Jump to content

All Activity

This stream auto-updates     

 1. Past hour
 2. Mam serwer z Fedorą i mam serwer z CentOSem. Obsługuje się je prawie tak samo i większość rzeczy będzie działać na obydwu. Warto się zunifikować i mieć wszędzie ten sam system, jest wówczas mniej roboty. Czy Fedora, czy CentOS, to zależy od aplikacji. Jeżeli jest skonteneryzowana, to wszystko jedno. Jeżeli nie jest, sprawdź wersję PHP, Pythona, Rubiego, MySQL-a, Postgresa, ElasticSearch (i tak dalej), na jakiej ona w ogóle działa. Fedora 35 będzie miała Pythona 3.10 oraz PHP 8. Jeżeli da radę, to da radę. Na CentOS możesz sobie wybrać wersję PHP, czy Pythona, korzystając z repozytoriów appstream. Fedora wymaga formatu partycji root i przeinstalowania systemu, przejście na CentOS Stream tego nie wymaga. Są jeszcze dwie możliwości, jeżeli chcesz zostać na RHEL8, lub darmowym odpowiedniku. Możesz zainstalować dystrybucję Euro Linux, Rocky Linux, Alma Linux i tym podobne. Będziesz miał CentOSa 8 pod inną nazwą. Możesz też założyć konto na redhat.com i używać 16 darmowych licencji na RHEL. Ja korzystam od roku i niedawno odnowiłem na następny rok. Nie ma problemów póki co. Można tego używać produkcyjnie, ale licencje są przypisane do Ciebie, a nie do Twojej firmy/organizacji. Dla serwera to wszystko jedno, ale trzeba o tym pamiętać. Przejście na RHEL-a z CentOS-a również wymaga przeinstalowania systemu. Jeżeli dostawca nie ma obrazów RHEL8, trzeba to zainstalować ręcznie używając kvm, nazywanego czasami "trybem ratunkowym". Dopytaj się zresztą, czy twój hosting może to w jakiś sposób ułatwić. ISO Red Hata 8 zajmuje 9 gigabajtów i to może być problem.
 3. Yesterday
 4. Jeśli chodzi o numerki to tak, ale przynajmniej jeśli jesteś na 8 to nie powinieneś odczuć różnicy. Powinien się zaktualizować do CentOS Stream i działać jak każda inna dystrybucja rolling release – instalujesz raz i potem tylko aktualizujesz. Jeśli korzystałeś kiedyś z Manjaro, Archa czy innej dystrybucji rolling to powinieneś kojarzyć, o czym piszę. Myślę, że CentOS Stream będzie stabilniejszy niż Fedora, bo pakiety najpierw będą trafiały do Fedory, a potem do CentOS. Wyobrażam sobie, że Fedora ma być miejscem, gdzie userzy będą testować (i rozwalać ) najnowsze pakiety, w CentOS Stream będą one doszlifowywane pod serwery, a RHEL to będzie skała nie do ruszenia
 5. Raczej nie (czego przykładem mogę być ja, aktualizuje na bieżąco od 2013), ale czasami mogą być problemy w związku z nowszymi wersjami oprogramowania np. php, python, jeżeli będziesz używał oprogramowania dostępnego w repo Fedory, to raczej nie będzie problemu. Fedora generalnie ma krótki okres wsparcia i aktualizacje wychodzą przez około 1-1,5 roku, po tym okresie trzeba już migrować na nowszą wersję. BTW: iptables jest już od dawna przestarzałe i jeżeli używasz go, to proponuję zapoznać się z następca nftables. W Fedorze jest dostępny firewalld i z jego pomocą można również "wyklikać" odpowiednie reguły.
 6. CentOS 8 z końcem 2021 roku zostaje wycofany a CentOS 7 wspierany do 2024 roku i to podobno tylko łatkami bezpieczeństwa. Przynajmniej z tego co wyczytałem w różnych źródłach. Ja używam CentOS 7. Nie widziałem potrzeby instalowania nowszej wersji dla takich usług jak u mnie więc uważam że w zupełności wystarczający był. Nie jestem przekonany co do wersji Stream. Może dlatego, że do końca nie rozumiem idei jej idei. Określają go jako jakiś kolejny etap przejściowy/rozwojowy pomiędzy Fedorą, która już jest czymś takim a RHEL. Może źle to interpretuje ale dla mnie to kolejna wersja, która jest zbędna, stworzona po to żeby CentOS też miał coś podobnego do Fedory. Wracając do tematu to czy Fedora często stwarza jakieś problemy przy upgrade? Nie jestem doświadczony jak zawodowy administrator. Bardziej do tego pytanie statystycznie podejść. Chodzi mi o jakieś zależności softu, szukanie i doinstalowywanie pakietów, też przy zamianie jądra itp. Czy można załatwić sprawę 2-4 komendami dnf ... ? Jak rozumieć krótki czas wsparcia? Repozytoria z których są robione aktualizacje np. iptables czy nginx są zamykane lub pakiety w nich do danej wersji przestają być aktualizowane? Bo to, że w nowej wersji Fedory zostanie wprowadzony jakieś nowy soft do muzyki czy GUI Gnome 40 jak to chyba miało miejsce w Fedora 34 to mnie nie interesuje wcale.
