Jump to content

All Activity

This stream auto-updates     

1. Today
  2. bartoszp1992

Backup RPM

Chyba znalazłem rozwiązanie pierwszego problemu. sudo dnf download <lista_programow> -downloaddir=/home/bartosz/Pobrane/rpm --resolve --alldeps Zdaje się, że za pomocą tej komendy mogę pobrać wszystko, co zainstalowałem podając jedynie same programy(nie podaję zależności). Paczek jest jednak sporo, i kiedy będę je chciał zainstalować za pomocą rpm -ivh <lista_programów> zapewne przy którymś wyskoczy mi, że wymaga zależności. Zależności będą w tym samym katalogu, ale dnf o tym nie wie. Jak mu powiedzieć? Jest jakiś prostszy sposób niż utworzenie lokalnego repozytorium?
  3. Cześć! Zainstalowałem świeżą fedorę i oprogramowałem ją. Jaki jest najprostszy sposób, żeby: 1. ściągnąć RPM wszystkich pakietów które zainstalowałem, ze wszystkimi zależnościami które przy ich instalacji były wymagane tak, aby móc: 2. w jak najprostszy sposób oprogramować nimi drugi komputer który jest niepodłączony do internetu? Czego próbowałem? dnf repoquery --installed to chyba listuje wszystko, czego mi potrzeba. Zapisałem to do pliku: > repoquery_installed.sh następnie za pomocą VIMa zastąpiłem wszystkie nowe linie spacjami: :%j a następnie złapałem to w sudo dnf download <lista_paczek> -downloaddir=/home/bartosz/Pobrane/rpm --resolve jednak wygląda na to, że dnf nie akceptuje listy paczek z numerem wersji, etc. Poza tym nie jestem pewien, czy to jest wszystko i jak to za jednym zamachem zainstalować. Prawdopodobnie trzeba będzie utworzyć jakieś lokalne repo.
  4. Last week
  5. Technologstart

Pomoc/Odplatna

Witam! Szukam kogos kto moglby za oplata wyjasnic mi dzialanie kilku komend(jak je wykonac) w programie penetracyjnym AutoSploit i sama instalacje tego programu. zainteresowanych prosze o PM! Pozdrawiam
  6. SeeM

VPN przy starcie

Ja to robię najczęściej tak. Jeżeli to twoja pierwsza konfiguracja VPN na tym koncie użytkownika, to wejdź od razu w Ustawienia i wybierz Sieć. Skryptem w Bashu można oczywiście załątwić absolutnie wszystko, ale jak dla mnie to za dużo pracy jak na dodawanie VPNa.
  7. Tabaluga

VPN przy starcie

Witam, Chciałbym aby uruchamiał mi się, przy starcie systemu vpn według tej instrukcji: https://www.youtube.com/watch?v=skQjUqiKOho , w tym celu muszę dodać coś do init.d , tak , czy może jest jakiś lepszy sposób? i potrzebny skrypt w bashu, aby wpisywało hasło i nazwę użytkownika, potrzebował bym tutaj pomocy. czy to w ogóle dobry pomysł, aby używać tego openvpn / vpnbooka ? jakieś rady? - przepraszam jestem niezbyt zaawansowanym użytkownikiem linuksa
  8. zibi743

Powiększanie Partycji Typu LVM

Welkie dzięki sunrise i SeeM. Zadziałało:) #sudo vgextend fedora_localhost-live /dev/sdb6 [sudo] hasło użytkownika zf: Volume group "fedora_localhost-live" successfully extended [zf@localhost ~]$ sudo lvextend -r -l +100%FREE /dev/fedora_localhost-live/home Size of logical volume fedora_localhost-live/home changed from 372,53 GiB (95368 extents) to 375,99 GiB (96254 extents). Logical volume fedora_localhost-live/home successfully resized. resize2fs 1.44.6 (5-Mar-2019) System plików /dev/mapper/fedora_localhost--live-home jest zamontowany pod /home; wymagana zmiana rozmiaru w locie old_desc_blocks = 47, new_desc_blocks = 47 System plików na /dev/mapper/fedora_localhost--live-home ma teraz 98564096 (4k) bloków. To nie słodzenie ale podziwiam Wszystkich za wiedzę i chęć pomocy w różnych problemach związanych z Linuksem. (_na prawdę_ &#8594; naprawdę) ORT wielkie UZNANIE. SOLVED
  9. sunrise

Wygląda że wszystko ok, teraz możesz użyć polecenia vgextend fedora_localhost-live /dev/sdb6 aby dodać ten nowy PV do VG a następnie lvextend aby rozszerzyć wybraną partycje np. home lvextend -r -l +100%FREE /dev/fedora_localhost-live/home
  10. zibi743

sudo pvdisplay [sudo] hasło użytkownika zf: --- Physical volume --- PV Name /dev/sdb5 VG Name fedora_localhost-live PV Size <426,56 GiB / not usable 4,00 MiB Allocatable yes PE Size 4,00 MiB Total PE 109198 Free PE 1 Allocated PE 109197 PV UUID ruE7P3-7F8E-UlpV-D7TT-6yec-6FGd-uQ0V62 "/dev/sdb6" is a new physical volume of "3,46 GiB" --- NEW Physical volume --- PV Name /dev/sdb6 VG Name PV Size 3,46 GiB Allocatable NO PE Size 0 Total PE 0 Free PE 0 Allocated PE 0 PV UUID Uzmu9z-gyY2-iZH8-O4SO-0INl-iWA4-SyBLbr
  11. sunrise

