Jump to content

All Activity

This stream auto-updates     

 1. Last week
 2. Owszem, roczna subskrypcja daje takie możliwości Redhatom, z drugiej przyzwyczaja użytkowników do rocznego cyklu płacenia. Wydaje mi się też, że poza ludźmi już zaangażowanymi w projekty klonujące RHELa, ludzie czekają po prostu na coś, co działa i jest za darmo. Wszystko jedno, czym by to miało być.
 3. Raczej nie, bo subskrypcja jest tylko na rok i trzeba ją odnawiać a i z programu zawsze mogą się wycofać, lub co gorsze "wykopać" w dowolnej chwili. Oczywiście jest to krok w dobrą stronę, chociaż trochę spóźniony.
 4. Stawiałbym na jakość "czystego" odmontowania i zamknięcia systemu Windows. Zamknięcie Windows przez "Start"->Zamknij system" (czy jakoś tam podobnie) robi "fast shutdown" i albo uda się odmontować i pozamykać wszystko albo nie Windowsowi to nie przeszkadza a linuksowi tak. Sposoby są 2 (z pierwszego korzystam w razie potrzeby, drugi podobno też działa, ale wymaga odpalania i zamykania windy): sposób 1.: ntfsfix /dev/sdXY (podaj odpowiednie wartości dla swojego dysku). Partycja musi być w tym momencie odmontowana. Po ponownym zamontowaniu powinno być OK. sposób 2.: Otwierasz Windows, otwierasz "cmd" jako administrator i wpisujesz: shutdown /s po ponownym uruchomieniu Linuksa dysk nie powinien sprawiać problemów.
 5. Chyba obudzili się po świętach i zaczynają odpisywać na maile. Z dobrych wiadomości: RHEL Developer Suite został rozszerzony na 16 hostów. To bardzo dobry krok, nawet jeżeli spóźniony, bo konkurencja w postaci Ubuntu oferuje darmowe wersje od dosyć dawna. Nie do końca wiem co to znaczy "in production", ale jeżeli znaczy "na produkcyjnym serwerze", no to jest korzystne dla wszystkich *. Można trzymać jednego CentOSa i testować sobie przyszłe zmiany (oraz samego CentOSa), a swoje rzeczy trzymać na RHEL. Z jednej strony wygoda dla admina, z drugiej jakieś pole manewru dla działu sprzedaży Red Hata. Pozamiatają przy okazji zbyt na wszystkie powstające klony, oprócz wypadków z dużą ilością maszyn i wirtualek. ----------------------------------------------------------- * EDIT: Tak. Licencja jest połączona z konkretnym loginem na redhat.com i można jej używać produkcyjnie, postawić na tym sklep i sobie zarabiać. Jedyne, na co trzeba zwrócić uwagę, to przypisanie licencji do konta, więc jeżeli przestaję administrować tym sklepem, licencja idzie za mną. Firmy i organizacje powinny raczej kupić coś przypisanego do nich. https://www.redhat.com/en/blog/new-year-new-red-hat-enterprise-linux-programs-easier-ways-access-rhel I fragment wywiadu potwierdzającego powyższe (od 00:48:37 ): https://podcast.asknoahshow.com/216?t=0 ---------------------------------------------------------- Od 1 lutego "jednostanowiskowy" Developer Suite nie będzie już dostępny, zastąpiony przez nową ofertę. Poszukam gdzie ta oferta jest i co tam dokładnie jest.
 6. Earlier
 7. Cześć! od instalacji Fedory 33 mam dziwny problem z PC. Często zdarza się, że system po prostu staje lub zaczyna działać horrendalnie wolno powodując u mnie białą gorączkę. Cudem udało mi się odpalić monitor systemu(zajęło mi to chyba z 15 minut) który pokazywał 90% użycia CPU na wszystkich 4 wątkach. Mimo to na liście procesów na szczycie znajduje się sam monitor obciązając procesor na 15%. Ostatio taka sytuacja wystąpiła kiedy w firefox oglądałem film na YT robiąc coś innego. Nagle film zaczął straszliwie przerywać(obraz i dźwięk). Jak się okazało, nagle bez żadnej przyczyny przestałem móc robić n anim cokolwiek. Pomaga tylko restart systemu(a raczej reset, bo wyłączenie systemy trwałoby kolejne 2 minuty). Czasami sytuacja taka występuje od razu po starcie systemu- jest to totalnie losowe. Ostatnio też przy takiej sytuacji sprawdziłem ilośc pamięci RAM- 4GB wolne, 4GB swap wolne. SSD nie jest obciązany, lampka zazwyczaj się nie odzywa. Jak zdiagnozować przyczynę problemu? Konfiguracja: Latitude E4310, 8GB RAM, SSD 860 EVO, i5 540M
