Jump to content

Krystian Kiermasz

Użytkownicy
 • Content Count

  214
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  5

Krystian Kiermasz last won the day on December 15 2014

Krystian Kiermasz had the most liked content!

Community Reputation

7 Neutral

About Krystian Kiermasz

 • Rank
  Użytkownik

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Rozwiązań i dróg jest tyle, że zabrakło by nam czasu na testowanie wszystkiego. Oprócz tego forum i Waszej ogromnej pomocy, przeglądałem również inne materiały. Jest tego cała masa jeżeli chodzi o kwestię nvidi i optimusa. Myślę że za jakiś czas wrócę do tematu i przypomnę się Fedorce, może sterowniki będą już czekały w repo. Tutaj nie tyle pomogły same stery przy instalacji oraz uruchomieniu, co jasne polecenie korzystania tylko z jednej karty podczas startu systemu. Jedyna różnica u mnie w porównaniu z poradnikiem, to już przy pierwszym uruchomieniu live musiałem za pomocą edycji zrobić dopisek do startu, gdyż inaczej nawet live zacinało mi się na ekranie startowym. Reszta opisu jest ok. Wifi po wpisaniu polecenia rusza po ok 2 sekundach. Na obecną chwilę mogę polecić, chociaż mam go dopiero od 31.10 od wieczora. Testowałem przez chwilę windowsa 10 - tu bez niespodzianek, pełno sterów na stronie producenta powoduje że wszystko działa jak należy. Ubuntu testuję parę godzin, póki co wszystko zostało wykryte i działa, bez przycięć i niespodzianek. Dziękuję za pomoc i poświęcony czas.
 2. Takie oto mam wyniki: PS. jest ktoś może z Gdańska? Z ciekawości zastosowałem się do: https://forums.lenovo.com/t5/Gaming-Laptops-Knowledge-Base/Installing-Ubuntu-18-xx-on-the-Legion-Y530/ta-p/4187251 wszystko śmiga, karty mogę wygodnie przełączać zarówno w trybie graficznym jak i w terminalu. Ogólnie wszystko lata jak szalone.
 3. Ok, pobieram. Live odpala, po instalacji na dysku to samo, wiesza się podczas próby logowania. Jedyne co ustaliłem przeszukując różne fora, to info że system szaleje bo nie wie którą kartę graficzną ma wybrać albo startuje z nvidi zamiast wbudowanego intela. Dodatkowo przetestowałem Manjaro, debiana oraz ubuntu. Wszędzie dokładnie identyczna sytuacja.
 4. Robi się coraz ciekawiej. Pobrałem spina fedory 29 XFCE i tutaj o dziwo live zastartowało, wydawało się że wszystko działa. Wybrałem opcję zapisz na dysk. Po instalacji pojawił się komunikat iż dobiegła końca i należy zresetować komputer. I to by było na tyle w kwestii radości. Po restarcie na chwilę pojawia się ekran pierwszej konfiguracji systemu, znika, mija dłuższa chwila i pojawia się ekran logowania. Po wpisaniu hasła widać goły pulpit i myszkę. I tyle. Udało mi się odpalić konsolę, zaktualizowałem system, pobrałem stery nvidi i nadal to samo.
 5. Dzięki za tak dogłębne sprawdzenie problemu, dzisiaj po pracy przetestuję i dam znać. Zobaczę też inne środowiska, osobiście jestem przyzwyczajony do XFCE, ale to za sprawą słabego sprzętu, dlatego teraz chciałem zobaczyć w końcu Gnome. Partycję zawsze sam ustalam, ale robię to w instalatorze Fedory i mam system na 3 partycje. Tzn. 1 - boot, 2- /. 3-home
 6. Fedora Media Writer oraz Unetbootin, używałem przy tym dwóch pendrivów.
 7. Tak, zastępowałem quiet. Wcześniej bez tego dochodziło do szarego widoku i myszki, z tym że wszystko stało i nie dało się kursorem poruszać. Z zastąpieniem quiet jest czarny ekran z migającym -. Kiedyś instalowałem już z pena i takich problemów nie miałem. Ubuntu też nie odpala się, tam ekran staje na widoku logowania.
 8. Mój laptop nie ma stacji CD, więc instaluję tylko z pendrive - robię go 2 różnymi programami i zawsze jest tak samo. Sprawa wygląda tak że umieszczam pendrive, uruchamiam kompa, F12 wybieram botowanie USB, startuje Fedora, zrobiłem tak jak napisałeś wyżej, zaczyna się ładowanie, lecą same zielone OK, na samym końcu jest uruchamianie widoku gnome i wtedy pojawia się czarny ekran i miga " - " u góry po lewej.
 9. Teraz jest czarny ekran i u góry po lewej miga " - ". Po aktualizacji BIOSU nie ma już opcji wyłączenia secure boot, tylko albo jest UEFI albo Legacy. Obecnie mam opcję UEFI włączoną. Przepraszam - Mam uefi włączone oraz secure boot wyłączone.
 10. Po wielu godzinach walki mam małą aktualizację informacji: zainstalowałem windows 10, po pierwsze dla samego sprawdzenia czy komputer działa, a po drugie zaktualizowałem BIOS do najnowszej wersji którą wydał producent dobra wiadomość jest taka, że windows zainstalował się od razu i chodzi sprawnie. Zainstalowałem parę programów do sprawdzenia dysków, RAM itd i wygląda na to że podzespoły kompa są sprawne zła wiadomość to taka, że nadal nie mogę odpalić linuxa, nawet wersji live - wiesza się na ekranie startowym
 11. Póki co mam problem z instalacją Fedory. Fedora live gnome nie odpala się wgl, na ekranie początkowym widać tylko myszkę i pełna zwiecha Fedora live XFCE odpala się, chodzi trochę wolniej, system instaluje ale później tuż po ekranie logowania zwiecha. Dodam że zanim dojdzie do ekranu logowania wszystko trwa bardzo wolno instalacja netinstall kończy się zwiechą podczas instalacji 955 pakietu na trochę ponad 1700 Sytuacja występuje zarówno z włączonym UEFI jak i wyłączonym. Powoli brak mi pomysłów.
 12. Sprzedawca powinien się znać, mój nie pozwolił i mimo tłumaczeń odnoszę wrażenie że nie wiedział o czym mówię. Kupilem laptopa i czekam na odbiór. Z grafiką będzie zabawa, to wiem. Zamelduję za jakiś czas.
 13. A orientujesz się może jak wyglada kwestia uruchamiania fedory bez uefi w sensie szybkości? W internecie znalazłem testy ukazujace różnice w szybkości z włączonym uefi oraz bez i prawie o połowę szybciej działało to z uefi. Tam jest jakaś opcja fast boot czy jakos tak.
 14. Byłem dzisiaj w Media, bo tam na wystawie mieli włączonego legiona. Niestety sprzedawcy nie pozwolili mi uruchomić wersji live fedory z usb, negocjacje nic nie dały. Wszedłem jedynie do biosa - bieda a wiatr lata jak chce. Tak okrojonego biosa dawno nie widziałem. Ze złych wiadomości - nie można włączyć/wyłączyć karty graficznej, w sensie wybrać jednej. Z plusów - można wyłączyć UEFI oraz secure boot.
 15. Dysk to podstawa w tych czasach, fakt, nie wspomniałem że posiadam własne m.2 oraz ssd więc tutaj całkowicie świadomy wybór - nie chcę dopłacać za coś co już mam. Jeżeli chodzi o kwotę, to jeden z najtańszych lapów jakie znalazłem z parametrami których oczekiwałem.
×
×
 • Create New...