I teraz napisz co zwraca pvdisplay
  12. zibi743

Dopiero przeczytałem. Już próbuję.... Ręcznie i uważnie wpisałem te polecenie usunięcia grupy woluminu bez nazwy ale dostałem coś takiego: #sudo vgreduce --removemissing --force fedora_localhost-live [sudo] hasło użytkownika zf: WARNING: Device for PV LSpf0c-2Pmm-mhIo-eLfn-S603-Ajjm-8hEKWY not found or rejected by a filter. WARNING: Device for PV sdR3nf-AB2k-6KzS-kcRO-At3b-vNVQ-fMJfO2 not found or rejected by a filter. Couldn't find device with uuid LSpf0c-2Pmm-mhIo-eLfn-S603-Ajjm-8hEKWY. Couldn't find device with uuid sdR3nf-AB2k-6KzS-kcRO-At3b-vNVQ-fMJfO2. Wrote out consistent volume group fedora_localhost-live. Nie wiem... Może nie zawracać Wam głowy i zrobić wszystko od nowa? Żebym w czesie instalacji Fedory zorientował się, że mam jeszcze wolne miejsce do przydzielenia to by było OK. Poza tym wszystko działa prawidłowo, system skonfigurowany tylko go używać...
  13. Earlier
  14. sunrise

Musisz ręcznie przepisać to polecenie, a nie kopiuj-wklej, a właściwie wystarczy ręcznie wpisać samą nazwę VG, ponieważ i tu ciekawostka w tej nazwie są powstawiane niewidoczne znaki UTF o kodzie 0xFEFF (ZERO WIDTH NO-BREAK SPACE), nie mam pojęcia jak one się tam znalazły i mimo, że skopiowany ciąg wygląda tak samo jak wpisany ręcznie to nie są one takie same.
  15. zibi743

Po wykonaniu tego polecenia (właściwie niewykonaniu) otrzymałem coś takiego: Volume group name "fedora_localhost-live" has invalid characters. Cannot process volume group fedora_localhost-live
  16. zibi743

Tak, racja. Wielki bałagan. Chciałem to wszystko zrobić od nowa i namieszałem. Zrobię tak jak piszesz. Jak znów popełnię jakiś błąd to chyba utworzę zwykłą partycję i ją zamontuję w jakimś katalogu... W Linuksie jak się zrobi błąd to nie jest tak łatwo go naprawić. Szczególnie jeszcze jak się ma małą wiedzę:)
  17. sunrise

Nie wiem co tam wcześniej robiłeś i jak to zrobiłeś , ale masz duży bałagan w lvm. Usuń PV które nie mają przypisanego PV Name zrobisz to poleceniem vgreduce --removemissing --force fedora_localhost-live Po usunięciu powinieneś mieć w pvdisplay tylko pierwszy PV ten z /dev/sdb5, jeżeli tak będzie ponownie wywołaj polecenie pvcreate.
  18. zibi743

wynik pvdisplay --- Physical volume --- PV Name /dev/sdb5 VG Name fedora_localhost-live PV Size <426,56 GiB / not usable 4,00 MiB Allocatable yes PE Size 4,00 MiB Total PE 109198 Free PE 1 Allocated PE 109197 PV UUID ruE7P3-7F8E-UlpV-D7TT-6yec-6FGd-uQ0V62 --- Physical volume --- PV Name [unknown] VG Name fedora_localhost-live PV Size 3,46 GiB / not usable 4,00 MiB Allocatable yes PE Size 4,00 MiB Total PE 885 Free PE 885 Allocated PE 0 PV UUID LSpf0c-2Pmm-mhIo-eLfn-S603-Ajjm-8hEKWY --- Physical volume --- PV Name [unknown] VG Name fedora_localhost-live PV Size 3,46 GiB / not usable 4,00 MiB Allocatable yes PE Size 4,00 MiB Total PE 885 Free PE 885 Allocated PE 0 PV UUID sdR3nf-AB2k-6KzS-kcRO-At3b-vNVQ-fMJfO2
  19. Witam wszystkich, Co prawda sprawdziłem to nie na Fedorze, ale na Mincie 19.1 Tessa - ale domyślam się, że w innych dystrybucjach też taki program albo istnieje, albo można go zainstalować. Timeshift, czyli tworzenie kopii zapasowej systemu na Linuksie. Timeshift to bardzo prosta aplikacja, która naprawdę wiele razy może nam uratować system – program ten bowiem pozwala na wykonywanie cyklicznej kopii zapasowej systemu. Czasem może zdarzyć się tak, że „grzebiemy” w systemie chcąc coś zmienić bądź ulepszyć. Niestety, przy nieco bardziej skomplikowanych modyfikacjach łatwo o usterkę lub uszkodzenie systemu. Wiadomo, większość błędów można naprawić, jednak potrafi być to czasochłonne – dlatego też lepiej przywrócić sobie kopię zapasową systemu, która została stworzona przed powstaniem usterki. Aplikacja Timeshift dysponuje graficznym interfejsem, dzięki czemu jej konfiguracja jest bardzo prosta. Wystarczy tylko wybrać miejsce zapisu obrazów systemu oraz określić, które miejsca mają być zapisywane (/root i/lub /home/nazwa_użytkownika). Ostatnim parametrem jest wybór częstotliwości wykonywania tych obrazów – możemy zdecydować, czy ma być to co godzinę, codziennie, co tydzień itd. Trzeba przyznać, że o wiele łatwiej jest, za pomocą kilku kliknięć, przywrócić działającą wersję systemu, niż samemu próbować naprawić problem (co potrafi być czasochłonne) lub instalować i konfigurować OS od nowa. Do zassania stąd https://pkgs.org/download/timeshift
  20. sunrise