 8. Cześć, Zauważyłem dziwny błąd. Do wymiany plików między systemami Windows i Fedora służy mi często osobny dysk z danymi sformatowany w NTFS. Do tej pory nie było żadnych problemów. Używam środowiska Gnome wchodzę w "inne położenia' wskazuję dysk, wpisuję hasło i do tej pory mogłem wklejać pliki z Linuxa by przejrzeć je na Windowsie 10. Teraz jednak występuje dziwny problem, po skopiowaniu pliku , chcąc go wkleić nie mogę tego zrobić bo przycisk wklej jest nieaktywny. Co ciekawe problem występuje dość wybiórczo. Otóż, gdy uruchamiam Fedorę i występuje ten problem to nic nie pomaga wielokrotne uruchomienie systemu ponownie (próbowałem do trzech razy dziś) - problem nie znika, wklejanie pozostaje nieaktywne, ale gdy tylko uruchomię raz Windows i później ponownie uruchomię Fedorę problem sam znika. Już dwa czy trzy razy próbowałem tego sposobu i za każdym razem uruchomienie Windowsa pomaga. Czy moglibyście mi pomóc? Mało się znam a często wykorzystuje ten sposób do przenoszenia plików.
 9. Jak jest w Indiach to dokładnie nikt z nas nie wie. Mentalność każdego narodu też odgrywa znaczącą rolę w różnych sytuacjach.
 10. A w Indiach jest też prawie 1000000000 ludzi i jest demokracja. Czyli da się w ludnym kraju rządzić nie wsadzajac ludzi do więzienia za poglądy.
 11. Co do Mołdawi to wiem, że są podziały bo rozmawiałem po rosyjsku z tymi ludźmi. Dla stabilizacji to nie jest dobre:) Może Komuś się "narażę" ale moim zdaniem jeśli chodzi o Chiny to wyobrażacie sobie co to by było żeby tam nie było reżimu? Przy tak licznym narodzie (jak się nie mylę to 1,2mld) muszą trzymać ludzi za pysk. W przeciwnym razie jakiś rodzaj anarchii no i zły wpływ dla gospodarki światowej. Jeśli chodzi o traktowanie ludzi no to cóż... Powiedzcie czy w Polsce traktują nas "po ludzku"? Każdy prywaciarz wykorzystuje na maksa jak się da. Gdyby nie prawo to sami powiedzcie co by się działo:)... Zajrzę w link od Jonshu.
 12. Technicznie się da, ale po aktualizacji Libre Office znowu będziesz miał komplet ikon i trzeba to będzie poprawiać za każdym razem. Pliki konfiguracyjne "menu głównego" na Linuksie są w katalogu /usr/share/applications. Skopiuj jeden z nich do katalogu ~/.local/share/applications i dostosuj go pod siebie. Do uruchamiania Libre Office bez żadnego modułu służy binarka /usr/bin/ooffice i wystarczy wpisać do w linijce Startup=. Możesz też poprawić nazwę aplikacji oraz ikonkę. To z KDE powyżej też zadziała, ale tylko na KDE.
 13. Postąpiłem zgodnie z sugestią z tego wątku: https://support.oneidentity.com/safeguard-authentication-services/kb/86586/error-error-failed-dependencies-on-linux-x86_64-platform Czyli najprawdopodobniej dołączone biblioteki są 32-bitowe, a rpm oczekuje że będą 64-bitowe. Po dodaniu opcji --nodeps program został zainstalowany i póki co działa poprawnie.
 14. Da się, w KDE (bo to akurat znam najlepiej) przez kmenuedit, w innych DE mogą być inne narzędzia albo może ich nie być. Jeśli szukasz uniwersalnego rozwiązania to pozostaje edycja pliku .desktop (linia Icon, podstawiasz tam nazwę wybranej ikony z aktualnego theme) albo modyfikacja samego theme ikon – czy to poprzez zmianę nazwy wybranych ikon, czy też stworzenie własnego zawierającego tylko wybrane ikony. Theme oczywiście znajdziesz w ~/.local/share/icons/ – użytkownika albo w /usr/share/icons/ – systemowe. Instalacja oprogramowania jest banalna, wystarczy otworzyć menedżer oprogramowania, wyszukać czego potrzebujesz i zainstalować. W przypadku części programów może być konieczne włączenie dodatkowych repozytoriów – program powinien za pierwszym razem cię zapytać, jeśli nie to w ustawieniach powinna być odpowiednia opcja. Jak chcesz, możesz również pobawić się w instalację z konsoli – ale podejrzewam, że to cię akurat nie interesuje Nie wiem, jaka jest domyślna aplikacja do filmów, ale skoro Fedora na Gnome stoi to pewnie jest to "Filmy", wydaje mi się, że kiedyś była znana jako Totem.
 15. Witam. Jestem początkującym Fedorowiczem i zainstalowałem pakiet LibreOffice, ale wolałbym jedną główną ikonę do całego pakietu... Jak to zrobić? Czy się da? Drugą sprawą jest instalacja Spotify, bo w necie są różne przepisy na instalacje, które albo nie działają, albo destabilizują system. Bardzo proszę o właściwy przepis. To samo mógłbym spytać o VLC, ale chciałbym wpierw wiedzieć, jaka w tym systemie jest appka do odtwarzania filmów?
 16. Rysio Widzę, że muszę drugi raz napisać to samo, Żadne zmiany nie zajdą dopóki system plików masz tylko do odczytu
 17. Wklej, co dokładnie robisz. ls -al /mnt cat /etc/fstab mount [różne opcje] /urządzenie /mnt/part1 i tak dalej. Będzie znacznie łatwiej pomóc.
 18. Przecież napisałem że jest to zwyczajny PUSTY katalog utworzony w /mnt - dopiero w nim zamierzam montować partycję a już jest problem z przydzielaniem uprawnień.
 19. SeeM

