Jump to content

Fedoras

Użytkownicy
 • Content Count

  252
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  9

Everything posted by Fedoras

 1. Fedoras

  Plan 9

  Czy ktoś używał Plan 9 (pl.wikipedia.org/wiki/Plan_9)? Mam 2 stare blaszaki, których szkoda mi wyrzucać i zastanawiam się jak je wykorzystać.
 2. Fedoras

  spis ludności Fedory

  Są rozważane różne rozwiązania, a ja cały czas się zastanawiam, dlaczego przyjmujemy, że liczenie musi być wprowadzone. Czy zysk z liczenia instalacji przewyższa ewentualne problemy i sam koszt tworzenia nowego, bezużytecznego (z punktu widzenia użytkownika) oprogramowania?
 3. Fedoras

  spis ludności Fedory

  Ale chyba nie aż tak długą jak np. Wielka Brytania, która wyzyskiwała pół świata? (dzisiaj prawie wszyscy chcieli by tam mieszkać). No i nie tak długą jak Portugalia, która wycięła w pień pół Ameryki Środkowej? (Ostatnio widziałem Ciebie w kolejce do kasy w Biedronce, a nie na pikiecie przed nią :) Jak znam ciekawość Wuja Sama, to te karty dziurkowane były tylko przykrywką do wykonywania zleconych zadań, a nie chęcią pomocy reżimowi Adolfa. Jakoś nie słychać, żeby te dziurki w czymś pomogły hitlerowcom. Na konie chyba warto dodać, że każda firma jest taka, jacy są ludzie, którzy nią kierują, a ludzie jak to ludzie. Są lepsi i gorsi, mądrzejsi i głupsi. Takie dykteryjki jak ta o IBMie są dobre kiedy są śmieszne. Jak nie są śmieszne, to warto pomyśleć nad kontekstem, przed wypiciem kolejnego piwa :) Pozdrawiam
 4. Fedoras

  spis ludności Fedory

  Do tej pory każda maszyna miała swój unikalny kod (/etc/machine-id), ale jak widać to im nie wystarcza. Potrzebują od nas więcej. Miło ze strony RH, że informuje o tym. Inne firmy robią to na chama udając, że to niezamierzony błąd: https://www.centrumxp.pl/Publikacja/Problem-z-kluczami-aktywacyjnymi-System-chce-przeksztalcic-Windows-10-Pro-w-Home i https://www.centrumxp.pl/Publikacja/Windows-7-blednie-podaje-ze-kopia-systemu-nie-jest-oryginalna. Ponieważ cała ta inwentaryzacja systemów jest robiona na siłę, to to nie wzbudza mojego zachwytu. Ciekawe czy mogę odmówić udziału w takim zbieraniu "statystyki" w inny sposób niż deinstalacja systemu operacyjnego? Jak widać gotowanie żaby postępuje. Może ogłosimy konkurs na zgadywanie, jaki będzie następny krok w ubezwłasnowolnianiu użytkowników komputerów? Mam głupie wrażenie, że my mamy służyć do kupowania sprzętu, a zarządzać nim będą superadmini z różnych firm software-owych, ale na pewno się mylę.
 5. Tutaj jest jeszcze jakiś sposób dla Ubuntu (8) https://askubuntu.com/questions/791556/brother-scanner-not-working-in-ubuntu-16-04-though-driver-installed https://ubuntuforums.org/showthread.php?t=2321613&page=3 Problemem może też być stara wersja (_rpma_ → RPM-a) ORT, której oczekuje instalator. Ja bym jeszcze spróbował konwersji .deb do współczesnego .rpm, albo "ręcznie" porozkładał pliki do właściwych katalogów. Zazwyczaj może pomóc przekompilowanie źródeł, ale Brother nie udostępnia źródeł do skanera https://support.brother.com/g/b/downloadlist.aspx?c=pl&lang=pl&prod=dcp145c_eu_as&os=127&flang=English
 6. No nie do końca. Pod linkiem, który podałeś, na samej górze jest link (List of the evaluated distributions and Brother products) do strony urządzeń Brothera i wersji dystrybucji linuksa na których ich oprogramowanie powinno działać. Nie ma nic nowszego od Fedory 20. Też kiedyś naciąłem się na oprogramowanie dostarczane przez producenta urządzenia, które rzekomo pracuje pod Linuksem. Owszem pracowało tylko na bibliotekach, których już dawno nie było. Tak dla wszystkich na forum - jeśli chodzi o skanery, to wybór skanera pod linuksa należy rozpocząć od strony http://www.sane-project.org/ a dopiero potem zaglądać do sklepów.
 7. Ponownie uruchomić komputer, zalogować się, otworzyć terminal. W terminalu wpisać su journalctl -f nacisnąć przycisk wyciszenia - raz, dwa albo 3 razy, a to co pojawi się wtedy w terminalu proszę skopiować i dołączyć do posta na forum.
 8. Fedoras