 7. Last week
 8. Na dysku były zainstalowane: XP,MX.F30. Chciałem zainstalować F35Beta(zamiast F30), pod koniec instalacji był komunikat o problemie z instalacją gruba. Próbowałem znaleźć gruba ale bez efektu. I mam taki efekt error: ../../grub-core/kern/dl.c:429:symbol `grub_calloc` not found Entering rescue mode... grub rescue> ls (hd0) (hd0,msdos12) (hd0,msdos11) (hd0,msdos10) (hd0,msdos9) (hd0,msdos8)(hd0,msdos7) (hd0,msdos6) (hd0,msdos5) (hd0,msdos1) grub rescue> ls (hd0,hd0) error: ../../grub-corke/kern/disk.c:258:no such partitionl grub rescue> ls (hd0,msdos6)/boot/grub error: ../../grub-core/fs/fshelp.c:257:file `/boot/grub` not found. grub rescue> ls (hd0,msdos10)/boot/grub error: ../../grub-core/fs/fshelp.c:257:file `/boot/grub` not found. I co z tym zrobić???
 9. Upgrade zawsze wart robić. CentOS nie będzie zamknięty, raczej inaczej będzie rozwijany. Jeżeli planujesz postawić serwer na Fedorze to może dla Ciebie idealny będzie CentOS Stream. Jeżeli chcesz to możesz użyć innych dystrybucji zgodnych z RHEL np AlmaLinux, EuroLinux, RockyLinux. Jeżeli używasz CentOSa 8 to wszystkie te dystrybucje oferują narzędzia do migracji. Serwer na Fedorze jak najbardziej jest możliwy, jednak ze względu na stosunkowo krótki czas wsparcia i ciągły rozwój (w stosunku do CentOSa) wymaga szczególnej uwagi, ale za to odwdzięcza się oprogramowaniem w najnowszej wersji.
 10. Witam Po oficjalnej informacji, że projekt dystrybucji CentOS ma być zamknięty postanowiłem przesiąść się na distro Fedora. Nigdy nie pracowałem na Fedorze. Nie lubię zbytnio dystrybucji Debian i debiano pochodnych wynylazków typu Ubuntu, który moim zdaniem nie jest przyjazny do zastosowań serwerowych tak jak pochodne RedHata. Posiadam serwer z vpn, www, mysql, ssh, smb + chmura plików w tym jest jeszcze zainstalowane GUI - xfce z którego rzadko się korzysta. Wszystko jest praktycznie robione zdalnie przez ssh. Moje pytanie brzmi: czy warto robić upgrade Fedory często przy takich usługach na serwerze? Zdania adminów są podzielone. Niektórzy robią to do każdej nowej stabilnej wersji distro inni wtedy gdy wyjdzie nowa stabilna wersja jądra linuxa razem z nową Fedorą a usługi w/w i zabezpieczenia np. iptables oraz upgrade php wykonują manualnie przez 'dnf upgrade ...'
 11. Dzięki Działa również w Vivaldi. Z tego co widzę sprawia się równie dobrze, jeśli nie lepiej niż Dark Reader.
 12. Cześć, swego czasu był wątek o tym jak przełączyć forum na tryb nocny, dziś podzielę się wskazówką na wbudowaną funkcję w Google Chrome, chrome://flags i włączamy "Force Dark Mode for Web Contents", działa także z Brave Browser brave://flags/
 13. Też tak mam, kiedy mam "okienko" w subskrypcji. Może to jest specjalnie tak zrobione, żeby ludzie nie czekali z zakupem subskrypcji do następnej krytycznej aktualizacji?
 14. Ja to w ogóle przespałem, i moja subskrypcja wygasła też się namęczyłem, aby ponownie go zarejestrować. Samo kliknięcie w moim przypadku nie wystarczyło , trzeba było wyrejestrować i zarejestrować ponownie. Potem znalazłem taki opis postępowania Z tego co pamiętam to ja przy rejestracji używałem przełączników --username i --auto-attach
 15. To nie do końca ten sam temat, ale podobny. 18 października kończy mi się 16 darmowych RHEL Developer Suite, które można używać produkcyjnie. Kliknąłem, żeby się odnowiło i czekam. Ciekawe, na ile automagiczne to będzie. Z płatnymi subskrypcjami czasami trzeba ponownie dołączyć subskrypcję do systemu, kiedy stara się kończy. Jestem prawie pewien, że ja czegoś nie umiem i to wpowinno być płynne, ale u mnie jakoś nie jest. Może następnym razem.
 16. Earlier
 17. SeeM

