Skocz do zawartości

Dukov

Użytkownicy
  • Zawartość

    10
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Dukov's Achievements

Młodszy Użytkownik

Młodszy Użytkownik (4/16)

0

Reputacja

  1. W historii szkoły było zaledwie kilka osób, które chciały zdawać informatykę. Przyszła jedna, zdawała na Windowsie i padła. Oczekuję właśnie jakie to mogą być zadania. Kolega z drugiego roku studiów podesłał mi zadania o listowaniu listy userów z dwoma opcjami czyli jaką powłokę ma przypisaną dany user i w jakich grupach się znajduje. I tu padłem mimo, że pisywałem wiele skryptów, albo pomagałem ludziom w pętlach itd. Nie znam funkcji, ani modułów. W Linuxie jestem obeznany, ta książka właśnie mnie nauczyła jednego - czego nie wiedziałem - przenoszenia zadań do tła, oraz vim. Resztę już wiedziałem. Więcej mnie nauczyła książka Linux. Dostrajanie Bestii. Na skrypty mam pomsły i piszę. Ale C i API Linuxa to dla mnie masakra. Napisałem kilka programów ostatnio i skompilowałem w gcc, ale pierwszym był program wyświetlający hello world, drugi był już kalkulator w trybie tekstowym. A przy okazji pytanie, chciałem obliczyć sobie ile wypłaty dostanę, skorzystałem z konsoli i $x let x=y*u*i echo $x > wyplata_brutto Działa, ale już nie umię umiem bezpośrednio przekierować let do pliku czyli let x=y*u > wyplata_brutto EDIT Co do książki - masz rację. Próbuję przebrnąć do końca, może Pearl i Python będą ciekawe. Zdecydowanie lepiej mi się czytało książki o Windzie, zupełnie inaczej napisane. Przy okazji kolejne pytanie, poleciłbyś może jakąś prasę komputerową? A wpis poniżej do skasowania, za szybko chciałem odpowiedzieć
  2. Tak, aczkolwiek oni nie wiedzą i trudno, żeby wiedzieli jak wygląda matura z informatyki, szczególnie Linux i gcc. Byłem i powiedzieli, że nie wiedzą. Przy deklaracji na maturze miałem wybrać język i system, wpisałem Linux i C/C++, dostałem telefon, czy mogą wpisać gcc, bo C++ jest tylko na Windzie. 5 lat temu chodziłem do technikum informatycznego, piszę czasem w Pascalu, bo 4 letniej przerwie, w C++ - dopiero od wczoraj i - o dziwo, każdy program działał - działały warunki, pętle, funkcje, ogarnąłem klasy i obiekty. Ale zmienne to były int, albo string, nie wiem jak skorzystać z Linuxowego API, jeśli nie trzeba - ok. Jeśli trzeba - leżę. Nawet jeśli program miałby tylko zliczać ilość plików w danym folderze. Nie wiem jak skorzystać z API czy przeprowadzać operacje na plikach. W technikum nie pokazywali nawet jak zrobić z tego plik wykonywalny, było pod Windowsem, czyli exe. Żeby nie uszkodzić komputerów pewnie. Poza tym, jeśli się dowiedzą i przekażą mi, że dostaję zadania, a potem musze je opisać i wykonać na kompie to za dużo mi to nie daje. Chciałbym się dowiedzieć jakie to mają być zadania, kupiłem książkę "Linux. Programowanie w powłoce." ale ona ma ponad tysiąc stron, do tego oba tomy Symfonii C++ (do czego mam mieszane uczucia, bo przypomniałem sobie, to co już wcześniej umiałem, nie nauczyłem się niczego więcej, bardziej jestem zadowolon z Delphii - Kompendium programisty). Tak czy tak nie jestem w stanie ogarnąć całego tego materiału w 2 miesiące, a podejrzewam, że starszy mi może 1/10 z tych książek. Najbardziej się boję, że przygotuję się najlepiej jak umiem, ale będę musiał przeprowadzać operacje na plikach albo z API. A tu leżę i kwiczę.
  3. Pisałem, że arkusze widziałem. Ale nie wiem jak wygląda praktyka. I tego nie potrafię znaleźć. Szczególnie Linux i gcc, bo Windowsa pewnie bym znalazł.
  4. Witam Pisał może ktoś mature z informatyki? Jak to wygląda? Może ktoś się orientuje jakie mogę mieć zadania? Ciężko stwierdzić coś o egzaminie, znalazłem tylko arkusze pisemne. A wolę się dopytać, bo nie wiem z czego mam się przygotować. Linux i C/C++ na gcc i OpenOffice to pojęcia bardzo rozległe. A nie pomoże mi nauczyciel matematyki, ponieważ chodzę do liceum dla dorosłych, a tam nikt nic nie wie.
