Skocz do zawartości

SeeM

Użytkownicy
 • Zawartość

  1517
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  51

Ostatnia wygrana SeeM w Rankingu w dniu 28 Marzec

SeeM posiadał najczęściej polubioną zawartość!

Reputacja

90 Excellent

O SeeM

 • Tytuł
  Ekspert

Contact Methods

 • Strona www
  http://
 • ICQ
  0

Ostatnie wizyty

Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.

 1. SeeM

  Aktualizacja do najnowszej Fedory

  Odinstaluj chwilowo dwa kłopotliwe pakiety: gphpedi oraz nss-pem. Jeżeli dnf będzie protestować, usuwając zależne od nich pakiety, wówczas zrób to klasycznie: rpm -e --nodeps gphpedi nss-pem Zainstalujesz je sobie już na nowej Fedorze po restarcie.
 2. SeeM

  CentOS 7.5

  https://webtatic.com/projects/yum-repository/ PHPy są paczkowane w formie php72w, php71w, php70w. Ja jestem na 7.1, bo takie było najnowsze, kiedy instalowałem. Możesz zainstalować dropboksa headless, jeżeli Ci pasuje: https://www.dropbox.com/help/desktop-web/linux-commands ale ja im tam za bardzo nie ufam. Na pewno przeczesują pliki w poszukiwaniu ciekawych statystyk. Przez pewien czas używałem https://syncthing.net/ i to rzeczywiście działa, ale zawsze z tyłu głowy siedziało mi "lepiej sprawdzę, czy się przesłało". Od jakiegoś czasu wystarcza mi samba i scp.
 3. SeeM

  CentOS 7.5

  W związku z ogromnym zainteresowaniem z poprzedniego wątku o CentOSie 7.4 , mały raport z używania 7.5 przez jeden dzień: aktualizacja przebiegła tak jak wszystkie inne, tylko było dużo pakietów do aktualizacji, PHP 7 z repozytorum Webtatic działa świetnie, czyli nie ma strachu o NextCloud - u mnie działa, Samba jest teraz w wersji 7.4.1, co było potrzebne do obsługi jakiś nowych Windowsowych, rozproszonych systemów plików, Gnome jest w wersji 3.26 i mamy Libre Office 5.3, czyli całkiem świeże; Libre 5.4 jest wciąż zalecane prze autorów dla dużych wdrożeń, czyli nie jesteśmy bardzo z tyłu, GIMP w wersji 2.28 (no ze dwa miesiące sięskipa spoźniła, może byłoby 2.10) oraz Inkscape 0.92, GStreamer obsługuje mp3, tak jak na Fedorze. Mamy też potwierdzenie, że od wersji 8.0 będziemy mieli Pythona 3 w pakiecie. Mam nadzieję, że chociaż 3.6.
 4. SeeM

  F28 gnome-terminal

  No to sprawdzimy. Napisz do terminala: env | grep LANG cat /etc/locale.conf
 5. SeeM

  F28 gnome-terminal

  A spróbuj tak: localectl LANG=pl_PL.UTF-8 localectl gnome-terminal Jeżeli zadziała, to ustawimy locale na stałe.
 6. SeeM

  Wersja fedory, która najlepsza

  Jeżeli chcesz się dużo i w miarę szybko nauczyć, to pozostań przy dystrybucjach, które nie są nakładką na inne: Fedorze, albo spróbuj Debiana. Jeżeli poznasz Debiana, to będziesz też znał Minta, Ubuntu, Kubuntu, Raspbiana oraz jakieś 200 pochodnych od nich dystrybucji. To nic, że instalator jest nieco inny, lub Ubuntu ma kreatorki, których nie ma Debian. Trzon jest ten sam, a w konsoli i tak zrobisz wszystko. Jeżeli poznasz Fedorę, to Red Hat, CentOS i wszystkie pozostałe klony będziesz miał w małym palcu. Lubię i Debiana i Fedorę za łączenie pewnego konserwatyzmu, trzymanie się swojej filozofii i kierunku rozwoju (a nie zmienianie jej co 4 wydania, patrzę na ciebie Ubuntu ), z otwartością na nowe pakiety oraz rozwiązania. Fedora, czy Debian Unstable świetnie się w tej roli sprawdzają. Nie zostaniesz z nimi na lodzie.
 7. SeeM

