Jump to content

max2491

Użytkownicy
 • Content Count

  80
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  7

max2491 last won the day on May 3 2020

max2491 had the most liked content!

Community Reputation

6 Neutral

About max2491

 • Rank
  Użytkownik

Profile Information

 • Skąd
  Warszawa
 • Zainteresowania
  C, C++, metody numeryczne, programowanie systemowe

Recent Profile Visitors

1,408 profile views
 1. Niestety, zawsze jest jakieś ryzyko przy wyborze i zakupie sprzętu. Jeśli obawiasz się (skądinąd słusznie?) używanego sprzętu z Allegro, to spróbuj poszukać wśród starszych modeli wyprzedażowych. Fedoras ma dużo racji, choć nie do końca, pisząc o problemach z technologią Optimus. Mam nie najnowszy laptop MSI GE62, na którym zainstalowałem sterowniki Nvidii. Procedura jest cokolwiek złożona i po instalacji nie ma pełnej elastyczności tj. przełączania między Nvidią i nouveau. Takie rzeczy są możliwe na platformie Ubuntu/Mint. Podręcznik takiej instalacji obsługi Optimusa dla Fedory jest od dawna dostępny na portalu https://www.if-not-true-then-false.com/2015/fedora-nvidia-guide/. Problem sterowników własnościowych (proprietary) pojawia się na ogół w przypadku najnowszego sprzętu z górnej półki, choć nie tylko.
 2. Spróbuj rzucić okiem na wątek"fedora 27/28, sterowniki NVIDIA, Optimus".To wprawdzie o starszej wersji Fedory, ale pewnie w portalu "if.not.true......" są aktualne informacje. Pzdr
 3. @alkam - Jak w końcu to zrobiłeś? Może trochę więcej szczegółów i rezultat! Pzdr
 4. Kolejne wersje Fedory instaluję dość konserwatywnie od zera z płytki instalacyjnej (to info dla SeeM). Oczywiście czytałem o tym, że jest to bug i że krążą w sieci inne recepty niż moja bardzo prosta.
 5. Problem z id użytkownika =1000 pojawił się już w edycji 29, ale dostrzegłem go dopiero w Fedorze 32. Przez wiele lat użytkowania Fedory korzystałem z konta o identyfikatorze 1000. Najrozmaitsze grupy i konta systemowe (z wyjątkiem nobody) miały id poniżej 1000. Niestety w edycji 29 pojawiła się grupa: hugetlbfs:x:1000:openvswitch Recepta na usunięcie konfliktu jest dość prosta poprzez zmianę id użytkownika. Pierwszy przykładowy krok z konta innego niż "uzytkownik" usermod -u 5001 uzytkownik zmieni id użytkownika "uzytkownik" na 5001 i przy okazji zmodyfikuje rekurencyjnie id katalogów i plików w macierzystym katalogu /home/uzytkownik. Jeśli posiadamy jeszcze jakieś dodatkowe katalogi i pliki, np. "/data", to (z konta roota) polecenie chown -R uzytkownik: /data dokona tej zmiany rekurencyjnie w przykładowym katalogu /data i w jego wnętrzu. Pozostanie jeszcze ewentualne usunięcie uczestnictwa w grupie "hugetlbfs" poleceniem chgrp.
 6. Rzuć okiem na https://wiki.archlinux.org/index.php/IMWheel.
 7. Rzuć okiem na dyskusję na tym forum nt. sterowników Nvidii i technologię Optimus: "fedora 27/28, sterowniki NVIDIA, Optimus". Sterowniki nouveau nie powinny nastręczać problemu. Sterowniki Nvidii - drugi etap instalacji.
 8. Rzuć okiem na dłuższą dyskusję: https://bbs.archlinux.org/viewtopic.php?id=220668
 9. Widzę 2 drogi ataku problemu: 1) Brute force: a) start sytemu z najstarszą wersją jądra. W menu startowym grub-a są do wyboru 3 ostatnie wersje. b) hard: instalacja systemu od zera z płytki live31 i inkrementalna aktualizacja. Początkowo dźwięk powinien być OK, a po którejś aktualizacji padnie. W ten sposób zostanie zlokalizowany soft odpowiedzialny za zamilknięcie komputera, 2) To odległy strzał: warto ew. spróbować oprogramowania do poprawy jakości dźwięku: https://fedoramagazine.org/tune-up-your-sound-with-pulseeffects-speakers/. PS.: Pewnie już sobie poradziłeś sam. Daj znać na forum.
 10. Trochę więcej szczegółów..... Instalacja była z wersji live? Co widać w System->Preferencje->Sprzęt->Dźwięk?
 11. max2491

  Latex @ Fedora31

  Dzięki sunrise. Zmobilizowałeś mnie do działania. Doinstalowałem wymienione pakiety .sty (i kilka innych) z repozytorium F31. Brakowało ich domyślnie w texlive-full. Swoja drogą w starszej Fedorze28 zawartość texlive-full była jakby lepiej dobrana, ale oczywiście za cenę większych rozmiarów instalacji. Wszystko już działa jak należy. Jeszcze raz dzięki!
 12. Po migracji do Fedory31 i zainstalowaniu pełnej nowej wersji Latexa (texlive-full) pojawiły się problemy ze stylami używanymi w szablonach i makrach takich wydawnictw jak np. Springer, czy de Gruyter. Przykłady: ragged2e.sty i amsthm.sty = not found. Są to style obsolete/unmantained i ich doinstalowanie za pomocą dnf-a kończy się niepowodzeniem. Z kolei próba użycia tlmgr-a prowadzi do ostrzeżenia przed naruszeniem integralności texlive i odesłaniem do dnf (patrz wyżej). Zastanawiałem się nad ingerencją w szablony (i makra) wydawnictw, ale tu zapewne redakcja będzie protestować i twierdzić, że u niej wszystko działa. Kwadratura koła?
 13. Jeszcze jedna podpowiedź, jeśli tam nie zaglądałeś: https://superuser.com/questions/1476965/error-installing-linux-on-lenovo-ideapad-s540
 14. Trochę łopatologicznie i elementarnie (rozwinięcie tego co napisał sunrise): 1) Po starcie instalatora należy nacisnąć klawisz "e", by wyedytować polecenie startu live. 2) Zwykłymi klawiszami pozycjonowania/edycji należy podjechać do argumentów quiet itd i je usunąć (Del) lub zastąpić przez nomodeset. 3) Dalej klawiszami Ctrl-X (jest podpowiedź) należy uruchomić chwilowo zastopowanego instalatora. W przypadku instalacji warto wybrać do partycjonowania dysku gui-blivet. Twój laptop nie ma DVD, więc warto pożyczyć lub kupić zewnętrzny napęd DVD. Jak pisałem przygotowanie dysku instalacyjnego i instalacja z DVD jest prostsze i łatwiejsze niż z pamięci USB. Powodzenia!
 15. Czy próbowałeś instalować lub uruchamiać live z płyty DVD? Jest to łatwiejsza i pewniejsza metoda instalacji lub startu wersji live. Tu powinno wszystko pójść bez problemów. Dwa lata temu instalowałem Linuksa na laptopie z preinstalowanym Win (dual boot) - oczywiście z UEFI i wystarczyło wyłączenie SecureBoot. Oczywiście format tablicy partycji dyskowych powinien być GPT, ale to instalator załatwia transparentnie.
×
×
 • Create New...