Jump to content

SeeM

@Moderatorzy
 • Content Count

  1,887
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  71

SeeM last won the day on April 19

SeeM had the most liked content!

Community Reputation

115 Excellent

About SeeM

 • Rank
  Ekspert

Contact Methods

 • Strona www
  http://
 • ICQ
  0

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Przykładowa linijka do .bashrc: alias 'dir'='ls --group-directories-first -alhv' Też jestem ciekawy jakie aliasy sobie tworzysz. Mam ich u siebie całkiem sporo.
 2. W skrócie: https://bugzilla.redhat.com/show_bug.cgi?id=1951514#c7 Już działa. Tylko RHEL oraz CentOS mają jakąś starą wersję toolbox, gdzie nie jest to naprawione. Ogólnie toolbox wygląda na niezbyt żywy projekt. Jakieś tam aktualizacje są, ale zacznę raczej bezpośrednio podmana używać.
 3. systemctl status dnf-makecache systemctl status dnf-makecache.timer systemctl list-timers -a Po zamaskowaniu dnf-makecache system nie będzie się chciał aktualizować, bo nie będzie niczego o aktualizacjach wiedział. Warto również odinstalować pakiet PackageKit. Inna sprawa to flatpaki, które nie wiem jak skłonić, żeby nie szukały sobie aktualizacji.
 4. W skrócie: potrzebujesz przenieść plik wirtualnego dysku oraz konfigurację maszyny wirtualnej (nazwa, komentarz, adres mac, itd...). Ową konfigurację można wyeksportować do pliku xml i zaimportować na innej maszynie. Do tego właśnie służą opisywane w zalinkowanym poradniku parametry virsh. Gdybyś się na czymś zaciął, to daj znać. Niedawno uprościłem swoje wirtualki i też korzystam tylko z virt-install i virsh.
 5. Dzisiaj dalszy ciąg Summit. Prezentacje póki co głównie sprzedażowe, ale zdarzają się fajne rzeczy, jak ta o Supply Chain. Autorzy nawet wpadli odpowiadać na pytania. Zapraszam tak ogólnie. Moja agenda poniżej.
 6. U mnie problemy z dźwiękiem są raczej proste: głośniki są nie w tym gnieździe, co trzeba, są wyłączone, mam włączone wyciszenie guzikiem na klawiaturze. Jeżeli to coś innego, to też da radę zrobić. Napisz w gnome-terminal: $ pactl list cards $ rpm -qa | grep pipewire I wklej na forum wynik.
 7. Jak ktoś ma działalność i chce dorobić, to oferta jest całkiem spoko. Ktoś coś słyszał o tej firmie? Właściciel ma polskie nazwisko i pewnie dlatego szuka u nas kontraktów. Zawsza łatwiej się dogadać.
 8. ".x86" nie jest potrzebny. Ale jak przeinstalowałeś, to historii dnf już i tak nie ma.
 9. Czyli klasyczna sytuacja. Kilka pakietów z rpmfusion nie zostało przebudowanych po aktualizacji mlt dla Fedory. Skąd się wziął mlt? To akurat można sprawdzić: sudo dnf history mlt sudo dnf history info [identyfikator transakcji, w której mlt został zainstalowany] Prawdopodobnie został zainstalowany jako zależność Wine, albo Steam. Gry na Windows są bardzo 32-btowe.
 10. To działa tak trochę w kratkę. Jeżeli zostawisz na parę godzin włączone, to się w końcu połączy i przeskanuje hosta pod kątem różnych ubytków. Najwyraźniej mają więcej klientów, niż są w stanie ugryźć.
 11. Dzięki. Czytałem o nich, ale nie miałem cierpliwości się przez to przebijać. Może kiedyś spróbuję, to będę mógł się podłączyć pod redhatowe Insights. Fajny bajer.
 12. Ciekawostka. Kontroler dysków po lewej to taka "głupia rurka", która wystawia dyski do systemu operacyjnego (na potrzeby btrfs, zfs, mdraid). Karta po prawej to sprzętowy RAID 0/1/5/10 z wlutowaną pamięcią cache, dzięki któremu w miarę szybkie dyski robią się o połowę szybsze. Na RHEL8 i klonach prawa karta nie działa. Na Fedorze 34 działa. Red Haty wiedzą o problemie od wersji 8.0, ale jakoś póki co nie został naprawiony. Ich strata - jedna licencja mniej.
 13. Chciałem, to mam. Hałasuje jak stara suszarka na pełnych obrotach.
 14. Chciałbym zacząć taki temat, może ktoś jeszcze się w to bawi. Dzisiaj przyjechały nowe procesory oraz więcej ramu. Jeden dzień w tygodniu chciałbym odpalić foldingathome i ogólnie porenderować trochę filmów. Jeżeli ktoś z Was ma klienta folding, to możemy zespół założyć. No i 2-3 wirtualki też będę działać. Najbliższy plan to podłączyć obydwie maszyny oraz wirtualki do openvpna, żeby był do nich dostęp z zewnątrz. Serwer już mam i openvpna też. Kwestia, żeby klientów pododawać.
 15. SeeM

  Darmowe ebooki

  Wolę akurat bardziej encyklopedyczne podręczniki, niż przepisy, ale Basha i tak pobrałem bez mrugnięcia okiem. Może coś się wpłaci, bo leży tam wiedza i to całkiem spora.
×
×
 • Create New...