  Format dysku

  Pełna zgoda - 4 lub 3 +extended. Ale coś mi się przypomina z dawnych lat, że w RedHacie, a potem w Fedorze musiałem dawać extended jako ostatnią, nie chciał tworzyć primary za rozszerzoną.
 9. A co wyświetla polecenie: # iecset audio on https://wiki.archlinux.org/index.php/Advanced_Linux_Sound_Architecture/Troubleshooting#S/PDIF_output_does_not_work
 10. Fedoras

  Format dysku

  Chyba ostatni akapit: http://lukrecjan.cba.pl/ubuntu-przygotowanie-dysku-do-instalacji
 11. Pavucontrol to aplikacja. Może zacznij od serwera dźwięku: https://wiki.archlinux.org/index.php/PulseAudio i Alsy: https://wiki.archlinux.org/index.php/Alsa a może coś z Jackiem: https://wiki.archlinux.org/index.php/JACK W dodatku masz ciekawy, eksperymentalny procesor Intela z wbudowaną grafiką AMD Radeon RX Vega M, która też ma swoją "kartę dźwiękową" (01:00.1 Audio device: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Device ab08)
 12. Fedoras

  Nie działa vlc, gmlayer

  Przepraszam, trochę mnie ściemniło "Failed to open VDPAU backend libvdpau_nvidia.so: cannot open shared object file: No such file or directory". Locate nie mógł znaleźć libvdpau_nvidia.so ponieważ jak mówi komunikat: "nie ma takiego pliku ani katalogu" Na wszelki wypadek spróbuj jeszcze sprawdzić czy nie ma czegoś związanego z nVidią: # rpm -qa | grep -i nvidia U mnie wyjście obrazu z VLC jest ustawione na Automatycznie i nie poszukuje bibliotek nVidii. Pytanie co w twoim systemie podpowiada programom, że jest możliwość korzystania z tych bibliotek.
 13. Fedoras

  Nie działa vlc, gmlayer

  Przed nouveau instalowałeś sterowniki binarne nvidi, albo rpm xorg-x11-drv-nvidia-libs-....itd.rpm i xorg-x11-drv-nvidia-....itd.rpm albo .bin ze strony nVidii. Teraz trzeba po nich posprzątać.
 14. Fedoras

  Nie działa vlc, gmlayer

  Witam W porządnym systemie używającym nouveau nie ma takich bibliotek jak libvdpau_nvidia.so Musisz sprawdzić, co zainstalowało tę śmieciową bibliotekę: # locate libvdpau_nvidia.so a potem # rpm -qf <ścieżka do pliku libvdpau_nvidia.so> i zastanowić się czy usunąć ten pakiet. Być może potrzebujesz go do czegoś ważnego, wtedy godzisz się na nieużywanie vlc.
 15. Fedoras

