Skocz do zawartości

Cała aktywność

Kanał aktualizowany automatycznie     

 1. Wczoraj
 2. Ostatni tydzień
 3. andrew

  Drukarka lpt

  Sprawdź czy moduły jądra odpowiadające za obsługę portu równoległego są załadowane (lp, parport, parport_pc): #lsmod
 4. max2491

  Drukarka lpt

  Jakie sterowniki? Fedora, inne dystrybucje Linuxa i Windows, krok po kroku wycofują się z obsługi starszego sprzętu. Na przykład Fedora, bodaj od wersji 26+, nie obsługuje już procesorów 32-bitowych. Podobnie może być ze starszymi drukarkami z interfejsem równoległym. Widzę dwa niezbyt wyrafinowane rozwiązania. Po pierwsze można spróbować podłączyć tę drukarkę do portu USB za pomocą kabla z odpowiednim konwerterem LPT->USB. Kilka lat temu na rynku było wiele takich kabli z konwerterami. Nie musi to działać (patrz Internet), więc najlepiej pożyczyć taki kabelek na próbę. Drugie oczywiste rozwiązanie - powrót do Fedory 28. Tu też ogólna uwaga: kolejna wersja systemu operacyjnego wprowadza nowe funkcjonalności, ale coś tam na peryferiach może się posypać. Na przykład rzuć okiem na moje posty re "sprzęt".
 5. siemaa

  Drukarka lpt

  Fedora 29 nie wykrywa drukarki podłączonej do portu równoległego mimo zainstalowanych sterowników. Drukarka DeskJet 710 Pod fedorą 28 nie miałem takich problemów. Możecie pomóc?
 6. przemaslkr

  Wget i wolny transfer...

  Program prozilla rozwiązał mój problem z opcją -k=n Brak możliwości pobrania nawet tym programem wynikał faktycznie z chwilowego wyłączenia serwerów. Po chwili wszystko wrócił do normy. Program świetny polecam. Właściwie temat do zamknięcia
 7. WalDo

  Wget i wolny transfer...

  Do pobierania plików w terminalu polecam prozillę. Uruchamia 4 połączenia (domyślnie, można to zmienić opcją -k=n) i działa przez to szybciej i skuteczniej od wget. dnf install prozilla proz <link_do_pliku>
 8. przemaslkr

  Wget i wolny transfer...

  Jeżeli chodzi o łącze to działam po Wifi zarówno pod Win7 jak i pod linux. Program UGet nic nie zmienił pokazuje 60KiB/s..... Strony i serwisy raczej nie działają wolniej więc chodzi raczej tylko o pobieranie plików.... Na innej dystrybujcji i innym sprzęcie miałem kiedyś to samo dlatego wróciłem do Win ale skoro na tej jest to samo nie jest to winy tylko jednego linuxa ale jakiaś ogólna zagadka :/ Dodam że bardzo podoba mi się pobieradnie plików w terminalu
 9. SeeM

  Wget i wolny transfer...

  Panie, jak znasz wgeta, to skala jest już całkiem spoko. Gdybyś mógł podać linka, albo chociaż serwer, z którego to ściągasz, to sprawdziłbym u siebie. Możliwe, że ten serwer ogranicza łącze na wysyłanie plików i Download Menedżer potrafi go oszukać udając 10 oddzielnych klientów. Jeżeli podejrzewasz coś takiego, spróbuj na Fedorze programu uget, który też takie rzeczy potrafi. Czy używasz wifi, czy jesteś podpięty kablem? Co zwraca pod Windowsem ping www.link_do_pliku.ee a co pod Linuksem ping -c 4 www.link_do_pliku.ee ? Czy masz wrażenie, że pod Linuksem masz wolniejsze łącze, czy dotyczy to tylko strony www.link_do_pliku.ee?
 10. przemaslkr

  Wget i wolny transfer...

