Jump to content

sunrise

@Moderatorzy
 • Content Count

  773
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  74

Everything posted by sunrise

 1. Co zwraca polecenie dmesg | egrep -i "iwl|firmware" Zainstaluj pakiet iwl7260-firmware jeżeli nie masz go już zainstalowanego. Jeżeli nie pomoże pobierz firmware z adresu https://wireless.wiki.kernel.org/_media/en/users/drivers/iwlwifi-7265-ucode-25.30.14.0.tgz i wypakuj je do katalogu /usr/lib/firmware/
 2. No to mnie się kończą już pomysły, możesz jeszcze wkleić co zwraca polecenie pactl list sinks
 3. sunrise

  Naklejki

  Jakiś czas temu obejrzałem jeden z filmów na kanale Świat Linuksa traktujący o naklejkach związanych ze światem open source. Postanowiłem, że 1EUR, to nie tak dużo i może warto je zamówić na stronie https://www.stickermule.com/eu/unixstickers W skład wchodzą naklejki Vim, Git, Python, Official Bash, Linux Tux, Debian, Arch Linux, Linux Inside i GoLang. Jak widać są minusy, nie ma logo Fedory, drugi minus to nawet jak byśmy chcieli zamówić ten najdroższy zestaw, to logo Fedory jest w starej wersji. Problem jest znany, ale coś im wolno idzie. Logo Debiana jest oczywiście przekręcone, ale to oczywiście przypadek :)
 4. Ok, to teraz coś innego, pokaż co zwraca (przy podłączonym hdmi) polecenie wpctl status
 5. sunrise

  MERA 400

  Przebudowałem pakiety, ale to nie pomogło i chyba zepsułem repo dla CentOSa Repo niby jest utworzone, ale po kliknięciu na dowolny plik metadanych mam error 404. Co dziwniejsze jedyny działający plik to repomd.xml i w nim odnośniki do plików wyglądają na prawidłowe. Ale co z tego gdy próba aktywowania repozytoria w CentOSie kończy się komunikatem, że repo nie zawiera żadnych plików. Repo dla f35 działa normalnie. Regeneracja ręczna repa nic nie daje, Zablokowałem repo dla CentOSa, ale będzie usunięte dopiero po 6 dniach. Potem spróbuje ponownie. Wygląda to na bug lub problem z proxy/cache lub czarną magię.
 6. W Fedorze obecnie jest pipewire zamiast pulseaudio i wiele rzeczy się pozmieniało. Moduł o którym wspomniałeś obecnie nie jest wspierany przez pipewire https://gitlab.freedesktop.org/pipewire/pipewire/-/wikis/Migrate-PulseAudio
 7. sunrise

  MERA 400

  Ok, jeden pakiet wymagał małej poprawki, ale się skompilował. Nie mogę go przetestować bo chyba się coś na COPRze zepsuło i wygląda jakby nie wygenerowało repo dla CentOSa. Użycie przycisku Regenerate Repositories nie pomaga. Jak do jutra się nie naprawi to spróbuje je zbudować jeszcze raz.
 8. sunrise

  MERA 400

  Nie próbowałem, ale zaraz zapuszczę dla CentOS Stream to będzie wiadomo.
 9. sunrise

