Jump to content

All Activity

This stream auto-updates     

1. Yesterday
  2. arteks

Nowy polski kanał o Linuksie na YouTube zaprasza :)

Tego mi ogromnie brakowało. Deklaruję czytelnictwo z doskoku (chyba że czas mi się rozmnoży). Pozdrawiam i życzę subskrybentów - sam też nim się stanę. Wybacz skróty.
  3. Last week
  4. SeeM

epel 8

Jeżeli tak będzie, to rzeczywiście przyjęcie CentOSa przez Red Hata wyszło im na dobre.
  5. sunrise

epel 8

Ja obstawiam, że wyjdzie do końca miesiąca.
  6. SeeM

epel 8

Jeszcze miesiąc-dwa, czytaj: może będzie do końca roku. Mojej siódemce zdecydowanie przyda się aktualizacja. Ciekawe, kiedy OVH zrobi CentOSa 8 dla swoich VPSów. Oni zawsze trochę majstrują przy dystrybucjach, więc trzeba poczekać.
  7. sunrise

epel 8

CentOS 8 też powinien wkrótce być wydany, wszystkie etapy są już zakończone https://wiki.centos.org/About/Building_8
  8. Wygląda, na to że problem jest tylko z katalogiem Dokumenty. Gdy wchodzę do innych katalogów /home... To nie pojawia się monit o hasło. Pliki w katalogu Dokumenty mogę edytować (w pozostałych katalogach też) tylko tak jak pisałem pojawia się ten monit o hasło. Daję 2 razy Esc i monit znika. Po pierwszym naciśnięciu Esc pojawia się drugi taki sam monit i po Esc znika. Hasła wcale nie muszę wpisywać, do wszystkiego mam dostęp. Już nie wiem sam. Często kopiuję do katalogu Dokumenty pliki z partycji Windows (w Delfinie). No żeby tam się dostać muszę użyć hasła roota. Może to ma jakiś związek? Kurcze, tylko gdybam... Czy jest możliwy mały bug, jakieś niedociągnięcie?
  9. SeeM

epel 8

Dobra wiadomość. The EPEL Steering Committee is pleased to announce that the initial EPEL-8 is ready for release. We would like to thank everyone in the community for helping us get the initial set of builds out to mirrors and to consumers worldwide. Special thanks go to Patrick Uiterwijk, Jeroen van Meeuwen, Robert Scheck, and many others in the community who helped in the last 6 months to get this release done. EPEL-8.0 has packages for the x86_64, ppc64le, aarch64, and now the s390x platforms.
  10. Tak z ciekawośći zapytam: problem jest tylko z katalogiem Dokumenty? Pliki w $HOME i w innych podkatalogach $HOME możesz edytować?
  11. Tak Fedorze może się wydawać... Zawsze Windows zamykam poprawnie. Nie wiem czy to może mieć wpływ ale Fedorę bootuję z przygotowanego w fdisku pendrive'a startowego (może źle się wyraziłem, chodzi mi o Gruba). Mówiąc po ludzku, zainstalowałem Grurba na pendrivie. Fedora znajduje się na innym dysku fizycznym niż Windows. Może się mylę ale ostatnia duża aktualizacja systemu Microsoftu zepsuła mi program uruchomieniowy Fedory. Mam jeszcze zbyt mało wiedzy i musiałem Linuksa zainstalować od nowa. Być może to dało by się zrobić przy pomocy linux rescue ale już nie miałem cierpliwości by szukać informacji na ten temat i szybciej uruchomiłem Fedorę instalując ją od nowa. Przed tą czynnością zrobiłem kopię swoich plików z Fedory przy pomocy dystrybucji Live Manjaro Linux używając Terminala. Po instalacji i konfiguracji Fedory przywróciłem pliki (nie konfiguracyjne) z kopi zrobionej przy pomocy Manjaro. Zaraz po krótkim czasie "problem" zaczął się pojawiać.... Jednak zrobię jeszcze raz to co mi radzisz a następnie ponownie wykonam polecenia, które mi podał SeeM.
  12. Czasami tak się robi, gdy Windows był lub wydaje się Linuksowi, że był nieprawidłowo zamknięty. Spróbuj wejść do Windowsa, odczekaj chwilę, żeby wszystkie serwisy się uruchomiły i potem zamknij.
  13. No właśnie. W konsoli uruchomiłem te polecenia, które mi podałeś. Niestety sytuacja się nie zmieniła.... Może w konsoli powinienem zamontować windowsowe partycje i wtedy wykonać te dwa polecenia?...
  14. zibi743

