Skocz do zawartości

SeeM

Użytkownicy
 • Zawartość

  1503
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  51

Ostatnia wygrana SeeM w Rankingu w dniu 28 Marzec

SeeM posiadał najczęściej polubioną zawartość!

Reputacja

89 Excellent

O SeeM

 • Tytuł
  Ekspert

Contact Methods

 • Strona www
  http://
 • ICQ
  0
 1. SeeM

  AMD APU Ryzen5 2400 G i Linux

  1. Strzelam w ciemno, że chyba tak. Jedyne, co może uprzykrzyć życie to zbyt nowa wersja kernela, w której coś się zmieniło od kiedy ktoś z AMD projektował te sterowniki. Mieliśmy już nie raz taką sytuację z ich fglrx, które po instalacji nowego kernela zupełnie głupiały i nawet pulpitu nie dało się na nich uruchomić. Nie to, żeby z nvidią nie było takich problemów, ale są znaaaaaacznie rzadziej i jedną, czy dwie podwersje kernela można przeczekać. 2. Spiny Fedory to ten sam system z innymi programy na płytce instalacyjnej. Są ze sobą w 100% kompatybilne i korzystają ze wspólnego bazowego repozytorium. Ja tam gry kupuję na Humble Indie Bundle, GOGu i Steamie, które po prostu działają. 3. Gnome jest domyśle na najpopularniejszym Fedora Workstation, a co za tym idzie błędy są najszybciej zgłaszane i najwięcej ludzi nad nimi pracuje. Jeżeli zamierzasz mieć komputer włączony 24/7 i ma działać pół roku bez restartu, to możesz zainteresować się lżejszymi środowiskami graficznymi w rodzaju XFCE, albo nawet Lxde, czy IceWM. W przypadku dwóch ostatnich jesteś najczęściej skazany na siebie, gdyż bardzo mało osób korzysta z nich na co dzień i w przypadku problemów nie ma kto pomóc.
 2. SeeM

  AMD APU Ryzen5 2400 G i Linux

  Fedora z Red Hatem ma tyle wspólnego, co pudełko z klockami i gotowa budowla. Fedora celuje w to, co nowe: atomic, cockpit, wayland, nowe wersje czego się da. Red Hat daje pieniążki na infrastrukturę, konferencje, itd..., a w zamian bierze prawie gotowe rozwiązania, przetestowane przez kilkadziesiąt tysięcy osób. Sprzęt pod Linuka to nie tylko intel i nvidia. Możesz spokojnie korzystać z nieco bardziej budżetowych propozycji amd (np. E1-2100), które na standardowych sterownikach z kernela działają świetnie. Prawda, że wydajność jest na poziomie chińskiego klona Super Nintendo, ale jak już się włączy, to działa. Jeżeli bardzo potrzebujesz Red Hata, to najtańszą i najbardziej życiową propozycją jest Red Hat Developer Suite, który kosztuje 99$ za rok. Ewentualnie możesz spróbować którego z rewelacyjnych klonów, na przykład CentOS, od niedawna sponsorowanego przez Red Hata.
 3. SeeM

