Skocz do zawartości

Pozdro Z Fedory 23


SeeM

Rekomendowane odpowiedzi

No właśnie problem leży w tym, że Fedora nie współpracuje z RPMFusion i stąd takie kwiatki, oficjalnie wspierają tylko wolne sterowniki i pewnie doszli do wniosku, że nie ma sensu się przejmować i czekać ze względu na coś co nawet nie jest częścią ich dystrybucji. Gdyby mieli w swoich repozytoriach sterowniki Nvidii to musieliby zadbać, żeby to wszystko działało.
To, że trzeba czekać miesiąc to mnie w obecnych czasach nie dziwi, wystarczy sobie poczytać jakie problemy miał Windows 10 zaraz po wydaniu.

Problemem jest brak sterowników od Nvidii więc już nie naciągajmy z tymi serwerami, chociaż pewnie mogą mieć swoje problemy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyjmuję Twoje argumenty tak w całości i ogólnie, a szczególnie stwierdzenie, że wersja stabilna powinna być stabilna :) Jednak przykład z firmą nie jest dobry. Jeśli zależy mi na stabilności, to raczej zostałbym o jedno wydanie z tyłu sprawdzając we własnym zakresie czy nie ma braków, wykorzystał CentOS albo - jeśli produkt zbliżony do RH nie jest konieczny - jakąś inną dystrybucję LTS. Nie od dziś wiadomo, że Fedora jest fajna do domu. W firmie raczej dałbym szansę RHEL + maintenance od polskiego dystrybutora.

Osobiście na tę chwilę nawet nie myślę przesiadać się z domowym systemem na F23. Fajnie mieć nowe gadżety, zmierzyć się z nowymi problemami, ale staram się to robić na VBox.

Problem z RPMFusion - wiadomo... RH ma oficjalną siedzibę tam gdzie ma i musi działać zgodnie z obowiązującym prawem (cóż, już starożytni mówili dura lex, sed lex), więc nie może oficjalnie współpracować z RPM Fsuion.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz działa, ale na dzień premiery zdaje się, że nie było a na pewno nie było dla wersji beta, co w oczywisty sposób utrudniało testowanie wszystkich możliwości nie tyle samej Fedory co Fedory + to co potrzeba np. do nvidia czy niektórych kart wifi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To są pakiety pod 22. Repo dla 23 nie jest wydane. Sterowniki do Nvidii są stare i prawdopodobnie będą wywoływać konflikty lub się nie instalować. Jak ktoś może niech sprawdzi. Nie wiadomo też jak  jest  z innymi sterownikami, nie można być pewnym, że będą działać. Tak samo może być z oprogramowaniem, jeżeli Fedora zaczęła wykorzystywać np. gdzieś nowe biblioteki, może ono nie współpracować.

 

Czy tak to powinno wyglądać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niektóre pakiety z rpmfusion są już przebudowane dla Fedory 23, niektóre nie, co nie znaczy, że nie działają. Proste rzeczy typu xmms.mp3 oczywiście instalują się i działają bez problemu. Bardziej skomplikowane programy z rozbudowanymi zależnościami mogą się wieszać przy uruchamianiu.

 

Powinno, nie powinno. Rpmfusion to zdaje się kilku chłopa bez nadmiaru wolnego czasu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy też sobie zdajecie sprawę: Chroma, Dropboksa, Steama, Flasha, jre Oracla i xmms.mp3 miałem już na Alfie. To nie jest tak, że zostalibyśmy w kompletnej czarnej dziurze, ale też zdaję sobie sprawę, że niektórzy potrzebują do pracy lame, czy vlc.

 

Dzisiaj na Linux Unplugged chłopaki żartowali sobie z aktualnych inaczej poradników i nieistniejących 10 things after you install Fedora. W sumie pierwszy punkt: poczekaj aż nvidia, amd i broadcom zaktualizują sterowniki :blink: i piszę z Windowsa, bo nie mam neta. Fedora jako taka jest spoko, tylko ludzi mało. Sam też tylko czasem pyknę błąd na bugzillę i coś tam pogadam, ale za paczkowanie się nie biorę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otóż to - gdyby RPMFusion padło, a zamiennika nie było, to zrezygnowałbym z używania Fedory. Czyste GNU i wolny soft są fajne, ale niestety potrzebuję niewolnych rzeczy do normalnego użytkowania komputera i systemu ;)

 

Ja z RPMFusion mam głównie kodeki i to w większość z repo free, z nonfree mam tylko jakieś dwa zainstalowane, nawet nie wiem czy są niezbędne :)

