Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wygodna Obsługa Wielu Układów Klawiatury I Kodowań Centos7/rhel

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2 odpowiedzi w tym temacie

#1 dt3

dt3

Młodszy Użytkownik

• Użytkownicy
  • 14 postów

Napisano 20 sierpień 2016 - 22:06

Mam pytanie jakie rozwiązanie sugerujecie dla kogoś, kto musi bardzo często przełączać się między kilkoma układami klawiatury.

W praktyce używam 3-5 układów klawiatury do tego dochodzą pliki zapisane, bodajże w 10 różnych typach kodowania (odwieczny problem isolatin-2 vs CP1251 vs utf u mnie jest przemnożony przez więcej języków)

W teorii GNOME3 obsługuje łatwe przełączanie między kilkoma układami klawiatury, w praktyce ich ilość w niektórych wersjach GNOME3 jest ograniczona. Przykładowo w F23 miałem do dyspozycji 4 układy, których potrzebuję, a w Debianie GNOME3 jest w takiej wersji, że mogę mieć maksimum 2 i to te, które mam jako języki obsługiwane przez system. Pomocniczo musiałem dociągnąć środowisko Cinnamon (w którym dało się skonfigurować dodatkowe układy)

Jak to jest w CentOSie i Red Hacie? 

Jak sugerowalibyście skonfigurować system do takich potrzeb?

Nie zależy mi szczególnie na dociąganiu Cinnamona ani nie upieram się przy używaniu GNOME3 - byleby to działało, było ergonomiczne, obsługiwało wiele układów klawiatury i nie miało ikon na pulpicie.

Hardware to netbook więc nie mogę sięgnąć po dawne sprawdzone rozwiązania typu ICEwm czy Fluxbox i zmiana przez setxkeyboard/setxkbmap z terminala.

• 0

#2 SeeM

SeeM

Ekspert

• Użytkownicy
  • 1374 postów

Napisano 21 sierpień 2016 - 05:32

Hardware to netbook więc nie mogę sięgnąć po dawne sprawdzone rozwiązania typu ICEwm czy Fluxbox i zmiana przez setxkeyboard/setxkbmap z terminala.

Oczywiscie, ze mozesz uzywac xset i podobnych na gnomie. Mi tez tak wygodniej, niz narzekac na zmiany w dconfie przy kazdej nowej wersji. Dopisuje swoje do bashrc i odpalam na szybko terminal po kazdym zalogowaniu. Dropdownterminal bardzo przy tym pomaga.
  • 1
+

#3 dt3

dt3

Młodszy Użytkownik

• Użytkownicy
  • 14 postów

Napisano 21 sierpień 2016 - 17:45

długo na ICEwm stosowałem rozwiązanie oparte na setxkeyboard: zrobiłem sobie zestaw skryptów (polecenie setxkeyboard + odpowiednie opcje) i wrzuciłem je do katalogu /home czyli przełączenie wyglądało [Win] + [spacja] - to otwiera polecenie "Run" a następnie wbijałem nazwę skryptu. Jedyne czego musiałem pilnować to tego by owe polecenia też zapisać w wersji dla klawiatury rosyjskiej i greckiej (żeby nie utknąć z ruskim/greckim kodowaniem w terminalu).

Gnomowe/Cinnamonowe [Win] + [spacja] jako przełącznik jest nieco szybsze niż kombinacja klawiszy [Alt] + [F2] i wpisywanie polecenia zmiany układu klawiatury.

Ale skoro to się nie gryzie z GNOME ... to można spróbować.

Generalnie proszę o radę jak sobie taki workflow skonfigurować bo miewam sytuacje typu:

W jednym oknie chatu tłumaczę komuś coś po rosyjsku, w drugim rozmowa po polsku/angielsku a razem w 3 osoby piszemy artykuł, w którym (z ręki) piszemy sporo wstawek np. z antycznej greki. - Istna wieża babel i ze 2-3 przełączenia układu klawiatury na minutę.

• 0

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników