Skocz do zawartości

Brak Możliwości Wybrania Domyślnego Programu.


waldis

Rekomendowane odpowiedzi

Dawno nie pisałem, bo wszystko działało. Ale przestało, a właściwie nie zaczęło.

F 22 regularnie aktualizowana. Klikam ppm na pliki .avi, właściwości- otwieranie i próbuję zaznaczyć jako program domyślny do otwierania tego typu plików VLC. I w oknie nic nie chce się zaznaczyć. Domyślnie pliki avi otwierają się w audacious. Po kliknięciu na plik avi prawym i potem otwórz za pomocą i wtedy VLC wszystko śmiga.

Jak sobie z tym poradzić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

F22, zaktualizowana.

W XFCE działa. PPM na pliku, Thunar: Otwórz za pomocą... → Otwórz za pomocą innego programu... → checkbox "domyślne dla tego typu plików". W Krusader też: Otwórz w... → Inne... → checkbox "Remember application association for this type of file.

Oczywiście przed kliknięciem OK, wybieram pożądaną aplikację ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Thunar: Otwórz za pomocą... → Otwórz za pomocą innego programu... → checkbox "domyślne dla tego typu plików". ...

Oczywiście przed kliknięciem OK, wybieram pożądaną aplikację ;)

Sorki. Nie dopisałem, że w/w sposób działa. Ale tylko raz. Po kliknięciu na OK plik otwiera się w VLC. Potem, czyli otwarcie kolejnego pliku avi po staremu, czyli  jak w pierwszym poście.

F22 MATE.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Określ typ mime tego konkretnego pliku:

xdg-mime query filetype NAZWA.avi

Sprawdź jaki aktualnie przypisany jest domyślny program:

xdg-mime query default video/x-msvideo

Przypisz domyślny program:

xdg-mime default vlc.desktop video/x-msvideo

Sprawdź czy będzie okej. Jeśli nie - sprawdź, bo może być kilka plików konfiguracji:

find $HOME -name "mimeapps*"

Skasuj nadmiarowy wpis lub cały plik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

xdg-mime default vlc.desktop video/x-msvideo
touch: nie można dotknąć „/home/waldi/.local/share/applications/mimeapps.list”: Nie ma takiego pliku ani katalogu
/usr/bin/xdg-mime: linia 827: /home/waldi/.local/share/applications/mimeapps.list.new: Nie ma takiego pliku ani katalogu

Tutaj wymiękam. Dodam, że drugie polecenie pokazuje, że domyślnym programem jest vlc.desktop.

find $HOME -name "mimeapps*"
/home/waldi/.config/mimeapps.list

Co tu jest nadmiarowym wpisem? I jak to skasować?

 

Jako root:

 

xdg-mime default vlc.desktop video/x-msvideo
touch: nie można dotknąć „/root/.local/share/applications/mimeapps.list”: Nie ma takiego pliku ani katalogu
/bin/xdg-mime: linia 827: /root/.local/share/applications/mimeapps.list.new: Nie ma takiego pliku ani katalogu

 

 

find $HOME -name "mimeapps*"

I tu nic nie wyskakuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako root to bez sensu, chyba że odtwarzasz filmy i ogólnie działasz w systemie z konta roota.

Wygląda na to, że coś sobie nagrabiłeś na swoim profilu. Załóż drugiego użytkownika i sprawdź czy na nowym koncie masz jakieś problemy. Pewnie nie.

Sprawdź uprawnienia katalogów i podkatalogów w ~/.local (przede wszystkim tutaj) i w ~/.config

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Po kolei:

Jako root, to potem, jak nie zadziałało na moim koncie w sposób opisany przez marcina82. Ale przelogowałem się na konto żony (a tak, ma oddzielne konto na komputerze) i tam pliki .avi śmigają od razu w vlc. Co mogłem namieszać na swoim koncie, to nie wiem. Instalowałem F22 tak, jak zawsze. Jak sprawdzić te uprawnienia?

Wrócę jeszcze do pierwszego postu. Po kliknięciu ppm vlc pokazuje się w oknie, ale nie daje się zaznaczyć.

 

Ale się napisałem.

I bez sensu.

W trakcie pisania tego posta przyszło mi do głowy sprawdzić inny sposób. Menu -> System -> Preferowane programy -> Multimedia -> Odtwarzacz video.

Działa.

Dzięki za pomoc. Zabierzcie mi eksperta z opisu.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pomoc. Zabierzcie mi eksperta z opisu.

E tam... W końcu sam sobie poradziłeś i do tego - w przeciwieństwie do wielu innych użytkowników forum - napisałeś jak rozwiązałeś problem. Ekspert przez duże "E" ;) Bez ściemy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...