  AMD APU Ryzen5 2400 G i Linux

  Jak na AMD to bardzo nowy sprzęt. Niestety przywykłem, że produkty tej firmy działają na Linuksie z mocnym poślizgiem. Aktualne jądro, które to ogarnie to 4.16 i można się go spodziewać na Fedorze 28, która ma ukazać się w maju. Stosowne bety są już dostępne. Problem w tym, że to nie wszystko. Oficjalne wsparcie od AMD dotyczy dystrybucji Red Hata, Ubuntu LTS oraz SuSE Enterprise. https://support.amd.com/en-us/download/linux Na otwartych sterownikach wchodzących w skład kernela 4.16 ponoć można już pracować. Możesz łatwo to sprawdzić ściągając live dvd Fedory 28. https://download.fedoraproject.org/pub/fedora/linux/releases/test/28_Beta/Workstation/x86_64/iso/Fedora-Workstation-netinst-x86_64-28_Beta-1.3.iso Na zamknięte sterowniki w Fedorze nie ma co liczyć. Są to tak zwane "binary blob" i Fedora z definicji unika tego typu oprogramowania. Nikt nie broni zainstalować ich ręcznie po pobraniu ze stronki AMD, ale nikt tego oficjalnie nie wspiera: ani AMD, ani Fedora.
 4. Obawiam się, że kończą mi się pomysły. Nie pomaga mi też fakt, że nigdy nie miałem komputera z dwiema kartami grafiki. Zawsze możesz zainstalować spina Fedory z innym pulpitem, na przykład: http://ftp.pbone.net/pub/fedora/linux/releases/27/Spins/x86_64/iso/Fedora-Xfce-Live-x86_64-27-1.6.iso a tutaj wszystko: https://torrent.fedoraproject.org/ Nie, żeby na Workstation nie dało się doinstalować innych środowisk graficznych, ale spiny mają je nieco lepiej skonfigurowane na starcie. Polecam zwłaszcza XFCE, używałem z Fedorą 27 przez parę miesięcy i jako stacja robocza jest rewelacyjny. Jako pulpit na 21 wiek, który mógłby wiedzieć co to Nextcloud, czy Google Drive, to trochę mniej .
 5. Fedora jest po prostu stworzona na zaawansowany warsztat programisty, więc to bardzo dobry wybór. Wystarczy ściągnąć inny motyw i będzie mniejszy: dnf install arc-theme gnome-tweak-tool Ikona nazywa się "Dostrajane" i można w niej zmienić domyślny motyw dla większości programów, których używasz na Gnomowyn pulpicie. Programy napisane w GTK3 mają zresztą mnóstwo rzeczy na belce tytułowej, więc przynajmniej te robią z niej dobry użytek.
 6. Przejście na Intela to też jest rozwiązanie. Sterowniki do kart intela (poza serią 3000 chyba, która są tylko przebrandowaną kartą PowerVirtual) są na Linuksie w standardzie i działają rewelacyjnie. Problem polega na tym, że narzędzie do wyboru karty graficznej wchodzi w skład... sterowników Nvidii. I wygląda tak: Szkoda, że przeinstalowałeś już system, ale spróbujemy jeszcze raz. Wygląda na to, że nie działa tylko (albo aż) Gnome. Może być to sprawa związana z Waylandem, czyli nowym linuskowym silnikiem graficznym. Na ekranie logowanie pod hasłem kliknij zębatkę i wybierz Gnome x.org. Potem instaluj sterowniki nvidii oraz zrestartuj komputer. Przepraszam, że to tak trochę metodą prób i błędów, ale tak czasem bywa. I tak twardy z Ciebie zawodnik. Niejeden byłby już na Ubuntu, który swoją drogą też bardzo polecam.
 7. jak na laptopa to całkiem przyzwoity sprzęt. No to bierzemy się za instalację staeorników nvidii, nie zaszkodzi. https://rpmfusion.org/Configuration https://rpmfusion.org/Howto/NVIDIA#Current_GeForce.2FQuadro.2FTesla RPMFusion to organizacja, której członkowie pakują Brzydkie, Zamknięte i Dziwnie Licencjonowane Oprogramowanie dla Fedory. Różne, steamy, sterowniki nvidii, kodeki, itd... Mają tam wszystkie tego typu rzeczy poza libdvdcss, które służy do łamania regionów na płytach DVD i nie do końca wiadomo, czy jest legalne. W skrócie: rpm -ivh https://download1.rpmfusion.org/free/fedora/rpmfusion-free-release-27.noarch.rpm rpm -ivh https://download1.rpmfusion.org/nonfree/fedora/rpmfusion-nonfree-release-27.noarch.rpm dnf install xorg-x11-drv-nvidia akmod-nvidia reboot Warto przeczytać howto dla nvidii, żeby się nie zdziwić po restarcie komputera. Kilka dosyć egzotycznych rzeczy nie działa idealnie.
 8. Jeżeli masz dwie karty graficzne, to najpierw trzeba sprawdzić której używa Fedora. Z tego co wiem (a wiem niewiele, gdyż nigdy nie miałem laptopa z dwoma grafikami), przełączenie się pomiędzy kartami graficznymi na Linuksie jeszcze kuleje. Napisz w terminalu pspci lsmod dnf install lshw lshw -C display i sprawdzimy co masz na pokłądzie oraz jakie sterowniki Fedora sama ładuje przy starcie systemu. Nawet dobrze, że nie udało Ci się zainstalować sterowników Nvidii, gdyż oficjalny instalator jest dosyć kłopotliwy. Fedora ma na to sposób, ale to w następnym poście. Na razie podaj co wypluwa terminal.
 9. Jasność ekranu w laptopie zależy od wartości liczbowej w pliku /sys/class/backlight/KARTA_GRAFIKI/brightness. Katalog KARTA_GRAFIKI jest nazywany różnie w zależności od sprzętu. Może być radeon_bl0, może być coś innego. Wystarczy podmienić liczbę na mniejszą. Najpierw sprawdź co jest tam ustawione: cat /sys/class/backlight/radeon_bl0/brightness a potem ustaw tam jakąś mniejszą liczbę, jako root, lub użytkownik z uprawnieniami do używania sudo, np.: sudo echo 55 > /sys/class/backlight/radeon_bl0/brightness Zazwyczaj w laptopach guziki "multimedialne" do regulowania jasności ekranu działają świetnie, może dojdziemy co w Twoim przypadku nie działa. Dodatkowo Linux potrafi regulować ilość czerwonego, zielonego i niebieskiego na ekranie, do czego Gnome ma bardzo milutki kreatorek. Świetna sprawa do pracy przy komputerze po zmroku.
 10. SeeM

