Jump to content

WalDo

@Administrator
 • Content Count

  11,777
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  157

Posts posted by WalDo


 1. 1 godzinę temu, lcoyote napisał:

  Znalazłem taki zbiór programów w paczkach do wielu Linux

  https://pkgs.org/

  Mimo to pisałeś, że nie ma HandBrake, więc nie wiedziałem czy masz taką wiedzę. 

  Pamiętaj tylko, że nie wszystkie repozytoria są kompatybilne z Fedorą nawet jeśli robią dla niej paczki. Mogą się różnić wersjami zależności w pakietach. Fedora nie *buntu i tu nie ma tak że im więcej tym lepiej.


 2. Handbrake? U mnie - na razie na F29 - działa. 

  Chyba nie wiesz o RPM Fusion. Wiele pakietów nie ma w standardowych repozytoriach Fedory ze względu na głupie amerykańskie przepisy licencyjne. RPM Fusion rozwiązuje ten problem, więc warto zainstalować. Skopiuj i wklej razem z "\"

  dnf install --nogpg http://download1.rpmfusion.org/free/fedora/rpmfusion-free-release-$(rpm -E %fedora).noarch.rpm \
  http://download1.rpmfusion.org/nonfree/fedora/rpmfusion-nonfree-release-$(rpm -E %fedora).noarch.rpm

   


 3. Instalowałeś VLC z repozytorium? Żadne doinstalowywanie kodeków nie jest potrzebne. VLC ma od długiego czasu wbudowane dekodery. U mnie VLC działa bez zarzutu zarówno na  mkv jak i mpeg4. Dekoder h264 też jest bez problemu obsługiwany. 

  Może masz jakoś nietypowo zdekodowany plik? Sprawdzałeś czy działa na innych linuksach? Chociaż to raczej nie jest wina dystrybucji, ale warto sprawdzić uruchamiając np Live CD z jakimś Ubuntu, Archem czy innym OpenSuse.


 4. Sprawdziłem sobie pakiet gpdftext wskazywany na https://bugzilla.redhat.com/show_bug.cgi?id=540539

  w src.rpm jest oczywiście plik ze źródłami (tar.bz2). Plik configure ma błąd - poszukuje kompilatora cc++ zamiast c++. Niestety po poprawieniu i tak nie daje rady. Pakiet jest bardzo stary i już na dzień dobry strzela błędem

  main.c: In function 'main':
  main.c:150:2: error: 'g_type_init' is deprecated [-Werror=deprecated-declarations]

  a to i tak nie koniec. 

  Trzeba by włożyć sporo czasu i pracy w doprowadzenie tego do stanu używalności a i tak powodzenie nie jest gwarantowane.

  [EDIT]

  Sigil ma chyba lepsze wg mnie opcje zamiany łańcuchów. Nie pamiętam już dokładnie, ale chyba w edytorze Calibre nie ma opcji zamiany z użyciem regex.

  [EDIT2]

  Może jakbyś odnalazł źródła, z których budowany jest pakiet .deb (o ile nie jest budowany z jakimiś starszymi wersjami gtk), to coś by się dało z tym zrobić. W sumie SPEC do pakietu RPM już jest prawie gotowy :)

   

  Poodbna opcja jaką opisałem dla OneDrive jest też w Google Docs.

  Otwierasz pdf i potem Plik -> Publikacja EPUB. I gotowe do edycji


 5. Szczerze mówiąc dla mnie jak do tej pory w konwersji z pdf najlepiej sprawdzał się Word online na OneDrive. Otwieram pdf, klikam "Open", potem "Edit in Word" i zapisuję w formacie .odt. Z Libre Office export do epub i potem ewentualna edycja w Sigil (edytor Calibre też się sprawdza, chociaż Sigil ma parę fajnych opcji).

  Brzmi skomplikowanie, ale robi się wbrew pozorom szybko.

   


 6. Dziwne. Wszedłem, żeby się pokombinować z rozwiązaniem z linku, który podałeś a tu niespodzianka :) Ekran ładnie zaczął się dopasowywać do wielkości okna.

  Błąd nadal się pojawia, więc nie mam dostępu do folderów hosta, ale da się z tym żyć. W końcu to tylko maszynka do testowania nowej Fedory. Po premierze pewnie będzie już ok.

  Dzięki za zainteresowanie i link.


 7. Ja jak zwykle próbuję najpierw na VirtualBox.

  Upgrade poszedł bez problemów, ale VB chyba jeszcze nieprzygotowany na nowy kernel. Nie mogę zainstalować VBoxGuestAdditions. kompilacja kończy się błędem

  /tmp/vbox.0/vfsmod.c:235:14: error: ‘MS_REMOUNT’ undeclared (first use in this function)
  
   235 | if (flags & MS_REMOUNT) {
     |       ^~~~~~~~~~
  /tmp/vbox.0/vfsmod.c:235:14: note: each undeclared identifier is reported only once for each function it appears in
  make[2]: *** [scripts/Makefile.build:277: /tmp/vbox.0/vfsmod.o] Błąd 1
  make[2]: *** Oczekiwanie na niezakończone zadania....
  ./tools/objtool/objtool orc generate --module --no-fp --retpoline /tmp/vbox.0/dirops.o
  make[1]: *** [Makefile:1557: _module_/tmp/vbox.0] Error 2
  make: *** [/tmp/vbox.0/Makefile.include.footer:106: vboxsf] Error 2

  Jadę z minimalną rozdzielczością :(


 8. To nie my przyjmujemy, bo to nie nasze :) To IBM. To jest firma, która jak każda firma musi policzyć zwrot z inwestycji i sprawdzić czy chce projekt prowadzić czy odsprzedać czy po prostu pogrzebać. To są policzalne kwoty ze sprzedaży wsparcia, wdrożeń, sprzętu na którym system jest instalowany itp. I po to trzeba wiedzieć jaką część rynku zajmuje.


 9. Jeśli tylko katalog, to wystarczy go odtworzyć.

  Jeśli katalog z zawartością, to może być różnie, bo każde uruchomienie systemu zapisuje coś na dysku, każde zalogowania zapisuje coś w katalogu domowym, więc mogły zostać nadpisane sektory.

  Możesz uruchomić jakiś live cd z programem testdisk (https://www.cgsecurity.org/wiki/TestDisk_Livecd) i spróbować odzyskać. Przynajmniej część się uda, ale najpierw lepiej dobrze poczytać jak to działa i może wypróbować na jakimś innym dysku/komputerze na którym mniej Ci zależy.

  [EDIT]

  Żeby nie szukać długo, możesz uruchomić LiveDVD z Fedorą i zainstalować testdisk - jest w repozytoriach.
  Nie napisałem wcześniej wyraźnie a to ważne: nie uruchamiaj systemu z dysku, z którego chcesz odzyskać katalogi. Jeśli masz możliwość to zrób kopię binarną tego dysku na inny dysk albo do pliku na innym dysku posługując się np. poleceniem 'dd'

×