Skocz do zawartości

max2491

Użytkownicy
 • Zawartość

  20
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  3

Ostatnia wygrana max2491 w Rankingu w dniu 19 Luty 2017

max2491 posiadał najczęściej polubioną zawartość!

Reputacja

3 Neutral

O max2491

 • Tytuł
  Użytkownik

Profile Information

 • Skąd
  Warszawa
 • Zainteresowania
  C, C++, metody numeryczne, programowanie systemowe
 1. Próbuję, jak dotąd bez powodzenia, zainstalować kompilator CUDA i sterowniki NVIDIi. Komputer to notebook MSI 62 z kartą graficzną GTX960M i technologią Optimus. NVIDIA informuje, że wspiera CUDA dla platformy Fedora27 i jądra 4.18.10. itd. HowTo z RPMFusion optymistycznie obiecuje instalację sterowników zarówno dla Fedory 27, jak i 28. Próba instalacji dla Fedory 28 też mi się nie udała. Pierwotnie miałem w Fedorze 28 jądro 4.16.3, a po "dnf update" pojawiło się też jądro 4.18.12. 1) Po tej aktualizacji wszystko jest OK - system się podnosi i nie ma żadnych problemów. 2) Zgodnie z receptą z HowTo w RPMFusion wykonuję operacje: dnf install xorg-x11-drv-nvidia akmod-nvidia dnf install xorg-x11-drv-nvidia-cuda #optional for cuda/nvdec/nvenc support dnf update -y 3) Niestety system daje się jako tako podnieść tylko w trybie rescue z komunikatem: nvidia kernel module missing, falling back to nouveau. Określenir "jako-tako": pojawia się interfejs graficzny (!), ale niczego nie udaje się zrobić. Nie można uruchomić terminala, czy jakiejkolwiek aplikacji. 4) Zorientowalem się, że skorzystanie z Bumblebee ze względu na issue 733 jest wykluczone. Jakieś konstruktywne sugestie?
 2. max2491

  CUDA, Optimus, Fedora27

  Próbuję, jak dotąd bez powodzenia, zainstalować kompilator CUDA i sterowniki NVIDIi. Komputer to notebook MSI z kartą graficzną GTX960M i technologią Optimus. NVIDIA informuje, że wspiera CUDA dla platformy Fedora27 i jądra 4.18.10. itd. Niestety, zainstalowałem Fedorę27 z jądrem 4.13.9. Jakie kolejne problemy: 1) Upgrade przez dnfdragora instaluje kernel 4.18.10. Wszystko jest OK - system się podnosi i nie ma żadnych problemów. 2) Instaluję "dnf install akmod-nvidia kernel-devel" i system się nie daje podnieść z kernelem 4.18.10. Ewidentnie zostały zainstalowane sterowniki NVIDII. Aktywizuję z boot-menu starszy kernel ($.13.9) i po komunikacie o powrocie do sterowników nouveau system jakoś tam działa. 3) Rozumiem, że próbowałem pójść na skróty, zamiast skorzystać z rozwiązań oferowanych przez Bumblebee. Mam pewne wątpliwości, czy Bumblebee jest aktualnym rozwiązaniem dla niefortunnych posiadaczy notebooków z technologią Optimus. Ostatni wpis na portalu Bumblebee jest z 2013 roku. 4) Jakieś konstruktywne sugestie? Może Fedora28 i bez Bumblebee?
 3. max2491

  VLC zawiesza się

  Podaj nieco więcej szczegółów. Wersja Fedory? Wersja VLC? Przypuszczam (brak tych szczegółów), że ostatnio aktualizowałeś VLC świadomie lub nieświadomie (domyślnie). Niekiedy konsekwencje takiego działania mogą być dość nieoczekiwane. Ja na jednym z komputerów zaktualizowałem VLC i utraciłem część funkcjonalności. Nie mogę już w prosty sposób pobierać plików video w trakcie ich odtwarzania. Potwierdza to bardzo ogólną zasadę: "if it hasn't broken, do not fix it".
 4. Przekopałeś zasoby sieciowe? Zaglądałeś może do: http://community.nethserver.org/t/failed-to-get-machine-pty-no-such-file-or-directory/4287 ? Tam jest opisywany i dyskutowany dość podobny problem (nieco inaczej tworzony kontener). Powodzenia!
 5. max2491