  5. Mam pewne pytanie, Napisałem sobie skrypt sprawdzający połączenie z internetem. Mianowicie chodzi o pingowanie adresu 8.8.8.8, jeśli ping zwróci wartości 1 albo 2wykonuje polecenie tracert 8.8.8.8 i strumień przekierowuje do plików z datą i godziną. I to działa, bo w logach widzę kiedy nie ma internetu i gdzie urywają się pakiety. Chciałem zmodyfikować skrypt, żeby najpierw pingował www.google.com albo jakąkolwiek inną stronę, potem dopiero czyścił pamięć dns i i jeśli z serwer dns nie odpowie na polecenie (kolejne już) ping, żeby pingował 8.8.8.8. Po prostu chodzi, o to żeby się dowiedzieć, czy z dns jest wszystko ok, bo często się zdarzały z nimi problemy. Stąd pytanie jak wymusić na pingu, żeby pingował nazwę, nie adres ip? ping www.google.com ZAWSZE zwraca pakiet, niezależnie czy jest internet czy też nie. Skąd wiem? Bo zawsze jak testuje ten skrypt, to odłączam w którym miejscu połączenie, albo router z bramą, albo bramę. #!/bin/bash ponownie=y while [ $ponownie = y ] do ping -c 3 -w 5 8.8.8.8 if [ "$?" = 0 ] then #czyszcenie dns #ping -c 2 -w 5 192.168.168.1 #if [ "$?" = 0 ] #then echo "OK" #else #echo -e "\n####################\n------DNS----\n" `date +"%d.%m.%Y %H:%M:%S"` "####################\n------------DNS-----------" >> ~/logi/log_net.txt #fi else echo -e "\n####################\n------NET----\n" `date +"%d.%m.%Y %H:%M:%S"` "####################" >> ~/logi/log_net.txt && traceroute 8.8.8.8 >> ~/logi/log_net.txt #fi fi sleep 180 done Wygląda to teraz tak, wykomentowałem własnie część odpowiedzialną za DNS, oraz usunąłem ping -c 2 -w 5 www.google.pl z samego początku, oczywiście z warunkiem.
  6. Swoją przygodę zacząłem od openSUSE, a na Fedorze jestem dopiero może półtora tygodnia. Ale dzięki działa, w pewnym momencie się poddałem i stwierdziłem, że zainstaluję na Windzie, aczkolwiek tam instalator doszedł do 68% i się zwiesił. Więc dzięki! EDIT O dziwo, na Fedorze jest dokładnie to samo. Instalator AndroidStudio dochodzi do tego samego miejsca, co na Windowsie. Nie mam pojęcia co może być, bo wczesniej instalowałem na Windzie/Linuxie na Windows 7 i openSUSE 13.2 na Celeronie 1,7 ghz i 2 GB RAM. Teraz mam Pentium Dual Core i 5 GB RAM i za nic nie wiem co się dzieje. Poszło, po prostu przycięło, bo wrzuciłem zadanie w tło i robiłem kilka innych rzeczy.
  7. Mam pewien problem, zainstalowałem sobie JDK 8, ściągnąłem wypakowałem też AndroidSDK, gdy próbuję odpalić studio.sh wyskakuje bash-4.3$ ./studio.sh OpenJDK 64-Bit Server VM warning: ignoring option MaxPermSize=350m; support was removed in 8.0 JDK Required: 'tools.jar' seems to be not in Studio classpath. Please ensure JAVA_HOME points to JDK rather than JRE. Po wpisaniu update-alternatives -display java Wyskakuje (...) Obecnie "najlepszą" wersją jest /usr/lib/jvm/java-1.8.0-openjdk-1.8.0.72-4.b15.fc23.x86_64/jre/bin/java. I dodałem też ten wpis do /etc/environment JAVA_HOME= /usr/lib/jvm/java-1.8.0-openjdk-1.8.0.72-4.b15.fc23.x86_64/jre/bin/java Nie wiem co i gdzie pomieszałem.
  8. Hej, mam pewien problem, tj. jak zmienic motyw w Gnome? sciagnalem sobie http://gnome-look.org/content/show.php/Super+Flat?content=174699 rozpakowalem, wyskoczyl plik readme i kilka innych, potem kilka innych i jakis katalog, przekopiowalem to wszystko do /usr/share/themes, potem sciagnalem gnome-tweak-tool no i tutaj sie zatrzymalen. A totalnie nie ogarniam tego srodowiska, bo zawsze pracowalem na KDE, lxde albo MATE. EDIT Poradziem sobie juz, musialem najpierw motyw sciagnalem i przekopiowalem wlasciwie, zainstalowalem gnome-tweak-tool ale nie zainstalowalem gnome-shell-extension https://extensions.gnome.org/extension/19/user-themes/ Do zamkniecia
  9. Fedore Workstation 23 x64 live Spróbuję tym programikiem co dałeś linka zaraz. A nie ładuje się nic, GRUB nie startuje, jest tak jakby załadował się kod rozruchowy i próbował uruchomić GRUBa i nie znajduje go. Aaa właściwie zainstalowałem openSUSE potem z penka i też mi się GRUB nie ładuje, wczoraj nie miałem czasu to korzystałem z SUPERGRUBA i SUPERGRUB z tego co pamiętam wykrywa mi GRUBa na pendrive. Zaraz sprawdzę jeszcze raz. EDIT Wszystko ok, UNetbootin nie zadzialal mi na openSUSE, i na forum z openSUSE polecili mi ImageWritera, ktory wszystko przemielil. Co ciekawe, zanim nagrywalem obraz na Linuxa, okazalo sie za na pendrive mialem 2 partycje stworzone albo przez LiveUSBCreator albo przez YUMI i tu lezal pies pogrzebany. Tak czy tak juz testuje Fedore Srednio mi sie podoba pakiet aplikacji ale jest oszczedniejsza w zuzyciu zasobow w porownaniu do openSUSE 42.1, a Windows w ogole nie ma podejscia. Aczkolwiek teraz mysle, ze moglem po prostu wypakowac pliki na penka i ustawic go jako bootowalny. Ale dzieki za pomoc mimo wszystko, temat do zamkniecia.
  10. Jak w temacie, ściągnąłem obraz Fedory, wrzuciłem go na USB - nie działa. Wyskakuje "_" przy bootowaniu z penka. Użyłem do tego Live coś tam ze strony Fedory, YUMI i UltraISO. Zawsze to samo, ściągnąłem 3 razy obraz iso ze stony, sprawdziłem sumę. I niby wszystko jest ok. openSUSE normalnie wystatował tak jak tworzony przeze mne grub4dos i syslinux z dysku twarego na usb. I nie mam już pomysłu co może być dalej.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...