Jump to content

WalDo

@Administrator
 • Content Count

  11,777
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  157

Everything posted by WalDo

 1. WalDo

  Instalacja Fedory 31

  Wklej obrazy tutaj albo podaj linki serwisów nie wymagających logowania.
 2. WalDo

  Fedora 31

  Bardziej lite'owo: https://itsfoss.com/fedora-31-release/ Bardziej technicznie: https://fedoraproject.org/wiki/Releases/31/ChangeSet
 3. Ostatnio miałem podobne akcje na znajomym komputerze z brakiem sieci i "cudownym" startem po wejściu w bios. Wymieniłem baterię na płycie i śmiga.
 4. najprościej sprawdzić czy zadziałało Wystarczy ls -lR Dokumenty Czas wykonania poleceń zależy od ilości plików i katalogów, szybkości procesora itp, więc może trwać chwilę albo bardzo długo
 5. Tak z ciekawośći zapytam: problem jest tylko z katalogiem Dokumenty? Pliki w $HOME i w innych podkatalogach $HOME możesz edytować?
 6. Czasami tak się robi, gdy Windows był lub wydaje się Linuksowi, że był nieprawidłowo zamknięty. Spróbuj wejść do Windowsa, odczekaj chwilę, żeby wszystkie serwisy się uruchomiły i potem zamknij.
 7. WalDo

  hwloc - biblioteka w dystrybucji Fedora 30

  Można obejrzeć np.https://fedora.pkgs.org/30/fedora-x86_64/hwloc-devel-1.11.12-2.fc30.x86_64.rpm.html W części "Files" widać pliki man z opisem tych funkcji.
 8. WalDo

  Linux Rosa - nowa przygoda

  Hmmm... Z piekłem zależności spokojnie radzi sobie Rad Hat/Fedora z yum/dnf, Debian i wszystkie debianopochodne z apt-em, czy Arch i archopochodne jak Manjaro z packmanem i pewnie jeszcze parę innych, więc to - sorry - nic odkrywczego
 9. WalDo

  Kodeki strumieniowe video w fedora 30

  "W ogóle jakieś filmy" to wystarczy VLC. Do odtwarzania strumienia też się nada (chyba?).
 10. WalDo

  Linux ROSA

  Każdy robi jak chce. Tylko potem można się zdziwić
 11. WalDo

  Linux ROSA

  Mimo to pisałeś, że nie ma HandBrake, więc nie wiedziałem czy masz taką wiedzę. Pamiętaj tylko, że nie wszystkie repozytoria są kompatybilne z Fedorą nawet jeśli robią dla niej paczki. Mogą się różnić wersjami zależności w pakietach. Fedora nie *buntu i tu nie ma tak że im więcej tym lepiej.
 12. WalDo

  Linux ROSA

  Handbrake? U mnie - na razie na F29 - działa. Chyba nie wiesz o RPM Fusion. Wiele pakietów nie ma w standardowych repozytoriach Fedory ze względu na głupie amerykańskie przepisy licencyjne. RPM Fusion rozwiązuje ten problem, więc warto zainstalować. Skopiuj i wklej razem z "\" dnf install --nogpg http://download1.rpmfusion.org/free/fedora/rpmfusion-free-release-$(rpm -E %fedora).noarch.rpm \ http://download1.rpmfusion.org/nonfree/fedora/rpmfusion-nonfree-release-$(rpm -E %fedora).noarch.rpm
 13. WalDo

  Linux ROSA

  Jakich? Sporo z tego czego nie ma pod Fedorę w oficjalnych repo można znaleźć na https://copr.fedorainfracloud.org/ - niestety z aktualizacją i stabilnością bywa tu różnie.
 14. WalDo

  Kodeki w VLC

  Instalowałeś VLC z repozytorium? Żadne doinstalowywanie kodeków nie jest potrzebne. VLC ma od długiego czasu wbudowane dekodery. U mnie VLC działa bez zarzutu zarówno na mkv jak i mpeg4. Dekoder h264 też jest bez problemu obsługiwany. Może masz jakoś nietypowo zdekodowany plik? Sprawdzałeś czy działa na innych linuksach? Chociaż to raczej nie jest wina dystrybucji, ale warto sprawdzić uruchamiając np Live CD z jakimś Ubuntu, Archem czy innym OpenSuse.
 15. WalDo

  Carla i Carla Control - co to jest?

