Skocz do zawartości

Mentat

Użytkownicy
 • Zawartość

  331
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  10

Ostatnia wygrana Mentat w Rankingu w dniu 30 Sierpień

Mentat posiadał najczęściej polubioną zawartość!

Reputacja

15 Good

O Mentat

 • Tytuł
  Ekspert

Previous Fields

 • Ulubiona dystrybucja
  Fedora
 • Środowisko graficzne
  Xfce

Profile Information

 • Skąd
  Polska
 1. Poszukaj w dokumentacji: https://help.directadmin.com/. Według https://www.directadmin.com/technologies.php to oprogramowanie może używać jednego z 3 serwerów WWW. Może nie używasz NGINX tylko np. Apache?
 2. Jeśli aktualizowałeś kernel to stary powinieneś mieć nadal do wyboru. Uruchom ze starszego jądra. W nowszym możesz nie mieć sterowników do tej karty. Trudno mi sobie wyobrazić jak to wygląda, że karta jest wyświetlana ale bez przypisanego interfejsu.
 3. Mentat

  Gry

  Polecam zainstalować Steam i włączyć Steam Play. Wiele gier dedykowanych dla Windows działa pod Linuksem. Lista gier: https://spcr.netlify.com/raw-reports
 4. Mentat

  Jak i gdzie zainstalowac program Grub?

  Grub masz w Fedorze. Ten artykuł powinien pomóc https://wiki.fedora.pl/wiki/GRUB Jak teraz wybierasz jaki system odpalić?
 5. To jest OK. Te liczby to ilość sekund włączenia systemu. Przy różnych uruchomieniach oczywiście mogą się różnić. Ale gdyby po włączeniu systemu i odpaleniu kilkukrotnym odpaleniu komendy dmesg na końcu pojawiały się nowe linie z błędem to by znaczyło że on cały czas wypluwa te błędy i zapisuje do logów. Z tego co pokazujesz to leci trochę błędów ale tylko w początkowej fazie bootowania. To jest zupełnie niegroźne. Ja doświadczyłem kiedyś problemów dlatego ostrzegam. Po złożeniu nowego sprzętu kilka lat temu, nie mogłem przez jakiś czas zainstalować tam Fedory bo odpalając z USB wersję Live zauważyłem, że lecą błędy jak szalone. Niedługo po uruchomieniu system przestawał działać poprawnie z powodu przepełnienia partycji, tak szybko puchł plik logów.
 6. Chodziło mi o tę liczbę w nawiasie kwadratowym na początku każdego wpisu.
 7. To są często różne niedoróbki BIOSU, sprawdź czy producent nie wydał jakiejś aktualizacji. Jeśli nie przeszkadza w działaniu to OK, ale koniecznie sprawdź czy te błędy nie lecą cały czas - wywołaj komendę dmesg kila razy i sprawdź czy pojawiają się nowe pozycje z rosnącym znacznikiem czasu. Jeśli tak to Twój plik logów będzie bardzo szybko rósł i może szybko zapełnić partycje na jakiej jest katalog /var. Dodatkowo jeśli masz tę partycję na dysku SSD to zmniejsza żywotność dysku - częste zapisy.
 8. Mentat

  Ukrycie serwera za VPS

  Kiedyś to wiedziałem ale już uleciało w niepamięć Zerknij np. tu https://serverfault.com/a/586553 Ogólnie musisz "znatować" pakiety przychodzące na faktyczny serwer WWW, ale też musisz wyłapać i "odnatować" pakiety wracające i skierować do odbiorcy. Szukaj info odnośnie tego DNAT i SNAT. Możliwe też że MASQUERADE będzie potrzebne.
 9. Mentat

  Ukrycie serwera za VPS

  Jest zapewne wiele możliwości rozwiązania. Możesz napisać kod np. w PHP + redirect w htaccess, który każde wywołanie przekaże do drugiego serwera a odpowiedź do klienta. Możesz tez np. zainstalować na VPS load balancer, przykładowo HAProxy, który wykona coś podobnego. Zapewne można by to wykonać jakoś na samym firewallu.
 10. Mentat

  CMS, klient poczty czy coś pośrodku?

  Zapewne link jest generowany w formie dla HTML a problemu z wersją Plain nikt nie zauważył bo mało kto używa chyba. Thunderbird na pewno nie podmienia linku w źródle, tam zobacz jaka forma była wysłana. Po prostu jak zauważysz w linku & to sobie podmień na &.
 11. Nie. Ale to może efekt sterowników nvidii. Z powyższych wiadomości powinieneś już sobie poradzić z odnalezieniem tego błędu.
 12. No nie wiem, mój boot.log jest pusty. Wpisy trzeba łapać w /var/log/messages. Co do TPM to mam "Failed to init entropy source 1: TPM RNG Device" w messages przy bootowaniu.
 13. dmesg To powinno zadziałać.
 14. Mentat

  spotify

  Raczej nie powinieneś robić tego jako root. Za to kompilację musisz robić z użytkownika który jest w grupie pkg-build. A więc będąc na koncie docelowego usera: sudo usermod -aG pkg-build `id -un` Wymaga przelogowania żeby grupa zaskoczyła
 15. Mentat

  Nvida 384.98 i kernel-4.14.11

  Kwestia preferencji. Z paczkowanymi raczej mniej zachodu ale czasami też są problemy jak brakuje pakietów dla danego jądra. Zawsze możesz sprawdzić i zobaczyć co Ci bardziej pasuje.
×