Skocz do zawartości

max2491

Użytkownicy
 • Zawartość

  50
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  6

Ostatnia wygrana max2491 w Rankingu w dniu 5 Grudzień

max2491 posiadał najczęściej polubioną zawartość!

Reputacja

5 Neutral

O max2491

 • Tytuł
  Użytkownik

Profile Information

 • Skąd
  Warszawa
 • Zainteresowania
  C, C++, metody numeryczne, programowanie systemowe
 1. max2491

  Nie działa vlc, gmlayer

  Recepta z "if-not-true-then-false" działa bezproblemowo w tym sensie, że instaluje poprawnie sterowniki NVIDii wyłączając sterowniki nouveau. Co więcej, wbrew zastrzeżeniom autora recepty, działa też na platformie Optimus (tu jednak nie instaluje się konfigurator - zresztą dość ograniczony - serwera NVIDii). Jednakże po jej zastosowaniu nie ma możliwości przełączenia "w biegu", czy podczas restartu na sterowniki nouveau. Niezbędne jest odinstalowanie NVIDii i instalacja nouveau (jest jasna recepta na tymże portalu). Nie stwierdziłem żadnych problemów z vlc i sterownikami NVIDii zarówno na Optimusie, jak i na sprzęcie bardziej standardowym. Na obu tych platformach mam Light DM i Xorg.
 2. Spokojnie. W netbooku Samsung NF210 natywna rozdzielczość to 1024x600. Można ją zmienić (tak twierdzi firma Samsung - interpolacja?) w pionie na zasadzie interpolacji do 768 (jeśli dobrze pamiętam). Czy Eclipse lub inne aplikacje są w stanie to zrobić i wykorzystać? Wątpię. Zadanie, o którym pisze autor, sprowadza się do tego, że okno wygenerowane przez aplikację ma na przykład wysokość 1200 pikseli i chcemy je wyświetlić na monitorze o rozdzielczości pionowej 600 pikseli. Jest słodką tajemnicą aplikacji, jak wyświetli ten obraz i przede wszystkim, czy da się on przemieszczać w stosunku do fizycznego ekranu. Swój MSI Wind z procesorem Atom (rozdzielczość 1024x600) podczepiam w pracy do różnych projektorów i raz widzę cały podstawowy ekran Linuksa, innym razem tylko górę (bez możliwości przemieszczenia), a wreszcie tylko lewy górny region. Tu oczywiście w grę wchodzi nie nie tylko rozbieżność rozdzielczości netbooka i konkretnego projektora, ale też tryb synchronizacji obrazu. Podsumowując: nie można oczekiwać nadzwyczajności od budżetowego sprzętu. Polecam zewnętrzny monitor o przyzwoitej natywnej rozdzielczości.
 3. Mam podobne problemy z MSI Wind - ekran też 10' i podobna podstawowa rozdzielczość. Niestety niektóre aplikacje generują okna, których nie daje się przemieścić na ekranie, zwłaszcza w pionie (podstawowa pionowa rozdzielczość to 600 px) i obejrzeć choćby po kawałku. Spróbuj podłączyć zewnętrzny monitor o przyzwoitej rozdzielczości natywnej. U mnie to działa.
 4. max2491

  Czarny ekran po upgrade do fedory 29

  Jeśli masz grafikę NVIDii, to chyba jesteś skazany na ich sterowniki. W tej sytuacji chyba powinieneś zapomnieć o Waylandzie i o nouveau. Rzuć okiem na portal "if-not-true-then-false" z receptą na instalację sterowników NVIDii. Miałem podobny, choć nie tak krytyczny problem. Po twardym przełączeniu na sterowniki NVIDii wszystko jest u mnie OK. Niestety nie można zjeść ciastka i mieć ciastka.
 5. max2491

  Czarny ekran po upgrade do fedory 29

  A jak wygląda uruchamianie Fedory 29 z płyty live? Oczywiście, gdyby się to zacięło przed powstaniem Fedory, to trzeba zgodnie ze wskazówkami sunrise wyedytować quiet->nomodeset (klawisz E po najechaniu na menu start, a po edycji Ctrl-X) i ponowić start live.
 6. A jak to wygląda u ciebie na przykład na platformie Fedora 28? Z Fedorą 29 miałem u siebie problemy, ale to może też zależeć od sprzętu/firmware.
 7. max2491

  Problem z bootowaniem po instalacji Fedora28

  Jeśli i to się nie powiedzie, to spróbuj Fedora28&Mate. U mnie były poważne problemy z Fedora29&Workstation, ale Fedora28&Mate zainstalowała się bez problemów i działa w trybie dual-boot z Win.
 8. max2491

  Problem z bootowaniem po instalacji Fedora28

  No to pozostaje powrót do czystego UEFI i zmiana "kolejności urządzeń". Niestety implementacje UEFI przez poszczególnych producentów sprzętu mogą się różnić szczegółami i brak tu pragmatycznej dokumentacji. Ta wersja "with CSM" ma obsługiwać systemy bez współczesnej wersji GOP, ale powinna też radzić sobie w przypadku GOP. U ciebie nie radzi sobie.
 9. max2491

