Jump to content

SeeM

Użytkownicy
 • Content Count

  1,732
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  60

SeeM last won the day on March 8

SeeM had the most liked content!

Community Reputation

104 Excellent

About SeeM

 • Rank
  Ekspert

Contact Methods

 • Strona www
  http://
 • ICQ
  0

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Sprawdźcie log journala. w okolicach poniższego błędu znajdzie się może, co Wam zjada tyle pamięci. journalctl | grep 'oom' Tak czy inaczej, zawsze zaczynam od journala w taich wypadkach, bo najwięcej loguje. Z ciekawostek: od Fedory 32 i dalej problem z OOM na pulpicie będzie może mniejszy, za sprawą EarlyOOM - https://fedoraproject.org/wiki/Changes/EnableEarlyoom
 2. Zakładam tradycyjny wątek dla ciekawych. Aktualizacja nie była najprostsza. Python 3.7 nie chciał się podbić do 3.8, więc pakiety python3, python3-dnf, python3-rpm, rpm (tak, sam rpm) oraz kilka ich zależności musiałem zaktualizować ręcznie. Potem dnf dociągnął moduły Pythona. Jest ładniej, jest szybciej, jest nowszej. Kernel 5.6 łypie z Gruba, jest Gnome 3.36, Libre Office jest masakrycznie szybki. Nie widziałem tak szybkiego i lekkiego pakietu biurowego od Lotusa '97, albo Office 2000 (na ówczasnym dobrym sprzęcie). Steam chodzi, java chodzi. Nie mogę zainstalować GIMPa, gdyż muszę rozwiązać jakieś nienzne mi problemy z modularnymi repozytoriami oraz nie można przebudować modułu dla VirtualBoxa. GIMPa udało się uruchomić, winne były stare moduły w /etc/dnf/modules.d/ .
 3. Wsio adnawo. Jak adminowi wygodniej.
 4. A czy podczas instalacji Fedory miałeś włączony UEFI oraz Secure Boot, czy wyłączyłeś na chwilę? Z jakiegoś powodu instalator nie utworzył partycji /boot/efi, którą zwykle robi.
 5. Można osiągnąć. Napisz na terminalu w Fedorze: sudo lsblk i poszukaj partycji zamontowanej w katalogu /boot/efi . Jeżeli jest, to zrób dwie rzeczy: dnf instal tree tree /boot i pokaż tutaj wynik.
 6. Nawet nie zwróciłem uwagi na nową wersję forum i nowe kolorki. Dzięki.
 7. Konflikt zależności dotyczy chromium-libs-media-freeworld, nie Twojej drukarki.
 8. Na 90% jest to niezależne. Z tego, co powyżej napisałeś, jest to standardowy konflikt zależności pakietów. Ciekawostka: skanery to jedne z niewielu urządzeń, które można skutecznie zepsuć formwarem.
 9. Wygląda na to, że poza tym nieszczęsnych Chromium wszystko działa. Takie same aktualizacje ostatnio były i u mnie.
 10. To sprawdź jeszcze dnf history info 22 bo możliwe, że 22 to Twoja nieudana aktualizacja, więc cofanie jest niczego nie zmieni.
 11. Skąd się wziął "systemowy" komunikat o aktualizacji, to nie powiem. Nie używam gnome-software, ani automatów do aktualizacji Fedory. I nie jest to wina Chromium, tylko pakietu chromium-libs-media-freeworld-77.0.3865.90-2.
 12. Firefox na Waylandzie czasami się gubi i pokazuje menu w dziwnych miejscach. Uruchamiasz Gnome z Waylandem, czy z Xsami?
 13. Repozytoria fedota-updates oraz rpmfusion-updates czasami się "rozjeżdżają". Albo ekipa rpmfusion za wcześnie wypuści aktualizacje, albo za późno. Może paczkujący chromium-libs-media-freeworld używa testowych repo Fedory i u niego działa? Trudno powiedzieć. Poczekaj dzień, dwa i będzie działać. Kombinowanie z ''allowerasing", "bext" oraz "exclude" może się skończyć niedziałającym chromium. W tym przypadku sprawa jest prosta: w repozytorium Fedory pojawił się Chromium 79, a rpmfusion nie nadążył. Możesz odinstalować pakiet chromium-libs-media-freeworld i aktualizacja się uda. Doinstalujesz go sobie kiedyś indziej, kiedy będzie już w stosownej wersji. Zaktualizowanego pakietu chromium-libs-media-freeworld nie ma też w rpmfusion-free-updates-testing, co może wskazywać, że trochę jeszcze na to poczekamy.
 14. A w ogóle to daj znać, jeżeli Ci się uda. Mam taką tańszą kartę nvidii na oku i dobrze byłoby wiedzieć, że pakiety z rpmfusion działają prawidłowo.
 15. Nie wiem, czy ktoś jeszcze o nim pamięta, ale jest taki fajny kanał ircowy #fedora-pl na serwerze irc.freenode.net . Jako, że czasami się tam odzywamy, a ja tracę historię czatu po każdym restarcie mojego serwera, zrobiłem sobie logowanie, ale może przyda się i Wam: https://ircfedorapl.baszarek.pl/ . I oczywiście zapraszam na kanał.
×
×
 • Create New...