Jump to content

Fedoras

Użytkownicy
 • Content Count

  255
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  9

Posts posted by Fedoras


 1. Masz może pomysł jak wyglądało zarządzanie taką "potężną" Lechią, setki lat B.C.? W jaki sposób wymieniano informację między odległymi ośrodkami, jakimi traktami wymieniano towary i transportowano broń (komunikacja). W jakim języku i na czym tworzono dokumenty?

  Historia imperiów od Egiptu przez greckie Polis i Rzym, aż do USA to historia komunikacji i dokumentów. Artefakty w postaci budowli mogą tworzyć także pojedyncze plemiona. Do powstania imperium potrzebne są pakty, sojusze, umowy, prawa własności i szybkie przejezdne szlaki komunikacyjne. Bez tych elementów "potężne" państwo może się składać może z 1000 wojów zarządzanych autorytetem szefa i zamieszkiwać w jednej wiosce :)


 2. Dawno, dawno temu moi pra, pra przodkowie wprowadzili do jaskiń nową niezbadaną technologię. Ta technologia była straszna. Siała zniszczenie i śmierć wszystkiego co żyje. Żadne z żyjących wtedy ani dziś stworzeń nie odważyło się jej wykorzystywać, a my jakoś daliśmy radę. Ta technologia to ogień.

  Problemem nie jest depopulacja tylko nadpopulacja powodująca pożeranie i niszczenie zasobów Ziemii oraz nadprodukcję odpadów. Dopóki nie opanujemy technologii zaginania przestrzeni i osiedlania się na innych planetach będzie niewesoło.


 3. Pentium II i III.

  A BeOSa dobrze pamiętam. Doskonały system. Pierwszy komputer, który dostałem to Pentium 90 z Win 3.11. Po zmianie na Win 95 użerałem się z urządzeniami i sterownikami, które nie chciały współpracować z 95. Karta graficzna nie obsługiwała nowego wynalazku DirectX, Fantastyczna karta dźwiękowa Gravis Ultrasound Max została pozbawiona większości funkcjonalności, z siecią też były jakieś problemy. Po zainstalowaniu BeOS wszystko ruszyło bez żadnych dodatkowych sterowników. Żadnej męczarni ze sterownikami i ręczną konfiguracją. To właśnie na BeOSie poznałem terminal w systemie graficznym i możliwość używania poleceń daleko wykraczających poza kilka podrób zaimplementowanych w MS-DOS. To właśnie dzięki BeOSowi trafiłem do *-nixów.


 4. Są rozważane różne rozwiązania, a ja cały czas się zastanawiam, dlaczego przyjmujemy, że liczenie musi być wprowadzone. Czy zysk z liczenia instalacji przewyższa ewentualne problemy i sam koszt tworzenia nowego, bezużytecznego (z punktu widzenia użytkownika) oprogramowania?


 5. W dniu 13.01.2019 o 17:05, fredro napisał:

  IBM ma długą historię zbrodni przeciwko ludzkości.

  Ale chyba nie aż tak długą jak np. Wielka Brytania, która wyzyskiwała pół świata? (dzisiaj prawie wszyscy chcieli by tam mieszkać). No i nie tak długą jak Portugalia, która wycięła w pień pół Ameryki Środkowej? (Ostatnio widziałem Ciebie w kolejce do kasy w Biedronce, a nie na pikiecie przed nią :)

  Jak znam ciekawość Wuja Sama, to te karty dziurkowane były tylko przykrywką do wykonywania zleconych zadań, a nie chęcią pomocy reżimowi Adolfa. Jakoś nie słychać, żeby te dziurki w czymś pomogły hitlerowcom. Na konie chyba warto dodać, że każda firma jest taka, jacy są ludzie, którzy nią kierują, a ludzie jak to ludzie. Są lepsi i gorsi, mądrzejsi i głupsi.

  Takie dykteryjki jak ta o IBMie są dobre kiedy są śmieszne. Jak nie są śmieszne, to warto pomyśleć nad kontekstem, przed wypiciem kolejnego piwa :)

  Pozdrawiam

  • Upvote 1

 6. Do tej pory każda maszyna miała swój unikalny kod (/etc/machine-id), ale jak widać to im nie wystarcza. Potrzebują od nas więcej. Miło ze strony RH, że informuje o tym. Inne firmy robią to na chama udając, że to niezamierzony błąd: https://www.centrumxp.pl/Publikacja/Problem-z-kluczami-aktywacyjnymi-System-chce-przeksztalcic-Windows-10-Pro-w-Home i https://www.centrumxp.pl/Publikacja/Windows-7-blednie-podaje-ze-kopia-systemu-nie-jest-oryginalna.

