Jump to content

max2491

Użytkownicy
 • Content Count

  54
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  6

max2491 last won the day on December 5 2018

max2491 had the most liked content!

Community Reputation

5 Neutral

About max2491

 • Rank
  Użytkownik

Profile Information

 • Skąd
  Warszawa
 • Zainteresowania
  C, C++, metody numeryczne, programowanie systemowe
 1. max2491

  Java do libreoffice 6.2.2 fedora 29

  Nie wiem, czy dobrze się domyślam, ale kontakt (i współdziałanie) z Javą jest u ciebie potrzebne OpenOfficeowi do poprawnego działania narzędzia stylistyczno-gramatycznego LanguageTool. W zasadzie instalacja LT jest bezproblemowa. U siebie Javę zainstalowałem w standardowym miejscu, tj. /usr/lib/jvm. Dalej ściągnąłem LT do /opt. W LibreWriterze uruchomiłem Menedżer Rozszerzeń i wybrałem instalację LT. Menedżer bez problemu znalazł LT. Po restarcie Writera pojawiło się odwołanie do LT w menu Narzędzia i LT po prostu działa. Czy o to chodziło?
 2. Naiwne sugestie: 1) Miałem problemy z instalacją oprogramowania do starszego sprzętu Brothera DCP7060 (laserowe urządzenie wielofunkcyjne). Po pierwsze - tylko Linux 64 bity. 2) Instalator Brothera musiałem uruchamiać dwukrotnie. 3) Sterowniki zainstalowały się i zadziałały u mnie poprawnie na platformie Fedora28 i Mint18. 4) Skaner - bez problemu działa "proste skanowanie" i to mi wystarcza. 5) Druk jest obsługiwany ze wszystkimi bajerami - auto dwustronny itd.
 3. max2491

  spis ludności Fedory

  To zliczanie jest dość przybliżone, z czego RH zdaje sobie sprawę. Mój przykład: dostawca internetu "zabezpiecza" mnie, akceptując tylko MAC podany w umowie. By korzystać z 3 komputerów (domowy, służbowy i prywatny mobilny) musiałem sklonować adres MAC. System zliczania widzi więc zawsze ten sam adres IP i ten sam MAC. O tym "zabezpieczeniu" Carla Schroeder napisała kiedyś, że nawet kot posadzony przy komputerze poradzi sobie z nim.
 4. max2491

  Czarny ekran po upgrade do fedory 29

  Nieco więcej informacji o sprzęcie (desktp, laptop z Optimusem, karta graficzna?), wersji systemu (wydaje się, że raczej Fedora 28, a nie 29 i nie Wayland) i o etapie załamania instalacji wg "if-not-true..". Ta recepta ("if-not-true....") wydaje się dość dobrze przemyślana i przetestowana. U mnie sprawdziła się w 95% (tylko brak NVIDIA server settings) nawet na laptopie z Optimusem.
 5. max2491

  Nie działa vlc, gmlayer

  Recepta z "if-not-true-then-false" działa bezproblemowo w tym sensie, że instaluje poprawnie sterowniki NVIDii wyłączając sterowniki nouveau. Co więcej, wbrew zastrzeżeniom autora recepty, działa też na platformie Optimus (tu jednak nie instaluje się konfigurator - zresztą dość ograniczony - serwera NVIDii). Jednakże po jej zastosowaniu nie ma możliwości przełączenia "w biegu", czy podczas restartu na sterowniki nouveau. Niezbędne jest odinstalowanie NVIDii i instalacja nouveau (jest jasna recepta na tymże portalu). Nie stwierdziłem żadnych problemów z vlc i sterownikami NVIDii zarówno na Optimusie, jak i na sprzęcie bardziej standardowym. Na obu tych platformach mam Light DM i Xorg.
 6. Spokojnie. W netbooku Samsung NF210 natywna rozdzielczość to 1024x600. Można ją zmienić (tak twierdzi firma Samsung - interpolacja?) w pionie na zasadzie interpolacji do 768 (jeśli dobrze pamiętam). Czy Eclipse lub inne aplikacje są w stanie to zrobić i wykorzystać? Wątpię. Zadanie, o którym pisze autor, sprowadza się do tego, że okno wygenerowane przez aplikację ma na przykład wysokość 1200 pikseli i chcemy je wyświetlić na monitorze o rozdzielczości pionowej 600 pikseli. Jest słodką tajemnicą aplikacji, jak wyświetli ten obraz i przede wszystkim, czy da się on przemieszczać w stosunku do fizycznego ekranu. Swój MSI Wind z procesorem Atom (rozdzielczość 1024x600) podczepiam w pracy do różnych projektorów i raz widzę cały podstawowy ekran Linuksa, innym razem tylko górę (bez możliwości przemieszczenia), a wreszcie tylko lewy górny region. Tu oczywiście w grę wchodzi nie nie tylko rozbieżność rozdzielczości netbooka i konkretnego projektora, ale też tryb synchronizacji obrazu. Podsumowując: nie można oczekiwać nadzwyczajności od budżetowego sprzętu. Polecam zewnętrzny monitor o przyzwoitej natywnej rozdzielczości.
 7. Mam podobne problemy z MSI Wind - ekran też 10' i podobna podstawowa rozdzielczość. Niestety niektóre aplikacje generują okna, których nie daje się przemieścić na ekranie, zwłaszcza w pionie (podstawowa pionowa rozdzielczość to 600 px) i obejrzeć choćby po kawałku. Spróbuj podłączyć zewnętrzny monitor o przyzwoitej rozdzielczości natywnej. U mnie to działa.
 8. max2491

