Skocz do zawartości

Clauser/klaster Serwera Www


Gość Leniwy

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Leniwy

Witam

 

Przyszłą koncepcja związana z budową klastera do obsługi serwera WWW

Z racji iż projekt jest czysto hobbystyczny i nie wymagana jest super niezawodność, wydajność i to aby sprzęt był od jakiejś konkretnej firmy to zastanowiłem się czy nie warto byłoby wykorzystać moje umiejętności mechatroniczne i zrobić sobie klaster z raspberry pi

Na początku coś niewielkiego - około 4x raspberry pi model B 1gb (bez BT i WIFI - zupełnie zbędne w tym przypadku)

 

Jakie są wymagania dotyczące przestrzeni?

1x baza mysql o wielkości max 5gb

FTP o wielkości około 1gb na pliki

 

Problem 1)

Nośnik danych jakim jest karta microSD w raspberry nie nadaje się w żaden sposób do przechowywania danych, jedyne sensowne rozwiązanie to wykorzystanie ramu jako przestrzeni dyskowej

Problem 2)

Przepustowość złącza ETHERNET

Realnie wynosi 30-40mbps i jest nieredundantne - oczywiście można dołożyć po karcie sieciowej na USB i wrzucić kolejnego switcha

3) Obsługa bazy - nie jestem pewien czy ARM jest dobrą technologią do tego

 

Wyprzedzając wszelkie pytania:

1) projekt nie jest komercyjny

2) liczy się zrobienie czegoś customowego bez użycia gotowego rozwiązania (nie chcę mieć za serwer gotowego klocka na X86-64)

3) Nie, nie mogę kupić sobie 10gb przestrzeni dyskowej od firmy hostingowej - dlaczego? Bo to projekt hobbystyczny aby zobaczyć jakie problemy mogą się pojawić na starcie i podczas użytkowania

4) Po co kombinować? Aby się czegoś nauczyć gdyż architektura ARM w ostatnim czasie prowadzi dość mocną "ekspiację" w rynku procesorów dla systemów wbudowanych jak i próbuje robić to samo z serwerami

 

 

 

Do chłodzenia wykorzystałbym powietrze, na procesorach przykleił taśmą dwustronną termoprzewodzącą malutkie miedziane radiatory

 

Do storage nie użyłbym dysków twardych, serwera z NAS ani niczego innego, byłoby wszystko w pamięci RAM odpowiednio rozłożone

 

Czekam na komentarze oraz spostrzeżenia dotyczące serwera webowego na tej platformie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...