  Siemens Amilo Li 1720 Brak Wifi

  Chipset karty sieciowej bezprzewodowej? Za obsługę sieci przewodowej odpowiada inny układ elektroniczny niż za sieć bezprzewodową (przepraszam za tak elementarną uwagę). Komputer wygląda na dość wiekowy? Czy z poprzednią wersją (jaka, która?) systemu WiFi działało? Sam korzystałem przez wiele lat z FSC Amilo 1505 i niestety po dwóch latach po zakupie padł most CPU obsługujący WiFi. Poza tym, czy w tym modelu nie ma przełącznika (klawisz funkcyjny Fxx) włączającego i wyłączającego WiFi?
 6. max2491

  Failed To Start Load Kernel Modules

  Czy udało ci się zainstalować VB choćby częściowo, tzn. dodać element rozwijanego menu? Spróbuj uruchamiać VB nie z rozwijanego menu, a z wiersza poleceń w terminalu. Gdy sam walczyłem z instalacją VB wg tutoriala (punkt 5 tutoriala), podczas uruchamiania z wiersza poleceń w terminalu, VB podawał zupełnie czytelne instrukcje, czego jeszcze brakuje, by wszystko było OK. Postępowałem elastycznie doinstalowując lub usuwając to i owo zgodnie z tymi sugestiami. A poza tym, czy rzeczywiście sięgnąłeś do tutoriala, o którym pisałem? Musi się udać!
 7. max2491

  Failed To Start Load Kernel Modules

  Jeszcze trochę uwag i informacji o moich potknięciach i doświadczeniach podczas instalacji VirtualBoxa. Otóż korzystałem z tutoriala z portalu Fedory. Wszystko przebiegło gładko aż do punktu nr 5. Okazało się, że numer wersji VB to nie 5.1, a jednak 5.1.14. Kolejny, już istotny problem (pisałem o tym w poprzednim poście) sprowadzał się do tego, że dość mechanicznie zawierzyłem tutorialowi i dokonałem totalnej aktualizacji instalując m. in. dwie nowe wersje jądra. Dla tych wersji, jak się okazało, brakowało kompatybilnych modułów i VB. Wróciłem do starszej wersji jądra z kompatybilnymi modułami i kompatybilną wersją VB. Tym razem wszystko przebiegło już gładko poprzez punkt 6 i 7 tutoriala. By nie zaśmiecać komputera i nie zastanawiać się, co klikać w menu Gruba wyrzuciłem te najnowsze jądra i na nowo skonfigurowałem Gruba. Część moich problemów (brak VB dla najnowszego jądra) związana była najprawdopodobniej z faktem, że VB instalowałem na Fedorze 24 w wersji 32-bitowej. Wersja 64-bitowa ma chyba pełniejsze wsparcie. Dla ustalenia uwagi przypominam adres tutoriala VB&Fedora: https://www.if-not-true-then-false.com/2010/install-virtualbox-with-yum-on-fedora-centos-red-hat-rhel/
 8. max2491

  Failed To Start Load Kernel Modules

  Wygląda to tak, że są tu kernel-modules do wszystkich trzech wersji kernela. System zapewne domyślnie jest uruchamiany z jądrem 4.9.8-201. Prawdopodobnie nie ma VirtualBox dla tej wersji. Czy problem występuje nadal w przypadku uruchamiania ze starszymi wersjami jądra?
 9. max2491

  Failed To Start Load Kernel Modules

  To znany problem związany z instalacją VirtualBox. Rzuć okiem na dyskusję pod: https://ask.fedoraproject.org/en/question/68083/is-something-serious-if-systemctl-status-systemd-modules-loadservice-says-its-failed/. Powodzenia
 10. Sprawdź jak wygląda skrypt 30_os-prober w dystrybucji Scientific użytej przez ciebie. Nie miałem kontaktu z Scientifikiem, ale podejrzewam, że ta wersja jest zorientowana na instalację typu standalone (zwłaszcza w komputerach Top 500), a nie dual-boot. Ponadto skrypt 30_os-prober w tej dystrybucji może zawierać różne knoty. Porównaj ten skrypt z poprawną wersją dla Fedory 23; już w Fedorze 24/25 w tym skrypcie nie działa wykrywanie Win na platformie UEFI. Była już o tym mowa w kilku postach na tym forum.
 11. max2491