  prelekcje linuxlab

  Na miesiąc przed pandemią zrobiliśmy próbne spotkanie z mikrofonami i dźwiękowo, pomimo dużej, plenerowej imprezy nieopodal, wyszło nawet nieźle. Projekt został przerwany z braku spotkań.
 20. Szkoda, że nie ma nagrań/screencastów ze spotkań.
 21. Mam nadzieję, że rpmfusion przejmie pakietowanie nmapa, bo czasami się jednak przydaje.
 22. Subskrybuję kilka list mailowych, a tym devel-announce, gdzie można wyczytać między innymi takie informacje. Oprogramowanie na licencji Nmap w wersji 0.92 może być usuwane ze standardowych repozytoriów, epela oraz copra. Jeżeli lubicie i używacie, jest to dobry moment na ściągnięcie sobie pakietów rpm oraz srpm. Można sprawdzić, na jakich licencjach paczki są zainstalowane: rpm -qa --qf "%{license}: %{name}\n" | sort rpm -qa --qf "%{license}: %{name}\n" | grep 'Nmap' Jeżeli macie coś z licencją Nmap, trzeba poszukać jakiegoś rozwiązania. Prywatnie uznaję nmapa za ostatnią rezerwę, bo firewall oraz monitoring czasami reaguje na skanowanie portów, nawet przeprowadzone w dobrej wierze. W zeszłym roku mieliśmy sytuację, kiedy ktoś w firmie odpalił nmapa, bo zgubili IP którejś drukarki i monitoring odezwał się momentalnie. Źródło: https://lists.fedoraproject.org/archives/list/[email protected]/thread/GZIDC4DHXZP67LFU7P2OT2AQVDJRHZ2M/ -------------------------------------------------- A w ogóle to można sobie przejrzeć ranking licencji swojego oprogramowania: $ rpm -qa --qf "%{license}:%{name}\n" | cut -d':' -f1 | sort -u > licenses $ IFS=$'\n' $ for lic in `cat licenses` ; do echo -n "${lic}---" ; rpm -qa --qf "%{license}: %{name}\n" | grep ${lic} | wc -l ; done Pewnie jest na to bardziej elegancki sposób, ale działa.
 23. Dzięki za informację. Ja używam Chromium, a nie Google-chrome. Czyżby Chromium też było wytworem Google?
 24. Pomyślałem, że dodam wątek i będę wrzucał co jakiś czas. Od paru ładnych lat na Politechnice Warszawskiej istnieje grupka zapaleńców Linuksowych, którzy zbierali się na Politechnice mniej więcej co miesiąc. Obecnie zebrania nie są możliwe, ale prezentacje są kontynuowane: https://linuxlab.pw/2021/01/styczen-2021.html Merytorycznie, jak mi się wydaje, stoimy na całkiem wysokim poziomie. Są u nas goście, którzy zajmują się projektowaniem satelitów, używają Emaksa, niektórych nie odstrasza nawet TempleOS. Tacy normalni administratorzy też się zdarzają.
 25. Ale pytanie żeś zadał... Poczytaj sobie o nieustannych niemal zamieszkach, ciągłych zmianach władzy w Bangladeszu od końca ubiegłego wieku. Do tego warunki atmosferyczne: tajfuny, pieruny do tego raz leje aż flaki zalewa a przez drugie pół roku schniesz na wiór (trochę ubarwiam, ale nie bardzo) W Mołdawii też raczej trudno powiedzieć, że jest stabilnie, bo wciąż jedni chcą połączenia z Rumunią a inni nie. A Chiny? Cisza, spokój. Czerwoni wszystkich za mordę trzymają. Ostatni przykład znamienny: jak się zaczęła akcja z wirusem, to żeby nikt nie naruszał kwarantanny zaspawali drzwi do domów i pozamiatane. Fabryki działają dalej. Czy już wszystko jasne czy jeszcze coś dodać?
 26. To dlaczego tak dużo firm buduje montownie w Chinach a nie na przykład w Bangladeszu albo np Mołdawii. Też jest tam tania siła robocza i nie ma prześladowania za poglądy....
 1. Load more activity
×
×
 • Create New...