
-- Looking for XOpenDisplay in /usr/lib64/libX11.so;/usr/lib64/libXext.so - found
-- Looking for gethostbyname
-- Looking for gethostbyname - found
-- Looking for connect
-- Looking for connect - found
-- Looking for remove
-- Looking for remove - found
-- Looking for shmat
-- Looking for shmat - found
-- Found X11: /usr/lib64/libX11.so
-- Found OpenGL: /usr/lib64/libGL.so  
-- Found OpenAL: /usr/lib64/libopenal.so  
-- SDL 1.2 found; using that.
-- Configuring done
-- Generating done
-- Build files have been written to: /home/krystian/Pobrane/avp-20141225/src

Ogólnie kompilacja wysypuje się przy 100% na wspomnianym:

[100%] Building C object CMakeFiles/avp.dir/main.c.o
Linking CXX executable avp
/usr/bin/ld: cannot open output file avp: Jest katalogiem
collect2: error: ld returned 1 exit status
CMakeFiles/avp.dir/build.make:5588: polecenia dla obiektu 'avp' nie powiodły się
make[2]: *** [avp] Błąd 1
CMakeFiles/Makefile2:60: polecenia dla obiektu 'CMakeFiles/avp.dir/all' nie powiodły się
make[1]: *** [CMakeFiles/avp.dir/all] Błąd 2
Makefile:76: polecenia dla obiektu 'all' nie powiodły się
make: *** [all] Błąd 2

Może rozejrzę się, gdzie można to zgłosić. W międzyczasie, to chyba Liflg miał instalator dla retailowej wersji gry - kiedyś z tego korzystałem i działało. Wersja z GOG generalnie śmiga pod Wine.

 

Niestety gra ma już parę lat na karku, zatem furory raczej nie zrobi - w sumie była też... taka sobie. Na pewno brak MultiPlayera jest problemem - gra nada sporo osób, więc gracze Linux / Mac są nieco odizolowani (brak filmików da się przeżyć, nic szczególnego).

 

Wszystko raczej wygląda prawidłowo, a więc autor nie sprawdził kompilacji tej gry pod Fedorą. Nie ma sensu sprawdzać z SDL 2, a więc najlepiej będzie zgłosić ten problem w tym miejscu:

 

http://community.ioquake.org/c/avp

 

Autor odpowiada na pytania i problemy, co widać po dziesiejszym jego komentarzu.

 

Liflg ma instalator, ale do wersji wydanej w 2009 r., a więc to bardzo stara wersja AvP.

 

Postanowiłem przesłać skompilowany plik binarny z Ubuntu, a więc może będzie działać na Fedorze:

 

http://filebin.ca/1posSqioHOun/avp

 

Ciągle mam nadzieję, że w linuksowej wersji gry pojawią się rzeczy znane z wersji dla MorphOS:

 

"Intuition: Sure, here are some misc notes and ramblings about porting AvP to MorphOS:

The game already had a Linux and AROS port which ment that there was an OpenGL and OpenAL backend already in place.

Without this I would have had to spend a lot of time converting from DirectX to OpenGL so I am glad this

had already been done!

 

Big thanks to BSzili for the great AROS port which served as the base for the MorphOS version!

 

 

I'd say most of the work involved getting the game running on PowerPC instead of x86, and chasing bugs

without using a debugger.

 

On top of just getting it running I felt that it needed some additional polish which I implemented:

 

- MUI dialog and installer for when you dont have the data files in the game drawer.

- FMV playback (intros + ingame video screens)

- Music

- Changed the default keybindings to be similar to modern FPS games.

- Volume sliders in the menu screen had an annoying 1sec delay before being modified. Removed it.

- Fixed some menu strings (for example, "exit to windows" became "exit to morphos")

- Made a new graphics options menu screen for setting resolution, mipmap on/off, 16/32bit textures, fullscreen/windowed.

(original game had just the option to set resolution)

- Some initial work to get "Classic Redux" high-res mod working. This makes the game look so much better but it eats a lot

of VRAM so I made a texture size limit and rescale option to get it running on my 32MB graphics card.