  Czarny ekran po upgrade do fedory 29

  Nie wiem czy to będzie Twój problem. Jeżeli używasz grafiki Intela (z procesora) to raczej nie. Jakiś czas temu chyba powstał problem na styku nouveau i gnome-session-binary/gnome.Shell. W innej dystrybucji musiałem wyłączyć Waylanda dla Gnome. Dzisiaj Gnome w Fedorze bardzo się męczył i przywitał mnie ekranem "Pierwszej konfiguracji". Utworzyłem fikcyjnego użytkownika, wylogowałem się i na ekranie logowania sprawdziłem co mam do wyboru. Okazało się, że także zniknęła możliwość wyboru "Gnome on Wayland" Wyłączenie Waylanda: su nano /etc/gdm/custom.conf i odhaszuj opcję #WaylandEnable=false potem su shutdown -r now
 16. Witam Coś na rozruszanie w sezonie ogórkowym. Jakiś czas temu zmieniłem adres e-mail. Zalogowałem się do konta na forum, zmieniłem adres i czekałem na e-mail potwierdzający zmianę. E-mail dotarł szybko, szczęśliwie zawierał dwie wersje wiadomości: tekstową i htmlową. Szczęśliwie, ponieważ w poczcie nie używam html-a ze względu na śmieciarstwo najróżniejszych generatorów wiadomości. Nadesłany link nie zadziałał, pomyślałem, że jeszcze za wcześnie i odłożyłem sprawę na później. Ale później też nie działał, i tak chyba ze 2 miesiące. Sprawdzałem z różnymi ustawieniami i z różnych przeglądarek. Wiadomość o problemie wysłana na konto admin poszła chyba na Berdyczów. Po 2 miesiącach miałem trochę czasu i siadłem przyjrzeć się problemowi. Okazało się, że w obydwu wersjach wiadomości, czyli: "Content-Type: text/plain; charset=UTF-8" i "Content-Type: text/html; charset=UTF-8", link do potwierdzenia zmiany adresu e-mail zawierał dwa razy amperstand w zapisie dla wersji htmlowej czyli "&amp;" Dlaczego śmieć htmlowy znalazł się w części zdefiniowanej jako text/plain? I pytanie jak w temacie. Czy to CMS nie potrafi wygenerować linka z czystym tekstem? Czy TB zamienia "&" na "&amp;", a może jakaś życzliwa aplikacja po drodze między nadawcą, a odbiorcą? Pozdrawiam
 17. Fedoras

  Kto zmusza Red Hata?

  Witam Jednak muszę zadać pytanie, które nurtuje mnie od paru lat. Kto zmusza Red Hata do wydawania dwóch kiepskich wersji Fedory rocznie zamiast jednej bardziej dopracowanej? Z roku na rok obserwuję coraz więcej wtop na starcie nowego wydania i coraz więcej olewania użytkowników wersji poprzedniej. Chyba decydenci tej dystrybucji kumają, że systemy robią się coraz bardziej złożone - czytaj mogą zawierać więcej błędów i wymagają dłuższego i bardziej złożonego testowania. Do głowy nie przychodzi mi nic innego jak to, że prezesi RH dostają w kopercie harmonogram wydań i są zmuszani do bezwzględnego realizowania, podporządkowując mu wszystko, łącznie z dobrym imieniem. Kto zmusza wielką firmę do robienia byle czego, byle zdążyć?
 18. Nie mam ani Mate, ani chipsetu GP107. Nvidia GTX 1050+ to nazwa handlowa karty - dla użytkowników komercyjnego systemu operacyjnego, Tutaj masz nazwy chipsetów i nazwy kodowe kart, co powinno ułatwić szukanie. Przy problemach w Linuksie rzadko kiedy używa się nazwy handlowej: https://nouveau.freedesktop.org/wiki/CodeNames/ Może będzie coś na Bugzilli, może jest to tylko jakiś błąd Mate. Do kompletu matryca zaawansowania funkcjonalności Nouveau dla różnych chipsetów: https://nouveau.freedesktop.org/wiki/FeatureMatrix/
 19. Niestety. Ten producent udostępnia twórcom Nouveau to co chce i kiedy chce. Udostępnia firmware do kart graficznych, który jest opóźniony i/lub okrojony, np. bez obsługi acpi. Lansuje swoje wersje sterowników dla Linuxa, do których trudno mieć zaufanie bo dziedziczą chorobę pewnego komercyjnego systemu operacyjnego, gdzie wszystko musi ładnie wyglądać a tego, co dzieje się pod spodem nikt nie może widzieć. Poprawne wyświetlanie na oryginalnych sterownikach jest okupione tym, że programiści wiążą kod lewą ręką za prawe ucho i ciągle są jakieś problemy. Nie ma czasu na porządne przepisanie kodu bo biznes musi się kręcić. Wystarczy zmienić Mesę albo biblioteki graficzne i wszystko się rozsypuje, trzeba czekać na nową wersję sterownika. Nouveau to sterowniki w pełni dla Linuksa, pisane od podstaw, czyszczone na bieżąco, stabilne i bezpieczne. Można powiedzieć, że NVidia jako jako twórca i właściciel swoich kart może robić co chce - biznes is biznes. Można też powiedzieć, że to złośliwość i utrudnianie innym. Według mnie Nvidia w ogóle udostępnia kaleki firmware, tylko po to żeby zobaczyć, co dalej trzeba robić i żeby móc wykorzystać rozwiązania napisane przez twórców nouveau.
 20. Fedoras