  Witajcie, Użytkuję jakiś czas linux'a ale na prostszą skalę. Dziś postanowiłem skorzystać z dystrybucji Fedora 29 Napotkałem na dziwny dla mnie problem a może dla kogoś z Was znany. Otóż próbuję pobrać plik o pojemności około 1,7GB przez polecenie w terminalu wget www.link_do_pliku.ee/werwerwer.avi O ile w InternetDownloagManager pod Win7 prędkość dobija do 1,7MB/sek to przez wget leci jedynie 140KB/s max. Podpowiedzcie o co może chodzić ?
 11. Wcześniej
 12. Nie mam ani Mate, ani chipsetu GP107. Nvidia GTX 1050+ to nazwa handlowa karty - dla użytkowników komercyjnego systemu operacyjnego, Tutaj masz nazwy chipsetów i nazwy kodowe kart, co powinno ułatwić szukanie. Przy problemach w Linuksie rzadko kiedy używa się nazwy handlowej: https://nouveau.freedesktop.org/wiki/CodeNames/ Może będzie coś na Bugzilli, może jest to tylko jakiś błąd Mate. Do kompletu matryca zaawansowania funkcjonalności Nouveau dla różnych chipsetów: https://nouveau.freedesktop.org/wiki/FeatureMatrix/
 13. NVIDIA - patrz stanowisko Linusa: https://www.quora.com/Why-did-Linus-Torvalds-give-a-middle-finger-to-Nvidia-during-a-conference. Interesuje mnie praktyczne programowanie CUDA i tu jesteśmy skazani na NVIDIĘ. Inna sprawa, że w idealnym świecie można sobie wyobrazić powszechnie dostępny otwarty standard kart graficznych udostępniających wielordzeniowe procesory graficzne do zastosowań numerycznych. Pomarzyć - miła rzecz. Konkretniej, to ciekawi mnie wykorzystanie kart graficznych NVIDII GTX 1050+ ze sterownikami Nouveau. Czy te problemy (różowe przebarwienia, znikające elementy) pojawiają się też dla innych GUI niż MATE (+ Fedora 28)?
 14. Niestety. Ten producent udostępnia twórcom Nouveau to co chce i kiedy chce. Udostępnia firmware do kart graficznych, który jest opóźniony i/lub okrojony, np. bez obsługi acpi. Lansuje swoje wersje sterowników dla Linuxa, do których trudno mieć zaufanie bo dziedziczą chorobę pewnego komercyjnego systemu operacyjnego, gdzie wszystko musi ładnie wyglądać a tego, co dzieje się pod spodem nikt nie może widzieć. Poprawne wyświetlanie na oryginalnych sterownikach jest okupione tym, że programiści wiążą kod lewą ręką za prawe ucho i ciągle są jakieś problemy. Nie ma czasu na porządne przepisanie kodu bo biznes musi się kręcić. Wystarczy zmienić Mesę albo biblioteki graficzne i wszystko się rozsypuje, trzeba czekać na nową wersję sterownika. Nouveau to sterowniki w pełni dla Linuksa, pisane od podstaw, czyszczone na bieżąco, stabilne i bezpieczne. Można powiedzieć, że NVidia jako jako twórca i właściciel swoich kart może robić co chce - biznes is biznes. Można też powiedzieć, że to złośliwość i utrudnianie innym. Według mnie Nvidia w ogóle udostępnia kaleki firmware, tylko po to żeby zobaczyć, co dalej trzeba robić i żeby móc wykorzystać rozwiązania napisane przez twórców nouveau.
 15. Miałem w tym PC zasilacz Feel3 o mocy łącznej 400 W. W tej chwili nie ma żadnych problemów, ale zobaczę co będzie w przypadku zasobożernych aplikacji CUDA.
 16. GTX1050? Ładnie. Zasilacz też wymieniłeś?
 17. To jest relacja o rozwiązaniu drobnego problemu ze sterownikami kart NVIDIi. Do leciwego, ale żwawego (QuadCore) komputera stacjonarnego w miejsce karty graficznej GTX210 wstawiłem GTX1050. Nie musiałem nawet reinstalować Fedory 28. Wszystko działało, ale w kilku aplikacjach nagle pojawiało się różowo-czerwone tło (dnfdragora) lub znikały pewne informacje (katalogi w Zarządcy Plików), a wreszcie pojawiały się czerwone obwódki lub komunikat był wypisywany białą czcionką na jasnoróżowym tle. Spróbowałem rozwiązania "brute force", czyli zainstalowałem od zera Fedorę 28 MATE. Niestety instalator też wypisywał pewne komunikaty białą czcionką na jasnoróżowym tle i tu i ówdzie pojawiały się czerwone lub różowe litery, obwódki i tła. Po instalacji nic się nie zmieniło. Na przykład pewnych informacji nadal w ogóle brakowało (Zarządca Plików). Zdecydowałem o zastąpieniu sterowników nouveau sterownikami NVIDII. Skorzystałem z porad w portalu "ifnottruethenfalse". Po przejściu na sterowniki NVIDII wszystko jest OK - żadnych różowo-czerwonych czcionek czy widm i wszystkie informacje są wyświetlane.
 18. SeeM

  Gry

  Na Allegro jest pełno tanich ofert. Diablo II działa wspaniale pod Wine. Grałem na wersji 1.14, nie testowałem tylko modów.
 19. fredro

  Jak ustawić zasilanie?

  Dzięki pomogło.
 20. ttl48

  [F14] Ftp Wirus/Trojan I Filezilla

  www.forticlient.com zainstaluj tego antyvirusa świetnie działa w fedora i ma dobrą wykrywalność.
 21. Ulamnis

  Gry

  Poszukuję Diablo II pod Linuxa, stary klasyk. Ktoś ma jakieś linki ?
 22. Fedoras

  Jak ustawić zasilanie?