  MERA 400

  Wielu z was pewnie słyszało o komputerze K-202. Natomiast następcą tego komputera jest MERA 400. Komputer 16bitowy, który mógł posiadać dwa procesory, programy uruchamiać współbieżnie i posiadał system operacyjny ideowo podobny do UNIXa. Ostatnio natrafiłem na fantastyczny kanał YT pana Jakuba Filipowicza przedstawiający ten ciekawy komputer. Dodatkowo okazało się, że autor jest twórcą emulatora tego komputera. Więcej informacji znajdziecie na stronie autora https://mera400.pl/ https://www.facebook.com/mera400 A teraz do sedna. Utworzyłem pakiety z tym emulatorem, gdyby się ktoś chciał z nim zapoznać to zapraszam. Na razie sam go ledwo ogarniam :) . Pakiety nie są idealne, pasowałoby z bibliotek wydzielić pliki potrzebne tylko do kompilacji i umieścić je w pakietach *-devel, ale ze względu na mały rozmiar i wrodzone lenistwo :) postanowiłem zostawić je takie jakie są, https://copr.fedorainfracloud.org/coprs/sunwire/MERA-400/
 10. Zobaczymy. Ze znaczących zmian to ma być zwiększone bezpieczeństwo poprzez hardening i łatanie na żywo kernela, plus dodatkowe polityki krypto więcej informacji tutaj.
 11. Właśnie się pojawił CentOS Stream 9 https://centos.org/stream9/ Koniec wsparcia dla niego jest szacowany na 2027.
 12. No i teraz spróbuj przełączać dźwięk poleceniem pactl set-default-sink alsa_output.pci-0000_00_1b.0.hdmi-stereo dla ustawienie odtwarzania przez HDMI oraz poleceniem pactl set-default-sink alsa_output.pci-0000_00_1b.0.analog-stereo dla ustawienia odtwarzania przez wyjście analogowe Oczywiście wszystko musisz mieć podłączone, przed zmiana wyjścia najlepiej program do odtwarzania całkowicie wyłączyć i uruchomić od nowa.
 13. A jak przestawisz na hdmi to co zwraca polecenie pactl list short sinks | cut -f 2
 14. Wygląda, że pod fedorą chodzi https://linux-hardware.org/?probe=1021a9847b lm_sensors też chyba działają przynajmnie w wersji 2 płyty https://github.com/torvalds/linux/blob/d58071a8a76d779eedab38033ae4c821c30295a5/drivers/platform/x86/gigabyte-wmi.c#L143 Raczej problemów nie powinno być ale, że nie mam takiej płyty to niczego nie gwarantuję. Detected tak naprawdę oznacza tylko tyle, że użytkownik nie wiemy czy działa czy nie działa(decyduje o tym użytkownik).
 15. A ten procek jest w ogóle obsługiwany przez płytę? Bo ja go nie widzę na liście https://www.gigabyte.pl/products/page/mb/B550M-S2H-rev-10#support-cpu
 16. Chyba będziesz musiał sam coś wymyślić. Generalnie, dostępne wyjścia uzyskasz poleceniem pactl list short sinks | cut -f 2 W wyniku tego otrzymasz przykładowo taki wynik: (to są akurat wyjścia dostępne u mnie, jeżeli masz tylko jedno wyjście musisz pogrzebać w ustawieniach pavucontrol) alsa_output.pci-0000_00_03.0.hdmi-stereo-extra2 alsa_output.pci-0000_00_1b.0.analog-stereo Aktualne wyjście otrzymasz poleceniem LANG=C pactl info | grep 'Default Sink' | cut -d':' -f 2 A ustawiasz poleceniem pactl set-default-sink <tu wstawiasz wyjście> np. pierwsze polecenie ustawia jako wyjście domyślne wyjście analogowe a drugie jako hdmi pactl set-default-sink alsa_output.pci-0000_00_1b.0.analog-stereo pactl set-default-sink alsa_output.pci-0000_00_03.0.hdmi-stereo-extra2 Wszystkie te polecenia wykonujesz jako zwykły użytkownik. Możesz te polecenia podpiąć pod jakieś ikony czy coś w tym stylu i zmieniać wyjścia ręcznie.
 17. Generalnie format nie ma znaczenia, ta ikona się pojawia, bo dysk jest zamontowany przez Ciebie (twojego użytkownika). Jak go zamontujesz w fstab to tej ikony, nie będzie. No chyba, że zamontujesz go gdzieś w swoim katalogu domowym, wtedy ta ikona znowu może się pojawić (ale nie musi).
 18. Nie jesteś sam Ostatnio jak pozmieniali system audio z pulseaudio na pipewire to właśnie tak działa trochę nieintuicyjnie. U mnie po podłączeniu np. mikrofonu czy słuchawek nic się nie zmienia automatycznie mimo, że system wykrywa podłączenie słuchawek czy mikrofona. Dla zainteresowanych do testowania tych zdarzeń służy polecenie evtest z pakietu o tej samej nazwie.
 19. Jeszcze jedno uruchom pavucontrol i w zakładce urządzenia wejściowe zobacz czy jest dostępny mikrofon (urządzenie będzie się pewnie nazywało Built-in Audio Analogowe Stereo lub jakoś podobnie. Dodatkowo wstaw co zwraca polecenie pactl list sourcespactl list sourcespactl list sources pactl list sources oraz pactl get-default-source
 20. A co zwraca polecenie spa-acp-tool list-verbose 2>&1|grep -i avail
 21. Mikrofon jest analogowy, czy USB Bluetooth? Co zwraca, po podłączeniu mikrofonu, polecenie (jako zwykły użytkownik) pw-record --list-targets Jeżeli polecenie nie działa zainstaluj pakiet pipewire-utils Co zwraca polecenie (jako root) rpm -q pipewire-media-session
 22. Nie mam karty opartej o rtl8821au, ale jak by się komuś chciało potestować pakiet rpm to zapraszam. https://copr.fedorainfracloud.org/coprs/sunwire/dkms-8821au/ Kod pochodzi z tego repo https://github.com/morrownr/8821au-20210708 i wygląda, że wspiera tryb monitora i hastapd.
 23. Sterownik do wifi jest w formie oddzielnego pakietu https://aur.archlinux.org/packages/rtl8821ce-dkms-git/
 24. Spróbuj popatrzeć w logi, czy nie ma jakiś komunikatów związanych z wifi polecenia to dmesg i journalctl, możesz też w konsoli wydać polecenie journalctl -f -u NetworkManager.service i spróbować się połączyć z siecią wifi, w konsoli powinny się pojawić komunikaty, które może naprowadzą Cię na rozwiązane.
×
×
 • Create New...