Skocz do zawartości

Cała aktywność

Kanał aktualizowany automatycznie     

 1. Wczoraj
 2. Martaczka

  PRACA Programista Linux -> Warszawa (Ursynów)

  Witam czy aktualne ?
 3. Witam. Konfiguracja PC. Asus P5B SE, RAM 7GB DDR2 800MHz, Karta Graficzna XFX R7 370 4GB Posiadam komputer z kartą AMD Radeon XFX R7 370, chcialbym zainstalowac poprawnie sterowniki do Karty. Wyczytałem w Poradnik F22 (Twenty Two) , że dla Fedory 22 są "zamknięte sterowniki AMD Catalyst nie są dostarczane dla Fedory 22. Należy stosować sterowniki otwartoźródłowe. " To wszedłem na stronę AMD zakładka AMD Drivers and Support i pobrałem dla Lunux x86_64 - AMD Radeon Software Crimson Edition 15.12 Proprietary Linux x86 Display Driver po rozpakowaniu mam plik z rozszerzeniem *.run (amd-driver-installer-15.302-x86.x86_64.run Będe robił tak - czy prawidłowo ? 1. Aktualizuję system (w terminalu) su -c dnf update 2. Następnie po aktualizacji instaluje kernel-devel dnf install kernel-devel 3. Następny punkt to instalacja sterowników ? sh amd-driver-installer-15.302-x86.x86_64.run Czy to jest prawidłowa procedura i poprawna? Pozdrawiam
 4. Witam Fedorowiczów i RHEL-ców Tak jak w opisie aktualizowałem Fedorę z 25 na 27 przez Ikonę "Informacje o systemie". Teraz przy uruchaminiu zatrzymuje sie w punkcie w "terminalu" z dwoma opcjami ": 1. Po wpisaniu hasła root-a i korzystaniu z komendy dla naprawy dysku i plików nie moge uzyskać naprawy - podaje pakiet i na tym sie konczy. a). robię tak -wykaz dysków partycji z fedorą po komendzie fdisk -h /dev/sdc1 /dev/sdc2 /dec/sdc3 - naprawienie uszkodzonych plików systemowych po komendzie fsck fsck /dev/sdc1 (i tak kazdą partycje /sdc2 i /sdc3) Bez rezultatu. 2. Po wciesneiniu Control -D komputer sie uruchamia i zatrzymuje w miejscu i przedstawia komunikat z wyborem dwóch powyższych opcji. Pozdrawiam.
 5. Niestety, chyba Wayland+Nvidia_drivers+System nie będzie działać. Rzuć okiem na: https://www.dobreprogramy.pl/dragon321/X.Org-a-Wayland-czyli-stary-krol-i-mlody-nastepca-tronu,76088.html Pozdrawiam.
 6. max2491