  Konto Bankowe Do Codziennego Użytku

  Zero opłat to było jakieś 5 lat temu, kiedy rzeczywiście był "internetowy". Teraz mają oddziały i zwyczajną infrastrukturę, a to kosztuje. Nadal są tani, ale nie darmowi. Za różne pierdółki, w rodzaju nieużywanej karty płatniczej, trzeba coś tam dopłacić.
 11. Dzięki za zrzutkę ekranu, ale z terminala można kopiować tekst. Dzisiaj wieczorem się temu przyjrzę.
 12. To w dużej mierze zależy od UEFI na płycie głównej. Czy podczas instalacji Fedory wybrałeś automatyczne partycjonowanie? Sprawdź na linuksie w terminalu, jako root: fdisk -l i wklej tutaj wynik. Zazwyczaj w systemach z UEFI potrzebna jest partycja /boot/efi. Jeżeli jej nie ma, napiszę jak zainstalować Fedorę z jej uwzględnieniem. Jeżeli jest, to z jakiegoś powodu komputer nie pozwolił (najogólniej) na zaintalowanie bootloaera Fedory w pierwszym sektorze dysku i będzie trzeba powalczyć z ustawieniami UEFI. Zobaczymy.
 13. SeeM

  SELinux zgłasza poblemy

  Jeżeli masz zainstalowane jakikolwiek środowisko graficzne, SELinux będzie na bieżąco informował o próbach przebicia się przez jego regułki za pomocą selinux troubleshootera: Program jest na tyle bystry, że sam proponuje jakie regułki ustawić, żeby zaaakceptować na przyszłość działanie problematycznych programów. Na co dzień nie ma z tym problemu, gdyż pakiety do Fedory są przygotowane z myślą o systemie z włączonym SELinuksem. Różne problemy mogą powstać, kiedy zdecydujesz się na nietypową konfigurację różnych programów, np. zmienisz sobie miejsce na strony internetowe z /var/www na /mnt/duzydysk/www.
 14. SeeM

  Jaki Laptop?

  Oczywiście: Dell XPS 13. Problemem może być cena, bo w czterech tysiącach możesz się nie wyrobić. http://www.dell.com/en-us/work/shop/dell-laptops-and-notebooks/xps-13-developer-edition/spd/xps-13-9370-laptop
 15. SeeM

  Pomysł na Info Kiosk

  Są dwie możliwości: 1) Możesz zainstalować sobie pulpit XFCE, powyłączać wszystkie panele, usunąć skrót do uruchamiania okna z uruchamianiem programów (lub zmienić go na jakiś wyjątkowo nieintuicyjny, np. ctrl+alt+shift+F6) oraz dodać Firefoksa do autostartu. 99 na 100 osób nie będzie miało bladego pojęcia jak uruchomić jakikolwiek inny program. 2) Możesz zainstalować pulpit MATE, pogrzebać w dconf-editor i zablokować totalnie wszystko. Mi, jeszcze na Gnomie 2, udało się kiedyś zablokować system na tyle, że można go było wyłączyć tylko przez ssh. Nie miał nawet konsoli tekstowych. Można zablokować przeglądanie plików, drukowanie, blokowanie ekranu, wylogowanie, zapisywanie plików na dysku, uruchamianie terminala, itd... W Gnomie 3 jest to w dconf editor: org/gnome/desktop/lockdown. Jest z tym trochę zabawy i nie są to wszystkie przydatne ustawienia, ale wówczas mamy sytuację 999 na 1000 osób nic nie zrobi.
×