Jump to content

marcin82

Użytkownicy
 • Content Count

  79
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  1

Everything posted by marcin82

 1. Uruchom konsolę / terminal i podaj wyniki poleceń: lspci -k ip a Wyniki umieść w tagach CODE.
 2. marcin82

  Format dysku

  Na obrazku nad tym tekstem masz otwarte menu kontekstowe. Wybierz "Format" i potem wskaż od nowa punkt montowania. Może nie pasuje mu sam fakt, że jest sformatowana wcześniej - BO TAK Współdzielić można raczej bezpiecznie tylko swap. Nie wydzielałbym osobnego /boot, bo prędzej czy później zacznie się taniec z zapchaną partycją /boot (installony_limit=3) nie ma tu znaczenia, bo nie działa tak jak trzeba.
 3. NIE! To polecenie służy do wyświetlenia aktywnych repozytoriów w systemie. Repozytorium RPM-Fusion należy najpierw włączyć - instrukcja: https://rpmfusion.org/Configuration/ Potem możesz zainstalować sterowniki karty graficznej.
 4. Tak, wayland nie działa z własnościowymi sterownikami NVidia. Ja nie próbowałem, bo używam Xfce, które korzysta z xorg. Co do komend, to tylko zainstaluj: [code]dnf install xorg-x11-drv-nvidia akmod-nvidia[/code] Przed instalacją system musi być w pełni zaktualizowany, a repozytorium RPM-Fusion włączone: # dnf repolist
 5. marcin82

  Format dysku

  To chcesz instalować od nowa cały system na tej partycji /dev/sda3 czy tylko chciałeś ją utworzyć - w instalatorze?
 6. To co podlinkowałeś to jest instalacja "z łapy". Jeśli coś może pójść źle to pójdzie. Zostaniesz z TTY albo i bez Tradycyjnie - nie polecam instalacji sterowników ze strony producenta, ręcznie. Po aktualizacji kernela DKMS może przebuduje moduł i zapisze jako nvidia.ko.xz albo i nie przebuduje, co też się zdarza. Zazwyczaj nowsza wersja kernela wymaga większych lub mniejszych zmian w sterownikach (patchy). Staraj się nie instalować również sterowników ze źródeł innych niż repozytoria oficjalne danej dystrybucji. Takim repozytorium jest RPM-Fusion, ale jak czytałem tutaj gdzieś na forum, pakiety tworzą ludzie związani z pakietowaniem dla Fedory i można mieć do niego większe zaufanie niż do miliona PPA w Ubuntu... Co do obaw, że może zawiesić się środowisko graficzne... Zapisz na kartce lub do dokumentu tekstowego te kilka komend na krzyż, wydrukuj i instaluj w trybie tekstowym 3 - tryb multiuser w nomenklaturze sysvinit - o dziwo nadal działa w Fedorze. Jak włączyć tryb tekstowy - pisałem gdzieś tutaj na forum albo ktoś ci już tutaj podawał.
 7. Widocznie na stronie Nvidia nie aktualizują na bieżąco tego załącznika na temat wspieranych modeli kart: http://us.download.nvidia.com/XFree86/Linux-x86/367.57/README/supportedchips.html Według tego w systemie Fedora 29 sterownik jest w wersji 410.78, który wspiera twoją kartę - wg info stąd: https://www.nvidia.com/Download/driverResults.aspx/140135/en-us . Zaktualizuj system, zainstaluj najnowsze jądro i instaluj sterownik według poradnika, który miałeś podany wyżej. Wcześniej wykonaj kopię zapasową systemu - w razie "WU"
 8. marcin82

  Instalacja MongoDB

  Do poczytania: https://fedoraproject.org/wiki/User_Guide_-_Managing_Software https://wiki.archlinux.org/index.php/Pacman/Rosetta W skrócie: 1. Aktualizacja wszystkich pakietów do najnowszych wersji - jako root: dnf distro-sync 2. Wyszukiwanie pakietów: dnf search all mongo 3. Instalacja pakietów: dnf install nazwa 4. Usuwanie pakietów: dnf remove nazwa W linuksie oprogramowanie instalujemy z repozytorium - porzuć przyzwyczajenia z Windows...
 9. marcin82

  Format dysku

  Tak łatwo niestety się nie da. Przy użyciu livecd odmontuj wszystko, co mógł zamontować ewentualny automat: sudo su - umount -a Potem w GParted trzeba rozszerzyć partycję rozszerzoną, wykonać działanie ( => Zastosuj). Potem możesz rozciągnąć /home w prawo na powstały obszar => Zastosuj.
 10. marcin82

