Jump to content

fredro

Użytkownicy
 • Content Count

  128
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  11

Everything posted by fredro

 1. fredro

  VPN przy starcie

  Czy OpenVPN to jedyna darmowa opcja na Linux? Można ustawić go tylko do przeglądarek, a system zostawić?
 2. Posiadam zainstalowany firewall iptables i zaraz po uruchomieniu gdy wpisuję polecenie netstat pojawia się na adresie 127.0..0.1 to: 715/gsd-print-notif Co takiego ten gnome daemon robi?
 3. fredro

  Skalowanie ekranu w monitorze 4K

  Cześć, niebawem chciałbym nabyć laptopa z matrycą 4K jednak nie wiem jak Gnome 3.32 poradzi sobie ze skalowaniem ekranu? Jak patrzę na laptopy 4K z Windowsem 10, to wszystko jest tam takie małe, panele, okna. Czy posiada może ktoś z was taki laptop z rozdzielczością 4K i Linuksem? Wiem, że jest suwak w narzędziu Dostrajanie środowiska GNOME 3.32.0, ta opcja współczynnik skalowania, który powiększa czcionki, a wraz z nimi panele i okna. https://www.youtube.com/watch?v=BXAn_u1UfOQ
 4. fredro

  Skalowanie ekranu w monitorze 4K

  Dzięki, akurat tak się składa, że siedzę już od dawna na Waylandzie. Chociaż w procesach pokazuje Xwayland. echo $XDG_SESSION_TYPE wayland
 5. Hej, mam podpięte zewnętrzne głośniki do monitora, monitor ten mam kablem hdmi podpięty do laptopa. Jednak zawsze gdy uruchamiam system, pierwszy jest dźwięk z laptopa. Więc przestawiam to sobie w Ustawieniach > Dźwięk > Wyjście i wybieram głośniki. Moje pytanie jest takie, czy da się to ustawić na stałe? Gnome mam w wersji gnome-shell --version GNOME Shell 3.30.2
 6. fredro

  spis ludności Fedory

  W takim razie czym się tak podnieciłeś, po prostu tego nie czytaj i zignoruj. Zwłaszcza, że w tym linku co podałem ludzie też o tym piszą.
 7. fredro

  spis ludności Fedory

  Jak czytam phoronix, to wielu ludzi w komentarzach na to już narzeka. Ale czego można było się spodziewać po przejęciu przez IBM? IBM ma długą historię zbrodni przeciwko ludzkości. Ściśle współpracowali z Hitlerem i Trzecią Rzeszą w ramach kontraktu z IBM New York i Trzecią Rzeszą. IBM nie miał małej roli, sprzedawano niestandardowy system kart dziurkowanych, a każdy nazistowski obóz pracy przymusowej posiadał personel na miejscu od IBM, który pracował i utrzymywał te maszyny. To jest firma, która teraz kontroluje RedHat i Fedorę. https://www.phoronix.com/forums/forum/phoronix/general-discussion/1071494-fedora-planning-a-per-system-unique-identifier-for-dnf-to-count-users/page4 Dobrze, że mam w zapasie Arch Linux z Gnome i Waylandem, też działa wyśmienicie :)
 8. Chrome nie jest w repozytorium Fedory, więc odpowiedzialni za błędy są developerzy tej przeglądarki lub twórcy danego repozytorium z tą przeglądarką. Na moje oko oni dostosowują tylko Chrome do Ubuntu i Gnome, więc w Xfce jest zbyt stara wersja GTK, a w KDE już QT. Spróbuj usunąć katalog Chrome w /home i ponownie zainstalować najnowszą wersje.
 9. Używanie Chrome na Linux, to jak używanie konia trojańskiego w TrueCrypt. Są lepsze przeglądarki Chromium, SlimJet, Opera, Vivaldi, Brave które prawidłowo wszystko usuwają.
 10. Kiedyś można było nautilus otworzyć przez sudo, a teraz już ta opcja nie przechodzi. Na Mincie, chyba nadal można tak nemo otworzyć.
 11. A Linus Torvalds jak kompiluje sobie własny kernel, to tym samym sposobem go ustawia w grubie jako pierwszy do rozruchu?
 12. W Gnome w prosty sposób to się zmienia.
 13. Witajcie, zauważyłem że jak wchodzę na stronę YouTube która sprawdza funkcję zgodności z HTML5, to brakuje mi dwóch funkcji. H.264 MSE & H.264 https://www.youtube.com/html5?gl=PL&hl=pl Na Firefox są wszystkie aktywne, a na Chromium, Operze, Vivaldi już nie. Działają mi niektóre filmy na YouTube po doinstalowaniu libvpx-utils.x86_64, ale większość nadal nie. Niestety ta strona YouTube nadal mi pokazuje brak H.264 i MSE & H.264. Dowiedziałem się że Fedora nie wspiera tych dwóch kodeków. Więc te trzy przeglądarki nie będą mi na Fedorze otwierać większości filmików z YouTube, oraz nie chcą otwierać filmów w wysokich rozdzielczościach. Jedyne wyjście to korzystać ze szpiega Google Chrome. Czasem do obsługi flasha pomaga uruchomienie Chromium z tą flagą. chromium-browser --ppapi-flash-path=/usr/lib/adobe-flashplugin/libpepflashplayer.so Edycja: Z poprawnym odtwarzaniem filmów na YouTube pod Operą już sobie poradziłem. Trzeba było pobrać ten pakiet, rozpakować i przekopiować plik libffmpeg.so do katalogu /usr/lib64/opera. Podejrzewam że z Vivaldi będzie działać podobnie. https://repo.herecura.eu/herecura/x86_64/ https://repo.herecura.eu/herecura/x86_64/opera-ffmpeg-codecs-60.0.3112.78-1-x86_64.pkg.tar.xz Do Chromium próbowałem pobrać ten pakiet, niestety z inną wersją Chromium jest ten pakiet i może przez to nie działa. Moja wersja Chromium to Wersja 60.0.3112.101. Przekopiowałem ten rozpakowany pliczek do katalogów: /usr/lib64/chromium-browser /usr/lib64/chromium-ffmpeg-extra https://opensuse.pkgs.org/42.3/packman/chromium-ffmpeg-extra-59.0.3071.104-1.3.x86_64.rpm.html
 14. fredro

