Jump to content

SeeM

Użytkownicy
 • Content Count

  1,686
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  58

SeeM last won the day on October 29

SeeM had the most liked content!

Community Reputation

101 Excellent

About SeeM

 • Rank
  Ekspert

Contact Methods

 • Strona www
  http://
 • ICQ
  0

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. A masz na mysli instalację Fedory u siebie lokalnie na pulpicie, czy na docelowym "środowisku serwerowym"? To może zrobić różnicę.
 2. Potrafi, ale trochę za dobrze pilnuje zależności. whereis cp I zobaczysz, czemu nie działa. Załoga Fedory robi ostatnio porządek z katalogiem / . Idzie to jak po grudzie i, jak widać, nie pomaga bardziej tradycyjnym aplikacjom.
 3. A pokaż zawartość pliku /etc/default/grub . Szczególnie interesuje mnie linijka GRUB_DEFAULT.
 4. SeeM

  Pozdrowienia Z Fedory 31

  Nie mam już Nvidii, więc nie sprawdzę tego u siebie, ale masz perniw jeszcze kilka kerneli z Fedory 30, to i masz do nich moduły Nvidii. to samo dotyczyłoby modułów do Virtualboxa, wifi Broadcoma i innychm, które z różnych powodów nie są po prostu w kernelu. Moduły Nvidii zostaną odinstalowane razem ze stosownymi kernelami po którejś tam przyszłej aktualizacji. Domyślnie fedora trzyma trzy najnowsze kernele, ale można to zmienić w /etc/dnf/dnf.conf w wartości installonly_limit.
 5. SeeM

  Grub Customizer w Fedora 31

  /etc/default/grub trzeba przetłumaczyć grubi, jak krowie na polu. Najpierw upewnij się, że konfiguracja /etc/grub/default pozwoli Ci na uruchomienie obydwu systemów (tak chociaż na oko), a potem zrób w konsoli: # grub2-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg Grub nie czyta pliku /etc/default/grub, to tylko ładne kawałek tekstu dla użytkownika.
 6. SeeM

  Grub Customizer w Fedora 31

  Jedyne, co mogę przeczytać, to lsblk, więc może zapytam inaczej. Co chcesz zmienić używając Grub Customizera? Może wystarczy wyedytować /etc/default/grub.
 7. SeeM

  Grub Customizer w Fedora 31

  Nie musisz wstawiać ich jako załączniki. Wystarczy, że skopiujesz zawartość na forum do akapitu w formacie code i też będzie dobrze.
 8. SeeM

  Grub Customizer w Fedora 31

  Pokaż trzy rzeczy: lsblk cat /boot/grub2/device.map cat /boot/grub2/grub.cfg
 9. Trochę zdjęć ze Stadionu Narodowego. Impreza duża, na poziomie. Jak dla mnie trochę mało technicznego mięska, pomimo fajnej i bardzo technicznej prezentacji o modułach do Ansibla, która nadrobiła niedosyt. Przyszło mnóstwo ludzi, rejestrację zamknięto już 2 tygodnie przez imprezą. Korytarze i sale były stylowo, czerwono podświetlone, obiad był rewelacyjny, piwo dobre, wino jeszcze lepsze , pokręciłem się po stoiskach i pogadałem sobie zwłaszcza z ludźmi od Zabbixa oraz stoiska promocyjnego ze starym automatem do gier przerobionym na emulator każdego możliwego 16-bitowego automatu. Nadal jestem całkiem niezły w Golden Axe. Było bardzo dużo o automatyzacji, kubernetyzacji i ogólnie przechodzenia po linii metal -> wirtualizacja -> konteneryzacja. Przesłanie dla ludzi było również jasne: używajcie otwartego oprogramowania (bo prędzej, czy później, traficie do nas). RH ma w ofercie migrację z VMware do KVM i powoli się dowiaduję ile jest z tym zazwyczaj roboty. Analizują w jakim stopniu systemy klientów są przygotowane na wirtualizację i wrzucenie w kontenery. Mają też, że tak to ujmę, coś w rodzaju LDAP-a dla Ansibla, które przydziela różnym zespołom/pracownikom plejbuki, pozwala je uruchamiać i loguje wszystko. O Ansiblu było gadane od południa do wieczora. Prezentacje były bardzo krótkie, na około pół godziny i prelegenci notorycznie nie wyrabiali się z prezentacjami. Pokazywali głównie zawartość płatnych bonusów do otwartych rozwiązań. Jestem naprawdę pod wrażeniem, ile można z nich wycisnąć, kiedy trochę nad nimi popracować.
 10. Aktualizacja 29 do 31 jest technicznie możliwa i proces niczym się nie różni od aktualizacji do wersji 30. Nie wiem tylko, jak mogą się zachować poszczególne aplikacje i ile niekompatybilności w Twojej obecnej konfiguracji wpłynie na działanie nowych wersji. Nikt tego nie testuje. Aktualizacja do wersji 30 jak najbardziej jest wskazana. W artykule https://fedoramagazine.org/upgrading-fedora-29-to-fedora-30/ jest wyjaśnione co i jak zrobić.
 11. SeeM

  Fedora 31

  Używam już od bety na dwóch domowym piecu oraz laptopie i na komputerze w pracy. Fedora jest wydawana do 9 miesięcy i różnice w porównaniu z poprzednim wydaniem nigdy nie są bardzo duże, po prostu to za mało czasu na wielkie zmiany. Zmieniły się wersje kilku programów, mamy toolbox zamiast dockera. Najlepiej powiedz, do czego używasz Fedory. Dam znać, jeżeli będę wiedział o łamiących różnicach.
 12. To mi bardzo nie pasuje. do czego ta karta jest podłączona, do czajnika? Taki wolny transfer czasem wskazuje na uszkodzony kabel.
 13. No właśnie nie wiem. Nigdy nie wyłączałem zwykłej sieciówki. Na początek spróbuj: nmcli device modify enp3s15 autoconnect yes ip link set enp3s15 up
 14. Olej konfiguratory. Jedziemy na terminalu: lspci ip a nmcli device show | tee Jedno co zgaduję zupełnie w ziemno, to noppix może mieć sobie właściwy mechanizm trybu smolotowego, który wyłącza sieciówki. Może to też robić za pomocą NetworkManagera. zobaczymy, co wypluje terminal i pomyślimy.
 15. Partycje partycjami, ale potem będziesz musiał skonfigurować gruba na jednej z tych dwóch dystrybucji, żeby móc je sobie obydwie uruchamiać. Zrób na dysku wolne, niespartycjonowane miejsce i instalator Fedora sobie poradzi. Od biedy możesz mieć wspólną partycję swap, jeżeli szkoda Ci miejsca, ale w takim wypadku zadbaj o to, żeby użytkownicy na obydwu dystrybucjach mieli różne nazwy i różne uid.
×