Pokaż wynik polecenia pvdisplay
  21. zibi743

Chyba dziś mi to nie wyjdzie:) Muszę przerobić to jeszcze raz. Po utworzeniu nowej partycji fdiskiem typ LVM zapisałem i zamknąłem go. Po wykonaniu polecenia: #sudo pvcreate /dev/sdb6 dostałem coś takiego: WARNING: Device for PV LSpf0c-2Pmm-mhIo-eLfn-S603-Ajjm-8hEKWY not found or rejected by a filter. WARNING: Device for PV sdR3nf-AB2k-6KzS-kcRO-At3b-vNVQ-fMJfO2 not found or rejected by a filter. Couldn't find device with uuid LSpf0c-2Pmm-mhIo-eLfn-S603-Ajjm-8hEKWY. Couldn't find device with uuid sdR3nf-AB2k-6KzS-kcRO-At3b-vNVQ-fMJfO2. Physical volume "/dev/sdb6" successfully created. Coś robię źle. Nie może znaleźć urządzenia... Fizyczny wolumin utworzony pomyślnie... Wrócę do tego za tydzień. Proszę o nie zamykanie tematu:)
  22. szalony

Kodeki strumieniowe video w fedora 30

Tak.
  23. lcoyote

Linux Rosa - nowa przygoda

z Red Hat/Fedora to się zgadzam że "piekło zależności" nie straszne. Archa i Manjaro nie poznałem (na razie) -ale debianopochodne instalują nawet jeśli po ostrzeżeniu że "nie spełnione są zależności" naciśniesz "ignoruj" -podobnie openSUSE. W ROSA bez braku spełnionych zależności programu nie zainstalujemy. Troszkę jest dziwne, że w polskiej wersji językowej pojawiają się w niektórych miejscach napisy w cyrylicy. No i forum po rosyjsku - ale od czego translator?!! ... i w Chromium tłumaczenie stron z automatu. Nie wiem tylko gdzie wyłączyć/włączyć logowanie do systemu z automatu/bez wpisywania hasła. I niektóre kolory "cerkiewne" czyli jasno niebieski. Ale działa szybko. To dopiero trzy dni na nim działam, ale już widać, że szybszy od openSUSE i prędkością podobny do Minta.
  24. slabypingwin

Ja urpmi poznawałem w czasach gdy używałem mandrake/mandrivy ....
  25. WalDo

Hmmm... Z piekłem zależności spokojnie radzi sobie Rad Hat/Fedora z yum/dnf, Debian i wszystkie debianopochodne z apt-em, czy Arch i archopochodne jak Manjaro z packmanem i pewnie jeszcze parę innych, więc to - sorry - nic odkrywczego
  26. Witam wszystkich, Tak jak wcześniej planowałem - zrobiłem przesiadkę na ROSA Desktop Fresh R11 linux oparty na repozytoriach Red Hat. Niektóre polecenia wyglądają inaczej niż w Fedorze Aktualizacja systemu to urpmi --auto-update Instalacja programu urpmi krusader a deinstalacja urpme krusader usuwa pakiet „krusader” (i wszystkie pakiety zależne od tego pakietu) Niewątpliwie urpmi jest jednym z najważniejszych narzędzi ROSA. Dzięki urpmi możesz łatwo zarządzać pakietami. Jeśli poradzisz sobie z urpmi, nigdy nie doświadczysz „piekła zależności”, na które narzeka wielu niedoświadczonych użytkowników.
  27. SeeM

Czy to "jakoś" jest w jakiś sposób związane z https://rpmfusion.org/ ?
  28. szalony

No dobra ale jak to zainstalować z repozytoriów? Próbowałem metod spod starszych wersji fedory i nic. Dobra już sobie poradziłem jakoś.
  1. Load more activity