  pozdro z Feodry 35

  Możesz przenieść system na nowy dysk używając rsync, przebudować initramfs, zainstalować gruba i "powinno działać" - słynne ostatnie słowa. Ewentualnie poprawić /etc/crypttab. Szkoda byłoby tracić takie fajne "dnf history" .
 18. sunrise

  pozdro z Feodry 35

  Ja aktualizuje chyba od f20 , ale pasowałoby wyrzucić stary 128GB SSD i zainstalować na 5!2GB, na którym aktualnie są tylko wirtualki. A w międzyczasie zbudował się smstools dla F35 i Rawhide.
 19. SeeM

  pozdro z Feodry 35

  Ustawienia są zmienione. Wymówki, wymówki. Fedory nie ma sensu stawiać już na czysto, o ile nie na potrzeby zmieniać zupełnie rozkładu partycji, lub przechodzić z ext4 na zfs, btrfs. Kiedyś myślałem, że nie ma prostszych aktualizacji, niż Debian, ale srodze się myliłem. Nawet swój VPS aktualizuję od 31 w górę. Zaktualizuję jeszcze do Fedory 35 dla zabawy i przejdę na CentOS Streama, ponieważ wolę na razie zostać przy PHP 7.4 i appstreamy w CentOSie dają taką możliwość.
 20. sunrise

  pozdro z Feodry 35

  Ja się wstrzymam, do czasu oficjalnego wydania. Poprzednio zarzekałem się, że postawie system na czysto zamiast aktualizować , ale wyszło jak zawsze. Jak wymówkę mam, że chciałem wymienić sprzęt na coś nowszego (Ryzen 7 5700G szybszy i obsługuje więcej ramu), ale jak popatrzyłem na ceny płyt głównych i ramu to tak mi się trochę słabo zrobiło PS. SeeM Możesz zmienić ustawienia swojego COPRa tak aby włączyć budowanie dla F35 i Rawhide?
 21. Dobra, to nie będzie tak efektowne, jak poprzednio, ponieważ na razie zaktualizowałem tylko domowy serwer. Co tu dużo mówić: wszystko działa. Zrzut ekranu udało mi się uwiecznić akurat w momencie odświeżania tekstu na konsoli, więc wygląda dziwnie. cat /etc/fedora-release Fedora release 35 (Thirty Five)
 22. SeeM