  CUDA, Optimus, Fedora27

  Powtarzam tu swój post z działu poświęconego sprzętowi: Odnotowałem wreszcie pewien znaczący postęp. Skorzystałem z podręcznika/wskazówek z portalu www.if-not-true-ten-false.com. W podręczniku autor zastrzega, że podana przez niego recepta nie została przetestowana na sprzęcie z technologią Optimus, a taki laptop mam u siebie (kernel 4.18.14, grafika GTX 960M). Ta instalacja bazuje na oryginalnym instalatorze Nvidii. Zaryzykowałem i skorzystałem z instalatora w wersji 410.66. Początek instalacji przebiegł gładko, aż do punktu 2.7, czyli do przejścia do poziomu nr 3 i pracy z wyłączonym X-serwerem. Instalator Nvidii nie wystartuje gdy jest aktywny X-serwer. Reboot i ponowne użycie polecenia systemctl umożliwiło przejście do poziomu 3 i instalator Nvidii dał się uruchomić. Instalacja zakończyła się prawie pomyślnie, to znaczy nie było żadnych obraźliwych komunikatów. Co znaczy prawie? Otóż nie daje się uruchomić "NVIDIA X Server Settings", choć stosowny plik pojawił się w /usr/bin i jest też odpowiednia ikonka w Preferencjach. Być może nieco starszy instalator byłby tu lepszy. Sterowniki Nvidii są. Uruchomiłem przykładowy program deviceQuery ze zbioru programów CUDA i bez problemu wykrywa on sterowniki i kartę Nvidii. To mnie na razie zadowala. Ciekaw jestem, czy nieco starszy instalator nie byłby lepszy. Czekam na info.
 7. Nie wiem co z Waylandem, ale "secure boot" raczej powinien być wyłączony. Odnotowałem wreszcie pewien znaczący postęp. Skorzystałem z podręcznika/wskazówek z portalu www.if-not-true-ten-false.com. W podręczniku autor zastrzega, że podana przez niego recepta nie została przetestowana na sprzęcie z technologią Optimus, a taki laptop mam u siebie (kernel 4.18.14, grafika GTX 960M). Ta instalacja bazuje na oryginalnym instalatorze Nvidii. Zaryzykowałem i skorzystałem z instalatora w wersji 410.66. Początek instalacji przebiegł gładko, aż do punktu 2.7, czyli do przejścia do poziomu nr 3 i pracy z wyłączonym X-serwerem. Instalator Nvidii nie wystartuje gdy jest aktywny X-serwer. Reboot i ponowne użycie polecenia systemctl umożliwiło przejście do poziomu 3 i instalator Nvidii dał się uruchomić. Instalacja zakończyła się prawie pomyślnie, to znaczy nie było żadnych obraźliwych komunikatów. Co znaczy prawie? Otóż nie daje się uruchomić "NVIDIA X Server Settings", choć stosowny plik pojawił się w /usr/bin i jest też odpowiednia ikonka w Preferencjach. Być może nieco starszy instalator byłby tu lepszy. Sterowniki Nvidii są. Uruchomiłem przykładowy program deviceQuery ze zbioru programów CUDA i bez problemu wykrywa on sterowniki i kartę Nvidii. To mnie na razie zadowala. Ciekaw jestem, czy nieco starszy instalator nie byłby lepszy. Czekam na info.
 8. Witajcie potrzebuje porady.Jest mi potrzebny wyświetlacz taki jakby bilbord na reklamy tylko wiecie taki na prąd xd żeby działał na podwórku.Ktoś coś o tym wie?Jakie są koszta itp?
 9. Ostatni tydzień
 10. Marek_Fedorowicz

  Odszyfrowanie dysków

  Podczas montowania partycji otrzymuje błąd : nieznany rodzaj sysytemu plików 'LVM2_member' partycja nibu się montuje ale jest pusta. Do zakryptowania dysku używać opcji luksClose ?
 11. mumy15

  prezent

  ooo dzięki za linka, też szukałam
 12. Podpinam się do tematu. Niedawno wyskoczyłem z Debiana i choć nie oczekiwałem "klikadełka" jak ubuntu czy mint, to jednak zamknięte oprogramowanie stwarza problemy. W sumie wszystkie rozwiązałem i została Nvidia, która dalej zgania sen z powiek. Po instalacji własnościowych wyskakuje . Bawiłem się secure boot, wyłączałem waylanda i dalej klapa. Przerabiając temat wydajności, jednak gry na steam lubią własnościowe stery i działają płynniej. Ktoś chce/umie pomóc?
 13. Minecraft

  prezent

  [wymoderowane]
 14. Miszcz

  Odszyfrowanie dysków

  Możesz np. uruchomić system live z usb i zamontować partycje używając np: # cryptsetup luksOpen /dev/mapper/fedora-root root_part lub # cryptsetup luksOpen /dev/sdX root_part Później wystarczy zwyczajnie zamontować odszyfrowaną partycję: # mkdir /mnt/root_part # mount /dev/mapper/root_part /mnt/root_part
 15. Marek_Fedorowicz

  Odszyfrowanie dysków

  Witam, podczas instalacji Fedory 28 zaszyfrowałem cały dysk, niestety podczas mapowania dysków sieciowych dokonałem zmiany poświadczeń roota i konto roota jest zablokowane, potrzebuje dostać się do katalogu /etc a mam kłopot z odszyfrowaniem dysku. Ma ktoś pomysł jak można się do niego dostać ?
 16. KotBulldozer