  Jak ustawić zasilanie?

  W F29: Ustawienia -> Prywatność -> Blokada ekranu
 21. 1. Zapomniałeś dopisać "up to XServer 1.10". XServer 1.10 odszedł w niepamięć w roku 2011 (https://www.x.org/releases/individual/xserver/) i na żadnej Fedorze z ostatnich 5 lat nie da się zainstalować. 2. Nawet (chyba) najnowsze sterowniki "Radeon Software for Linux 18.20" nie wzbudzą Twojego zachwytu jeżeli zapoznasz się z "Release Notes" (https://support.amd.com/en-us/kb-articles/Pages/Installation-Instructions-for-amdgpu-Graphics-Stacks.aspx), z akapitem "Compatible 64-bit Operating Systems". 3. Różni ludzie próbują https://community.amd.com/thread/231869 https://steamcommunity.com/discussions/forum/11/1738841319801401572/#c1738841319804024610 https://forums.fedoraforum.org/showthread.php?312919-how-to-install-amd-ati-driver-on-fedora-25
 22. Fedoras

  [SOLVED] Kolorowanie ikon w menedżerze plików

  Nie wiem czy dobrze zrozumiałem pytanie, ale w Fedorze, dla Gnome jest pakiet gnome-colors-icon-theme https://www.gnome-look.org/p/1012497/ https://github.com/gnome-colors/gnome-colors albo https://www.gnome-look.org/p/1080064/
 23. Fedoras

  Firewalld ustawienia

  Spróbuj sprawdzać firewalld "normalnie" czyli: # iptables -L -v -n Wtedy zobaczysz, że domyślnie jest stosowana stara sprawdzona reguła, chętnie stosowana przez wszystkich producentów routerów i oprogramowania zabezpieczającego, czyli "pozwól na wyjście (OUTPUT) wszędzie, we wszystkich protokołach i na wszystkie porty". Ot taki znak czasu. Firewalld można się bawić dowolnie, ale trzeba to weryfikować poleceniem, które podałem wcześniej (bez hasha). Jeżeli ktoś woli analizować reguły w innym zapisie to można przekierować do pliku wynik polecenia iptables-save, np: # iptables-save > iptables-save.txt Pozdrawiam
 24. Fedoras

  CMS, klient poczty czy coś pośrodku?

  Czy ktoś z administratorów CMS-a forum może potwierdzić, że błąd jest generowany przez CMS-a? Widzę, że inne osoby też zgadują co fałszuje link do zmiany adresu. Chciałbym zgłosić ten bug ale najpierw muszę ustalić gdzie. Pozdrawiam
 25. Fedoras

  Aktualizacja do najnowszej Fedory

  Może coś stąd: https://wiki.archlinux.org/index.php/broadcom_wireless Sprawdziłeś czy driver nie jest w blacklist albo dist-blacklist? Sprawdź jak zachowa się Fedora-Live.
×