  Pyaudio - Command 'gcc' Failed With Exit Status 1

  Do postów doświadczonych kolegów dodam oczywistą radę - przed otwieraniem nowego (starego!) tematu należy wpisać w wyszukiwarce Google hasło "python.h". Najobszerniejsza dyskusja na ten temat jest w witrynie "http://stackoverflow.com/questions/21530577/fatal-error-python-h-no-such-file-or-directory".
 12. max2491

  Aktualizacja Fedory 23 Do Fedory 25

  Rzuć okiem na: fedoraproject.org/wiki/Upgrading Ja osobiście preferuję czystą instalacje "od zera". Nie jest to zbyt czasochłonne i nie wymaga specjalnego wkładu intelektualnego. Większość (a może wszystkie) preferencji starej wersji jest zachowywana. Jeśli masz instalację dual-boot z koegzystującymi systemami Windows i Fedora oraz nowy sprzęt z UEFI, to radziłbym zarchiwizować stary poprawny skrypt 30_os-prober z wersji Fedora23. Powodzenia!
 13. max2491

  Windows Przepadł

  Przy innej okazji pozwoliłem sobie podzielić się swoimi doświadczeniami z pozornie znikającym systemem Windows po zainstalowaniu Fedory na sprzęcie z UEFI. Moim zdaniem źródłem problemów jest błąd w skrypcie 30_os-prober, pojawiający się od wydania Fedora24. 1) Warto w bardzo prosty sposób sprawdzić, czy Windows jest OK po zainstalowaniu Fedory. Prawdopodobnie tak. Sprawdzenie - należy w BIOS-ie lub podczas bootowania (u mnie klawisz F11, ale zależy to od BIOSa/UEFI) wybrać bootowanie za pomocą Boot Managera Windowsowego i kontynuować rozruch systemu. Powinien zgłosić się system Windows. 2) Po upewnieniu, że z systemem Winows wszystko w porządku, można wrócić do Fedory i konfigurowania Gruba2. Zakładam, że instalacje były prowadzone w trybie UEFI+CSM. To CSM jest konieczne w przypadku Win7, który nie obsługuje GOP. W przypadku Win10 CSM nie jest konieczne, ale nie powinno przeszkadzać. Program 30_os-prober z Fedory 24/25 nie działa poprawnie w wielu konfiguracjach z UEFI. Należy skorzystać z 30_os-prober z Fedory 23. 3) Dalej standard, czyli stworzenie nowej konfiguracji Gruba i jego instalacja. Do instalacji mogą być potrzebne moduły Gruba i shim. Podsumowując: Na ogół nie trzeba grzebać w instalacji Windows. Jedyny problem to dostęp do starszego (Fedora23) skryptu 30_os-prober. Zastanawiałem się na zgłoszeniem tego błędu (polecam porównanie sekcji UEFI tego skryptu) poprzez bugzillę, ale czas reakcji na takie trywialne błędy jest tam kolosalnie długi.
 14. max2491

  Steam-Problem

  Czy biblioteka współdzielona libc.so.6 jest z tej samej dystrybucji Fedory? Niestety, ale niezgodność wersji dystrybucji instalowanego oprogramowania (np. doinstalowanie biblioteki z F25 w systemie F24) blokuje poprawne działanie aplikacji. Jeśli masz problemy ze sprawdzeniem tego istotnego szczegółu, to polecam podejście typu "brute force".
 15. max2491

  Zwiecha Przy Starcie Kde W F 25

  Spokojnie. System operacyjny, GUI, aplikacje, to programy nietrywialne i błędy wyłapywane są na ogół przez cały czas życia danej wersji oprogramowania. Zadam pytanie retoryczne: Czy inne popularne systemy operacyjne i środowiska WindowsMS i iOS (komercyjne!) są bezbłędne? Tutaj chciałbym przypomnieć dwie oczywiste sprawy ogólne. Po pierwsze, w wielu przypadkach opis problemów jest bardzo ogólny lub przeładowany opisem nieistotnych szczegółów. Dość często zgłaszający problem użytkownik po kilku próbach rozwiązuje sam problem, ale nie dzieli się tu z nami swoimi doświadczeniami i sposobem rozwiązania problemu. Szkoda! Po drugie - ewidentne błędy można i trzeba zgłaszać poprzez bugzillę Fedory.
×