Skocz do zawartości

Toni

Użytkownicy
 • Zawartość

  152
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  1

Ostatnia wygrana Toni w Rankingu w dniu 16 Grudzień 2016

Toni posiadał najczęściej polubioną zawartość!

Reputacja

1 Neutral

O Toni

 • Tytuł
  Użytkownik

Ostatnie wizyty

Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.

 1. Czekaj, to znaczy, że w Fedorze 27 mogłem uzyskać uprawnienia administratora dla użytkownika dawid jeśli ten użytkownik był w grupie wheel poprzez komendę sudo su - ?
 2. no dobra ale we wcześniejszych wersjach systemu konfiguracja sudo nie umożliwiała zwykłemu userowi zostać rootem prawda? - trzeba było zalogować się jako root. tzn. tak się domyślam bo nie wiem i się nie znam
 3. [dawid@localhost ~]$ sudo su - [sudo] hasło użytkownika dawid: [root@localhost ~]# [dawid@localhost ~]$ su - Hasło: [root@localhost ~]# jaka jest różnica? i jednym i drugim sposobem wchodzę do roota, teraz mam dwa hasła do roota? czy brakiem konta root system nie zrobił się mniej bezpieczny?
 4. Toni

  Dwa Linuxy obok siebie

  Wczoraj, instalując na nowo Fedorę na komputerze gdzie była Fedora i Ubuntu zauważyłem przy partycjonowaniu, że instalator Fedory widzi wszystkie partycje. Także chyba nie "zaorałem" żadnej partycji. Były cztery partycje Fedory i cztery partycje Ubuntu.
 5. Toni

  Dwa Linuxy obok siebie

  Widzę że dwa linuxy obok siebie to nie był najlepszy pomysł usunę i zainstaluję samą fedorę, ale najmniejszego pojęcia nie masz jak to się mogło tak pokopać ? zdarzyło się coś co nie miało prawa się zdarzyć? No bo serio tylko aktualizowałem nic w terminalu nie robiłem, w ogóle nic nie robiłem..
 6. Toni

  Dwa Linuxy obok siebie

  no co ja mam powiedzieć... zainstalowałem aktualizacje, zresetowałem system i menu wyboru zniknęło (nie wiem co mogłem zrobić - chyba nic niechcąco nie mogłem)
 7. Toni

  Dwa Linuxy obok siebie

  grzegorz@grzegorz-GA-78LMT-USB3-R2:~$ sudo grub-mkconfig | grep ^menuentry [sudo] hasło użytkownika grzegorz: Generowanie pliku konfiguracyjnego GRUB-a... Znaleziono obraz Linuksa: /boot/vmlinuz-4.15.0-43-generic Znaleziono obraz initrd: /boot/initrd.img-4.15.0-43-generic menuentry 'Ubuntu' --class ubuntu --class gnu-linux --class gnu --class os $menuentry_id_option 'gnulinux-simple-1c9f9b89-cdfc-4767-805a-76d4c9958646' { Znaleziono obraz Linuksa: /boot/vmlinuz-4.15.0-29-generic Znaleziono obraz initrd: /boot/initrd.img-4.15.0-29-generic Found memtest86+ image: /memtest86+.elf menuentry 'Memory test (memtest86+)' { Found memtest86+ image: /memtest86+.bin menuentry 'Memory test (memtest86+, serial console 115200)' { gotowe grzegorz@grzegorz-GA-78LMT-USB3-R2:~$
 8. Toni

  Dwa Linuxy obok siebie

  przepraszam ale pojęcia nie miałem co wpisać w wyszukiwarkę .. inaczej bym nie pytał... a mogę wiedzieć czemu wszystko sie pokopało przy instalacji aktualizacji? próbowałem użyć komendy grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg (po prostu usunąłem 2 i zostawiłem sam grub) ale niestety nie działa wpisuje w googlach konfiguracja grub ubuntu i nie bardzo znajduje czegoś pomocnego.. artykuły tyczą raczej gruba2 i nie ma tam po prostu napisane co mam wpisać akurat w ubuntu w moim konkretnym przypadku
 9. Toni

  Dwa Linuxy obok siebie

  po aktualizacji Ubuntu zniknęło menu wyboru systemu (nie mam jak uruchomić Fedorę) , uruchamia się samo Ubuntu, co zrobić? grub2-mkconfig -o /boot/grub2/grub.cfg komenda powyżej w Ubuntu nie działa. co robić? czy przy każdej aktualizacji Ubuntu będą takie jaja?
 10. Toni

  Carla i Carla Control - co to jest?

  [root@localhost ~]# dnf remove carla Brak wyników dla parametru: carla Brak pakietów oznaczonych do usunięcia. Rozwiązano zależności. Nie ma nic do zrobienia. Ukończono. nie działa polecenie
 11. W menu programów mam apki Carla i Carla Control - świadomie tego nie instalowałem - czy instalując multimedia dla Chromium mogłem sobie to doinstalować? Mogę to usunąć czy jest to potrzebne? Z jaką inną aplikacją mogło się to do-instalować?
 12. [dawid@localhost ~]$ sudo su - [sudo] hasło użytkownika dawid: [root@localhost ~]# passwd bash: passwd : nie odnaleziono polecenia... [root@localhost ~]# jak odblokować root i nadać mu hasło?
 13. Toni

  Dwa Linuxy obok siebie

  Zadziałało ! W menu wyboru pojawiło się Ubuntu! Dzięki WalDo!
 14. Toni

  Dwa Linuxy obok siebie

  W sumie to ja podobnie instalowałem te systemy. Najpierw zainstalowałem Ubuntu, porobiłem partycje ręcznie a następnie zainstalowałem Fedorę na LVM karząc automatycznie stworzyć partycje. Także mam te partycje po cztery bo razem ze swapem na jeden system. No chyba że Fedora automatycznie swapa nie zakłada. Czy nie wystarczy czegoś skonfigurować dodatkowo by w ekranie wyboru pojawiło się Ubuntu? Czy LVM może powodować jakieś problemy? Ja chyba nie stworzyłem żadnej rozszerzonej partycji... a partycji podstawowych może być maks cztery.. jak instalowałem ubuntu to wszystkie partycje ustawiałem jako logiczne - czy wtedy automatycznie tworzy się partycja rozszerzona (w ramach której powstaje logiczna/e)?
×