  W F29: Ustawienia -> Prywatność -> Blokada ekranu
 23. Krystian Kiermasz

  Laptop pod Fedorę i Front-End

  Rozwiązań i dróg jest tyle, że zabrakło by nam czasu na testowanie wszystkiego. Oprócz tego forum i Waszej ogromnej pomocy, przeglądałem również inne materiały. Jest tego cała masa jeżeli chodzi o kwestię nvidi i optimusa. Myślę że za jakiś czas wrócę do tematu i przypomnę się Fedorce, może sterowniki będą już czekały w repo. Tutaj nie tyle pomogły same stery przy instalacji oraz uruchomieniu, co jasne polecenie korzystania tylko z jednej karty podczas startu systemu. Jedyna różnica u mnie w porównaniu z poradnikiem, to już przy pierwszym uruchomieniu live musiałem za pomocą edycji zrobić dopisek do startu, gdyż inaczej nawet live zacinało mi się na ekranie startowym. Reszta opisu jest ok. Wifi po wpisaniu polecenia rusza po ok 2 sekundach. Na obecną chwilę mogę polecić, chociaż mam go dopiero od 31.10 od wieczora. Testowałem przez chwilę windowsa 10 - tu bez niespodzianek, pełno sterów na stronie producenta powoduje że wszystko działa jak należy. Ubuntu testuję parę godzin, póki co wszystko zostało wykryte i działa, bez przycięć i niespodzianek. Dziękuję za pomoc i poświęcony czas.
 24. SeeM

  Laptop pod Fedorę i Front-End

  Na trop ideapad_laptopa w życiu bym nie wpadł. Dzięki za przetarcie szlaków, też szukam nowego latopa. Bywam w Gdańsku raz na 2-3 lata.
 25. max2491

  Laptop pod Fedorę i Front-End

  Dobrze wiedzieć. Gdzieś czytałem, że na Ubuntu obsługa hybrydowej grafiki Optimus jest bezproblemowa w sensie instalacji i użytkowania. Mam tu konkretne potwierdzenie od ciebie. Wprawdzie udało mi się zainstalować sterowniki Nvidii dla Fedory (+Optimus), ale brakuje mi możliwości korzystania z narzędzia do kontroli ustawień Nvidii. Po weekendzie spróbuję jak to działa pod Mintem - to tylko odmiana Ubuntu. Swoją drogą, gdybyś skorzystał z sugerowanej przeze mnie dystrybucji Fedora 28 Mate, to bez problemów zainstalowałbyś ją w swoim laptopie. Fedora 29 Workstation nie daje się zainstalować na laptopie z Optimusem, choć na innym sprzęcie (sprawdziłem na stacjonarnym QuadCore) nie sprawia jakichkolwiek problemów. Tak to już jest, że najnowsza wersja so wprowadza nowe funkcjonalności i poprawia pewne błędy, wprowadzając nowe błędy. Idę do Minta. Dzięki za współpracę.
 26. Hej wam, nie wiem jak ustawić w opcjach zasilania, aby po wygaszeniu się ekranu nie musiał ponownie za każdym razem wpisywać hasła do systemu? Blokowany jest ekran po tych 15 minutach, więcej w Gnome nie można ustawić, trzeba kliknąć enter i wpisać hasło, aby wejść do systemu.
 27. Krystian Kiermasz

  Laptop pod Fedorę i Front-End

  Takie oto mam wyniki: PS. jest ktoś może z Gdańska? Z ciekawości zastosowałem się do: https://forums.lenovo.com/t5/Gaming-Laptops-Knowledge-Base/Installing-Ubuntu-18-xx-on-the-Legion-Y530/ta-p/4187251 wszystko śmiga, karty mogę wygodnie przełączać zarówno w trybie graficznym jak i w terminalu. Ogólnie wszystko lata jak szalone.
 28. SeeM

  IBM kupiło Red Hat

  Ostatnio usłyszałem inną ciekawą teorię. Wisienką na torcie IBMa jest obcenie system AI zwany Watson. Ostatnio Watson zaliczył małą porażkę w analizie chorób nowotworowych, zakupione przez szpitale maszyny nie są nawet używane. Będą się więc wycofywać ze sztucznej inteligencji i potrzebują sprawdzonego, pewnego rynku na swoje produkty. Chmura będzie w sam raz, a RHEL, Open Stack oraz CoreOS, którego Red Hat jest właścicielem, wpisują się całkiem nieźle. Dobry, przyszłościowy zakup uspokoi też udziałowców IBMa. A to też możliwe. W korporacji dawno nie pracowałem, więc znam te realia tylko z Dilberta.
 1. Pokaż więcej elementów aktywności
×