  Nie zadziała Pomyliło Ci się z Ubuntu albo innymi "debianowymi" To jest Fedora, tu jest dnf albo (przestarzałe, ale "zlinkowane" yum).
 16. Sprawdziłem sobie pakiet gpdftext wskazywany na https://bugzilla.redhat.com/show_bug.cgi?id=540539 w src.rpm jest oczywiście plik ze źródłami (tar.bz2). Plik configure ma błąd - poszukuje kompilatora cc++ zamiast c++. Niestety po poprawieniu i tak nie daje rady. Pakiet jest bardzo stary i już na dzień dobry strzela błędem main.c: In function 'main': main.c:150:2: error: 'g_type_init' is deprecated [-Werror=deprecated-declarations] a to i tak nie koniec. Trzeba by włożyć sporo czasu i pracy w doprowadzenie tego do stanu używalności a i tak powodzenie nie jest gwarantowane. [EDIT] Sigil ma chyba lepsze wg mnie opcje zamiany łańcuchów. Nie pamiętam już dokładnie, ale chyba w edytorze Calibre nie ma opcji zamiany z użyciem regex. [EDIT2] Może jakbyś odnalazł źródła, z których budowany jest pakiet .deb (o ile nie jest budowany z jakimiś starszymi wersjami gtk), to coś by się dało z tym zrobić. W sumie SPEC do pakietu RPM już jest prawie gotowy
 17. Szczerze mówiąc dla mnie jak do tej pory w konwersji z pdf najlepiej sprawdzał się Word online na OneDrive. Otwieram pdf, klikam "Open", potem "Edit in Word" i zapisuję w formacie .odt. Z Libre Office export do epub i potem ewentualna edycja w Sigil (edytor Calibre też się sprawdza, chociaż Sigil ma parę fajnych opcji). Brzmi skomplikowanie, ale robi się wbrew pozorom szybko.
 18. Łatwiej by było gdybyś zamiast screen shota wkleił tekst błędu, bo nie widać go w całości. gpdftext to dosyć stare narzędzie. Napisz co chcesz zrobić z tym pdf. Edytować text? Skonwertować do epub?
 19. WalDo

  pozdro z Fedory 30

  Dziwne. Wszedłem, żeby się pokombinować z rozwiązaniem z linku, który podałeś a tu niespodzianka Ekran ładnie zaczął się dopasowywać do wielkości okna. Błąd nadal się pojawia, więc nie mam dostępu do folderów hosta, ale da się z tym żyć. W końcu to tylko maszynka do testowania nowej Fedory. Po premierze pewnie będzie już ok. Dzięki za zainteresowanie i link.
 20. WalDo

  pozdro z Fedory 30

  Ja jak zwykle próbuję najpierw na VirtualBox. Upgrade poszedł bez problemów, ale VB chyba jeszcze nieprzygotowany na nowy kernel. Nie mogę zainstalować VBoxGuestAdditions. kompilacja kończy się błędem /tmp/vbox.0/vfsmod.c:235:14: error: ‘MS_REMOUNT’ undeclared (first use in this function) 235 | if (flags & MS_REMOUNT) { | ^~~~~~~~~~ /tmp/vbox.0/vfsmod.c:235:14: note: each undeclared identifier is reported only once for each function it appears in make[2]: *** [scripts/Makefile.build:277: /tmp/vbox.0/vfsmod.o] Błąd 1 make[2]: *** Oczekiwanie na niezakończone zadania.... ./tools/objtool/objtool orc generate --module --no-fp --retpoline /tmp/vbox.0/dirops.o make[1]: *** [Makefile:1557: _module_/tmp/vbox.0] Error 2 make: *** [/tmp/vbox.0/Makefile.include.footer:106: vboxsf] Error 2 Jadę z minimalną rozdzielczością
 21. WalDo

  Java do libreoffice 6.2.2 fedora 29

  Właściwą ścieżkę powinno chyba pokazać alternatives --list | grep java | grep bin
 22. Próbowałeś przełączyć się z Waylanda na X11?
 23. WalDo

  spis ludności Fedory

  To nie my przyjmujemy, bo to nie nasze To IBM. To jest firma, która jak każda firma musi policzyć zwrot z inwestycji i sprawdzić czy chce projekt prowadzić czy odsprzedać czy po prostu pogrzebać. To są policzalne kwoty ze sprzedaży wsparcia, wdrożeń, sprzętu na którym system jest instalowany itp. I po to trzeba wiedzieć jaką część rynku zajmuje.
 24. WalDo

  Odzyskanie Usuniętego Katalogu

  Jeśli tylko katalog, to wystarczy go odtworzyć. Jeśli katalog z zawartością, to może być różnie, bo każde uruchomienie systemu zapisuje coś na dysku, każde zalogowania zapisuje coś w katalogu domowym, więc mogły zostać nadpisane sektory. Możesz uruchomić jakiś live cd z programem testdisk (https://www.cgsecurity.org/wiki/TestDisk_Livecd) i spróbować odzyskać. Przynajmniej część się uda, ale najpierw lepiej dobrze poczytać jak to działa i może wypróbować na jakimś innym dysku/komputerze na którym mniej Ci zależy. [EDIT] Żeby nie szukać długo, możesz uruchomić LiveDVD z Fedorą i zainstalować testdisk - jest w repozytoriach. Nie napisałem wcześniej wyraźnie a to ważne: nie uruchamiaj systemu z dysku, z którego chcesz odzyskać katalogi. Jeśli masz możliwość to zrób kopię binarną tego dysku na inny dysk albo do pliku na innym dysku posługując się np. poleceniem 'dd'
×