Jump to content

SeeM

+Moderatorzy
 • Content Count

  1,762
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  63

SeeM last won the day on April 16

SeeM had the most liked content!

Community Reputation

107 Excellent

About SeeM

 • Rank
  Ekspert

Contact Methods

 • Strona www
  http://
 • ICQ
  0

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Czyli nie mam halucynacji. Wielkie dzięki.
 2. Trzeba i nie trzeba. Jest tak: świągasz plik iso z internetu, jakiś wredny typ podmienił plik iso na jednym z mirrorów (na przykład icm.edu.pl) i zaszył tam koparkę bitcoinów, po instalacji systemu lądujesz z koparką bitcoinów Atakujący oczywiście może również podmienić plik z sumami kontrolnymi, żeby odpowiadało jego plikowi ISO. Nie może natomiast podpisać tego pliku kluczami GPG Fedory. Jedyny sposób, by mieć pewność, że ściągnięte iso jest poprawne: ściągnąć plik iso, ściągnąć plik z sumami kontrolnymi. zaimportować klucze publiczne GPG wystawione na fedoraproject.org sprawdzić, czy plik z sumami kontrolnymi został podpisany powyższymi kluczami GPG. W ten sposób można uchronić się przed wariatami podmieniającymi pliki ISO na mirrorach. Ostatni obyło głośno o próbach (czasem udanych) podmiany plików na githubie, albo sourceforge. Stosowanie się do powyższych zasad gwarantuje bezpieczeństwo. Niestety nie gwarantuje to bezpieczeństwa w przypadku, kiedy trzyliterowa agencja dobierze się do któregoś z autorów samej dystrybucji, lub nie podmieni kodu w projektach, z których ta dystrybucja korzysta (kernel, gnupg, gcc, openvpn, selinux, iptables, nftables...). Ale to już jest głowa i problem autorów dystrybucji, żeby sobie z tym radzić. Na przykład w Debianie mają program powtarzania kompilacji pakietów na różnych maszynach, żeby sprawdzić, czy któraś nie produkuje innych binarek.
 3. Mam bardzo ciekawy problem z zewnętrznymi monitorami w Gnomie. Jeżeli ktoóś chciałby spróbować go odtworzyć: zmienić rozdzielczość ekranu z 1080p na 1024x768, spróbować zmienić z powrotem na 1080p, będzie dostępne jedynie 1080i, na liście odświeżania będą dosyć dziwne wartości i nie będzie tam 60 Hz. W GDM oraz chociażby Fluxboksie nadal mam 1080p. Udało mi się powtórzyć ten błąd kilka razy, w tym na zupełnie nowym i świeżym użytkowniku, na Xsach oraz Waylandzie. Naprawienie błędu jest również proste: wyłączyć komputer, poczekać na uśpienie monitora, można już zmienić odświeżanie na właściwe oraz ustawić rozdzielczość na 1080p. Czy ktoś ma może stacjonarny komputer z monitorem 1080 i może spróbować odtworzyć tę sytuację?
 4. SeeM

  Redhat Summit

  Obecnie trwa małe spotkanie z tematem CentOS Stream. I takie coś to mi się podoba.
 5. SeeM