  Ponieważ cała ta inwentaryzacja systemów jest robiona na siłę, to to nie wzbudza mojego zachwytu. Ciekawe czy mogę odmówić udziału w takim zbieraniu "statystyki" w inny sposób niż deinstalacja systemu operacyjnego?

  Jak widać gotowanie żaby postępuje. Może ogłosimy konkurs na zgadywanie, jaki będzie następny krok w ubezwłasnowolnianiu użytkowników komputerów? Mam głupie wrażenie, że my mamy służyć do kupowania sprzętu, a zarządzać nim będą superadmini z różnych firm software-owych, ale na pewno się mylę.


 7. Tutaj jest jeszcze jakiś sposób dla Ubuntu (8)
  https://askubuntu.com/questions/791556/brother-scanner-not-working-in-ubuntu-16-04-though-driver-installed
  https://ubuntuforums.org/showthread.php?t=2321613&page=3

  Problemem może też być stara wersja (_rpma_ → RPM-a) ORT, której oczekuje instalator. Ja bym jeszcze spróbował konwersji .deb do współczesnego .rpm, albo "ręcznie" porozkładał pliki do właściwych katalogów. Zazwyczaj może pomóc przekompilowanie źródeł, ale Brother nie udostępnia źródeł do skanera https://support.brother.com/g/b/downloadlist.aspx?c=pl&lang=pl&prod=dcp145c_eu_as&os=127&flang=English

   


 8. W dniu 1.01.2019 o 19:52, grafi81 napisał:

  No nie do końca. Pod linkiem, który podałeś, na samej górze jest link (List of the evaluated distributions and Brother products) do strony urządzeń Brothera i wersji dystrybucji linuksa na których ich oprogramowanie powinno działać. Nie ma nic nowszego od Fedory 20.

  Też kiedyś naciąłem się na oprogramowanie dostarczane przez producenta urządzenia, które rzekomo pracuje pod Linuksem. Owszem pracowało tylko na bibliotekach, których już dawno nie było.

  Tak dla wszystkich na forum - jeśli chodzi o skanery, to wybór skanera pod linuksa należy rozpocząć od strony http://www.sane-project.org/ a dopiero potem zaglądać do sklepów.


 9. W dniu 22.12.2018 o 12:17, Mentat napisał:

  No trochę nie do końca. Może być 4 primary, ale jeśli chce się więcej partycji to jedna z nich musi być typu extended i w niej dodaje się już logiczne.

  Pełna zgoda - 4 lub 3 +extended. Ale coś mi się przypomina z dawnych lat, że w RedHacie, a potem w Fedorze musiałem dawać extended jako ostatnią, nie chciał tworzyć primary za rozszerzoną.


 10. Pavucontrol to aplikacja. Może zacznij od serwera dźwięku:
  https://wiki.archlinux.org/index.php/PulseAudio
  i Alsy: https://wiki.archlinux.org/index.php/Alsa
  a może coś z Jackiem:
  https://wiki.archlinux.org/index.php/JACK

  W dodatku masz ciekawy, eksperymentalny procesor Intela z wbudowaną grafiką AMD Radeon RX Vega M, która też ma swoją "kartę dźwiękową" (01:00.1 Audio device: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Device ab08)


 11. Przepraszam, trochę mnie ściemniło "Failed to open VDPAU backend libvdpau_nvidia.so: cannot open shared object file: No such file or directory". Locate nie mógł znaleźć libvdpau_nvidia.so ponieważ jak mówi komunikat: "nie ma takiego pliku ani katalogu"

  Na wszelki wypadek spróbuj jeszcze sprawdzić czy nie ma czegoś związanego z nVidią:
  # rpm -qa | grep -i nvidia
  U mnie wyjście obrazu z VLC jest ustawione na Automatycznie i nie poszukuje bibliotek nVidii. Pytanie co w twoim systemie podpowiada programom, że jest możliwość korzystania z tych bibliotek.

   


 12. 12 godzin temu, Janusz Wo napisał:

  Failed to open VDPAU backend libvdpau_nvidia.so: cannot open shared object file: No such file or directory

  Mam zainstalowane nouveau i więcej mi nie trzeba:

  Witam

  W porządnym systemie używającym nouveau nie ma takich bibliotek jak libvdpau_nvidia.so :)
  Musisz sprawdzić, co zainstalowało tę śmieciową bibliotekę:
  # locate libvdpau_nvidia.so a potem
  # rpm -qf <ścieżka do pliku libvdpau_nvidia.so>
  i zastanowić się czy usunąć ten pakiet. Być może potrzebujesz go do czegoś ważnego, wtedy godzisz się na nieużywanie vlc.