  Problem z bootowaniem po instalacji Fedora28

  Tak jak wcześniej pisałem należy wyłączyć SecureBoot. Pisałem już o doinstalowywaniu Linuxa na komputerze z Win10 i UEFI. Po instalacji startował tylko Win10. Dopiero po wyłączeniu SecureBoot pojawiło się menu GRUB-a i możliwość swobodnego wyboru uruchamianego systemu. Ponadto sugeruję wybór UEFI with CSM. Jeśli nie ma możliwości wyłączenia SecureBoot (mało prawdopodobne), to spróbuj zmienić w Biosie "kolejność urządzeń".
 10. Gdybyś chciał zmienić domyślnie uruchamiany system na inny niż pierwszy pojawiający się w menu GRUB-a, to polecam wygodne narzędzie konfiguracyjne GRUBBY.
 11. max2491

  Problem z bootowaniem po instalacji Fedora28

  Kilka podstawowych rad: 1) Brak możliwości wyłączenia SecureBoot to, wbrew pozorom, dość istotny problem. Zainstalowałem niedawno Linuxa na komputerze z Win10 (no i z UEFI) i menu Gruba (+ możliwość wyboru systemu) pojawiało się dopiero po wyłączeniu SecureBoot. Obawiam się, że ewentualna aktualizacja Biosa nie pozwoli na wyłączanie SecureBoot. Aktualizację Biosa należy potraktować jako ostateczność. 2) Masz komputer z UEFI i z zainstalowanym systemem Win10 , więc w pierwszym kroku z windowsowego dysku C należy wydzielić część dysku na system Linux. Zwykle trzeba w Win10 zdefragmentować i skompresować pliki na tym dysku oraz zmienić jego rozmiar, tak, by część dysku nie była użyta przez Win10. Na jakąś absolutnie podstawową wersję Linuxa może wystarczyć 20-30 GB, ale poważniejsza instalacja to 50 GB (but sky is the limit). Rezultat: masz Win10 i np 50 GB niezaalokowanego miejsca na dysku. 3) Start Fedory live z pena lub DVD. Można wybrać automatyczne partycjonowanie i tu instalator powinien sobie ze wszystkim poradzić. Ja trochę konserwatywnie wybieram własne partycjonowanie narzędziem blivet-gui. Oczywiście należy w razie potrzeby wskazać jako miejsce instalacji tę niezaalokowaną przestrzeń dyskową. Ewentualne własne partycje to root, czyli / o rozmiarze min 10 GB, /home - tyle ile można, no i /boot/efi - 10 MB. 4) Wydaje mi się, że nawet teraz w Biosie możesz wyłączyć FastBoot oraz wybrać trochę konserwatywnie Boot mode select: UEFI wirh CSM. Czy ta recepta u Ciebie zadziała - nie wiem. Tak instalowałem Linuxa na komputerze swojego znajomego i wszystko poszło gładko. Czekam ja i eksperci forum na fedback.
 12. max2491

  Problem z bootowaniem po instalacji Fedora28

  Czy wszedłeś do BIOS-u i wyłączyłeś SecureBoot?
 13. max2491

  Drukarka lpt

  Jakie sterowniki? Fedora, inne dystrybucje Linuxa i Windows, krok po kroku wycofują się z obsługi starszego sprzętu. Na przykład Fedora, bodaj od wersji 26+, nie obsługuje już procesorów 32-bitowych. Podobnie może być ze starszymi drukarkami z interfejsem równoległym. Widzę dwa niezbyt wyrafinowane rozwiązania. Po pierwsze można spróbować podłączyć tę drukarkę do portu USB za pomocą kabla z odpowiednim konwerterem LPT->USB. Kilka lat temu na rynku było wiele takich kabli z konwerterami. Nie musi to działać (patrz Internet), więc najlepiej pożyczyć taki kabelek na próbę. Drugie oczywiste rozwiązanie - powrót do Fedory 28. Tu też ogólna uwaga: kolejna wersja systemu operacyjnego wprowadza nowe funkcjonalności, ale coś tam na peryferiach może się posypać. Na przykład rzuć okiem na moje posty re "sprzęt".
 14. NVIDIA - patrz stanowisko Linusa: https://www.quora.com/Why-did-Linus-Torvalds-give-a-middle-finger-to-Nvidia-during-a-conference. Interesuje mnie praktyczne programowanie CUDA i tu jesteśmy skazani na NVIDIĘ. Inna sprawa, że w idealnym świecie można sobie wyobrazić powszechnie dostępny otwarty standard kart graficznych udostępniających wielordzeniowe procesory graficzne do zastosowań numerycznych. Pomarzyć - miła rzecz. Konkretniej, to ciekawi mnie wykorzystanie kart graficznych NVIDII GTX 1050+ ze sterownikami Nouveau. Czy te problemy (różowe przebarwienia, znikające elementy) pojawiają się też dla innych GUI niż MATE (+ Fedora 28)?
 15. Miałem w tym PC zasilacz Feel3 o mocy łącznej 400 W. W tej chwili nie ma żadnych problemów, ale zobaczę co będzie w przypadku zasobożernych aplikacji CUDA.
×