Skocz do zawartości

Czy Jest Fedorze Jakieś Narzędzie Do Optymalizacji Ram?


NoRobot

Rekomendowane odpowiedzi

Korzystam z monitora Gkrellm i po otwarciu Firefoxa, Thunderbirda i jeszcze czegoś mam np. 60% RAM zajęte. Po zamknięciu tych programów nadal mam tyle samo pamięci zajęte według wskazań Gkrellm.

 

W Androidzie są apki do optymalizacji systemu, a w Fedorze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Androidzie są apki do optymalizacji systemu, a w Fedorze?

Ale wiesz, że one są do niczego? :) Programy wywalone z ramu muszą się do niego z powrotem załadować przy każdym uruchomieniu, co niepotrzebnie zużywa CPU oraz baterię. Powstały tylko dlatego, że migrujący z Windows Mobile za głowę się łapali, że ramu nie ma, a WM do najlepiej zarządzających pamięcią systemów nie należał.

 

Linuksowy kernel jest zaprojektowany do zarządzania terabajtami ramu na komputerach wielkości mojej szafy z ubraniami. Wpisz sobie free -m do terminala i zwróć uwagę, że większość zajętego ramu to bufor, czyli miejsce, gdzie siedzą powyłączane programy. A nuż się przydadzą (ja uruchamiam i wyłączam klienta poczty do jakieś 10 minut), a usuwane są dopiero przy braku miejsca na coś właśnie uruchamianego. Na Androidzie wygląda to dokładnie tak samo i za każdym razem po "oczyszczeniu" ramu system prawie od razu ładował do niego z powrotem potrzebne akurat rzeczy: klawiaturę, alarm, chroma, dysk, itd...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok Dzięki  :)

$ free -m
              total        used        free      shared  buff/cache   available
Mem:           3876        2317         261          22        1297        1237
Swap:          3968          17        3951

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Seem

Nie swapuje. To śladowa działalność kiedy swap jest włączony. 17 z blisko 4000. Ja bym swap w ogóle wyłączył :) Przy 6GB RAM na blaszaku mam swap wyłączony.

@NoRobot

Laptopa mam E6520 i mam 8GB RAM, więc w 6500 też pewnie się da, tylko nie wiadomo w ilu kościach masz te 4GB. Rozszerzenie do 8GB może oznaczać nie dołożenie, ale wymianę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dwie kości  RAM.

Swap nie wyłączę, bo nie będę go mógł usypiać. Jak odchodzę od lapka w dzień to zamykam klapę i on idzie spać - oczywiście na zasilaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Seem

Nie swapuje. To śladowa działalność kiedy swap jest włączony. 17 z blisko 4000. Ja bym swap w ogóle wyłączył :) Przy 6GB RAM na blaszaku mam swap wyłączony.

@NoRobot

Laptopa mam E6520 i mam 8GB RAM, więc w 6500 też pewnie się da, tylko nie wiadomo w ilu kościach masz te 4GB. Rozszerzenie do 8GB może oznaczać nie dołożenie, ale wymianę.

 

Swapa na desktopach ogólnie nie ma sensu wyłączać, bo to przydana funkcja. Można natomiast, zmniejszyć parametr "swapowania", co zalecam http://askubuntu.com/questions/103915/how-do-i-configure-swappiness .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dalej czujesz, że masz za mało RAM-u, to jeszcze możesz spróbować włączyć kompresję pamięci (zram):

systemctl enable zram
systemctl start zram

Tylko dodaj parametr kernel-a "inst.zram=on", bo inaczej powyższa usługa nie zrobi nic dla systemów z 2 GB pamięci RAM i więcej.

 

Osobiście nie miałem potrzeby jeszcze z tego korzystać, także jeżeli będziesz się bawić to daj znać czy jest lepiej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie czuję, że mam za mało RAM-u, tylko miałem wrażenie, że RAM nie wraca do wartości sprzed uruchomienia programów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...