Skocz do zawartości

[Solved] Vnstat - Wiecznie Zbyt Mała Ilość Danych, Aby Stworzyć Wykres


Jusko

Rekomendowane odpowiedzi

Hej :)

 

Korzystam intensywnie z łącza komórkowego. Chciałbym kontrolować zużycie transferu, toteż wybrałem vnstat. Problem polega na tym, że vnstat zgłasza popularne:

ppp0: Not enough data available yet.

Kłopot w tym, że przez łącze przeszło ~1,5GB danych, także to wystarczająca ilość. Usługa vnstat jest aktywna:

$ systemctl | grep vnstat
vnstat.service loaded active running   VnStat - Lightweight Network Traffic Monitor

Podobnie interfejs "ppp0" jest poprawny, ponieważ wydając polecenie "ifconfig" - interfejs jest ładnie wyszczególniony, w tym zliczany jego transfer podczas aktywnej sesji.

 

Pomyślałem zatem, że poszukam odpowiedzi w internecie, ale znalazłem tylko, aby odkomentować linię w /etc/cron.d/vnstat, co też uczyniłem:

# to enable interface monitoring via vnstat remove comment on next line
*/5 * * * *  vnstat /usr/sbin/vnstat.cron

Niestety pomimo tego - przepuściłem przez łącze 285MB, co nie jest łatwym zadaniem na Aero 2, a vnstat ciągle twierdzi, że nie zebrał wystarczającej ilości danych :P

 

Podsumowując - ppp0 to poprawny interfejs, usługa jest uruchomiona, linia w /etc/cron.d/vnstat odkomentowana, vntsat nadal nie zbiera danych.

 

Miał ktoś podobnie? Dawniej używałem vnstat na łączu komórkowym, ale nie pamiętam podobnych zabaw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez jakieś ~1.5GB transferu - usługa była przez systemd (bez efektów). Później odkomentowałem linię dla crona (również nic).

 

Usługa działa, tworzyłem nawet dwukrotnie bazę, a interfejs jest poprawny (ifconfig zlicza dane, po prostu vnstat ich nie przechwytuje). Nie znalazłem przesłanek, które sygnalizowałby błąd - w akcie zgłupienia, tworzyłem wszystko zgodnie z tutorialami. Muszę jednak powiedzieć, że w internecie jest sporo tematów, które wyglądają jak mój. Niestety w wielu przypadkach - brakowało konkretnej odpowiedzi, ponieważ wszystko...powinno działać.

 

Dawniej używałem vnstat bez kombinacji, więc ta komplikacja jest dla mnie nietypowa :)

 

Choćbym chciał - nie potrafię powiedzieć wiele więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawa była mniej lub bardziej - ale prozaiczna. O dziwo znalazłem tylko jeden tutorial, który tego używał.

 

Otóż próbowałem jak mówiłeś, ale nie dało to rezultatu. Mogłem przepuścić po ~40MB transferu, a dla vnstat nadal było za mało.

 

Sytuacja się zmieniła, kiedy wklepałem:

vnstatd -d

Jaką operację to wywołuje? Otóż:

 

vnstatd is the command for starting the daemon.

-d, --daemon fork process to background

 

Parę minut później, pojawiła się tabelka z wykresem. Cóż - widocznie vnstat potrzebował jeszcze, aby odpalić go z palca. Może było to oczywiste, ale zmyliła mnie aktywna usługa w tle :) Dzięki, że zechciałeś poświęcić swój czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...