Jump to content

max2491

Użytkownicy
 • Content Count

  75
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  7

max2491 last won the day on May 3

max2491 had the most liked content!

Community Reputation

6 Neutral

About max2491

 • Rank
  Użytkownik

Profile Information

 • Skąd
  Warszawa
 • Zainteresowania
  C, C++, metody numeryczne, programowanie systemowe
 1. Rzuć okiem na https://wiki.archlinux.org/index.php/IMWheel.
 2. Rzuć okiem na dyskusję na tym forum nt. sterowników Nvidii i technologię Optimus: "fedora 27/28, sterowniki NVIDIA, Optimus". Sterowniki nouveau nie powinny nastręczać problemu. Sterowniki Nvidii - drugi etap instalacji.
 3. Rzuć okiem na dłuższą dyskusję: https://bbs.archlinux.org/viewtopic.php?id=220668
 4. Widzę 2 drogi ataku problemu: 1) Brute force: a) start sytemu z najstarszą wersją jądra. W menu startowym grub-a są do wyboru 3 ostatnie wersje. b) hard: instalacja systemu od zera z płytki live31 i inkrementalna aktualizacja. Początkowo dźwięk powinien być OK, a po którejś aktualizacji padnie. W ten sposób zostanie zlokalizowany soft odpowiedzialny za zamilknięcie komputera, 2) To odległy strzał: warto ew. spróbować oprogramowania do poprawy jakości dźwięku: https://fedoramagazine.org/tune-up-your-sound-with-pulseeffects-speakers/. PS.: Pewnie już sobie poradziłeś sam. Daj znać na forum.
 5. Trochę więcej szczegółów..... Instalacja była z wersji live? Co widać w System->Preferencje->Sprzęt->Dźwięk?
 6. max2491

  Latex @ Fedora31

  Dzięki sunrise. Zmobilizowałeś mnie do działania. Doinstalowałem wymienione pakiety .sty (i kilka innych) z repozytorium F31. Brakowało ich domyślnie w texlive-full. Swoja drogą w starszej Fedorze28 zawartość texlive-full była jakby lepiej dobrana, ale oczywiście za cenę większych rozmiarów instalacji. Wszystko już działa jak należy. Jeszcze raz dzięki!
 7. Po migracji do Fedory31 i zainstalowaniu pełnej nowej wersji Latexa (texlive-full) pojawiły się problemy ze stylami używanymi w szablonach i makrach takich wydawnictw jak np. Springer, czy de Gruyter. Przykłady: ragged2e.sty i amsthm.sty = not found. Są to style obsolete/unmantained i ich doinstalowanie za pomocą dnf-a kończy się niepowodzeniem. Z kolei próba użycia tlmgr-a prowadzi do ostrzeżenia przed naruszeniem integralności texlive i odesłaniem do dnf (patrz wyżej). Zastanawiałem się nad ingerencją w szablony (i makra) wydawnictw, ale tu zapewne redakcja będzie protestować i twierdzić, że u niej wszystko działa. Kwadratura koła?
 8. Jeszcze jedna podpowiedź, jeśli tam nie zaglądałeś: https://superuser.com/questions/1476965/error-installing-linux-on-lenovo-ideapad-s540
 9. Trochę łopatologicznie i elementarnie (rozwinięcie tego co napisał sunrise): 1) Po starcie instalatora należy nacisnąć klawisz "e", by wyedytować polecenie startu live. 2) Zwykłymi klawiszami pozycjonowania/edycji należy podjechać do argumentów quiet itd i je usunąć (Del) lub zastąpić przez nomodeset. 3) Dalej klawiszami Ctrl-X (jest podpowiedź) należy uruchomić chwilowo zastopowanego instalatora. W przypadku instalacji warto wybrać do partycjonowania dysku gui-blivet. Twój laptop nie ma DVD, więc warto pożyczyć lub kupić zewnętrzny napęd DVD. Jak pisałem przygotowanie dysku instalacyjnego i instalacja z DVD jest prostsze i łatwiejsze niż z pamięci USB. Powodzenia!
 10. Czy próbowałeś instalować lub uruchamiać live z płyty DVD? Jest to łatwiejsza i pewniejsza metoda instalacji lub startu wersji live. Tu powinno wszystko pójść bez problemów. Dwa lata temu instalowałem Linuksa na laptopie z preinstalowanym Win (dual boot) - oczywiście z UEFI i wystarczyło wyłączenie SecureBoot. Oczywiście format tablicy partycji dyskowych powinien być GPT, ale to instalator załatwia transparentnie.
 11. Przypuszczam, że zaglądałeś do: https://access.redhat.com/solutions/58790 https://wiki.ubuntu.com/Kernel/Reference/ACPITricksAndTips A jak to wygląda w przypadku starszej dystrybucji Fedory, np. 30?
 12. A co z SecureBoot? Może zamiast wyłączać acpi spróbuj wyłączyć w BIOSie SecureBoot. Jeśli kupiłeś komputer z preinstalowanym systemem Win, to baza danych SecureBoot zawiera klucze pozwalające uruchamiać tylko Win. Można dodać klucze Lin, ale prostsze i szybsze jest wyłączenie. Zresztą na temat jest sporo materiału na różnych forach.
 13. Wykonałem kilka prób używając monitora o rozdzielczości 2560 x 1440 (Fedora 31, Mate, X). Mam ustawioną na stałe, ze względu na czytelność, rozdzielczość 1920 x 1080. Pierwsza próba = 1600 x 900 zakończyła się pomyślnie. Podobnie 1280 x 720. Powrót z tych ustawień do preferowanej przeze mnie 1920 x 1080 był możliwy dwuetapowo - najpierw do natywnej rozdzielczości 2560 x 1440, a dopiero potem do 1920 x 1080. Te ustawienia zachowywały proporcje ekranu 16:9. Niestety gdy spróbowałem czegoś innego (np. 1440 x 810) to ikony i okna traciły proporcje i nie można było ustawić rozsądnej częstotliwości odświeżania, np. 60 Hz. Na szczęście zwykły restart sytemu (bez wyłączania komputera) powodował bezproblemowy powrót do stanu cywilizowanego. Nie wiem, czy te moje bałaganiarskie testy coś wnoszą do sprawy.
 14. Co zrobiłeś z wejściem audio PC (tak nazywane w specyfikacji firmy LG) w monitorze?
 15. Koledzy Forumowicze, czy ktoś z was ma jakieś doświadczenia z instalacją/użytkowaniem sprzętu AMD, a konkretnie PC z procesorem Threadripper 1950X i grafiką Radeon 590? Po ca 3 latach od premiery, sprzęt ten jest dostępny w nader atrakcyjnej cenie. Nie interesują mnie gry. Pewne wątpliwości budzi dość duża moc pobierana, chłodzenie, możliwości kontroli temperatury, itp. Z góry dziękuję za praktyczne rady.
×
×
 • Create New...