Na YouTubie wspomniałeś o Auroksie....:) To był mój pierwszy Linuks. Traktowałem go jako hobby i umiałem niezbyt wiele. Po krótkim czasie przestałem go używać bo miałem za mały dysk i brakowało mi miejsca dla Windy. Oczywiście sentyment pozostał:) Gdybym nie postanowił używać Fedory "na zawsze" to bym zainstalował sobie tą Rosę lub Auroksa, choć już dawno nie wspierany...
  15. [częściowo SOLVED, do pierwszego dnf update, chyba że naprawią] pogrzebałem w bugzilli, bo w końcu niemożliwe, żeby tylko mnie trafiło i jest dużo wpisów, ogólnie jest problem taki, że kernel 5.2* ładuje domyślnie sterowniki: /lib/firmware/iwlwifi-Qu*-48.ucode od nowszej karty: Intel Wi-Fi 6 AX201, a powinnno być załadowane: iwlwifi-cc-a0-46.ucode do Intel Wi-Fi 6 AX200 modinfo iwlwifi | more pokazuje co jest załadowane ja po prostu wypierniczyłem z /lib/firmware/ wszystko co miało iwlwifi*48 restart i działa na najnowszym jądrze (5.2.7-200) przykładowy wpis https://bugzilla.redhat.com/show_bug.cgi?id=1732862 ale tu usuwał /*46, ja usunąłem /*48
  16. Senior Software QA Engineer - Nr ref. (107/226) Kraków If you would like to turn your technology addiction into making people fly around and explore the World, you are lucky to find a lead. We are supporting our customer – a global provider of services, which is making the travel business turn around in a scale you won’t have a chance to find anywhere else. Let your career to touch the sky with us and our challenges in such a project. Job description As a QA Engineer you will: Design and creating new and maintaining existing automated functional tests. Develop and enhancing test frameworks and tools to simplify the test process. Work on test strategies and supporting Continuous Delivery initiative. Occasionally support load/performance testing. Analyze and documenting test results. Support the development team in troubleshooting issues in test and production environments. Collaborate with other development teams to ensure quality assurance for the whole group of products. Learn business requirements and translate them into implementation details. Support maintenance of technical documentation. Requirements Programming skills (Java), a solid understanding of ObjectOriented Concepts. 3 + years of experience with test automation (TestNG/JUnit, JMeter, Selenium WebDriver, Selenium, XPath). Understanding of continuous integration and delivery processes and tools. Basic knowledge of Linux/Unix based operating systems, SQL and experience with mainstream relational databases. Familiarity with Agile software development methodology. Ability to communicate in English. Additional requirements Knowledge of web services (SOAP, REST). Basic knowledge of application servers (Apache Tomcat, JBoss, etc.). Experience with Web applications testing. Experience with source code management (experience with Git and Maven is a plus). Offer The budget for this position is up to 18 000 PLN on B2B or 14 000 PLN on standard work agreement. Possibility to develop skills and gain new qualifications with the latest technologies. Possibility to attend internal and external trainings. Relocation package (4500 PLN total value), paid in three installments (1500 PLN per month). Benefits: Extended medical care (over 80 medical facilities in Kraków) for you and your family; Multisport Benefit card. Home office option (up to 8 days, after adaptation period). High standard facilities, kitchen or easy access to food-courts or restaurants; comfortable location, easy access by public transport, parking for bicycles. To apply: praca@infolet.pl
  17. Software QA Engineer - Nr ref. (107/225) Kraków Challenging to be successfull in very competitive and dynamic environment like the travel business requires a perfect tools. We are dealing with this through development of such tools cooperating with our partner – top level worldwide provider of software solutions which let travel agencies to be the most competitive and successfull in this requiring business sector. Job description As a QA Engineer you will: Analyze and writes test standards and procedures. Maintain documentation of test results to assist in debugging and modification of software. Analyze test results to ensure existing functionality and recommends corrective action. Consult with development engineers, business analysts and system architects in resolution of problems. Assist with the designing, coding and execution of automated test scripts. Document and track product testing problems. Maintain automated scripts. Attend status meetings, conduct demos, provide oral and written reports. Requirements 2 + years of experience in Quality Assurance testing, writing and executing test plans. Demonstrated experience with bug tracking tools such as JIRA, Bugzilla. Test Automation and Testing Tools (Selenium). Experience with Jenkins. Experience with Java tests automation (Java 8). Strong English communication skills, written and verbal. Additional requirements Experience using XML/OTA. Experience testing with Agile/Iterative Development. Proficient in SQL, Oracle, SQL Server. Offer The budget for this position is up to 16 000 PLN on B2B or 12 000 PLN on standard work agreement. Possibility to develop skills and gain new qualifications with the latest technologies. Possibility to attend internal and external trainings. Relocation package (4500 PLN total value), paid in three installments (1500 PLN per month). Benefits: Extended medical care (over 80 medical facilities in Kraków) for you and your family; Multisport Benefit card. Home office option (up to 8 days, after adaptation period). High standard facilities, kitchen or easy access to food-courts or restaurants; comfortable location, easy access by public transport, parking for bicycles. To apply: praca@infolet.pl