$ dnf list installed | grep rpmfusion
a52dec.x86_64                            0.7.4-19.fc22                  @rpmfusion-free
akmods.noarch                            0.5.4-1.fc22                   @rpmfusion-free-updates
faac.x86_64                              1.28-7.fc22                    @rpmfusion-nonfree
faad2-libs.x86_64                        1:2.7-6.fc22                   @rpmfusion-free
ffmpeg.x86_64                            2.6.4-1.fc22                   @rpmfusion-free-updates
ffmpeg-libs.x86_64                       2.6.4-1.fc22                   @rpmfusion-free-updates
freetype-freeworld.x86_64                2.5.5-1.fc22                   @rpmfusion-free
gstreamer-ffmpeg.x86_64                  0.10.13-15.fc22                @rpmfusion-free
gstreamer-plugins-bad.x86_64             0.10.23-7.fc22                 @rpmfusion-free
gstreamer-plugins-bad-nonfree.x86_64     0.10.23-3.fc22                 @rpmfusion-nonfree
gstreamer-plugins-ugly.x86_64            0.10.19-18.fc22                @rpmfusion-free
gstreamer1-libav.x86_64                  1.4.5-1.fc22                   @rpmfusion-free
gstreamer1-plugins-bad-freeworld.x86_64  1.4.5-2.fc22                   @rpmfusion-free
kmodtool.noarch                          1-23.fc22                      @rpmfusion-free
lame-libs.x86_64                         3.99.5-5.fc22                  @rpmfusion-free
libavdevice.x86_64                       2.6.4-1.fc22                   @rpmfusion-free-updates
libdca.x86_64                            0.0.5-9.fc22                   @rpmfusion-free
libdvbpsi.x86_64                         1.2.0-3.fc22                   @rpmfusion-free-updates
libmad.x86_64                            0.15.1b-17.fc22                @rpmfusion-free
libmimic.x86_64                          1.0.4-8.fc22                   @rpmfusion-free
libmms.x86_64                            0.6.4-3.fc22                   @rpmfusion-free
libmpeg2.x86_64                          0.5.1-11.fc22                  @rpmfusion-free
libmpg123.x86_64                         1.22.2-2.fc22                  @rpmfusion-free
librtmp.x86_64                           2.4-3.20131205.gitdc76f0a.fc22 @rpmfusion-free
live555.x86_64                           2014.10.21-1.fc22              @rpmfusion-free
mjpegtools-libs.x86_64                   2.1.0-5.fc22                   @rpmfusion-free
mlt.x86_64                               0.9.6-2.fc22                   @rpmfusion-free
mlt-python.x86_64                        0.9.6-2.fc22                   @rpmfusion-free
opencore-amr.x86_64                      0.1.3-4.fc22                   @rpmfusion-free
openshot.noarch                          1.4.3-3.fc22                   @rpmfusion-free
rpmfusion-free-release.noarch            22-1                           @@commandline
rpmfusion-nonfree-release.noarch         22-1                           @@commandline
rtmpdump.x86_64                          2.4-3.20131205.gitdc76f0a.fc22 @rpmfusion-free
twolame-libs.x86_64                      0.3.13-4.fc22                  @rpmfusion-free
vlc.x86_64                               2.2.2-0.1.fc22                 @rpmfusion-free-updates
vlc-core.x86_64                          2.2.2-0.1.fc22                 @rpmfusion-free-updates
vo-amrwbenc.x86_64                       0.1.2-2.fc22                   @rpmfusion-free
                                                                        @rpmfusion-free
x265-libs.x86_64                         1.6-1.fc22                     @rpmfusion-free
xvidcore.x86_64                          1.3.2-6.fc22                   @rpmfusion-free
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja chciałem tylko uruchomić "live" fedorę 23 ale gdy doszło do bootsplasha  to wyłączyło monitor :(:unsure:

Z rozdziałką 1680x1050 F 23 sobie nie poradziła ? :huh::blink:

Grafika ; nvidia 8600 ....

 

A są już w ogóle sterowniki Nvidii do kernela z Fedory 23? Nawet nie mówię o repo rpmfusion, tylko stronce Nvidii. W dniu premiery jeszcze nie działały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale nouveau powinno sobie z taką rozdzielczością poradzić. Teoretycznie powinno radzić sobie nawet z 4K ;)

Zacząłbym od sprawdzenia sumy kontrolnej pobranego obrazu i poprawności nagrania.

I jeszcze

[...] wyłączyło monitor :(:unsure:

Tak fizycznie? Musiałeś potem włączyć monitor włącznikiem czy po prostu pokazał się czarny ekran i dalej nic się nie działo?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś sprawdziłem to jeszcze raz ; po ukazaniu się loga fedory , po chwili na ekranie szybko mignął jakiś napis monitora

a wyłącznik monitora na jego górnym brzegu zmienił kolor z niebieskiego na żółty  .

W tej chwili gdy monitor normalnie działa wyłącznik jest podświetlony na niebiesko  ale gdy wyłączam PC-ta

to ten wyłąnik zmienia kolor na żółty . Tak samo żółty robi się po pokazaniu loga fedory  23 ......... :wacko::(:angry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...