Jump to content

All Activity

This stream auto-updates     

1. Yesterday
  2. A pokaż zawartość pliku /etc/default/grub . Szczególnie interesuje mnie linijka GRUB_DEFAULT.
  3. Menu wyboru systemu - automatycznie nie zaznacza najnowszej wersji.. Jest tak od aktualizacji Fedory 29 do 30 -- najpierw zaznaczała się automatycznie wersja 29, teraz po aktualizacji kernela starsza wersja Fedory 30... Jak na fotce. Czemu tak się dzieje? Jak ustawić by uruchamiał zawsze najnowszą?
  4. Last week
  5. SeeM

Pozdrowienia Z Fedory 31

Nie mam już Nvidii, więc nie sprawdzę tego u siebie, ale masz perniw jeszcze kilka kerneli z Fedory 30, to i masz do nich moduły Nvidii. to samo dotyczyłoby modułów do Virtualboxa, wifi Broadcoma i innychm, które z różnych powodów nie są po prostu w kernelu. Moduły Nvidii zostaną odinstalowane razem ze stosownymi kernelami po którejś tam przyszłej aktualizacji. Domyślnie fedora trzyma trzy najnowsze kernele, ale można to zmienić w /etc/dnf/dnf.conf w wartości installonly_limit.
  6. zibi743

Pozdrowienia Z Fedory 31

Cześć. Przed chwilą skończyłem aktualizację Fedory 30 do Fedory 31. Czy normalną rzeczą jest to, że "pozostały" sterowniki graficzne NVidii z poprzedniej wersji systemu? Przynajmniej tak wskazują nazwy pakietów. Aktualizację przeprowadziłem z poziomu konsoli w ten sposób: sudo dnf upgrade --refresh sudo dnf install dnf-plugin-system-upgrade sudo dnf system-upgrade download --allowerasing --releasever=31 sudo dnf system-upgrade reboot Po aktualizacjii: Polecenie rpm -qa | grep nvidia wylistowało mi to: xorg-x11-drv-nvidia-libs-440.31-1.fc31.x86_64 xorg-x11-drv-nvidia-cuda-libs-440.31-1.fc31.x86_64 kmod-nvidia-5.3.11-200.fc30.x86_64-440.31-1.fc30.x86_64 xorg-x11-drv-nvidia-kmodsrc-440.31-1.fc31.x86_64 nvidia-settings-440.31-1.fc31.x86_64 akmod-nvidia-440.31-1.fc31.x86_64 kmod-nvidia-5.3.11-300.fc31.x86_64-440.31-1.fc31.x86_64 kmod-nvidia-5.3.8-200.fc30.x86_64-440.31-1.fc30.x86_64 xorg-x11-drv-nvidia-440.31-1.fc31.x86_64 Czy w tej sytuacji wystarczy odinstalować pakiet NVidii z poprzedniej wersji po przejściu na init 3? Może muszę zrobić reinstalację?
  7. stp

Grub Customizer w Fedora 31

Nie mam problemu z uruchomieniem zarówno Win10 jak i Fedory. Mam możliwość wyboru po starcie kompa. W Grub Customizer miałem ustawione, że po starcie kompa uruchamia się Win10. By uruchomić Fedorę trzeba dokonać wyboru. Aktualizacja grub2 (wykonanie w konsoli :# grub2-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg) nic nie zmieniło. W sumie w tej chwili Grub Customizer nie jest mi potrzebny bo i tak nie uruchamia się. Mogę go więc spokojnie odinstalować. A ponieważ powodem mojego zgłoszenia był właśnie brak możliwości uruchamiania się Grub Customizera po aktualizacji Fedory, mogę podziękować Ci za poświęcony mi czas i zamknąć temat. Problem, który pojawił się po aktualizacji nie ma żadnego wpływu na bieżące korzystanie z obu zainstalowanych systemów. Jestem z natury dociekliwy ale problem, który u mnie wystąpił nie jest wart poświęcania Twojego i mojego czasu. W przyszłości zawsze mogę postawić Fedorę od początku, co nie jest dla mnie problemem. Dzięki. Pozdrawiam
  8. SeeM

/etc/default/grub trzeba przetłumaczyć grubi, jak krowie na polu. Najpierw upewnij się, że konfiguracja /etc/grub/default pozwoli Ci na uruchomienie obydwu systemów (tak chociaż na oko), a potem zrób w konsoli: # grub2-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg Grub nie czyta pliku /etc/default/grub, to tylko ładne kawałek tekstu dla użytkownika.
  9. Earlier
  10. stp

Nie ma problemu z otwieraniem zarówno Win10 jak i Fedora31. Po aktualizacji Fedory przestał uruchamiać się Grub Customizer. Nic się oczywiście z tego powodu nie dzieje. Jak zaznaczyłem systemy uruchamiają się i to w kolejności, która wcześniej była w Grub Customizer zapisana. W tej chwili nie mam szczególnej konieczności zmian w /etc/default/grub. Zrobiłem jednak próbę - zmieniłem nazwę pierwszego uruchamianego systemu. Zmieniłem (w pliku /etc/default/grub) "Windows 10 1903" na "Windows 10". Po zapisie zmian komputer uruchamiając się w dalszym ciągu podaje nazwę "Windows 10 1903". Próbując natomiast uruchomić Grub Customizer otrzymuję obraz: W ustawieniach środowiskowych (po uruchomieniu Grub Customizer) brakuje wpisu w pozycji: MKDEVICEMAP_CMD. Myślę, że to powoduje, że Gub Customizer nie uruchamia się. Oczywiście także zagadką dla mnie jest to czemu po edycji /etc/default/grub i zapisie zmian w dalszym ciągu na ekranie po uruchomieniu kompa zmian nie widać. Jedyna zmiana to po uruchomieniu Grub Customizer komunikat pojawia się od razu a poprzednio po ładowaniu skryptu 19/20.
  11. SeeM