  18. Senior Java Engineer - Nr ref. (107/192) Kraków We invite you to use the opportunity to support our team while we are working for our customer in his interesting project and mission. The project is a development and maintenance of the top quality software platform incorporating a variety of services and features dedicated to enormous worldwide travel business. This project is a tech-driven strong-stream-river enabling a full immersion in a variety of technologies and like a jet-boosted development of technological skills for our team. The stream we want to follow is getting stronger and stronger and we invite you to support our challenge - apply, join us and begin getting stronger as well, with us! Job description Senior Java Software Developer will be responsible for the maintenance and development of the application that is a critical component of the whole business ecosystem. Joining our team you will be directly influencing applications that manage the access to services by validating credentials and maintaining user sessions. You will take care that clients have access to the services of the company's systems! This role is 100% backend so we are looking for people with strong expertise in Java. The team is also moving to the cloud and familiarity with Microservices, Kubernetes/ Openshift and Docker is highly desirable. Requirements 4+ years of experience Java EE, Spring and Hibernate. Experience with XML/Web Services technologies. Experience with Microservices and cloud technologies (AWS, Kubernetes/ Openshift, Docker), as the project is moving to the cloud. Experience with SQL and Oracle. Experience with Unit Testing and understanding of TDD. Experience with Unix/Linux. Experience with Git and GitHub. Strong communication skills in English. Additional requirements Experience in JMS, MOM, JBoss, JMX, Drools. Experience with LDAP. Experience with Couchbase. Agile experience. Offer The budget for this position is up to 18 000 PLN B2B or up to 14 000 PLN standard work agreement. Possibility to develop skills and gain new qualifications with the latest technologies. Possibility to attend internal and external training. Relocation package (4500 PLN total value). Benefits: Extended medical care (over 80 medical facilities in Kraków) for you and your family; Multisport Benefit card. Home office option (up to 8 days, after the adaptation period). High standard facilities, kitchen or easy access to food-courts or restaurants; comfortable location, easy access by public transport, parking for bicycles. To apply: praca@infolet.pl
  19. C# Developer in test team - Nr ref. (96/75) Kraków We are looking for talented Software Engineer to help develop SW tools for Active Safety verification – in Safety Electronics department. You will be part of a global organization that tests autonomous driving features and active safety solutions for our customers. Anyone interested in software in the car and autonomous driving, will feel at home with us. Anyone who has mental agility and is prepared to face up to new challenges and become familiar with them is the right candidate for us. Job description As C# developer, you will join the testing team. You will design a test framework from scratch as the testing team need a tool to manage scripts in Python. After that part of project the framework will be created and developed. Your tasks will be focus mainly on backend. Requirements Experience in computer scientist, electrical engineering or similar. Experience in SW requirements development, verification and testing. Industry experience by min. 2 years. Very good Python and C# programming. Very good communication skills. Very good English language skills. Good knowledge: Linux, Jira, SQL. Additional requirements Good understanding of automotive technology (radars, camera, multidomain controllers, etc.). Experience in Agile software development. ISTQB certification. Offer Participation in long-term and interesting projects in the automotive industry. Work using the latest technologies. Attractive salary. A relocation package with a total value of PLN 4,500, paid out in three monthly tranches of PLN 1,500. An extended package of medical care (over 80 facilities in Krakow) for you and your family. Co-financed Multisport Benefit card. A possibility of remote work (up to 5 days in a month, after the implementation period). To apply: praca@infolet.pl