(I still need to expose this option to a menu, and fix a crash bug related to this mod - that crash exists on the PC version of Gold Edition as well)

 

There are still some polish features on the todo list, but the main lacking feature is multiplayer support.

I intend to revisit this. I used to play a TON of avp in multiplayer back when the game was new. Also it would be nice to add it

just for the sake of completion.

 

Here are some of the challenges:"

 

https://morph.zone/modules/newbb_plus/viewtopic.php?topic_id=9614&forum=10

 

Ta gra nadal ma szansę być popularna, jesli pojawi się wsparcie dla Classic Redux:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli teraz popełnię faux pas, jednak kod nie jest kompatybilny z wersją Classic na GOG?

 

No tak, to by zatem tłumaczyło taki output, po wklejeniu pliku do katalogu głównego :)

[krystian@localhost AvP Classic]$ ./avp
Unable to find the AvP gamedata.
The directory last examined was: .
Has the game been installed and
are all game files lowercase?

Niestety w moim przypadku, wersja premierowa na CD wsiąkła gdzieś w mrokach dziejów, dlatego przerzuciłem się na wersję wirtualną GOG. Ech, szkoda :P

 

Dziękuję niemniej za pomoc i skompilowany plik - nie widziałem nawet, że wyszła nowa wersja. Może czas poszukać wersji pudełkowej zatem dla testu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli teraz popełnię faux pas, jednak kod nie jest kompatybilny z wersją Classic na GOG?

 

No tak, to by zatem tłumaczyło taki output, po wklejeniu pliku do katalogu głównego :)

krystian@localhost AvP Classic]$ ./avp
Unable to find the AvP gamedata.
The directory last examined was: .
Has the game been installed and
are all game files lowercase?

Niestety w moim przypadku, wersja premierowa na CD wsiąkła gdzieś w mrokach dziejów, dlatego przerzuciłem się na wersję wirtualną GOG. Ech, szkoda :P

 

To znaczy korzystam z wersji dostępnej na GOG, a przypadkowo dziś był opisany podobny problem na ich forum, ponieważ wcześniej zasugerowałem inne rozwiązanie.

 

http://community.ioquake.org/t/the-shell-script-for-conversion-of-lowercase-letters-for-avp/425/3

 

Kłopot w tym, że gra się nie uruchomi pod Linuksem, jeśli wszystkie nazwy plików w katalogu z grą nie zostaną zmienione z małych liter na duże.

 

Ściągnij skrypt chcase z tej strony

 

http://www.primaledge.ca/chcase.html

 

Następnie zmień nazwę pliku z chcase.txt na chcase, Należy dodać odpowiednie uprawnienia oraz skopiować plik chcase do /usr/local/bin

 

chmod 755 chcase

 

Po tych czynnościach należy wpisać w terminalu odpowiednie polecenie i wskazać katalog z grą:

 

$ chcase -rd '/home/gbudny/Downloads/app'

 

U mnie ten katalog był w tym miejscu.

 

Nie sprawdzałem tego z wersja pudełkową, ale prawdopodobnie podobne czynności trzeba wykonać w jej przypadku.

 

Mimo wszystko polecam wersję z GOG, ponieważ autor nic nie wspomina na temat wersji pudełkowej gry, która kiedyś była jedynym dostępnym rozwiązaniem.

  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta gra nadal ma szansę być popularna, jesli pojawi się wsparcie dla Classic Redux:

 

No ta gra przypomina silnik gry cube wzorowanej na quake gdzie sie chodzi jak lyzwami po lodzie,

albo statek w kosmosie z hamulcami.

Ja raczej chcialbym pograc w gry bardziej realistyczne. :unsure:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ta gra przypomina silnik gry cube wzorowanej na quake gdzie sie chodzi jak lyzwami po lodzie,

albo statek w kosmosie z hamulcami.

Ja raczej chcialbym pograc w gry bardziej realistyczne. :unsure:

 

Dla mnie sposób poruszania się postaci nie był problemem.