  Wersja fedory, która najlepsza

  Znalazłeś wyjątkowo stare źródło, albo coś dla systemów bsd. chkconfig może działać dla kompatybilności z programami, które nie znają systemd, ale na nowej Fedorze mamy do tego systemctl. Zamiast chkconfig off mamy: systemctl mask sshd Co spowoduje zignorowanie sshd przy starcie systemu. Poziomy, o których mówisz, to różne "targety", pomiędzy którymi możesz się przełączać i zrobić je domyślne przy starcie systemu. Najpopularniejsze są dwa: graphical i multi-user. Target to cel, do którego dążymy. Może to być uruchomienie graficznego pulpitu, konsoli tekstowej, ponowne uruchomienie komputera, albo jego wyłączenie, albo co tam sobie jeszcze wymyślimy. Zawiera informacje o tym, co trzeba uruchomić, żeby działało. Uruchamiane rzeczy mogą zawierać informacje o innych potrzebnych im rzeczach. Dzięki takiej siatce zależności programy mogą uruchamiać się przy starcie systemu jednocześnie i niczego żadnemu nie brakuje. Błąd, o którym piszesz, dotyczy układu grafiki i przewija się od czasu do czasu. W następnym kernelu naprawą, a za 5 wersji znowu będzie. Nie przejmuj się tym. Możesz być pewien, że nie powoduje on żadnego zatrzymania. Po prostu akurat w tym momencie systemd nie ma o czym pisać. Generalnie: jeżeli słyszysz swój dysk, to coś tam się uruchamia i trzeba poczekać.
 8. Ja robię tak: mkdir 28 cd 28 wget ftp://ftp.icm.edu.pl/pub/Linux/fedora/linux/releases/28/Workstation/x86_64/os/Packages/f/fedora-release-28-1.noarch.rpm wget ftp://ftp.icm.edu.pl/pub/Linux/fedora/linux/releases/28/Workstation/x86_64/os/Packages/f/fedora-repos-28-1.noarch.rpm wget https://download1.rpmfusion.org/free/fedora/rpmfusion-free-release-branched.noarch.rpm wget https://download1.rpmfusion.org/nonfree/fedora/rpmfusion-nonfree-release-branched.noarch.rpm wget ftp://ftp.icm.edu.pl/pub/Linux/fedora/linux/releases/28/Workstation/x86_64/os/Packages/f/fedora-release-workstation-28-1.noarch.rpm wget ftp://ftp.icm.edu.pl/pub/Linux/fedora/linux/releases/28/Workstation/x86_64/os/Packages/f/fedora-gpg-keys-28-1.noarch.rpm sudo dnf clean all sudo rpm -Uvh *rpm sudo dnf update -y reboot Może i trochę staroszkolnie, ale działa wspaniale. Jedyne, co się mi krzaczy, to wayland na nvidii. Tymczasowo przesiadłem się na Gnoma z X.org.
 9. SeeM

  Wersja fedory, która najlepsza

  Ja tak właśnie robię, chociaż nie ze względu na prędkość uruchamiania systemu. Mimo to jest szybciej.
 10. SeeM

  Wersja fedory, która najlepsza

  A to też dobry sposób. Kiedy instaluje klientom Linuksa, to wymieniam dysk na SSD i są w szoku jak ich komputer szybko działa. Mam jeden przypadek, kiedy komputer z Elementary OS, procesorem i5 z czterema rdzeniami i 12 giga ramu uruchamia cały pulpit, jeszcze zanim monitor się wybudzi. Wciskam guzik, 6 sekund i mam po prostu pulpit.
 11. SeeM

  Wersja fedory, która najlepsza

  systemd-analyze pokazuje co i w jakim tempie się uruchamia przy starcie systemu. Część z tych rzeczy jest potrzebna, część jest opcjonalna, lub ma lżejsze zamienniki.
 12. SeeM

