Jump to content

SeeM

@Moderatorzy
 • Content Count

  1,933
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  76

SeeM last won the day on August 27

SeeM had the most liked content!

Community Reputation

120 Excellent

About SeeM

Contact Methods

 • Strona www
  http://
 • ICQ
  0

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Mam serwer z Fedorą i mam serwer z CentOSem. Obsługuje się je prawie tak samo i większość rzeczy będzie działać na obydwu. Warto się zunifikować i mieć wszędzie ten sam system, jest wówczas mniej roboty. Czy Fedora, czy CentOS, to zależy od aplikacji. Jeżeli jest skonteneryzowana, to wszystko jedno. Jeżeli nie jest, sprawdź wersję PHP, Pythona, Rubiego, MySQL-a, Postgresa, ElasticSearch (i tak dalej), na jakiej ona w ogóle działa. Fedora 35 będzie miała Pythona 3.10 oraz PHP 8. Jeżeli da radę, to da radę. Na CentOS możesz sobie wybrać wersję PHP, czy Pythona, korzystając z repozytoriów appstream. Fedora wymaga formatu partycji root i przeinstalowania systemu, przejście na CentOS Stream tego nie wymaga. Są jeszcze dwie możliwości, jeżeli chcesz zostać na RHEL8, lub darmowym odpowiedniku. Możesz zainstalować dystrybucję Euro Linux, Rocky Linux, Alma Linux i tym podobne. Będziesz miał CentOSa 8 pod inną nazwą. Możesz też założyć konto na redhat.com i używać 16 darmowych licencji na RHEL. Ja korzystam od roku i niedawno odnowiłem na następny rok. Nie ma problemów póki co. Można tego używać produkcyjnie, ale licencje są przypisane do Ciebie, a nie do Twojej firmy/organizacji. Dla serwera to wszystko jedno, ale trzeba o tym pamiętać. Przejście na RHEL-a z CentOS-a również wymaga przeinstalowania systemu. Jeżeli dostawca nie ma obrazów RHEL8, trzeba to zainstalować ręcznie używając kvm, nazywanego czasami "trybem ratunkowym". Dopytaj się zresztą, czy twój hosting może to w jakiś sposób ułatwić. ISO Red Hata 8 zajmuje 9 gigabajtów i to może być problem.
 2. Też tak mam, kiedy mam "okienko" w subskrypcji. Może to jest specjalnie tak zrobione, żeby ludzie nie czekali z zakupem subskrypcji do następnej krytycznej aktualizacji?
 3. To nie do końca ten sam temat, ale podobny. 18 października kończy mi się 16 darmowych RHEL Developer Suite, które można używać produkcyjnie. Kliknąłem, żeby się odnowiło i czekam. Ciekawe, na ile automagiczne to będzie. Z płatnymi subskrypcjami czasami trzeba ponownie dołączyć subskrypcję do systemu, kiedy stara się kończy. Jestem prawie pewien, że ja czegoś nie umiem i to wpowinno być płynne, ale u mnie jakoś nie jest. Może następnym razem.
 4. SeeM

  pozdro z Feodry 35

  Możesz przenieść system na nowy dysk używając rsync, przebudować initramfs, zainstalować gruba i "powinno działać" - słynne ostatnie słowa. Ewentualnie poprawić /etc/crypttab. Szkoda byłoby tracić takie fajne "dnf history" .
 5. SeeM

  pozdro z Feodry 35

  Ustawienia są zmienione. Wymówki, wymówki. Fedory nie ma sensu stawiać już na czysto, o ile nie na potrzeby zmieniać zupełnie rozkładu partycji, lub przechodzić z ext4 na zfs, btrfs. Kiedyś myślałem, że nie ma prostszych aktualizacji, niż Debian, ale srodze się myliłem. Nawet swój VPS aktualizuję od 31 w górę. Zaktualizuję jeszcze do Fedory 35 dla zabawy i przejdę na CentOS Streama, ponieważ wolę na razie zostać przy PHP 7.4 i appstreamy w CentOSie dają taką możliwość.
 6. Dobra, to nie będzie tak efektowne, jak poprzednio, ponieważ na razie zaktualizowałem tylko domowy serwer. Co tu dużo mówić: wszystko działa. Zrzut ekranu udało mi się uwiecznić akurat w momencie odświeżania tekstu na konsoli, więc wygląda dziwnie. cat /etc/fedora-release Fedora release 35 (Thirty Five)
 7. SeeM

