Jump to content

WalDo

@Administrator
 • Content Count

  11,757
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  157

WalDo last won the day on February 15

WalDo had the most liked content!

Community Reputation

273 Excellent

1 Follower

About WalDo

 • Rank
  (prawie) Ekspert

Profile Information

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd
  Warszawa

Recent Profile Visitors

53,758 profile views
 1. WalDo

  pozdro z Fedory 30

  Dziwne. Wszedłem, żeby się pokombinować z rozwiązaniem z linku, który podałeś a tu niespodzianka Ekran ładnie zaczął się dopasowywać do wielkości okna. Błąd nadal się pojawia, więc nie mam dostępu do folderów hosta, ale da się z tym żyć. W końcu to tylko maszynka do testowania nowej Fedory. Po premierze pewnie będzie już ok. Dzięki za zainteresowanie i link.
 2. WalDo

  pozdro z Fedory 30

  Ja jak zwykle próbuję najpierw na VirtualBox. Upgrade poszedł bez problemów, ale VB chyba jeszcze nieprzygotowany na nowy kernel. Nie mogę zainstalować VBoxGuestAdditions. kompilacja kończy się błędem /tmp/vbox.0/vfsmod.c:235:14: error: ‘MS_REMOUNT’ undeclared (first use in this function) 235 | if (flags & MS_REMOUNT) { | ^~~~~~~~~~ /tmp/vbox.0/vfsmod.c:235:14: note: each undeclared identifier is reported only once for each function it appears in make[2]: *** [scripts/Makefile.build:277: /tmp/vbox.0/vfsmod.o] Błąd 1 make[2]: *** Oczekiwanie na niezakończone zadania.... ./tools/objtool/objtool orc generate --module --no-fp --retpoline /tmp/vbox.0/dirops.o make[1]: *** [Makefile:1557: _module_/tmp/vbox.0] Error 2 make: *** [/tmp/vbox.0/Makefile.include.footer:106: vboxsf] Error 2 Jadę z minimalną rozdzielczością
 3. WalDo

  Java do libreoffice 6.2.2 fedora 29

  Właściwą ścieżkę powinno chyba pokazać alternatives --list | grep java | grep bin
 4. Próbowałeś przełączyć się z Waylanda na X11?
 5. WalDo

  spis ludności Fedory

  To nie my przyjmujemy, bo to nie nasze To IBM. To jest firma, która jak każda firma musi policzyć zwrot z inwestycji i sprawdzić czy chce projekt prowadzić czy odsprzedać czy po prostu pogrzebać. To są policzalne kwoty ze sprzedaży wsparcia, wdrożeń, sprzętu na którym system jest instalowany itp. I po to trzeba wiedzieć jaką część rynku zajmuje.
 6. WalDo

  Odzyskanie Usuniętego Katalogu

  Jeśli tylko katalog, to wystarczy go odtworzyć. Jeśli katalog z zawartością, to może być różnie, bo każde uruchomienie systemu zapisuje coś na dysku, każde zalogowania zapisuje coś w katalogu domowym, więc mogły zostać nadpisane sektory. Możesz uruchomić jakiś live cd z programem testdisk (https://www.cgsecurity.org/wiki/TestDisk_Livecd) i spróbować odzyskać. Przynajmniej część się uda, ale najpierw lepiej dobrze poczytać jak to działa i może wypróbować na jakimś innym dysku/komputerze na którym mniej Ci zależy. [EDIT] Żeby nie szukać długo, możesz uruchomić LiveDVD z Fedorą i zainstalować testdisk - jest w repozytoriach. Nie napisałem wcześniej wyraźnie a to ważne: nie uruchamiaj systemu z dysku, z którego chcesz odzyskać katalogi. Jeśli masz możliwość to zrób kopię binarną tego dysku na inny dysk albo do pliku na innym dysku posługując się np. poleceniem 'dd'
 7. Na forum już parę razy było, więc może wcześniejsze wątki (chociaż dość stare) jakoś Ci pomogą: https://www.google.com/search?q=site%3Afedora.pl+BCM43142&oq=site%3Afedora.pl+BCM43142&aqs=chrome..69i57j69i58.4447j1j1&sourceid=chrome&ie=UTF-8 1. wynik wygląda obiecująco, chociaż 3. nieco studzi optymizm. Z broadcomami zawsze jakieś problemy... P.S. Jakby Ci się udało, to opisz w miarę dokładnie - możesz pomóc innym
 8. WalDo

  Dwa Linuxy obok siebie

  Może od strony Fedory to się uda przywrócić? Popatrz sobie na naszą wiki https://wiki.fedora.pl/wiki/GRUB#Odzyskiwanie_GRUB_z_wykorzystaniem_LiveCD.2FLiveUSB Może odzyskując GRUB dla Fedory przy okazji wykryje Ubuntu i całość powróci? Oczywioście musisz odpowiednio dostosować numery partycji pokazane w artykule na wiki. Polecenie fdisk -l będzie pomocne.
 9. WalDo

  Dwa Linuxy obok siebie

  No a co ja mam powiedzieć Chyba tylko tyle, że się poddaję. fdisk -l prawdopodobnie pokazałoby lepiej sytuację. Możesz spróbować podmontować partycje, które nie należą do Ubuntu (niestety nie wiem jakie mają numery, bo na tym screenie nie widać) i sprawdzić czy są tam pliki initramfs, vmlinuz i inne należące do Fedory. Poszukałbym też na nich pliku grub.cfg i spróbował przepisać konfigurację z niego do grub.cfg Ubuntu. Tak "na oko" to ten przedostatni licząc od lewej prostokąt to partycja /boot Fedory, ale strzelam w ciemno. Ten ostatni LVM2 to pewnie /. P.S. Tak na przyszłość: warto nadawać woluminom etykiety, żeby wiadomo było gdzie który system ma swoje partycje.
 10. WalDo

  Dwa Linuxy obok siebie

  Pytałem też o partycje z Fedorą. Z tego co wkleiłeś wygląda, ze zaorałeś sobie Fedorę a przynajmniej partycję /boot. I to raczej nie jest kwestia aktualizacji
 11. WalDo

  spis ludności Fedory

  Poproszę bez hejtu, polityki itp. Skupmy się na zagadnieniach merytorycznych z punktu widzenia Linuksa.
 12. WalDo

  Dwa Linuxy obok siebie

  No to od początku. Przy aktualizacji grub powinien wykryć wszystkie systemy, Zaloguj się do Ubuntu i pokaż wyjście polecenia sudo grub-mkconfig | grep ^menuentry Sprawdź czy nadal masz te partycje, które pokazywałeś wcześniej.
 13. WalDo

  Dwa Linuxy obok siebie

  W Ubuntu masz grub-mkconfig. To naprawdę można wygooglać
 14. WalDo

  spis ludności Fedory

  @fredro ale żeś pojechał gościu Bo to zła firma jest Z drugiej strony to oni właśnie wdrożyli pierwsze "pecety" (oni albo HP - podobno kłócą się o to do dzisiaj, ale na pewno byli w czołówce) i dali nam te możliwości jakie mamy dzisiaj.
 15. Sprawdź czy masz zainstalowany pakiet passwd rpm -qa passwd
×