Skocz do zawartości

Nouveau I Nvidia Instalacyjna Niezgodność


Kerberos

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

to mój pierwszy post i pierwszy linux.

Kilka dni temu zainstalowałem fedorę KDE 22 64bit.Od tego czasu zainstalowalem ją kilka razy z powodu żle wgrywanych driverow nvidii i nie moge po tym uruchomić fedory.Czytalem porady i instrukcje roznych ludzi ale na razie nie udaje mi sie zainstalować tych sterowników.Podczas instalacji pisze że nouveau nie jest wspierana przez nvidię i instalacja pliku .run kończy sie niepowodzeniem za każdym razem.

Proszę o pomoc w instalacji tej nvidii,system mi sie podoba i pomimo że duzo czytalem o wgrywaniu tej nvidii chyba nieznajomość linux powoduje że robie coś źle i nie rozumiem w którym miejscu.

 

Mam GeForce GTX 550Ti i ostatnią strona z ktorej próbowalem zainstalować nvidie jest ta:

 

http://www.if-not-true-then-false.com/2015/fedora-nvidia-guide/

 

Edit

 

znalazłem tu na forum post @SeeM-a (chyba nie pomyłiłem nicka) w ktorym pisze że wystarczy zrobić

dnf install kmod-nvidia akmod-nvidia

i to zainstaluje sterownik.Czy tak faktycznie jest?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie w tym temacie zamierzałem napisać posta.

 

Dlaczego w Fedorze instalacja driverów Nvidia jest taka skomplikowana?

W innych dystrybucjach Linuksa sprawa odbywa się automatycznie: użytkownik wybiera sobie czy chce mieć nouveau, czy Nvidia. Jeśli wybiera to ostatnie, to wtedy instalator pobiera odpowiednie pakiety z repozytorium i wszystko działa jak należy.

Przez ostatnie lata używałem Linux Mint, Manjaro, ROSA Linux, PCLinuxOS. W Manjaro i PCLinuxOS sterowniki Nvidia instalują się wraz z instalacją systemu. W Fedorze mamy cały skomplikowany rytuał, który należy wykonywać przy pełni księżyca z czarnym kotem i sową siedzącą na ramienu.

 

Zastanawiający jest fakt, iż developerzy Fedory są tak skoncentrowani na tworzeniu nowych jej wersji, że nie zajrzą nawet na inne podwórka, żeby się czegoś nauczyć.

Właśnie wróciłem do Fedory, gdyż darzę ten system wielkim sentymentem - swoją przygodę z Linuksem zaczynałem od Auroxa i Fedora Core 2 i 3.

  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam jeszcze pytanie z tematu

 

na czym polega róznica miedzy akmod a kmod i dla mojej karty które mam  zainstalować z RPMFusion akmod czy kmod (w niektórych poradnikach piszą jedne a w innych drugie) i czy potrzebne jest xorg-x11-drv-nvidia-cuda dla mojej karty?

 

kmod niby jest dla jader danej dystrybucji a akmod jak sie kompiluje wlasnego kernela.Niby jasne,gdyby różne poradniki nie podawały sprzeczne info  :P

 

Na Howto RPMFusion jest

dnf install akmod-nvidia "kernel-devel-uname-r == $(uname -r)"
dnf update -y

a w temacie forumowym http://forum.fedora.pl/topic/20044-sterowniki-nvidia-kmodakmod/

 

user @adios pisze:

Sterowniki kmod powinny w zupełności wystarczyć, jeżeli używasz pakietów dystrybucyjnych

czyli takie jakie mam po instalacji Fedory

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja Ci polecam na początek zainstalować sobie Manjaro http://manjaro.github.io/download/. To też Linux, bardzo dobrze zrobiona dystrybucja i nie ma tych koszmarnych schodów z Nvidia. Tam sam instalator dobiera odpowiednie dla Twojego systemu sterowniki. Niestety developerzy Fedory jeszcze do tego poziomu nie dorośli i dlatego decydując się na Fedorę używam nouveau.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To super! :)

 

Jak widzę to Forum działa na zasadzie: zakładasz nowy wątek i sam szukasz rozwiązania :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tym forum czasami trzeba sie uzbroić w cierpliwość - jest tu wielu mądrych ludzi ale nie zawsze mają czas tu zajrzeć - więc czasami wątek musi po dojrzewać a w tym czasie użytkownik może wykazać się inicjatywą i sam rozwiązać problem ;)   :P

 

A po za tym w dobrym tonie jest aby użytkownik który poradził sobie z problem napisał jak to zrobił a nie tylko

 

mam juz stery,poszło sprawnie z RPMFusion"

 

i odpowiedział na pytanie które sam zadał " które mam  zainstalować z RPMFusion akmod czy kmod? "

 

bo przyjdzie kolejny i zapyta o to samo ;)  :D  zresztą sam jestem ciekawy 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pocieszę was wszystkich, że mesa nie będzie już miała konfliktu ze sterownikami nvidii, więc problem zniknie w F25. Inne dystrybucje owszem, mają kreatorki obchodzące problem. Z Fedorą jest taki problem, że autorzy nie dbają o nic poza własnym repozytorium i czasami chciałoby się mieć jakieś ułatwienie. Stawiam Tyskie cytynowe, że zmiękną przy ZFS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tym forum czasami trzeba sie uzbroić w cierpliwość - jest tu wielu mądrych ludzi ale nie zawsze mają czas tu zajrzeć - więc czasami wątek musi po dojrzewać a w tym czasie użytkownik może wykazać się inicjatywą i sam rozwiązać problem ;)   :P

 

A po za tym w dobrym tonie jest aby użytkownik który poradził sobie z problem napisał jak to zrobił a nie tylko

 

mam juz stery,poszło sprawnie z RPMFusion"

 

 

http://rpmfusion.org/Configuration/

 

http://rpmfusion.org/Howto/nVidia

 

 

wyszukujesz wersje fedory,pobierasz repo i jedziesz komendą z tutka.Już :P

 

Edit.

 

zapomniałem że trzeba wczesniej nouveou dodać dio blacklist po czym odinstalować,potem j/w

 

echo 'blacklist nouveau' >> /etc/modprobe.d/disable-nouveau.conf

echo 'nouveau modeset=0' >> /etc/modprobe.d/disable-nouveau.conf

 

W kernel dopisek (tylko to na czerwono)

 

linux    /vmlinuz-3.6.3-1.fc17.x86_64 root=/dev/mapper/vg_fedo-lv_root ro rd.lvm.lv=vg_fedo/lv_swap rd.md=0 rd.dm=0 SYSFONT=True rd.lvm.lv=vg_fedo/lv_root rd.luks=0 KEYTABLE=es LANG=en_US.UTF-8 rdblacklist=nouveau rhgb quiet

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja się zdecydowałem na powrót do Fedory, bo przeczytałem, że zajęli się rozwojem nouveau i rzeczywiście całkiem nieźle działa.

W instalację sterowników Nvidia nie będę się bawił, bo kilka razy próbowałem w fedorze 21 i 22 i po instalacji trochę podziałało i ... X-sy szlag trafiał. Można pracować w trybie tekstowym ale nie byłe tym zainteresowany :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...