Jedyne, co mogę przeczytać, to lsblk, więc może zapytam inaczej. Co chcesz zmienić używając Grub Customizera? Może wystarczy wyedytować /etc/default/grub.
  12. stp

Ok. Mam nadzieję, że jednak wszystko jest czytelne z tego co podałem. Czy jest jakieś rozwiązanie tego mało ważnego problemu?
  13. SeeM

Nie musisz wstawiać ich jako załączniki. Wystarczy, że skopiujesz zawartość na forum do akapitu w formacie code i też będzie dobrze.
  14. sunrise

Serwer vsftpd

Musisz w konfiguracji vsftpd ustawić tcp_wrappers=NO
  15. stp

Przesyłam trzecią rzecz w załączniku Trzecia rzecz.odt
  16. stp

Przy próbie wklejenia: cat /boot/grub2/grub.cfg dostaję komunikat: Forbidden You don't have permission to access /topic/28228-grub-customizer-w-fedora-31/ on this server.
  17. stp

Proszę bardzo: [root@localhost ~]# lsblk NAME MAJ:MIN RM SIZE RO TYPE MOUNTPOINT sda 8:0 0 232,9G 0 disk ├─sda1 8:1 0 500M 0 part ├─sda2 8:2 0 200G 0 part ├─sda3 8:3 0 1G 0 part /boot ├─sda4 8:4 0 1K 0 part └─sda5 8:5 0 31,4G 0 part ├─fedora-root 253:0 0 28,2G 0 lvm / └─fedora-swap 253:1 0 3,2G 0 lvm [SWAP] sdb 8:16 0 119,2G 0 disk └─sdb1 8:17 0 119,2G 0 part sdc 8:32 0 465,8G 0 disk └─sdc1 8:33 0 465,8G 0 part sr0 11:0 1 1024M 0 rom root@localhost ~]# cat /boot/grub2/device.map # this device map was generated by anaconda (hd0) /dev/sda (hd1) /dev/sdc
  18. Rysio

Serwer vsftpd

Uruchomiłem dokładnie tak jak piszesz i do tego systemctl enable vsftpd.service - na przyszłość i sam w sobie działa ale po podłączeniu się przeglądarką wyskakuje prośba o autoryzację choć jest on jako anonimowy, jednak ani podanie pustego hasła ani anonymous nie powoduje wyświetlenia katalogu /pub A po podłączeniu się poprzez gftp jest komunikat/informacja dlatego doinstalowałem pakiet xine i uruchomiłem ten serwis oraz doinstalowałem rzecz jasna tcp-wrappers i dalej nie dąło to pożądanego efektu.
  19. Sorror

Ożywienie Wiki

Raczej nie liczyłbym na nowe wiki. PS. Ja tam nie mam admina.
  20. SeeM

Pokaż trzy rzeczy: lsblk cat /boot/grub2/device.map cat /boot/grub2/grub.cfg
  21. Nie wiem o czym piszesz - amuled? Co to, jak i po co? Czemu wszyscy mają w d*pie peer-to-peer?
  22. Sprawdziłem u siebie i niestety aMule też się zawiesza. Program jest stary i nierozwijany, wiec wątpię, aby błędy zostały naprawione. Ale, u mnie pomaga uruchomienie w konsoli polecenia amuled --ec-config i połączenie się za pomocą polecenia aMuleGUI.
  23. Usunąłem katalog, uruchomiłem i przez dłuższy czas aMule działał - już się cieszyłem - ale niestety zawiesił się też w końcu.
  24. sunrise

Serwer vsftpd

Od F28 tcp wrappers jest uznany za przestarzały i wiele programów już go nie wspiera m .in. vsftpd https://fedoraproject.org/wiki/Changes/Deprecate_TCP_wrappers Uruchom vsftpd poleceniem systemctl start vsftpd
  25. Na swoim kompie mam Windows 10 i Fedorę 31. Grub Customizer używam począwszy od wersji Fedora 27. Do kolejnych wersji Fedory przechodziłem przez aktualizację systemu. Po aktualizacji Fedory do wersji 31 nie uruchamia się do końca Grub Customizer. Po uruchomieniu Grub Customizer pojawia się obraz (zrzut ekranu nr1) a po wybraniu Ustawienia środowiskowe pojawia się obraz (zrzut ekranu nr 2). Dodatkowo zauważyłem, ze w katalogu etc są ostrzeżenia przy plikach exlinux.conf, grub2.cfg oraz grub2-efi.cfg. Oczywiście sam system F31 działa prawidłowo. Do wersji F30 nie było problemu z Grub Customizer. Czy jest jakieś proste rozwiązanie problemu? Proszę o pomoc.
  26. Rysio

Serwer vsftpd

Zainstalowałem vsftpd, (Fedora 30) odpowiednio edytowałem plik vsftpd.conf (tak jak na wcześniejszych wersjach), doinstalowałem xinetd oraz tcp-wrapper, zatrzymałem nawet ogniomurek dla pewności ale po połaczeniu do usługi ftp mam komunikat 500 OOPS: tcp_wrappers is set to YES but no tcp wrapper support compiled in Nie wiem co jest nie tak.
  27. zibi743

Fedora 31

No teraz zrobię aktualizację szybciej. Wpiszę wszystkie komendy do pliku, nadam mu odpowiednie uprawnienia i w konsoli wpiszę ./plik Dzięki Wszystkim, którzy mi pomogli.
  1. Load more activity