  Lagowanie Fedory na VirtualBoxie

  Instalowanie dodatków gościa jest już zbędne - moduły są dołączane do jądra - o ile nie korzysta się z katalogów współdzielonych - brak modułu vboxsf. Można sprawdzić: lsmod | grep -i vbox
 11. marcin82

  Format dysku

  Możesz pokazać zrzut ekranu z programu GParted? Podaj też wynik polecenia z konsoli: sudo fdisk -l
 12. W uzupełnieniu co podał kolega sunrise dodam jescze - dla prawie wszystkich komend: komenda --help
 13. Fedora jeszcze na szczęście (np. dla mnie) korzysta i z journald i tradycyjnego programu, tutaj: rsyslog. Mageia siłą rzeczy też. W Archu postawili całkowicie na journald - postawiłem rsyslog. Rsyslog wyleciał do AUR - przeszedłem an syslog-ng Gdzieś to już podawałem - journald został spacyfikowany, wyjście kieruje do rsyslog, a sam siedzi w pamięci RAM i nie katuje dysku kolekcjonowaniem śmietniska - wszystko do jednego wora... bez sesnownej konfiguracji żre tyle przestrzeni ile wlezie (po czasie problem dla nowych użytkowników) ... journalctl --disk-usage
 14. Na to nie pozwoli ani GDM ani [chyba] pozostałe menedżery logowania bez kombinacji, a jeśli nawet to mogą występować inne problemy z uprawnieniami, itd. Wszystko ze względów bezpieczeństwa - od dawna. Jedna z podstawowych zasad unixa - separacja kont użytkowników.
 15. Dla sprostowania - jak jedno to nie drugie. Jak stosujesz : sudo su - To w tym momencie podnosisz uprawnienia do poziomu administratora - już nim jesteś (choć to nie to samo). I po tej komendzie wystarczy: nano /ścieżka/plik Jeśli chcesz uruchomić bezpośrednio przez sudo to z konta użytkownika: sudo nano /ścieżka/plik
 16. Nie jestem pewny czy ze względów bezpieczeństwa zadziała (w Plasma coś mieszali - może tu i tu : D), ale spróbuj: sudo gedit /etc/dnf/dnf.conf Lepiej na przyszłość zapoznaj się z edytorem tekstu w konsoli, np. nano: sudo nano /etc/dnf/dnf.conf Zapisywanie zmian Ctrl+S, wyjście z programu Ctrl+X [Enter].
 17. System Fedora zaleca się aktualizować z wersji na wersję, tj. 27 -> 28 -> 29. Już na tym etapie mogły pojawić się jakieś problemy. Po drugie - czy i w jaki sposób byly instalowane dodatkowe sterowniki karty graficznej? Uruchom system, potem terminal i pokaż wyniki poleceń - jako root: sudo su - lspci -k dmesg | grep -iE 'error|warning|failed' df -BM grep -E '(WW)|(EE)' /var/log/Xorg.0.log dnf repolist O ile dobrze kojarzę system powinien zaproponować zgłoszenie błędu - jest do tego aplikacja.
 18. Xsane to graficzny interfejs do programu sane, który obsługuje de facto skanowanie. Zainstaluj, będzie w menu programów: su -c 'dnf install xsane' Możesz skanować albo z hplip-gui, albo xsane. Inaczej - po prostu zapoznaj się z opcjami programów, itd. PS Szlag najjaśniejszy mnie trafi kiedyś z tym edytorem - czy tylko mnie?
 19. Przejrzyj, dostosuj ustawienia w hplip-gui i w programie xsane, np. DPI, itd.
 20. Zajrzyj tutaj: http://johnglotzer.blogspot.com/2012/03/scanning-with-sane-on-fedora-core-16-hp.html Podaj wynik polecenia: hp-check -t cat /etc/group
 21. Pokaż następne wyniki - włóż jakiś dokument do skanera: scanimage -v --format=png > test.png grep -iE 'sane|scan' /etc/group EDYCJA: rpm -qa *hplip* Wyniki umieść w tagach CODE. Przejrzyj - może natrafisz na coś przydatnego: https://wiki.archlinux.org/index.php/SANE .
 22. Pokaż wynik poleceń z konsoli/terminala - z konta użytkownika: scanimage -L id
×