  IBM kupiło Red Hat

  No i co teraz będzie z Fedorą, Centosem, Wayland, Systemd, GTK3 jak myślicie? https://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=IBM-Potential-Red-Hat
 15. Hej wam, nie wiem jak ustawić w opcjach zasilania, aby po wygaszeniu się ekranu nie musiał ponownie za każdym razem wpisywać hasła do systemu? Blokowany jest ekran po tych 15 minutach, więcej w Gnome nie można ustawić, trzeba kliknąć enter i wpisać hasło, aby wejść do systemu.
 16. fredro

  Jak ustawić zasilanie?

  Dzięki pomogło.
 17. Witam, mam takie małe urządzenie z Windowsem 10, chciałbym na nim zainstalować najnowszą Fedorę 29, ale zmuszony jestem przerobić obraz ISO Fedory tym ogromnym skryptem. Nie wiem czy to bezpieczny skrypt i czy ktoś ze społeczności Linuksowej go w ogóle sprawdził. Sprawdzałem na Ubuntowatych i urządzenie wykrywa już mi Linux i bez problemu instaluje. Niby wymaga 32 bitowego gruba w 64 bitowym systemie, ale bez przerobienia tym skryptem 32 bitowej dystrybucji, ona nie zostanie wykryta przez bios tego małego komputerka. Jest na nim 64 bitowy procesor Atom 64 więc chyba nie ma sensu bawić się w 32 bitowe dystrybucje? A przy 2GB RAM, jedynie 64 bitowa przeglądarka będzie trochę mulić. Windows 10 jest na nim 32 bitowy, więc działa nawet dobrze. http://www.linuxium.com.au/how-tos
 18. fredro

  pozdro z Fedory 29

  Tak jak na innych dystrybucjach GDM jest zależny od pakietu xorg-server.
 19. fredro

  pozdro z Fedory 29

  Na Fedorze 28 zaraz po instalacji miałem około 1500, na Antergos 970 gdy wybrałem Gnome. Ostatnio jakiś Hindus wykrył krytyczną lukę bezpieczeństwa na systemach OpenBSD i Linux w serwerze Xorg, dobrze, że Fedora dzięki Waylandowi nie jest już na to podatna. A nawet nie sprawdzałem, czy standardowy obraz Fedory, zawiera jeszcze jakieś szczątkowe pakiety Xorga.
 20. Cześć, jak poprawić wygląd czcionek w Gnome pod Waylandem. Jakie czcionki macie ustawione w przeglądarkach, aby zbliżyć się jakościowo choć trochę do Windowsa?
 21. fredro

  Jak poprawić wygląd czcionek w Wayland

  Akurat zauważyłem to na razie na Chromium, może na Operze i Firefox przegapiłem. Nie występuje to zawsze, dodam jeszcze, że powiększam czcionki w przeglądarce na tym dużym monitorze do 150%, jest to monitor LG 21:9 o nietypowej rozdzielczości.
 22. Fedora od wersji 25 standardowo ustawia Wayland zamiast Xorg, ale możesz Xorg nadal wykorzystać.
 23. fredro

  Jak poprawić wygląd czcionek w Wayland

  Na początku myślałem, że to wina złych czcionek. Ale przyjrzałem się bardziej i przy przesuwaniu strony przeglądarki, na środku monitora robią się poszarpane. Windowsa w ogóle nie używam. Pobrałem dla pewności LIVE CD Mint 19 i Kubuntu 18.10 i sprawdziłem tam ich wygląd, są identyczne. Ja podłączam zewnętrzny duży monitor do laptopa i może to być wina kabla hdmi lub sterownika. Mam laptop z hybrydową grafiką intel, radeon. Używam tylko otwartych sterowników, prawdopodobnie cały czas system pracuje z Waylandem na sterowniku intela. Nie wiem jakim poleceniem sprawdzić który sterownik graficzny i karta graficzna się włączył, gdy obciążę system benchmarkiem typu glmark2. Czy w ogóle to automatyczne przełączanie hybrydowych kart graficznych pod Linuksem działa?
 24. fredro

  pozdro z Fedory 29

  No ja na przemian używam teraz dwie dystrybucje, możesz napisać ile pakietów po instalacji ma Fedora 29, sprawdzając to programem screenfetch?
 25. Ale czy Wayland dobrze działa z zamkniętymi sterownikami AMD, ja bym nie ryzykował.
×