Skocz do zawartości

SeeM

Użytkownicy
 • Zawartość

  1449
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  49

Ostatnia wygrana SeeM w Rankingu w dniu 26 Sierpień

SeeM posiada najczęściej lubianą zawartość!

Reputacja

85 Excellent

O SeeM

 • Tytuł
  Ekspert

Contact Methods

 • Strona www
  http://
 • ICQ
  0

Profile Information

 • Płeć
 1. Spyder IDE

  Zależy z którym Pythonem chcesz tego używać. Jeżeli kompilujesz najnowsze wersje, to nawet musisz używać pip3, ale jeżeli odpowiada ci python "fedorowy" z repozytorium, to użyj dnf. Python prosto z dystrybucji jest odrobinę wygodniejszy w użyciu: odpowiednie moduły do apacza, nginxa, uwsgi i jakiegoś tysiąca innych programów są już gotowe, skonfigurowane i działają bez żadnego kombinowania. No i oczywiście nie byłbym sobą, gdybym w temacie darmowych IDE dla Pythona nie polecił Wingware 101. Prosty, czytelny i całkiem mocny. Pełna licencja na wszystkie bajery jest bardzo droga, ale możliwość pisania kodu na żywo podczas sesji debugowania i wstawianiu go do działającego programu robi wrażenie. Moja ulubiona funkcja (dostępna też w darmowej wersji) to imitacja skrótów klawiaturowych Emacsa i Vima. Dość niepełna, ale zapisywanie poprzez esc, :w oraz podobne działają, a palce same idą mi w te przyciski.
 2. Nie przypuszczałem, że wkleisz cały. No dobra, to trochę zajmie. Masz czas do jutra?
 3. lspci panie i pogadamy. Ja tam nie wiem co do tych laptopów teraz ładują. Jeżeli system się wiesza, to może być wszystko, więc journalctl -r będzie najbardziej pomocny.
 4. Problem z Xsane

  O, dzięki. Przyda się na przyszłość.
 5. Problem z Xsane

  Podczas uruchamiania xsane nie pyta o wybór urządzenia? Możesz je podać przy uruchamianiu. Sprawdź najpierw, czy jest to w ogóle możliwe: scanimage -L i ewentualnie podaj urządzenie przy uruchamianiu xsane: xsane artec_eplus48u:libusb:003:002 (to mój skaner)
 6. Inny Linux

  Binarki prostych programów będą działać pomiędzy dystrybucjami. Gorzej, kiedy zaczną szukać bibliotek w /usr/lib i nie znajdą plików, których potrzebują. System DEBowo-RPMomy jest pomyślany na uniknięcie dublowania wersji bibliotek i różnych programów, które są potrzebne do uruchomienia większych programów. W systemie jest więc tylko jedna wersja ssh, tylko jedna weraja sqlite, tylko jedna wersja perla, czy gtk3. Rzeczywiście oszczędza to nieco pamięci ram, ale wszystkie programy w jakiejkolwiek dystrybucji wymagają bardzo specyficznych wersji tych wszystkich zależności. Statystyczny programista nie może więc zamieścić najnowszej wersji swojego programu dla Linuksa i powiedzieć TU ŚCIĄGNĄĆ. Jeżeli potrzebujesz zrobić program naprawdę przenośny, są na to sposoby. Pierwszym jest Snap i Flatpack. Ściągnij sobie (np. na Fedorze, ale w Ubuntu i Debianie 9 też zadziała) kilka programów i sam sprawdź, czy taka forma ci odpowiada: https://uappexplorer.com/snaps | http://flatpak.org/apps.html Sztuczka polega na tym, że musisz mieć w systemie odpowiednie biblioteki i zależności w umówionych wersjach, których spodziewają się twórcy oprogramowania. O to martwi się snap i flatpack, więc działają na wszystkich w miarę nowych dystrybucjach Linuksa. Drugi sposób to Electron: https://electron.atom.io/apps/ Celują bardziej w duże firmy i działają na innej zasadzie. Razem z aplikacją zintegrowany jest Chrome oraz jakieś inne zależności. Program jest więc sprytnie zakamuflowaną stroną www. Wiążą się z tym duże wymagania na pamięć ram, ale program działa na Linuksie, Macu i Windowsie. Program skompilowany w Visual Studio, nawet bardzo prosty, nie zadziała w ogóle na Linuksie*. W drugą stronę jest tak samo. Pewną przenośność można w prosty sposób osiągnąć pisząc skrypty w Perlu, czy Pythonie, albo starej, dobrej Javie. Może zadziałać w Wine - https://appdb.winehq.org/ - tworzonym głównie pod gry, ale starsze wersje MS Office też działają. Napisałem "może", ponieważ nie jest to emulacja i czasem trzeba się trochę napocić, żeby uruchomić dany program.
 7. Czarny ekran po logowaniu

