Jump to content

max2491

Użytkownicy
 • Content Count

  60
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  6

max2491 last won the day on December 5 2018

max2491 had the most liked content!

Community Reputation

5 Neutral

About max2491

 • Rank
  Użytkownik

Profile Information

 • Skąd
  Warszawa
 • Zainteresowania
  C, C++, metody numeryczne, programowanie systemowe
 1. Podejrzewałem, że za to niedeterministyczne działanie odpowiada hyperthreading i scheduler. Testowałem więc najprostszą wersję wielowątkową z pojedynczym wątkiem (pthreads). Po pierwsze, sztywne dowiązanie wątku do tego samego procesora (affinity) niczego nie zmieniło. Po drugie, wyłączenie hyperthreading w procesorze Skylake (to różni Skylake i Kentsfield) też niczego nie zmieniło, tj. nie usunęło niedermininizmu. Jakieś dalsze sugestie?
 2. max2491

  hwloc - biblioteka w dystrybucji Fedora 30

  Dzięki za informacje!
 3. Czy w bibliotece "hwloc" w dystrybucji Fedora 30 są już dostępne następujące funkcje: `hwloc_topology_init', `hwloc_topology_load', `hwloc_topology_get_depth', `hwloc_get_nbobjs_by_depth', `hwloc_get_obj_by_depth', `hwloc_obj_type_snprintf', `hwloc_set_cpubind'? Może są w jakiejś wersji eksperymentalnej?
 4. Powtarzam tu swój stary (?) post z działu poświęconego sprzętowi: Korzystałem z podręcznika/wskazówek z portalu www.if-not-true-ten-false.com. W podręczniku autor zastrzega, że podana przez niego recepta nie została przetestowana na sprzęcie z technologią Optimus, a taki laptop mam u siebie (kernel 4.18.14, grafika GTX 960M). Ta instalacja bazuje na oryginalnym instalatorze Nvidii. Zaryzykowałem i skorzystałem z instalatora w wersji 410.66. Początek instalacji przebiegł gładko, aż do punktu 2.7, czyli do przejścia do poziomu nr 3 i pracy z wyłączonym X-serwerem. Instalator Nvidii nie wystartuje gdy jest aktywny X-serwer. Reboot i ponowne użycie polecenia systemctl umożliwiło przejście do poziomu 3 i instalator Nvidii dał się uruchomić. Instalacja zakończyła się prawie pomyślnie, to znaczy nie było żadnych obraźliwych komunikatów. Co znaczy prawie? Otóż nie daje się uruchomić "NVIDIA X Server Settings", choć stosowny plik pojawił się w /usr/bin i jest też odpowiednia ikonka w Preferencjach. Być może nieco starszy instalator byłby tu lepszy. Sterowniki Nvidii są. Uruchomiłem przykładowy program deviceQuery ze zbioru programów CUDA i bez problemu wykrywa on sterowniki i kartę Nvidii. To mnie na razie zadowala. Ciekaw jestem, czy nieco starszy instalator nie byłby lepszy.
 5. Nieco więcej szczegółów i pewne korekty. Aplikacja skompilowana na Skylake 6700HQ działa na tej platformie niedeterministycznie. Jedno uruchomienie prowadzi do poprawnych rezultatów, a któreś z kolejnych (pseudoprzypadkowo) do zupełnie błędnych. Binaria przeniesione na Kentsfield Q6600 generują wyłącznie poprawne rezultaty. Testowałem oba komputery za pomocą "mprime" (z mersenne.org), ale to jest raczej dość jednorodny test obciążeniowy. Nie wykazały te testy żadnych błędów. Może ktoś chciałby uruchomić binaria mojej aplikacji na platformie Skylake i podzielić się rezultatami?
 6. O błędzie procesora Skylake 6700 HQ pisano wiele, ale wydaje mi się, że i pewne starsze wersje procesorów low-end dla laptopów też nie są lepsze. Mój program, wcale nie spokrewniony z Prime, pada numerycznie na etapie egzekucji, gdy jeden z plików ma mniej lub więcej pustych wierszy w postaci źródłowej. Po dodaniu, lub usunięciu, pustego wiersza, wszystko jest na etapie egzekucji OK. Nie jestem w stanie jednoznacznie zdiagnozować przyczyny. Równie dziwaczne zachowanie ma miejsce na nniej zaawansowanych platformach sprzętowych. Na starej sprawdzonej platformie Kentsfield Q6600 nie ma najmniejszych problemów. Czy ktoś jest zainteresowany wgryzieniem się w ten problem. Postać źródłowa tego trefnego programu jest dość rozbudowana, ale problem pojawia się podczas modyfikacji stosunkowo niewielkiego pliku (ca 30 kB)..
 7. max2491