  Wersja fedory, która najlepsza

  Starsze wersje Fedory mogą działać szybciej, ale szybko się zorientujesz, że to droga donikąd. I to niekoniecznie jest kwestia Fedory, ale starszych wersji Firefoksa, Chroma, czy innego oprogramowania użytkowego, które działały po prostu szybciej i zajmowały mniej pamięci ram. Twórcy Fedory po prostu nie traktują priorytetowo szybkości uruchamiania systemu. Jeżeli na tym Ci zależy, to dużo lepiej wyjdziesz na Ubuntu Mate, albo Elementary OS. Pod tym względem są bezkonkurencyjni. To, co możesz zrobić, to napisać w terminalu jako root: systemd-analyze blame Fedora to nie Windows XP, który był wspierany przez twórców oprogramowania całkiem nieźle jeszcze tak 2-3 lata temu. Jak Fedora kończy wspieranie wydania, to kończy i pies z kulawą nogą się nie zainteresuje.
 13. SeeM

  problem z touchpad

  Też dobre rozwiązanie. Daj znać, jeżeli znowu się zepsuje. Spróbuję zrobić z tego zgłoszenie błędu.
 14. SeeM

  problem z touchpad

  Zakładam, że to Fedora nowsze niż 24, bo trochę się potem pozmieniało. Najpierw sprawdź listę urządzeń, którymi możesz wklikać/wpisać/wrysować coś do komputera xinput list co pokaże listę podłączonych rzeczy: klawiatur, gładzików, tabletów, itd... Na przykład coś takiego: ⎡ Virtual core pointer id=2 [master pointer (3)] ⎜ ↳ Virtual core XTEST pointer id=4 [slave pointer (2)] ⎜ ↳ xwayland-pointer:15 id=6 [slave pointer (2)] ⎜ ↳ xwayland-relative-pointer:15 id=7 [slave pointer (2)] ⎣ Virtual core keyboard id=3 [master keyboard (2)] ↳ Virtual core XTEST keyboard id=5 [slave keyboard (3)] ↳ xwayland-keyboard:15 id=8 [slave keyboard (3)] Ważny jest dla nas id urządzenia, gdyż to na nim będziemy dalej pracować. Teraz napisz na przykład tak: xinput list-props 6 co da mniej więcej taką listę: Device 'xwayland-pointer:15': Device Enabled (119): 1 Coordinate Transformation Matrix (121): 1.000000, 0.000000, 0.000000, 0.000000, 1.000000, 0.000000, 0.000000, 0.000000, 1.000000 Device Accel Profile (244): 0 Device Accel Constant Deceleration (245): 1.000000 Device Accel Adaptive Deceleration (246): 1.000000 Device Accel Velocity Scaling (247): 10.000000 Ja mam teraz Fedorę 29 i nie wiedzieć czemu rzeczy do ustawienia jest dosyć mało. Na jednej z poprzednich wersji wygląda to tak: https://lukaszposadowski.pl/xinput-i-gladzik/ Jeżeli ponownie będziesz miał taką sytuację, sprawdź na szybko list-propsem, czy nie masz włączonego Left Handed Enabled, czy czegoś podobnego. Niektóre aktualizacje libinputa zmieniają numery tych opcji (na przykad opcja 247 może zmienić się na 248, bo po drodze doszła jakaś nowa). Na Gmonie nigdy nie ma z tym problemu, ale XFCE może czasem nie nadążać.
 15. SeeM

  AMD APU Ryzen5 2400 G i Linux

  1. Strzelam w ciemno, że chyba tak. Jedyne, co może uprzykrzyć życie to zbyt nowa wersja kernela, w której coś się zmieniło od kiedy ktoś z AMD projektował te sterowniki. Mieliśmy już nie raz taką sytuację z ich fglrx, które po instalacji nowego kernela zupełnie głupiały i nawet pulpitu nie dało się na nich uruchomić. Nie to, żeby z nvidią nie było takich problemów, ale są znaaaaaacznie rzadziej i jedną, czy dwie podwersje kernela można przeczekać. 2. Spiny Fedory to ten sam system z innymi programy na płytce instalacyjnej. Są ze sobą w 100% kompatybilne i korzystają ze wspólnego bazowego repozytorium. Ja tam gry kupuję na Humble Indie Bundle, GOGu i Steamie, które po prostu działają. 3. Gnome jest domyśle na najpopularniejszym Fedora Workstation, a co za tym idzie błędy są najszybciej zgłaszane i najwięcej ludzi nad nimi pracuje. Jeżeli zamierzasz mieć komputer włączony 24/7 i ma działać pół roku bez restartu, to możesz zainteresować się lżejszymi środowiskami graficznymi w rodzaju XFCE, albo nawet Lxde, czy IceWM. W przypadku dwóch ostatnich jesteś najczęściej skazany na siebie, gdyż bardzo mało osób korzysta z nich na co dzień i w przypadku problemów nie ma kto pomóc.
×