  CHIRP

  Dzięki. A możesz tak ogólnie opisać swój zestaw?
 23. Rysio

  CHIRP

  Obiecałem że potwierdzę poprawność działania. Otóż dopiero teraz miałem okazję sprawdzić bo wpadło mi w ręce radio BAOFENG do przeprogramowania. Krótko mówiąc działa wszystko poprawnie - oczywiście po dodaniu praw userowi do /dev/ttyUSB0
 24. Może być też tak, że bios z jakiegoś powodu wyłączył kartę. Sprawdź przy następnym uruchomieniu.
 25. sudo ip link set virbr0 up – wielkość liter ma znaczenie, poza tym ta operacja wymaga uprawnień, więc sudo na początku. Poza tym z wylistowanych interfejsów wynika, że masz tylko jedną kartę wifi – wlp0s29u1u2. virbr to jest virtual bridge najpewniej używany przez jakąś wirtualną maszynę. eno to kabelek a lo to loopback. Sprawdź, czy komputer w ogóle widzi tę kartę – zależnie gdzie była podpięta lsusb, lspci lub po prostu skorzystaj z lshw lub innego podobnego narzędzia. Jeśli nigdzie jej nie będzie to, sprzęt najprawdopodobniej zdechł i nadaje się jedynie do naprawy/wymiany.
 26. Przestał widzieć kartę sieciową. Działa karta dołączona przez USB, ale ta wbudowana nie. [[email protected] ~]$ ip addr 1: lo: <LOOPBACK,UP,LOWER_UP> mtu 65536 qdisc noqueue state UNKNOWN group default qlen 1000 link/loopback 00:00:00:00:00:00 brd 00:00:00:00:00:00 inet 127.0.0.1/8 scope host lo valid_lft forever preferred_lft forever inet6 ::1/128 scope host valid_lft forever preferred_lft forever 2: eno1: <NO-CARRIER,BROADCAST,MULTICAST,UP> mtu 1500 qdisc fq_codel state DOWN group default qlen 1000 link/ether 38:ea:a7:fc:d3:ab brd ff:ff:ff:ff:ff:ff altname enp1s0 3: virbr0: <NO-CARRIER,BROADCAST,MULTICAST,UP> mtu 1500 qdisc noqueue state DOWN group default qlen 1000 link/ether 52:54:00:f9:83:a3 brd ff:ff:ff:ff:ff:ff inet 192.168.122.1/24 brd 192.168.122.255 scope global virbr0 valid_lft forever preferred_lft forever 4: virbr0-nic: <BROADCAST,MULTICAST> mtu 1500 qdisc fq_codel master virbr0 state DOWN group default qlen 1000 link/ether 52:54:00:f9:83:a3 brd ff:ff:ff:ff:ff:ff 8: wlp0s29u1u2: <BROADCAST,MULTICAST,UP,LOWER_UP> mtu 1500 qdisc mq state UP group default qlen 1000 link/ether 28:ee:52:1a:eb:45 brd ff:ff:ff:ff:ff:ff inet 192.168.0.150/24 brd 192.168.0.255 scope global dynamic noprefixroute wlp0s29u1u2 valid_lft 85851sec preferred_lft 85851sec inet6 2a02:a319:4041:2980:6a96:cc4:62b1:f9f4/64 scope global dynamic noprefixroute valid_lft 1006644sec preferred_lft 401844sec inet6 fe80::d875:d9be:feec:5029/64 scope link noprefixroute valid_lft forever preferred_lft forever Prawdopodobnie jest to urządzenie 2, 3 lub 4. Dołączona przez USB karta to nr 8, więc jej nie bierzemy pod uwagę. Próba włączenia 2, 3, lub 4 karty kończy się tak samo. [[email protected] ~]$ ip link set virbr0 UP Error: either "dev" is duplicate, or "UP" is a garbage. Macie jakieś pomysły jak rozwiązać ten problem? Karta wcześniej działała dobrze, przestała z dnia na dzień. Przestała, to znaczy że w trayu w ogóle nie ma opcji WiFi.
 27. Witam Niechcący, w wątku o Eurolinuksie zacząłem zupełnie nowy temat dotyczący reklam. Mam prośbę o przeniesienie lub skopiowanie uwag dotyczących reklam do No name lub Hyde Park z tematem "Co z prawami reklamobiorców" W obecnych czasach zalewu "informacji marketingowych" czyli ataku reklamodawców na reklamobiorców jest to chyba temat na czasie. Wracając do tematu wątku czyli EuroLinuxa, bardzo dobrze się dzieje, że jest jakiś team, który chce się opiekować dystrybucją linuxa i oferować wsparcie. Głównym problemem z wykorzystaniem Linuxa w small biznesie czy administracji publicznej jest właśnie brak wsparcia. Albo zaporowe ceny gigantów, albo zdolny informatyk, który nagle odejdzie z pracy i wszystko leży, bo nikt nie wie co z tym dalej zrobić. Dystrybucja Eurolinuxa jest notowana na Distrowatch (https://distrowatch.com/table.php?distribution=eurolinux) i jeżeli nie zaczną przesadzać z ceną to mają perspektywy. Pozdrawiam
 28. Obrazy 8.3 i 8.4 minimal aktualizują się bez problemu, żadna rejestracja nie jest wymagana.
 1. Load more activity
×
×
 • Create New...