Skocz do zawartości

Problem Z Bgrt Przy Bootowaniu [Solved] (To Był Problem Ze Sprzętem)


Adam Przedniczek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Podczas próbu uruchomiania Fedory 23 dostaję błąd uniemożliwiający dalszy rozruch systemu:

Ignoring BGRT: invalid status 0 (expected 1)

Do tej pory też dostawałem czasem powyższy błąd Boot Graphics Resource Table (oczywiście od czasu przejścia na UEFI), ale nie uniemożliwiał dalszego startu systemu, po prostu czekałem kilka sekund i sam przechodził dalej (pewnie błąd był zawsze, ale czasem tak szybko przechodził, że go nie zauważałem). Teraz po wypisaniu powyższego błędu i przejściu karetki do następnej linii zastyga, wcześniej jak przechodził, to znak podkreślenia migał.

Teraz nie mogę wejść do systemu przy użyciu żadnego z trzech jąder zainstalowanych w systemie

kernel-core-4.2.6-300.fc23.x86_64
kernel-core-4.2.5-300.fc23.x86_64
kernel-core-4.2.3-300.fc23.x86_64

oraz przy próbie uruchomienia Fedory 23 Live z płyty uruchomionej w trybie UEFI. Jeżeli uruchamiam tą samą płytę, ale w trybie MBR Legacy to wszystko działa (i mam dostęp do plików na dysku).

 

Po zainstalowaniu Fedory 23 nie instalowałem żadnych dodatkowych sterowników karty graficznej (np. akmod-nvidia), ale wszystko działało.

 

Co ciekawe odkryłem, że pod Windowsem 10 (zainstalowanym na osobnym dysku) przestał działać (nawet przestał wykrywać) drugi monitor. Do tej pory miałem dwa monitory podpięte pod GTX 580, jeden po DVI-D a drugi DVI-A (jeden z portów jest DVI-I i mam kabel z przejściem DVI-A -> D-Sub). Oba monitory są sprawne, podłączam każdy z osobna pod Windowsem i działa, ale podłączenie dwóch powoduje, że jednego nawet nie wykrywa.

 

Moja Fedora 23 wspiera Secure Boot. Wszystkie niestandardowe moduły, kompilowane przez mnie bądź nawet z RPMfusion, podpisuję własnym kluczem a klucz publiczny mam wrzucony jako Machine Owner Key i jest widoczny w system_keyring. W międzyczasie nie instalowałem żadnych aktualizacji.

 

W jaki sposób mogę przywrócić bootowanie Fedory?

 

Jak  mam zebrać informacje (oraz jakie) dotyczące tego błędu, jeżeli mogę jedynie uruchomić Fedorę z płyty Live (polecenie journalctl wydane przy uruchomieniu z płyty Live pokazuje tylko informacje z tego uruchomienia).

 

Czy możliwe, że to w jakiś sposób karta się wysypała skoro pod Windowsem przestał wykrywać drugi monitor. Na tym jednym (dowolnie którym) monitorze Windows działa.

 

Pozdrawiam

 

Adam

 

 

Niniejszy wątek jest do zamknięcia. Okazało się, że był to błąd sprzętowy a nie software'owy. Moja stara karta przestała obsługiwać 2 monitory, zaczeły się pojawiać błędy wskazujące na jakiś problem ze sterownikami, ale dzisiaj wymieniłem kartę na nową i już ich nie ma. Jakoś dziwnie posypała mi się ta stara karta, ponieważ nie całkowicie, ale połowicznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po usunięciu quiet z opcji kernela zatrzymuje się na:

fb: switching to nouveaufb from EFI VGA

Dodałem za to opcję nomodeset, która pozwoliła mi na wejście, w jakimś podstawowym trybie 1024x768, do systemu i zainstalowanie sterowników Nvidii za pośrednictwem RPMFusion:

dnf update kernel* selinux-policy*
dnf install akmod-nvidia xorg-x11-drv-nvidia-libs kernel-devel acpid
mv /boot/initramfs-$(uname -r).img /boot/initramfs-$(uname -r)-nouveau.img
dracut /boot/initramfs-$(uname -r).img $(uname -r)

Jeszcze przed zrestartowaniem znalazłem trzy nowe moduły: nvidia.ko, nvidia-uvm.ko i nvidia-modeset.ko (chyba tak się nazywały).

Ponieważ Fedorę mam na UEFI i z Secure Boot to podpisałem te trzy moduły własnym kluczem, dla którego odpowiadający mu klucz publiczny mam jako Machine Owner  Key. Użyłem tego samego skryptu, którym podpisywałem moduł WL, który musiałem własnoręcznie łatać (ale on działał).

 

Po restarcie dalej nie wchodzi. Ponieważ wykonywałem to na jądrze 4.2.6.-300, to chciałem wejść przez niższe 4.2.5-300 z opcją nomodeset,  ale próbuje otwierać GNOME Display Manager i tu się wysypuje otwierając jakieś okno "Oh no! Something has gone wrong. Log out". Jutro porobię i zamieszczę zdjęcia z jakimi wynikami się wysypuje.​​​

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po restarcie dalej nie wchodzi. Ponieważ wykonywałem to na jądrze 4.2.6.-300, to chciałem wejść przez niższe 4.2.5-300 z opcją nomodeset,  ale próbuje otwierać GNOME Display Manager i tu się wysypuje otwierając jakieś okno "Oh no! Something has gone wrong. Log out". Jutro porobię i zamieszczę zdjęcia z jakimi wynikami się wysypuje.​​​

A na jakim komunikacie się zatrzymuje? To starsze jądro ma zapewne za blacklistowany moduł nouveau skoro zaistalowałeś sterowniki nvidii (a skompilowane są tylko dla nanjowszego kernela), przez to GDM nie może wystartować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...