  CUDA, Optimus, Fedora27

  U mnie to samo, czekam na pomoc
 17. InformedMaciek

  prezent

  Cześć. Jestem dosyć zapracowanym człowiekiem i z racji tego, że niewiele mam czasu, a dosyć często wypadają jakieś uroczystości rodzinne, szukam jakiejś strony internetowej gdzie znajdę przeróżne rzeczy idealne na prezent. Polecicie mi coś?
 18. Wcześniej
 19. grub2-editenv list saved_entry=Fedora (4.18.12-200.fc28.x86_64) 28 (Twenty Eight) Ale to chyba nie ma znaczenia. Po fedorze zainstalowałem debiana i chciałem aby pozostał pierwszym systemem - dałem mu zainstalować gruba. Czyli ustawienia czyta spod debiana. Pójście na skróty nie popłaca. Wygląda na to że problem po tej stronie rozwiązany. Dziękuję bardzo za pomoc.
 20. Wygląda, że nic nie było zmieniane, więc nie mam pomysłu dlaczego nie startuje Ci z najnowszego jądra. Co zwraca polecenie: grub2-editenv list Jeżeli w menu grub pierwsza pozycja to najnowsze jądro to powinno pomóc polecenie grub2-set-default 0
 21. Oto on: cat /etc/default/grub GRUB_TIMEOUT=5 GRUB_DISTRIBUTOR="$(sed 's, release .*$,,g' /etc/system-release)" GRUB_DEFAULT=saved GRUB_DISABLE_SUBMENU=true GRUB_TERMINAL_OUTPUT="console" GRUB_CMDLINE_LINUX="resume=UUID=b7ebcc08-469c-4fc0-8867-9edbbde6e44b rhgb quiet" GRUB_DISABLE_RECOVERY="true" Niestety nic mi to nie mówi.
 22. calvin

  zabezpieczenie do telefonu

  Cześć. Kupiłem sobie kilka dni temu telefon, a nie mam kiedy się wybrać po etui i szkło hartowane, nie chce też z tym zwlekać bo wiadomo, wymiana ekranu po upadku jest dosyć droga. Dlatego szukam sklepu gdzie najlepiej zamówić, zależy mi przede wszystkim na dobrej jakości. Coś polecacie?
 23. auber

  Dywan

  Zbliżają się imieniny mojej teściowej i chciałabym jej kupić coś fajnego. Wiem, że planowała w najbliższym czasie kupić dywan, więc stwierdziłam, że to ja jej kupię, ale taki nowoczesny z wełny owczej. Co myślicie?
 24. Do tego służy lsmod Domyślnie powinno ładować Ci się najnowsze jądro, chyba, że coś zmieniałeś w grubie. Co wyświetla polecenie: cat /etc/default/grub
 25. To "modprobe" to była raczej taka nieudolna próba wyświetlenia załadowanych modułów intela. Sprawdziłem podpowiedzi z wystartowaniem systemu w grubie. Faktycznie start następował z jajka oznaczonego jako failsafe. Po wybraniu innego NetworkManager zobaczył wifi. Czyli w zasadzie problem rozwiązany. Jednak w tej chwili powstał taki problem że, w grubie mam wypisane jajka z oznaczeniami 4.18.7; 4.18.8, a w /lib/modules mam katalogi 4.18.11-200.fc28.x86_64 4.18.12-200.fc28.x86_64 4.18.9-200.fc28.x86_64, a więc chyba takie jajka. Ponadto w grubie jako domyślny ładuje się system z jakimś trybem failsafe. I teraz pytanie: jak to ustawić żeby domyślnie ładowało się najnowsze jajko. Czy też tak ma być i za każdym razem trzeba grzebać w menu gruba?
 26. W ten sposób nie załadujesz modułu, musisz podać pełną nazwę. Jeżeli uruchomiłeś system na starym kernelu to modprobe tam szuka. Zobacz czy polecenie wyświetla interfejs wifi nmcli device show
 27. Dzięki za podpowiedź, faktycznie chyba nie ma sterownika. Tylko modprobe daje taką odpowiedź: modprobe -a iwl* modprobe: WARNING: Module iwl* not found in directory /lib/modules/4.16.3-301.fc28.x86_64 tylko że ja w /lib/modules mam: 4.18.11-200.fc28.x86_64 4.18.12-200.fc28.x86_64 4.18.9-200.fc28.x86_64 jest jakiś sposób jak zmienić to ustawienie/folder wyszukiwania?
 1. Pokaż więcej elementów aktywności
×