  20. Senior Software QA Engineer - Nr ref. (107/221) Kraków Participation in a big thing of high quality makes also you as big as of quality. Therefore,we cooperate with world’s higher level provider of software solutions for global travel business including airline sector, hotel networks and more. This demanding industry requires constant development and maintenance of multiple intercommunicating technologies and systems which make this always emerging business alive and efficient. Job description We are looking for Software QA Engineer who will be responsible for: Debugging complex software products through the use of systematic tests to develop, Applying and maintain quality standards for company products. Designing, coding and executing automated test scripts. Technical consulting on automation issues, tools and processes. Taking part in researching best practices, new tools and technology. Interacting with senior internal and external personnel, develop and executes software test plans will important part of duties. Analyzing and writing test standards and procedures or maintain documentation of test results to assist in debugging and modification of software. Requirements 3+ years of experience in QA. Scripting experience in Python. Experience in backend system testing. Highly proficient in SQL, Oracle, SQL Server. Unix at user level. Good English communication skills, written and verbal. Additional requirements Knowledge of testing domain. Experience in working with global, distributed teams. Basic JAVA skills. Thorough understanding of Web Application Testing. Offer The budget for this position is up to 18 000 PLN and depends on the chosen form of the agreement (standard work agreement or B2B). Possibility to develop skills and gain new qualifications with the latest technologies. Possibility to attend internal and external trainings. Relocation package (4500 PLN total value), paid in three installments (1500 PLN per month). Benefits: Extended medical care (over 80 medical facilities in Kraków) for you and your family; Multisport Benefit card. Home office option (up to 8 days, after adaptation period). High standard facilities, kitchen or easy access to food-courts or restaurants; comfortable location, easy access by public transport, parking for bicycles. To apply: praca@infolet.pl
  21. Senior Java Engineer - Nr ref. (111/1) Kraków Dołącz do zespołu zajmującego się pracą nad rozwiązaniami przyszłości w samochodzie jednej z najbardziej popolarnej marki samochowowej. Będzie to niepowtarzalna możliwość łączenia doświadczenia i wiedzy IT z pasją motoryzacyjną. Opis Stanowiska Jako Senior Java Engineer dołączysz do zespołu pracującego nad rozwiązaniami dla jednej z czołowych marek motoryzacyjnych. Przed zespołem stoi wyzwanie związane z migracją tworzonego od dwóch lat projektu z Openshift 3.6 do Openshift 3.9. Zależy nam na tym, abyś nie tylko posiadał solidne doświadczenie związane z Javą, ale również orientował się w architekturze mikroserwisów. Cały projekt to platforma mikroserwisów pełniąca rolę systemu telematycznego, którego głównym zadaniem jest zbieranie danych od poruszających się pojazdów w celu dalszego przetwarzania. Aktualnie do systemu podłączonych jest blisko 10 mln pojazdów. Wymagania Bardzo dobra znajomość Java 8/ JEE oraz Mavena. 4 lata doświadczenia z technologiami platformy JEE. Doświadczenie z Kubernetesem (/Openshift) oraz Dockerem. Znajomość Apache Kafka, protokołów HTTP, MQTT. Doświadczenie z bazami danych (PostgreSQL,Redis). Doświadczenie z Jenkinsem. Doświadczenie z Git. Mile widziane Znajomość Elasticsearch/Kibana, Prometheus, Grafana, Jinja, SonarQube. Oferta Udział w ciekawym projekcie w branży automotive. Praca z wykorzystaniem najnowszych technologii. Atrakcyjne wynagrodzenie do 130 zł/h na B2B lub 16 000 zł na UoP. Pakiet relokacyjny o całkowitej wartości 4500 PLN wypłacany w trzech miesięcznych transzach po 1500 PLN. Rozszerzony pakiet opieki medycznej (ponad 80 placówek w Krakowie) dla Ciebie i Twojej rodziny Ubezpieczenie na życie. Dofinansowana karta Multisport Benefit. Aplikuj na: praca@infolet.pl
  22. Ewentualnie dodać installonly_limit=11 do /etc/dnf/dnf/conf. Jeżeli macie partycję /boot, to upewnijcie się, że ma chociaż gigabajt. Zawsze można pracować na starym kernelu póki co.
  23. Podejrzewałem, że za to niedeterministyczne działanie odpowiada hyperthreading i scheduler. Testowałem więc najprostszą wersję wielowątkową z pojedynczym wątkiem (pthreads). Po pierwsze, sztywne dowiązanie wątku do tego samego procesora (affinity) niczego nie zmieniło. Po drugie, wyłączenie hyperthreading w procesorze Skylake (to różni Skylake i Kentsfield) też niczego nie zmieniło, tj. nie usunęło niedermininizmu. Jakieś dalsze sugestie?
  24. no tak, jak zwykle sprawa rozwojowa, obecnie mam 5.1.20-300.fc30 i wifi działa, ale nie mogę uruchomić VirtualBoxa bo nie sa dostępne dla tej wersji kernel-headers i kernel-devel więc trzeba przejść na najnowsze 5.2.7-200 ale to też karty AX200 nie widzi i z tego co na razie ustaliłem, to wyjęli te strowniki z jądra i trzeba doinstalowywać osobno, shit
  25. max2491

hwloc - biblioteka w dystrybucji Fedora 30

Dzięki za informacje!
  26. Earlier
  27. SeeM

Dzięki. Popatrzę od czasu do czasu.
  28. WalDo

hwloc - biblioteka w dystrybucji Fedora 30

Można obejrzeć np.https://fedora.pkgs.org/30/fedora-x86_64/hwloc-devel-1.11.12-2.fc30.x86_64.rpm.html W części "Files" widać pliki man z opisem tych funkcji.
  1. Load more activity