  Czy możesz na swoim sprzęcie przełączać się pomiędzy układami graficznymi? To trochę strzał na ślepo, ale ustaw na próbę w biosie korzystanie tylko z zewnętrznej karty grafiki i wyłączenie intela.
 8. Failed To Start Load Kernel Modules

  To normalne. Sprawdź w terminalu systemctl status systemd-modules-load.service . Jeżeli nie masz żadnych modułów kernela w katalogach /lib/modules-load.d, /usr/lib/modules-load.d , /usr/local/lib/modules-load.d, /etc/modules-load.d, ani /run/modules-load.d, to systemd ich nie ładuje, bo ich nie ma. Nie wiem, czemu autorzy systemd postanowili w tym miejscu rzucać komunikaty o błędach. W powyższych katalogach mogą być moduły, które sam sobie doinstalujesz, np. sterowniki do co bardziej egzotycznych drukarek, kart graficznych, czy innych dziwadeł. Przepraszam za późną odpowiedź, ale wątek zupełnie mi umknął.
 9. Instalacja otwartej Javy 8

  Wziąłem to pod uwagę, ale to nie to. Jak pisałem, nie mam nic do Javy, więc nie sprawdzałem tematu jakoś głębiej.
 10. Playonlinux

  Przede wszystkim potrzebujesz 32-bitowych sterowników do swojej karty graficznej. Dla nvidii jest to xorg-drv-nvidia-libs.i686, dla pozostałych nie pamiętam. Bez tego gry nie ruszą. Podaj nam zrzutkę ekranu z komunikatem o błędzie, albo uruchom playonlinux w terminalu. OT: na Linuksa też jest dużo gier. Ja się wine pozbyłem kilka lat temu i nie żałuję. Wspieram autorów, którzy mają linuksowe wersje.
 11. Pokaż Swój Desktop

  To Gnome-Terminal, czy używasz czegoś innego?
 12. Kolorowanie składni DNF

  Nic mi o takiej opcji nie wiadomo i man nie wspomina nic o kolorach. I tak jest nieźle, bo zainstalowane pakiety są najpierw, a dostępne poniżej. Moglibyśmy mieć apta.
 13. Instalacja otwartej Javy 8

  Java jest dziwna. Potrafię coś napisać, ale nigdy jej nie zrozumiem. Jaką konkretnie ścieżkę podałeś? Może mi się kiedyś przyda.
 14. Instalacja otwartej Javy 8

  Przed chwilą sprawdziłem i nie da się. Kreatorek pierwszego uruchomienia nie widzi jdk zainstalowanego w /usr/lib/jvm, nawet po wklepaniu ścieżki ręcznie. Widzi natomiast javę od Oracle. Ściągnij sobie Java JDK http://www.oracle.com/technetwork/java/javase/downloads/index.html , rozpakuj do dowolnego katalogu i podaj tę ścieżkę w Intelij przy pierwszym uruchomieniu programu.
 15. CentOS 7.4

  Do repozytorium Continuous Release trafiły już pakiety z RHEL 7.4. Jestem właśnie w połowie aktualizacji. https://seven.centos.org/2017/08/cr-repository-for-centos-linux-7-1708-released/ Nowości są opisane tutaj - https://access.redhat.com/documentation/en-US/Red_Hat_Enterprise_Linux/7-Beta/html/7.4_Release_Notes/index.html Największa aktualizacja do kernel, który podbili z wersji 3.10 do 4.9, czyli całkiem świeżej. Jest trochę nowości związanych z Active Directory, aktualizacja Samby, poprawki do instalatora (np. sprawdza i potrafi poczekać na dostęp do internetu przed instalacją). Pulpit oraz programy są tak samo stare, jak były (Gnome 3.22, Libre office 5.0.6), ale pula obsługiwanego sprzętu jest na pewno większa. Nawet graficzne tablety Wacoma dostały sporo aktualizacji i przewijają się w notkach o wydaniu. używam tego na małym, podróżnym laptopie, gdzie dziubię sobie małe programy do CentOSowego serwerka i jest za słaby na wirtualizację. Jestem ciekawy co się pozmienia po restarcie.
×