Skocz do zawartości

SeeM

Użytkownicy
 • Zawartość

  1529
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  51

Ostatnia wygrana SeeM w Rankingu w dniu 28 Marzec

SeeM posiadał najczęściej polubioną zawartość!

Reputacja

90 Excellent

O SeeM

 • Tytuł
  Ekspert

Contact Methods

 • Strona www
  http://
 • ICQ
  0

Ostatnie wizyty

Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.

 1. SeeM

  Kopia zapasowa plików i ustawień systemu

  Clonezilla ma jedną praktyczną wadę: nie potrafi tworzyć kopii przyrostowych. Jest to kopia zapasowa, która zawiera tylko zmiany od ostatniej pełnej kopii, lub ostatniej kopii przyrostowej. Oszczędza mnóstwo miejsca na dysku, a odzyskiwanie tych danych przebiega tak samo, jakbyśmy mieli pełną kopię. Jest mnóstwo programów do archiwizacji danych, które potrafią coś takiego zrobić: od niesamowicie rozbudowanegoo Bacula (można powiedzieć, że to przemysłowy standard), do prostszych rozwiązań typu Borg Backup. Dla zupełnie prostych kopii zapasowych wystarczy zwykły rsync. Są też programy, które automatyzują rsynca, na przykład rsnapshot.
 2. SeeM

  jak aktualizujecie swoją Fedorę?

  Również jestem zupełnie pewien, że to nie wypali. Instalacja na czysto z pedrajwa będzie zwyczajnie szybsza niż aktualizacja.
 3. Systemd, czyli program (między innymi) wspomagający uruchamianie systemu, może go uruchomić na kilka różnych sposobów, dążąc do kilku różnych celów, np. połączenie z siecią, albo uruchomienie klienta nfs, albo zamontowanie partycji swap, albo uśpienie komputera, albo coś tam jeszcze. Dla Ciebie najważniejsze są dwa tryby: multi-user (tekstowy) oraz graphical (graficzny). Możesz sobie zainstalować Gnoma i co jeszcze chcesz, ale domyślnym trybem uruchamiania systemu pozostawić multi-user. Jak? A tak: dnf install gdm gnome-shell systemctl get-default Jeżeli dostaniesz odpowiedź graphical.target, to znaczy, że pakiet gdm, czy gnome-shell sam taki ustawił i trzeba to poprawić. systemctl set-default multi-user.target Dzięki temu Fedora będzie domyślnie ignorować tryb graficzny. Jeżeli będziesz ochotę powalczyć z grafiką, możesz się w locie przełączyć na inny target: systemctl isolate graphical.target Jeżeli system zawiesi się na amen, możesz spróbować przełączyć się na konsolę tekstową (np: crtl+alt+F2), albo zresetować maszynę i znajdziesz się z powrotem w konsoli tekstowej. Bardziej szczegółowe informacje są tutaj: https://access.redhat.com/documentation/en-us/red_hat_enterprise_linux/7/html/system_administrators_guide/sect-managing_services_with_systemd-targets - w ogóle Red Hat ma bardzo dobrą dokumentację i najczęściej zgadza się ona z Fedorą.
 4. Hm... Przez chwilę myślałem, że trafił Ci się nieszczęsny Intel Atom z serii z grafiką Power Virtual. szczegóły: https://gist.github.com/Aissen/2925633 To teraz już nie mam pomysłu czemu sterownik intela świruje. Postaram się poszukać jeszcze trochę w sobotę/niedzielę. Jeżeli nie masz GUI, ale lubisz trochę poklikać, to zainteresuj się kokpitem - https://cockpit-project.org/running#fedora - rewelacja.
 5. SeeM

  (W-wa) 1-2 X Pycode

  Moja dobra znajoma organizuje 1-2 października w Warszawie konferencję dla Pythoniarzy. Zapraszam takowych do Centrum Nauki Kopernik w październiku. Rejestracja jest trochę droga jak na mój gust (ja wejściówkę dostałem, będę prowadził małe warsztaty), ale to subiektywna kwestia portfela. http://www.pycode-conference.org/
 6. 2. To jest jakiś trop i wygląda na to, że sterowniki intela nie dają sobie rady z twoją grafiką. Możliwe, że to tylko marka intela, a chipset jest od kogoś innego. Napisz na konsoli (może być w małej rozdzielczości) lspci Co da nam listę sprzętu. Napisz jaką dokładnie znalazło grafikę. Właśnie wersja Server jest lżejsza o tyle, że ma mniej pakietów zainstalowanych domyślnie. Nie ma LibreOffice, przeglądarki zdjęć, oprogramowania do skanera i wielu innych droboazgów, które można sobie samemu doinstalować później.
 7. Możesz ominąć livecd przy instalacji używając instalki Fedora Server https://getfedora.org/pl/server/download/ Podczas inatalacji wybierz zestaw oprogramowania Server with GUI (nie wiem jak się nazywa po polsku) i będziesz miał pulpit Gnome. Kilka rzeczy, jak LibreOffice, czy kodeki, trzeba będzie instalować ręcznie, ale to już się zobaczy przy uruchomieniu. Jeżeli uda Ci się zainstalować Fedorę na dysk, to dalej już sobie poradzimy.
 8. Ido zmiany do Fedory: https://www.youtube.com/watch?v=BkmSD3Z0kUk&t=2575s http://linuxunplugged.com/255 Ktoś w ogóle już ma Fedorę Atomic? Albo intensywnie używa konterenów na blaszaku do codziennego użytku?
 9. SeeM