   


 13. Nie wiem czy to będzie Twój problem. Jeżeli używasz grafiki Intela (z procesora) to raczej nie. Jakiś czas temu chyba powstał problem na styku nouveau i gnome-session-binary/gnome.Shell. W innej dystrybucji musiałem wyłączyć Waylanda dla Gnome. Dzisiaj Gnome w Fedorze bardzo się męczył i przywitał mnie ekranem "Pierwszej konfiguracji". Utworzyłem fikcyjnego użytkownika, wylogowałem się i na ekranie logowania sprawdziłem co mam do wyboru. Okazało się, że także zniknęła możliwość wyboru "Gnome on Wayland"

  Wyłączenie Waylanda:
  su nano /etc/gdm/custom.conf
  i odhaszuj opcję #WaylandEnable=false

  potem
  su shutdown -r now


 14. Nie mam ani Mate, ani chipsetu GP107. Nvidia GTX 1050+ to nazwa handlowa karty - dla użytkowników komercyjnego systemu operacyjnego, Tutaj masz nazwy chipsetów i nazwy kodowe kart, co powinno ułatwić szukanie. Przy problemach w Linuksie rzadko kiedy używa się nazwy handlowej:

  https://nouveau.freedesktop.org/wiki/CodeNames/

  Może będzie coś na Bugzilli, może jest to tylko jakiś błąd Mate. Do kompletu matryca zaawansowania funkcjonalności Nouveau dla różnych chipsetów:

  https://nouveau.freedesktop.org/wiki/FeatureMatrix/

   

  • Upvote 1

 15. Niestety. Ten producent udostępnia twórcom Nouveau to co chce i kiedy chce. Udostępnia firmware do kart graficznych, który jest opóźniony i/lub okrojony, np. bez obsługi acpi. Lansuje swoje wersje sterowników dla Linuxa, do których trudno mieć zaufanie bo dziedziczą chorobę pewnego komercyjnego systemu operacyjnego, gdzie wszystko musi ładnie wyglądać a tego, co dzieje się pod spodem nikt nie może widzieć. Poprawne wyświetlanie na oryginalnych sterownikach jest okupione tym, że programiści wiążą kod lewą ręką za prawe ucho i ciągle są jakieś problemy. Nie ma czasu na porządne przepisanie kodu bo biznes musi się kręcić. Wystarczy zmienić Mesę albo biblioteki graficzne i wszystko się rozsypuje, trzeba czekać na nową wersję sterownika.

  Nouveau to sterowniki w pełni dla Linuksa, pisane od podstaw, czyszczone na bieżąco, stabilne i bezpieczne. Można powiedzieć, że NVidia jako jako twórca i właściciel swoich kart może robić co chce - biznes is biznes. Można też powiedzieć, że to złośliwość i utrudnianie innym. Według mnie Nvidia w ogóle udostępnia kaleki firmware, tylko po to żeby zobaczyć, co dalej trzeba robić i żeby móc wykorzystać rozwiązania napisane przez twórców nouveau.


 16. W dniu 28.10.2018 o 17:21, ADAM00 napisał:

   'XServer 1.19.3_64a' is not supported. Supported versions are X.Org 6.9 or later, up to XServer 1.10

  1. Zapomniałeś dopisać "up to XServer 1.10".  XServer 1.10 odszedł w niepamięć w roku 2011 (https://www.x.org/releases/individual/xserver/) i na żadnej Fedorze z ostatnich 5 lat nie da się zainstalować.

  2. Nawet (chyba) najnowsze sterowniki "Radeon Software for Linux 18.20" nie wzbudzą Twojego zachwytu jeżeli zapoznasz się z "Release Notes" (https://support.amd.com/en-us/kb-articles/Pages/Installation-Instructions-for-amdgpu-Graphics-Stacks.aspx), z akapitem "Compatible 64-bit Operating Systems".

  3. Różni ludzie próbują https://community.amd.com/thread/231869 https://steamcommunity.com/discussions/forum/11/1738841319801401572/#c1738841319804024610 https://forums.fedoraforum.org/showthread.php?312919-how-to-install-amd-ati-driver-on-fedora-25


 17. Spróbuj sprawdzać firewalld "normalnie" czyli:

  # iptables -L -v -n

  Wtedy zobaczysz, że domyślnie jest stosowana stara sprawdzona reguła, chętnie stosowana przez wszystkich producentów routerów i oprogramowania zabezpieczającego, czyli "pozwól na wyjście (OUTPUT) wszędzie, we wszystkich protokołach i na wszystkie porty". Ot taki znak czasu.

  Firewalld można się bawić dowolnie, ale trzeba to weryfikować poleceniem, które podałem wcześniej (bez hasha). Jeżeli ktoś woli analizować reguły w innym zapisie  to można przekierować do pliku wynik polecenia iptables-save, np:

  # iptables-save > iptables-save.txt

  Pozdrawiam

×