  Czarny ekran po upgrade do fedory 29

  Jeśli masz grafikę NVIDii, to chyba jesteś skazany na ich sterowniki. W tej sytuacji chyba powinieneś zapomnieć o Waylandzie i o nouveau. Rzuć okiem na portal "if-not-true-then-false" z receptą na instalację sterowników NVIDii. Miałem podobny, choć nie tak krytyczny problem. Po twardym przełączeniu na sterowniki NVIDii wszystko jest u mnie OK. Niestety nie można zjeść ciastka i mieć ciastka.
 9. max2491

  Czarny ekran po upgrade do fedory 29

  A jak wygląda uruchamianie Fedory 29 z płyty live? Oczywiście, gdyby się to zacięło przed powstaniem Fedory, to trzeba zgodnie ze wskazówkami sunrise wyedytować quiet->nomodeset (klawisz E po najechaniu na menu start, a po edycji Ctrl-X) i ponowić start live.
 10. A jak to wygląda u ciebie na przykład na platformie Fedora 28? Z Fedorą 29 miałem u siebie problemy, ale to może też zależeć od sprzętu/firmware.
 11. Jeśli i to się nie powiedzie, to spróbuj Fedora28&Mate. U mnie były poważne problemy z Fedora29&Workstation, ale Fedora28&Mate zainstalowała się bez problemów i działa w trybie dual-boot z Win.
 12. No to pozostaje powrót do czystego UEFI i zmiana "kolejności urządzeń". Niestety implementacje UEFI przez poszczególnych producentów sprzętu mogą się różnić szczegółami i brak tu pragmatycznej dokumentacji. Ta wersja "with CSM" ma obsługiwać systemy bez współczesnej wersji GOP, ale powinna też radzić sobie w przypadku GOP. U ciebie nie radzi sobie.
 13. Tak jak wcześniej pisałem należy wyłączyć SecureBoot. Pisałem już o doinstalowywaniu Linuxa na komputerze z Win10 i UEFI. Po instalacji startował tylko Win10. Dopiero po wyłączeniu SecureBoot pojawiło się menu GRUB-a i możliwość swobodnego wyboru uruchamianego systemu. Ponadto sugeruję wybór UEFI with CSM. Jeśli nie ma możliwości wyłączenia SecureBoot (mało prawdopodobne), to spróbuj zmienić w Biosie "kolejność urządzeń".
 14. Gdybyś chciał zmienić domyślnie uruchamiany system na inny niż pierwszy pojawiający się w menu GRUB-a, to polecam wygodne narzędzie konfiguracyjne GRUBBY.
 15. Kilka podstawowych rad: 1) Brak możliwości wyłączenia SecureBoot to, wbrew pozorom, dość istotny problem. Zainstalowałem niedawno Linuxa na komputerze z Win10 (no i z UEFI) i menu Gruba (+ możliwość wyboru systemu) pojawiało się dopiero po wyłączeniu SecureBoot. Obawiam się, że ewentualna aktualizacja Biosa nie pozwoli na wyłączanie SecureBoot. Aktualizację Biosa należy potraktować jako ostateczność. 2) Masz komputer z UEFI i z zainstalowanym systemem Win10 , więc w pierwszym kroku z windowsowego dysku C należy wydzielić część dysku na system Linux. Zwykle trzeba w Win10 zdefragmentować i skompresować pliki na tym dysku oraz zmienić jego rozmiar, tak, by część dysku nie była użyta przez Win10. Na jakąś absolutnie podstawową wersję Linuxa może wystarczyć 20-30 GB, ale poważniejsza instalacja to 50 GB (but sky is the limit). Rezultat: masz Win10 i np 50 GB niezaalokowanego miejsca na dysku. 3) Start Fedory live z pena lub DVD. Można wybrać automatyczne partycjonowanie i tu instalator powinien sobie ze wszystkim poradzić. Ja trochę konserwatywnie wybieram własne partycjonowanie narzędziem blivet-gui. Oczywiście należy w razie potrzeby wskazać jako miejsce instalacji tę niezaalokowaną przestrzeń dyskową. Ewentualne własne partycje to root, czyli / o rozmiarze min 10 GB, /home - tyle ile można, no i /boot/efi - 10 MB. 4) Wydaje mi się, że nawet teraz w Biosie możesz wyłączyć FastBoot oraz wybrać trochę konserwatywnie Boot mode select: UEFI wirh CSM. Czy ta recepta u Ciebie zadziała - nie wiem. Tak instalowałem Linuxa na komputerze swojego znajomego i wszystko poszło gładko. Czekam ja i eksperci forum na fedback.
×