Skocz do zawartości

WalDo

@Administrator
 • Zawartość

  11702
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  153

Ostatnia wygrana WalDo w Rankingu w dniu 12 Czerwiec

WalDo posiadał najczęściej polubioną zawartość!

Reputacja

266 Excellent

O WalDo

 • Tytuł
  (prawie) Ekspert

Profile Information

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd
  Warszawa

Ostatnie wizyty

45593 wyświetleń profilu
 1. WalDo

  Aktualizacja do najnowszej Fedory

  sprawdź czy na pewno zainstalował się kernel 28. rpm -qa kernel Jeśli tak, to może trzeba w menu gruba wybrać odpowiedni kernel albo wygenerować menu od nowa. W systemie bez EFI: grub2-mkconfig -o /boot/grub2/grub.cfg a jeśli masz EFI to grub2-mkconfig /boot/efi/EFI/fedora/grub.cfg
 2. WalDo

  Aktualizacja do najnowszej Fedory

  Fedora wspiera 2 wydania wstecz od najnowszego. Mamy F28. F25 nie jest wspierana od 12.12.2017 → https://fedoraproject.org/wiki/End_of_life Możesz spróbować aktualizacji do F28. https://fedoraproject.org/wiki/DNF_system_upgrade Nie wiem jak to jest teraz, ale kiedyś zalecano aktualizację nie więcej niż o dwa wydania na raz. Czyli w Twoim wypadku F25→F27 i potem F27→F28. Jednak poczekaj, aż ktoś potwierdzi to co napisałem, bo może da się F25→F28 od razu. Tak czy inaczej zrobiłbym backup przed taką akcją. Przynajmniej tych najważniejszych dla Ciebie rzeczy.
 3. WalDo

  Fedora Live z dodatkowymi pakietami

  Wrzuć w Google "fedora kickstart". [EDIT] Drugie dobre hasło to "how to create own fedora dvd"
 4. WalDo

  F28 gnome-terminal

  Sądzę, że czeski nie jest Ci potrzebny glibc-langpack-cs możesz odinstalować.
 5. WalDo

  Procmail + sendmail

  Czyli tak jak napisałem: treść powinna być skierowana na wejście polecenia a na moje oko nie jest. Ten "cat" musi mieć jakieś "źródło zasilania".
 6. WalDo

  Procmail + sendmail

  @Miszcz to chyba jakiś procmailrc albo jakiś skrypt filtrujący pocztę. @Andrzej Nowicki nie podoba mi się to "cat -". Tak jakby coś czekało na jakiś zapis ze standardowego wejścia (konsoli?). Może miało być coś w rodzaju echo "Informacja do maila" | cat - Strzelam w ciemno, bo na procmail się nie znam.
 7. Napisz co zrobiłeś, bo jak na razie czekasz na gotowe rozwiązanie bez żadnego "wkładu własnego".
 8. WalDo

  Wersja fedory, która najlepsza

  Powodzenia z Arch. Mam nadzieję, że jednak wrócisz do Fedory Chociaż inne distro kuszą
 9. WalDo

  Wersja fedory, która najlepsza

  Jasne, że zostań na Fedorze A tak serio, to chyba Linux Mint jest fajny i przyjazny. Opiera się na pakietach Ubuntu, więc jeśli z Ubu miałeś gorsze czasy startu, to wniosek jest prosty. Podobno niedługo mają oprzeć Minta na innej fajnej dystrybucji jaką jest Arch. Ogólnie jeśli chcesz spróbować Archa, to zacznij od opartej na nim dystrybucji Manjaro Generalnie Arch, Fedora i Ubuntu mają swoje plusy i minusy, każde ma trochę inną filozofię i podejście do końcowego użytkownika. Najlepiej jak zwykle samemu spróbować. O każdej dystrybucji możesz poczytać na https://distrowatch.com Znajdziesz tam krótki opis distro, linki do strony domowej i do pobrania i oczywiście ranking wg liczby pobrań (co nie jest oczywiście jednoznaczne z rzeczywistą liczbą instalacji ).
 10. WalDo

