Skocz do zawartości

Sterowniki Do Karty Amd


kolegs

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich na forum,

 

niedawno zakupiłem laptopa z kartą graficzną radeon hd 6370m i postanowiłem zainstalować linuxa i jakoś tak padło na fedore, ale niestety natrafiłem na problem nie mogę w żaden sposób zainstalować sterowników do karty graficznej. Próbowałem już kilkoma sposobami, korzystałem z poradnika (http://wiki.fedora.pl/wiki/Poradnik) niestety skutkowało to tylko pojawieniem się znaku wodnego unsupported hardware, więc odinstalowałem je. Następnie próbowałem ściągać sterowniki ze strony producenta(AMD), ściągałem sterowniki do kart graficznych serii 6*** a także 5***. Niestety i to zawiodło. Chciałem ściągnąć sterowniki ze strony ASUSa(producent laptopa) niestety on nie udostępnia ich pod system linux.

 

Więc zwracam się z prośbą o pomoc do bardziej zaawansowanych użytkowników, którzy może znają jeszcze inny sposób poradzenia sobie z tym problemem. Niestety moja wiedza na temat linuxa i fedory jest dość ograniczona na razie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W czystej teorii do programowania wystarczy sterownik "domyślny" (czyli to na czym się uruchomi :P)

Sprawdź przede wszystkim czy masz pasujący Kernel do danej paczki kmod-catalyst i czy właśnie ten Kernel się uruchamia podczas startu Fedory, bowiem ze sterownikami do Linuksa od ATI tudzież od nVidia jest tak, że musi być paczka pasująca do danego Kernela, jest to jakoś uzasadnione, ale nie rozstrząsajmy tego teraz...

 

Sprawdzić na jakim Kernelu aktualnie jesteś możesz wpisując w konsoli co następuje:

uname -r

Jeśli się zdarzy, że nie jesteś na tym Kernelu, pod którego masz catalyst zainstalowany...mmm dwie drogi

- Przy uruchamianiu GRUB'a wybierz odpowiedni Kernel (będzie lista wybierana) lub od razu...

- Zedytuj /boot/grub/grub.conf by domyślnie uruchamiał daną pozycję (jeśli pierwsza pozycja będzie tą właściwą to wpisujesz przy default=0 bowiem indeksowana jest lista od 0)

 

Jakieś pytania? Słucham całym sobą :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sprawdzilem kernela i mam wlasnie do tej wersji zainstalowane sterowniki, odinstalowalem je i próbowalem sposobami poleconymi przez zybex_pl oraz thof.

Niestety oba sposoby poskutkowaly jedynie wyswietleniem sie znanego mi znaku wodnego AMD Unsupported hardware, wiec dalej nie wiem co robic

 

EDIT: zaczynam podejrzewac ze ASUS zablokowal w jakis sposób karte graficzna, a potem zapomnial napisac sterowników do karty pod linuxa i sa tylko pod winde

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to przypadkiem nie jest APU? Procesor AMD z grafiką w CPU? Jaki to model?

 

Jest to ASUS K52JT

procesor intel core i5 480m

dysk 640gb

pamięć ram ddr3 6gb

no i karta graficzna radeon hd 6370m

 

nie jest to aukcja z której kupowałem ale jest to taki sam jak ten tutaj: http://allegro.pl/asus-k52jt-i5-480m-6gb-640gb-hd6370-hdmi-k52jc-k52-i1563775243.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

procesor intel core i5 480m

W nim przypadkiem nie ma grafiki HD Intel (Intel GMA)? W i3 jest, więc i tu powinna być.

Zobacz w BIOSie czy nie możesz czegoś pozmieniać.

 

Wygląda na to że potrzebujesz się przełączyć między kartami grafiki - a to póki co nie jest proste (O ile możliwe).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łatwo można sprawdzić, która jest obecnie uruchomiona wyświetlając załadowane moduły lsmod (w sumie do lspci też można zaglądnąć).

Optimus to technologia nvidii. Amd ma swoją i chyba wstępna obsługa hybrydowych kart pojawiła się w kernelu 2.6.28.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...