  Redhat Summit

  Dobra, obejrzałem mniej więcej co chciałem. Ja pracuję w małej firmie, a tutaj spojrzenie jest raczej z dużej skali, ale coś niecoś podpatrzyłem. Dzień urlopu poszedł na oglądanie, ale nie żałuję. Forma prezentacji jest spoko. Ludzie naprawdę się przygotowali. Szkoda, że nie ma lepszego kontaktu z prelegentami, no ale trudno, żeby siedzieli przez całe dnie przy komputerze i czekali, czy ktoś w tej chwili obejrzał ich film. Nie dało się też pogadać z innymi po zakończeniu prezentacji, ponieważ od razu następowało przekierowanie na ankietę. Bardzo szkoda, bo to najlepszy moment, żeby się do kogoś odezwać i przy pytaniach czasem się ciekawa dyskusja wywiązuje. W Community Central zdarzają się ciekawe materiały. Szkoda, że schowano je w osobnej zakładce i nie dali im "czasu antenowego" na równi z dużymi prezentacjami. Na przykład prezentacja na temat Appstreama w CentOSie jest króßka, ale ciekawa i do rzeczy. Jest też dedykowany czat(*) dla każdej kategorii i nawet Matthew Miller pokazuje się od czasu do czasu. (*) Czaty są naprawdę słabe. Ledwo coś nich widać, a ludzie naprawdę się udzielają. Udzielaliby się pewnie jeszcze bardziej, gdyby to chociaż przypominało porządnego klienta irc z możliwością rozmowy na więcej niż jednym kanale jednocześnie. Ja bym chętnie siedział na wszystkich i zaglądał od czasu do czasu, co się dzieje. Trzeba przycisnąć organizatorów, żeby przy zgłoszeniu prezentacji znalazło się pole wyboru "live non-prerecorded demo", ale może odstraszą tym wielu prelegentów. Zawsze to ciekawiej zobaczyć człowieka przy pracy, a nie omawiającego sjaldy.
 6. Może na Summicie , dzisiaj, albo jutro, pokażą więcej.
 7. SeeM

  Redhat Summit

  W pewnym sensie się wybieram. Wybrałem na szybko interesujące mnie rzeczy:
 8. A co to za ekran? Podejrzewam jakieś dziwne odświeżanie, ale się zobaczy. Podaj na początek wynik polecenia xrandr --query
 9. Właśnie przyszło na skrzynkę: https://lists.fedoraproject.org/archives/list/[email protected]/thread/S67CL4TUNM67GM2MGANSG4RV3UIBORSH/ .
 10. A owszem, ale czasami procesów jest kilka i któryś jest uparty. Patrz: chrome.
 11. VLC niestety czasami się wiesza. Proces jest wyjątkowo uparty i nie chce się za nim w świecie zakończyć. Spróbuj tak: $ ps aux | grep vlc lukasz 45747 3.4 0.4 1561496 69852 pts/1 Sl+ 19:07 0:00 vlc lukasz 45765 0.0 0.0 216104 716 pts/0 S+ 19:07 0:00 grep --color=auto vlc Widać powyżej, że vlc jest uruchomiony i ma pid (process id) 45747. Można spróbować zabić proces: $ kill -9 45747 $ ps aux | grep vlc lukasz 45927 0.0 0.0 216104 652 pts/0 S+ 19:09 0:00 grep --color=auto vlc kill -9 wysyła sygnał sigkill do procesu i prosu "uprzejmie", żebyś się pan wypchał i nie obchodzi mnie, że masz jeszcze coś ważnego do zrobienia. Mi też vlc czasami się wiesza. Najgorzej go ubić, jeżeli właśnie odtwarza playlistę, lub cały katalog.
 12. SeeM

  VLC nie odtwarza DVD

  To skoro już działa. Programem Brasero możesz zrzucać pliki DVD z filmami do plików w formacie iso. VLC odtwarza je dokładnie tak samo, jak płytę i nie zużywasz nośników. Ja sobie skopiowałem swoją niedużą kolekcję. Zmieściłem się w 100 gigabajtach.
 13. SeeM

  VLC nie odtwarza DVD

  Pakiety są tutaj - http://download1.rpmfusion.org/free/fedora/tainted/31/x86_64/l/ - ale nie widać ich w repozytorium. Zrób: rpm -ivh http://download1.rpmfusion.org/free/fedora/tainted/31/x86_64/l/libdvdcss-1.4.2-6.fc31.x86_64.rpm i wystarczy.
 14. Podaj kilka podstawowych statystyk z terminala, kiedy jesteś połączony w powolnej sieci. lspci lsusb ping -c 10 onet.pl nmcli device wifi list wget https://ftp.icm.edu.pl/pub/Linux/distributions/fedora/linux/development/32/Everything/x86_64/os/isolinux/initrd.img ip route list ip all Będziemy walczyć.
 15. Póki co wynotowałem sobie sporo z DO007 i DO080. Podoba mi się podejście prowadzących, którzy w miarę szybko przestają ględzić i odpalają terminal.
×
×
 • Create New...