  Wersja fedory, która najlepsza

  Nie rób nic "on". "chkconfig" jest dla zachowania kompatybilności wstecz, bo administratorzy mają zawsze jakieś skrypty popisane, więc żeby nie musieli od nowa rzeźbić to zrobiono obejście. Jak wydałem na próbę polecenie: chkconfig cups off to dostałem w konsoli informację Uwaga: przekazywanie żądania do „systemctl disable cups.service”. De facto wykonało się właśnie takie polecenie. Zrób teraz po prostu dodatkowo maskowanie tych usług jak napisał @SeeM Możesz potem sprawdzić w jakim są stanie zmieniając "mask" na "status". Ogólnie poczytaj o jakichś podstawach systemd a przynajmniej o poleceniu systemctl. P.S.Spróbuję dostać się do naszej wiki i dodać informację, że chkconfig jest przestarzałe. [EDIT] Widzę, ze na wiki już od dawna jest w "Usługach" czerwona ramka " Wszystko jest OK z wyjątkiem tego, że systemadm nie jest już dostępny [EDIT2]I jeszcze parę słów o Intel Centrino - tu prawdopodobnie jest źródło problemu. Procesor nie dość, że jest bardzo stary, to jeszcze był robiony pod urządzenia mobilne z naciskiem na oszczędzanie baterii a nie na wydajność. I tu niestety nic już nie wyciśniesz.
 11. Raczej w osobnym temacie, jeśli będzie dotyczyło konkretnych błędów a nie sposobu ich wychwycenia.
 12. WalDo

  jak aktualizujecie swoją Fedorę?

  Ja tak jak @sunrise Czasem jeszcze robię całkiem na czysto instalację, ale ostatnio system-upgrade jest najszybszy.
 13. WalDo

  Wersja fedory, która najlepsza

  @chemik86 patrząc na wynik systemd-blame to czasy są przerażające. Co to za sprzęt? Wygląda na jakiś bardzo leciwy. U mnie Fedora 28 na VirtualBox z 512MB RAM i na 1 rdzeniu procesora 1600MHz, zainstalowana na zwykłym HDD daje [root@localhost ~]# systemd-analyze Startup finished in 754ms (kernel) + 2.510s (initrd) + 20.976s (userspace) = 24.241s graphical.target reached after 20.948s in userspace a w tym ok.11 sek podnosi się vboxadd.service, czego na "normalnym" kompie by nie było. Swoją drogą nie chce mi się liczyć, więc może wrzuciłbyś samo podsumowanie. To samo polecenie, ale bez opcji "blame". Jakbym miał coś przyspieszać, to wyłączyłbym: ModemManager - jeśli nie używasz jakiegoś mobilnego modemu 3G/LTE (10 sekund mniej) Zainstalowałbym system na normalnych partycjach i wyłączył wszystko z "lvm2" w nazwie. (ok. 25sek oszczędności) sshd - jeśli nie korzystasz z połączeń zdalnych. (tylko 1 sek, ale ziarnko do ziarnka...) abrt - trudno, nie będziesz zgłaszać błędów do bugzilli (blisko 10 sek mniej) Ciekawe czy zmiana firewalld.service na stary, dobry iptables.service nie przyspieszyłaby trochę? Chociaż te czasy podawane przez systemd-analyze mogą trochę mylić. Najlepiej zrobić sobie wykres i popatrzeć, bo wiele rzeczy startuje równolegle systemd-analyze plot > boottime.svg
 14. U mnie w boot.log jest wszystko co się wyświetla na ekranie. Poczynając od [ OK ] Started Show Plymouth Boot Screen. [ OK ] Started Forward Password Requests to Plymouth Directory Watch. Aż po: [ OK ] Started Cleanup udevd DB. [ OK ] Started Setup Virtual Console. [ OK ] Reached target Switch Root. Starting Switch Root... Zakładam, że "rhgb" masz wywalone z parametrów jądra? Co do zasady, to oczywiście, że jeszcze więcej jest /var/log/messages.
 15. To co wyśiwetla się na ekranie w trakcie bootowania powinno pokazać się gdy w konsoli jako root wpiszesz cat /var/log/boot.log Jednak mogą pojawiać się błędy z niższego poziomu. U mnie np. na koniec bootowania wyświetla się komunikat z TPM tpm tpm0: A TPM error (7) occurred attempting to read a pcr value a potem wielokrotnie tpm tpm0: A TPM error (7) occurred attempting get random Błąd "złapałem" aparatem Niestety nie potrafię nigdzie wyszukać sensownych odpowiedzi o co tu chodzi a błąd w TPM brzmi jak dla mnie dość groźnie. Nie wiem czy to tylko u mnie tak jest? Ale to już jest offtopic, więc nie kontynuuję tego tematu.
×