Skocz do zawartości

Cała aktywność

Kanał aktualizowany automatycznie

  1. Wczoraj
  2. Miałeś rację;) Człowiek za bardzo przyzwyczaja się do roota...:)
  3. Cześć, Mam problem z zainstalowaniem Fedory 39 Serwer/Workstation. Po wyborze Startu fedory pojawia się błąd "452: out of range pointer:0xbd9ff010" Laptop to leciwy Lenovo T500 z intel core duo, 8GB RAM i dyskiem SSD. Obraz robiony był za pomocą Rufus 4.4, 3.13, 3.22. Testowany był tryb partycjonowania MBR oraz GPT, system plików Large FAT 32 oraz NTFS Narazie pobieram wersję starszą (27). Gdzieś wyczytałem, że instalacja starszej wersji może pomóc. Czy ktoś ma jakiś pomysł?
  4. Bo zapewne musisz podać hasło nie dla roota, ale dla zwykłego użytkownika.
  5. Ostatni tydzień
  6. Witam. Muszę założyć nowy wątek ponieważ nie mogę ,,ciągnąć '' dalej wątku: Gdzie się podział użytkownik root. Pomogliście mi rozwiązać problem braku roota. Niestety pojawił się drugi: Zainstalowałem Fedorę 39, domyślne GUI to GNOME. Kiedyś przed instalacją F39 używałem KDE. Doinstalowałem więc go (KDE PLASMA). Przypadek czy nie ale w Delfinie nie mogę zamontować windowsowej partycji NTFS. Mimo podania prawdłowego hasła roota dostaję komunikat: Uwierzytelnianie nie powiodło się. W GNOME sytuacja jest identyczna. Przed instalacją KDE problemu nie było, normalnie mogłem montować partycje windowsowe. Jaka może być tego przyczyna? Sprawdzałem czy nie są zamontowane inne partycje ale nie były.
  7. Wielkie dzięki. Zadziałało. Miałem tylko problem z dodaniem zwykłego użytkownika do pliku sudoers ale zrobiłem to z Gnome w sekcji użytkownicy. Obok jego nazwy przesunąłem suwak na administrator.
  8. Bez root-a trzeba się wówczas ratować z płytki instalacyjnej. Nic bardzo trudnego, ale trzeba jakiś niepotrzebny pendrive znaleźć. Instalator Fedora Server chyba jeszcze umie wyklikać odblokowanie użytkownika root. Dla Workstation już tego nie robią.
  9. Radosław, SeeM, @sunrise dzięki za odpowiedzi. Wydaje mi się, że mimo wad i zalet chyba trzeba tego root-a zrobić. Zastanawiam się czy podczas instalacji można było temu zaradzić ale pewnie nie...
  10. Ale ma też swoje zalety. Często widzę na różnych forach, że zablokowany root jest dużym problemem, gdy mamy jakiś problem (np. po zaniku zasilania "rozjedzie" nam się system plików) i lądujemy w trybie awaryjnym, gdzie trzeba podać hasło dla roota, aby go naprawić.
  11. Zajrzyj do pliku /etc/shdow i zobaczysz tam, że hasło root-a - już pomijając, że jest puste - zaczyna się od wykrzyknika. Nie ma takiego hasha, który zacznie się wykrzyknikiem, więc żadne hasło nie pasuje, więc konto jest efektywnie zablokowane. Jeżeli chcesz logować się jako użytkownio root, ustaw mu hasło i odblokuj. sudo passwd root sudo usermod -U root Wadą powyższego jest otwarcie nowych wwktorów ataku. Każdy soan będzie próbował zalogować się jako root, bo każdy wie, że taki użytkownik istnieje. Dlatego w domyślnej konfiguracji Fedory nie można się na niego zalogować.
  12. Jaka to odmiana Fedory? Workstation czy coś innego?
  13. Witam. Po awarii dysku HDD dawno nie używałem Fedory. Niedawno zainstalowałem F39 na SSD. Podczas instalacji ku mojemu zdziwieniu nie można było ustawić hasła dla "rrot-a". Dodałem użytkownika czyli siebie. Czy Fedora 39 "ukrywa" root-a?
  14. Spoko. Systemy plików nie padają jak muchy, więc to zwykle ostatnie, co się sprawdza.
  15. Ok udało się ogarnąć https://youtu.be/nIRSAlEoP1c?si=234eDsAdFK6nEFeu polecam ten film
  16. Podpowiedz mi tylko coś więcej a temat fsck? Jestem mocno początkujący
  17. Krótko mówiąc dysk ci odlatuje do krainy wiecznego offline Spróbowałbym z fsck jak radzi komunikat, jak pomoże to dobrze, jak nie to trudno. Jednak niezależnie od wyniku wymieniłbym dysk w lapku – nawet jak się uda naprawić to raczej prędzej niż później znowu jakiś blok padnie.
  18. A witam ponownie działałem według instrukcji niestety mam dalej taki komunikat teraz pytanie czy tutaj problem nie jest w tym że nie przełączyłem na odpowiedniego użytkownika? Szukałem instrukcji jak zmienić użytkownika niestety te komendy wydaje mi się że nie działają
  19. tu jest to dość fajnie opisane jak naprawić GRUB-a w trybie graficznym https://www.ubuntupit.com/how-to-repair-the-grub-bootloader-using-a-ubuntu-live-usb-drive/
  20. Masz Linux Mint, wszystkie dostępne wersje ISO zadziałają w trybie LIVE https://linuxmint.com/download.php
  21. Couldn't get size... może świadczyć o problemie z dostępem do partycji, więc pierwsze co bym sprawdził czy z poziomu LIVE widać wszystkie partycje i pliki na nich
  22. Podlinkujesz mi jakąś stronę gdzie mogę pobrać sobie jakąś wersja Linuksa wezmę drugiego laptopa i to zrobię na pendrive’a,
  23. ten ekran to menu startowe GRUB, które ładuje z partycji /boot/ i jest niezależne od samej dystrybucji Linux, taka sytuacja może się zdarzyć kiedy system Linux uległ zmianie, albo został zastąpiony innym, ale GRUB o tym nie wie i próbuje ładować stary, rozwiązanie: uruchomić jakąkolwiek dystrybucję Linux LIVE z pendrive, zrootować system a następnie uruchomić polecenie sudo update-grub
  24. Po wybraniu pierwszej pozycji system próbuje się załadować następnie wyskakuje taki komunikat
  1. Pokaż więcej elementów aktywności
×
×
  • Dodaj nową pozycję...