Skocz do zawartości

Laptop Ile Ram?


lukaszjk

Rekomendowane odpowiedzi

Zobacz ile masz wolnego ramu po załadowaniu systemu i ile gdy odpalasz wszystkie potrzebna aplikacje.

Jeśli zostaje bardzo mało i/lub system korzysta ze swapa, to odpowiedź jest twierdząca, jeśli ramu zostaje

sporo, to nie ma potrzeby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

System na 4GB będzie znacznie żywszy niż na 2GB RAM.

 

Ogólnie przedstawię sytuację tak. Na jednej ze swoich stacjonarek miałem Fedorę z GNOME 3 i Windows 7 - również 2GB RAM. Żaden system nie działał komfortowo, Windows już w ogóle co oczywiste. Dołożyłem RAM i wreszcie całość śmiga dziarsko.

 

W dzisiejszych realiach sprawy mają się tak, że przeglądarka internetowa potrafi zjeść więcej RAM, niż w ogóle masz fizycznie w komputerze. Takie czasy :rolleyes:

 

Oczywiście można rozegrać sprawę inaczej - możesz zostawić ilość pamięci na poziomie 2GB, jednak zainteresowałbym się środowiskiem MATE lub XFCE (osobiście polecam MATE, ponieważ jest nieco mniej siermiężne od XFCE). Na stacjonarce wspomnianej, która miała 2GB RAM i starą integrę ATi z 2007 roku, to w sumie nawet KDE4 śmigało żywo, więc można spróbować ;)

 

Generalnie jednak - tak, im więcej RAM tym lepiej, bo więcej rzeczy do niego upchniesz. Oczywiście zwiększenie RAM nie zastąpi lepszego procesora, który też ma znaczenie, jednak mimo wszystko dodatkowe GB upłynnią pracę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Mam kilka laptopów i stacjonarek. Na starym lapku z 2GB używam F21 z XFCE. Po starcie zajęte jest niecałe 200mb i zostaje sporo na aplikacje. Z Gnome3 na starcie zajęte jest ponad 600 zdaje się. Jest znacząca różnica :)

 

Niestety distro F21 z XFCE nie jest takie ładne (nie ma np sklepu z apkami), ale da się żyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście używam F21 z 2Gb ramu na baaaardzo starym athlonie 2,5GHz (tak, pojedynczy rdzeń) i chodzi nawet KDE, choć wolę Xfce.

Na lapku mam intel 1,66 i 1Gb ramu i też chodzi płynnie, przynajmniej xfce i cinnamon. KDE na 10 calach raczej się nie zmieściło optycznie, choć odpaliło bez protestów. :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...