  Aktualizacja do najnowszej Fedory

  A nie masz jakiegoś guzika na laptopie do włączania wifi? Nie mam już żadnego komputera z broadcomem i trudno mi się wypowiedzieć.
 10. SeeM

  Aktualizacja do najnowszej Fedory

  A co to w ogóle za wifi? Zgaduję, że broadcoma. Znajdź je na liście w terminalu przez lspci i wklej. Być może wystarczy wyładować i załadować sterownik. Możesz sobie do tego zrobić ikonkę na pulpicie. W którejś wersji Ubuntu też był z tym problem i ludzie sobie w ten sposób radzili. akmods i kmod-wl zdecydowanie zainstaluj jeszcze raz. Kiedy już to zrobisz i jest to wifi broadcoma, po wybudzeniu laptopa spróbuj tego: rmmod wl modprobe wl Rmmod wyłącza moduł kernela, a modprobe łąduje go ponownie.
 11. SeeM

  Aktualizacja do najnowszej Fedory

  Jak tak miałem kiedyś z broadcomem i pomagało bezceremonioalne ubicie networkmanagera. Nie tyle była to wina samego NM, co sterowników. systemctl restart NetworkManager
 12. SeeM

  F28 server cockpit not working

  Is cockpit installed by default? If yes,You want a service and a socket: systemctl enable cockpit.socket systemctl enable cockpit systemctl start cockpit systemctl defaults to service, if "extension" isn't provided. More details are here: https://cockpit-project.org/running#fedora Next You'll have to add rules to your firewall. If You are using iptables, I strongly encourage to specify ip, or ip range of permitted clients. If You prefer firewalld, specify zone when opening ports.
 13. SeeM

  Aktualizacja do najnowszej Fedory

  Odinstaluj chwilowo dwa kłopotliwe pakiety: gphpedi oraz nss-pem. Jeżeli dnf będzie protestować, usuwając zależne od nich pakiety, wówczas zrób to klasycznie: rpm -e --nodeps gphpedi nss-pem Zainstalujesz je sobie już na nowej Fedorze po restarcie.
 14. SeeM

  CentOS 7.5

  https://webtatic.com/projects/yum-repository/ PHPy są paczkowane w formie php72w, php71w, php70w. Ja jestem na 7.1, bo takie było najnowsze, kiedy instalowałem. Możesz zainstalować dropboksa headless, jeżeli Ci pasuje: https://www.dropbox.com/help/desktop-web/linux-commands ale ja im tam za bardzo nie ufam. Na pewno przeczesują pliki w poszukiwaniu ciekawych statystyk. Przez pewien czas używałem https://syncthing.net/ i to rzeczywiście działa, ale zawsze z tyłu głowy siedziało mi "lepiej sprawdzę, czy się przesłało". Od jakiegoś czasu wystarcza mi samba i scp.
 15. SeeM

  CentOS 7.5

  W związku z ogromnym zainteresowaniem z poprzedniego wątku o CentOSie 7.4 , mały raport z używania 7.5 przez jeden dzień: aktualizacja przebiegła tak jak wszystkie inne, tylko było dużo pakietów do aktualizacji, PHP 7 z repozytorum Webtatic działa świetnie, czyli nie ma strachu o NextCloud - u mnie działa, Samba jest teraz w wersji 7.4.1, co było potrzebne do obsługi jakiś nowych Windowsowych, rozproszonych systemów plików, Gnome jest w wersji 3.26 i mamy Libre Office 5.3, czyli całkiem świeże; Libre 5.4 jest wciąż zalecane prze autorów dla dużych wdrożeń, czyli nie jesteśmy bardzo z tyłu, GIMP w wersji 2.28 (no ze dwa miesiące sięskipa spoźniła, może byłoby 2.10) oraz Inkscape 0.92, GStreamer obsługuje mp3, tak jak na Fedorze. Mamy też potwierdzenie, że od wersji 8.0 będziemy mieli Pythona 3 w pakiecie. Mam nadzieję, że chociaż 3.6.
×