 

Czy widziałeś przykładowo do jakich fajnych broni dostajesz dostęp gdy grasz jako Marine albo jak potrafi zabijać Alien?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie , tylko ten filmik , ale pod pojeciem realistyki mam na mysli

- niszczenie budynkow czy przedmiotow, osob

- schylanie sie, ch"u"d, kucanie, lezenie, trzymanie czegos, rzucanie, walka wrecz

- efekty specjalne , dzwieki rozne przy trafieniach, tor lotu pociskow, predkosc, wiatr, deszcz

- swietna grafika (pustynie, laki, lasy, gory, detale roslin i ich roznorodnosc)

 

  Dostep do roznych broni, pojazdow, rozni bohaterowie,

roznorodna wielkosc map / roznorodnosc map

 to dotadkowe zalety.

 

Niech sobie tylko bedzie ta stacja kosmiczna, ale chod, przeladowanie broni, obrazenia,

zniszczenia powinny byc na dzisiejsze czasy dopracowane,

tu widze tylko ciekawa animacje upadku po stracie "przytomnosci" i poruszanie sie aliena,

( ale tego duzego )

No powiedzmy szczerze ta gra wymagalaby odswiezenia bo jako klasyk to zaluzmy to jest dobra :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kłopot w tym, że gra się nie uruchomi pod Linuksem, jeśli wszystkie nazwy plików w katalogu z grą nie zostaną zmienione z małych liter na duże.

 

Sprawdziłem, teraz po skrypcie działa :) Co prawda nie ma mojej rozdzielczości (1366x768), ale działać, działa - 1280x720 w fullscreen też da radę :) Testowane na wersji z GOG.

 

@tele - gra jest z 1999 roku, więc cudów nie wymagaj :) To był pierwszy, mocny crossover świata Predatora i Obcego + Marines. Pod względem podobieńst do filmów, to gra zasługuje na 5+. Inna sprawa, że mechanika nigdy rewelacją nie była, a fabuła...emm...jaka znów fabuła. Pod względem rozgrywki zatem - szału nigdy nie było w singlu, za to multiplayer kopał tyłek :) Każda z postaci w Multi ma swoje mocne i słabe strony, przez co gra nabiera innego wymiaru, a skirmish po LAN-ie ze znajomymi w paru Marines, pamiętam do dziś :) Niestety, póki co port nie obsługuje multi.

 

Gra jest też portem natywnym tamtego klasyka, GOG też sprzedaje ją jako classic, więc to nie żaden remaster - pełna gra z 1999 roku, ze swoimi plusami oraz minusami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem, teraz po skrypcie działa :) Co prawda nie ma mojej rozdzielczości (1366x768), ale działać, działa - 1280x720 w fullscreen też da radę :) Testowane na wersji z GOG.

 

Super.

 

Nie ma też tej rozdzielczości na moim systemie, ale to dobra okazja by zgłosić sugestię odnośnie rozdzielczości oraz problemu z kompilacją pod Fedorą. Przynajmniej na razie, gdy ktoś pracuję nad tą grą dla Linuksa/Mac OS X.

 

Ciekawy jestem, czy pod Fedorą 32-bit występuje podobny problem z kompilacją AvP?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem - wszystko działa. Niemniej wersja GOG jest tylko połowicznym sukcesem - normalnie muzyka była w Audio-CD, zaciągana z płytki gry, podczas rozgrywki. Wersja GOG posiada już ją w plikach, więc muzyka podczas rozgrywki jest - jednak w wersji z powyższego kodu...cisza, muzyki brak.

 

Jestem jednak w stanie to zrozumieć i przeboleć - kod jest dla premierowej wersji gry. Szkoda tylko, że sytuacja nieco patowa - wersja GOG pod Wine zawiera wszystko (tylko multiplayer nie może być zainicjowany). Niemniej nie ma co narzekać - port nie jest komercyjny, dobrze, że w ogóle jakiś jest :) Osobiście w AvP nagrałem się tyle, że znam grę na pamięć, zatem nie mam parcia na to, aby port był w 100% ukończony na wczoraj i już ;)

 

Bugi rozumiem, trzeba zamieścić na http://community.ioquake.org/c/avp?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...