  CHIRP

  Dzięki. A możesz tak ogólnie opisać swój zestaw?
 8. Może być też tak, że bios z jakiegoś powodu wyłączył kartę. Sprawdź przy następnym uruchomieniu.
 9. Dodatkowe pytanie w temacie Euro. Ze strony https://pl.euro-linux.com/oferta/ceny/ zniknęły informacje o cenach, a były bardzo przystępne i przejrzyste. Druga sprawa, to ich darmowe iso ze strony https://pl.euro-linux.com/eurolinux/wyprobuj/ . Kumple z pracy mnie poinformowali, że owszem zainstalować można, ale nie można zaktualizować bez rejestracji.Mam wrażenie, że niechcący ściągnął płatną wersję, ale pewności nie mam. W ogóle nie mam pewności, czym wersja darmowa i płatna się różnią, bo się widać różnią. W dalszym ciągi wydaje mi się, że to jest dobra oferta dla małego biznesu, ale dla domowych entuzjastów to już mniej.
 10. No i jest oficjalna beta Fedory 35. W przyszłym tygodniu mam urlop, więc poleci aktualizacja.
 11. Tu akurat jest od jakiegoś czasu lepiej. Nawet do papierowych wydań dołączane są repozytoria, z których można wklejać wszystkie przykłady. Mam inną książkę o Ansiblu autorstwa Fabio Alessandro Locati i sporo się z niej nauczyłem. Najbardziej podobał mi się przykład z powiadomieniami na ircu, co swego czasu było widać na kanale #fedora-pl , kiedy to testowałem. , Trzeba jednak wziąć poprawkę, że Ansible 2.10 sporo się pozmieniał. Przede wszystkim do modułów weszły nowe przestrzenie nazw. Polecam jego bloga - https://fale.io/ .
 12. Dzięki. Kupiłem jakieś starocie, których bym nie ruszył za standardową cenę. Najbardziej miałem nadzieję na https://helion.pl/ksiazki/windows-98-pl-cwiczenia-praktyczne-maria-sokol,cwwi98.htm#format/d , ale niestety trzeba czekać na dodruk.
 13. Najlepiej będzie, jeżeli skopiujesz na forum cały tekst z terminala. Na przykład tak: whoami cd /katalog/w/ktorym/chce/zapisac/plik/przez/cat echo 'to jest testowy tekst' > plik1 cat plik1 > plik2 ls -al ../ ls -alZ Żeby zapisać coś w katalogu, musisz mieć uprawnienia rw do pliku, który chcesz zapisać oraz: uprawniwnia co najmniej rwx do katalogu, w którym jesteś, uprawnienia co najmniej x do katalogów powyżej Także to niekoniecznie musi chodzić o plik nazwa_pliku.txt, ale tez o katalog nadrzędny.
 14. Można to zrobić aplikacją xbindkeys, ale proste to nie będzie. Ja sobie przemapowałem klawiaturę, żeby było wygodniej: Możesz sprawdzić swoją konfigurację klawiatury za pomocą xmodmap -pke Żeby robić takie bardziej wydziwnione rzeczy, trzeba wrócić z Wayland na X-server (co można wybrać w momencie logowania). Ma on swoje "uroki", ale coś za coś.
 15. Nie umieszczałem. Wysłałem tylko tutaj. Na ich miejscu wysłałbym to wszędzie, bo wyszło całkiem fajnie.
×
×
 • Create New...