  Java do libreoffice 6.2.2 fedora 29

  Nie wiem, czy dobrze się domyślam, ale kontakt (i współdziałanie) z Javą jest u ciebie potrzebne OpenOfficeowi do poprawnego działania narzędzia stylistyczno-gramatycznego LanguageTool. W zasadzie instalacja LT jest bezproblemowa. U siebie Javę zainstalowałem w standardowym miejscu, tj. /usr/lib/jvm. Dalej ściągnąłem LT do /opt. W LibreWriterze uruchomiłem Menedżer Rozszerzeń i wybrałem instalację LT. Menedżer bez problemu znalazł LT. Po restarcie Writera pojawiło się odwołanie do LT w menu Narzędzia i LT po prostu działa. Czy o to chodziło?
 8. Naiwne sugestie: 1) Miałem problemy z instalacją oprogramowania do starszego sprzętu Brothera DCP7060 (laserowe urządzenie wielofunkcyjne). Po pierwsze - tylko Linux 64 bity. 2) Instalator Brothera musiałem uruchamiać dwukrotnie. 3) Sterowniki zainstalowały się i zadziałały u mnie poprawnie na platformie Fedora28 i Mint18. 4) Skaner - bez problemu działa "proste skanowanie" i to mi wystarcza. 5) Druk jest obsługiwany ze wszystkimi bajerami - auto dwustronny itd.
 9. max2491

  spis ludności Fedory

  To zliczanie jest dość przybliżone, z czego RH zdaje sobie sprawę. Mój przykład: dostawca internetu "zabezpiecza" mnie, akceptując tylko MAC podany w umowie. By korzystać z 3 komputerów (domowy, służbowy i prywatny mobilny) musiałem sklonować adres MAC. System zliczania widzi więc zawsze ten sam adres IP i ten sam MAC. O tym "zabezpieczeniu" Carla Schroeder napisała kiedyś, że nawet kot posadzony przy komputerze poradzi sobie z nim.
 10. max2491

  Czarny ekran po upgrade do fedory 29

  Nieco więcej informacji o sprzęcie (desktp, laptop z Optimusem, karta graficzna?), wersji systemu (wydaje się, że raczej Fedora 28, a nie 29 i nie Wayland) i o etapie załamania instalacji wg "if-not-true..". Ta recepta ("if-not-true....") wydaje się dość dobrze przemyślana i przetestowana. U mnie sprawdziła się w 95% (tylko brak NVIDIA server settings) nawet na laptopie z Optimusem.
 11. max2491

  Nie działa vlc, gmlayer

  Recepta z "if-not-true-then-false" działa bezproblemowo w tym sensie, że instaluje poprawnie sterowniki NVIDii wyłączając sterowniki nouveau. Co więcej, wbrew zastrzeżeniom autora recepty, działa też na platformie Optimus (tu jednak nie instaluje się konfigurator - zresztą dość ograniczony - serwera NVIDii). Jednakże po jej zastosowaniu nie ma możliwości przełączenia "w biegu", czy podczas restartu na sterowniki nouveau. Niezbędne jest odinstalowanie NVIDii i instalacja nouveau (jest jasna recepta na tymże portalu). Nie stwierdziłem żadnych problemów z vlc i sterownikami NVIDii zarówno na Optimusie, jak i na sprzęcie bardziej standardowym. Na obu tych platformach mam Light DM i Xorg.
 12. Spokojnie. W netbooku Samsung NF210 natywna rozdzielczość to 1024x600. Można ją zmienić (tak twierdzi firma Samsung - interpolacja?) w pionie na zasadzie interpolacji do 768 (jeśli dobrze pamiętam). Czy Eclipse lub inne aplikacje są w stanie to zrobić i wykorzystać? Wątpię. Zadanie, o którym pisze autor, sprowadza się do tego, że okno wygenerowane przez aplikację ma na przykład wysokość 1200 pikseli i chcemy je wyświetlić na monitorze o rozdzielczości pionowej 600 pikseli. Jest słodką tajemnicą aplikacji, jak wyświetli ten obraz i przede wszystkim, czy da się on przemieszczać w stosunku do fizycznego ekranu. Swój MSI Wind z procesorem Atom (rozdzielczość 1024x600) podczepiam w pracy do różnych projektorów i raz widzę cały podstawowy ekran Linuksa, innym razem tylko górę (bez możliwości przemieszczenia), a wreszcie tylko lewy górny region. Tu oczywiście w grę wchodzi nie nie tylko rozbieżność rozdzielczości netbooka i konkretnego projektora, ale też tryb synchronizacji obrazu. Podsumowując: nie można oczekiwać nadzwyczajności od budżetowego sprzętu. Polecam zewnętrzny monitor o przyzwoitej natywnej rozdzielczości.
 13. Mam podobne problemy z MSI Wind - ekran też 10' i podobna podstawowa rozdzielczość. Niestety niektóre aplikacje generują okna, których nie daje się przemieścić na ekranie, zwłaszcza w pionie (podstawowa pionowa rozdzielczość to 600 px) i obejrzeć choćby po kawałku. Spróbuj podłączyć zewnętrzny monitor o przyzwoitej rozdzielczości natywnej. U mnie to działa.
 14. max2491

  Czarny ekran po upgrade do fedory 29

  Jeśli masz grafikę NVIDii, to chyba jesteś skazany na ich sterowniki. W tej sytuacji chyba powinieneś zapomnieć o Waylandzie i o nouveau. Rzuć okiem na portal "if-not-true-then-false" z receptą na instalację sterowników NVIDii. Miałem podobny, choć nie tak krytyczny problem. Po twardym przełączeniu na sterowniki NVIDii wszystko jest u mnie OK. Niestety nie można zjeść ciastka i mieć ciastka.
 15. max2491

  Czarny ekran po upgrade do fedory 29

  A jak wygląda uruchamianie Fedory 29 z płyty live? Oczywiście, gdyby się to zacięło przed powstaniem Fedory, to trzeba zgodnie ze wskazówkami sunrise wyedytować quiet->nomodeset (klawisz E po najechaniu na menu start, a po edycji Ctrl-X) i ponowić start live.
×