Jump to content

SeeM

@Moderatorzy
 • Content Count

  1,766
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  64

SeeM last won the day on June 4

SeeM had the most liked content!

Community Reputation

108 Excellent

About SeeM

 • Rank
  Ekspert

Contact Methods

 • Strona www
  http://
 • ICQ
  0

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Któryś z mirrorów coś źle zsynchronizował. Możesz się upewnić, że problem nie jest po twojej stronie: dnf clean all dnf update
 2. Pewnie brakuje wartości w wymaganym polu. A co się dzieje, kiedy połączysz się w terminalu? sudo openvpn --verb 13 --config plik_z_konfiguracja.ovpn Dostajesz IP i możesz pingować pozostałe hosty?
 3. Nie wiem czy dobrze rozumiem. Czy chcesz przeciągnąć jakąś ikonę z pulpitu Windows na pulpit w maszyny wirtualnej w oknie Virtual Boxa?
 4. SeeM

  Lokalizacja i Lotto

  A podaj swoje IP z ip.wp.pl , albo podobnej strony. Mogą być tylko pierwsze trzy oktety.
 5. Czyli nie mam halucynacji. Wielkie dzięki.
 6. Trzeba i nie trzeba. Jest tak: świągasz plik iso z internetu, jakiś wredny typ podmienił plik iso na jednym z mirrorów (na przykład icm.edu.pl) i zaszył tam koparkę bitcoinów, po instalacji systemu lądujesz z koparką bitcoinów Atakujący oczywiście może również podmienić plik z sumami kontrolnymi, żeby odpowiadało jego plikowi ISO. Nie może natomiast podpisać tego pliku kluczami GPG Fedory. Jedyny sposób, by mieć pewność, że ściągnięte iso jest poprawne: ściągnąć plik iso, ściągnąć plik z sumami kontrolnymi. zaimportować klucze publiczne GPG wystawione na fedoraproject.org sprawdzić, czy plik z sumami kontrolnymi został podpisany powyższymi kluczami GPG. W ten sposób można uchronić się przed wariatami podmieniającymi pliki ISO na mirrorach. Ostatni obyło głośno o próbach (czasem udanych) podmiany plików na githubie, albo sourceforge. Stosowanie się do powyższych zasad gwarantuje bezpieczeństwo. Niestety nie gwarantuje to bezpieczeństwa w przypadku, kiedy trzyliterowa agencja dobierze się do któregoś z autorów samej dystrybucji, lub nie podmieni kodu w projektach, z których ta dystrybucja korzysta (kernel, gnupg, gcc, openvpn, selinux, iptables, nftables...). Ale to już jest głowa i problem autorów dystrybucji, żeby sobie z tym radzić. Na przykład w Debianie mają program powtarzania kompilacji pakietów na różnych maszynach, żeby sprawdzić, czy któraś nie produkuje innych binarek.
 7. Mam bardzo ciekawy problem z zewnętrznymi monitorami w Gnomie. Jeżeli ktoóś chciałby spróbować go odtworzyć: zmienić rozdzielczość ekranu z 1080p na 1024x768, spróbować zmienić z powrotem na 1080p, będzie dostępne jedynie 1080i, na liście odświeżania będą dosyć dziwne wartości i nie będzie tam 60 Hz. W GDM oraz chociażby Fluxboksie nadal mam 1080p. Udało mi się powtórzyć ten błąd kilka razy, w tym na zupełnie nowym i świeżym użytkowniku, na Xsach oraz Waylandzie. Naprawienie błędu jest również proste: wyłączyć komputer, poczekać na uśpienie monitora, można już zmienić odświeżanie na właściwe oraz ustawić rozdzielczość na 1080p. Czy ktoś ma może stacjonarny komputer z monitorem 1080 i może spróbować odtworzyć tę sytuację?
 8. SeeM

  Redhat Summit

  Obecnie trwa małe spotkanie z tematem CentOS Stream. I takie coś to mi się podoba.
 9. SeeM

  Redhat Summit

  Dobra, obejrzałem mniej więcej co chciałem. Ja pracuję w małej firmie, a tutaj spojrzenie jest raczej z dużej skali, ale coś niecoś podpatrzyłem. Dzień urlopu poszedł na oglądanie, ale nie żałuję. Forma prezentacji jest spoko. Ludzie naprawdę się przygotowali. Szkoda, że nie ma lepszego kontaktu z prelegentami, no ale trudno, żeby siedzieli przez całe dnie przy komputerze i czekali, czy ktoś w tej chwili obejrzał ich film. Nie dało się też pogadać z innymi po zakończeniu prezentacji, ponieważ od razu następowało przekierowanie na ankietę. Bardzo szkoda, bo to najlepszy moment, żeby się do kogoś odezwać i przy pytaniach czasem się ciekawa dyskusja wywiązuje. W Community Central zdarzają się ciekawe materiały. Szkoda, że schowano je w osobnej zakładce i nie dali im "czasu antenowego" na równi z dużymi prezentacjami. Na przykład prezentacja na temat Appstreama w CentOSie jest króßka, ale ciekawa i do rzeczy. Jest też dedykowany czat(*) dla każdej kategorii i nawet Matthew Miller pokazuje się od czasu do czasu. (*) Czaty są naprawdę słabe. Ledwo coś nich widać, a ludzie naprawdę się udzielają. Udzielaliby się pewnie jeszcze bardziej, gdyby to chociaż przypominało porządnego klienta irc z możliwością rozmowy na więcej niż jednym kanale jednocześnie. Ja bym chętnie siedział na wszystkich i zaglądał od czasu do czasu, co się dzieje. Trzeba przycisnąć organizatorów, żeby przy zgłoszeniu prezentacji znalazło się pole wyboru "live non-prerecorded demo", ale może odstraszą tym wielu prelegentów. Zawsze to ciekawiej zobaczyć człowieka przy pracy, a nie omawiającego sjaldy.
 10. Może na Summicie , dzisiaj, albo jutro, pokażą więcej.
 11. SeeM

  Redhat Summit

  W pewnym sensie się wybieram. Wybrałem na szybko interesujące mnie rzeczy:
 12. A co to za ekran? Podejrzewam jakieś dziwne odświeżanie, ale się zobaczy. Podaj na początek wynik polecenia xrandr --query
 13. Właśnie przyszło na skrzynkę: https://lists.fedoraproject.org/archives/list/[email protected]/thread/S67CL4TUNM67GM2MGANSG4RV3UIBORSH/ .
 14. A owszem, ale czasami procesów jest kilka i któryś jest uparty. Patrz: chrome.
 15. VLC niestety czasami się wiesza. Proces jest wyjątkowo uparty i nie chce się za nim w świecie zakończyć. Spróbuj tak: $ ps aux | grep vlc lukasz 45747 3.4 0.4 1561496 69852 pts/1 Sl+ 19:07 0:00 vlc lukasz 45765 0.0 0.0 216104 716 pts/0 S+ 19:07 0:00 grep --color=auto vlc Widać powyżej, że vlc jest uruchomiony i ma pid (process id) 45747. Można spróbować zabić proces: $ kill -9 45747 $ ps aux | grep vlc lukasz 45927 0.0 0.0 216104 652 pts/0 S+ 19:09 0:00 grep --color=auto vlc kill -9 wysyła sygnał sigkill do procesu i prosu "uprzejmie", żebyś się pan wypchał i nie obchodzi mnie, że masz jeszcze coś ważnego do zrobienia. Mi też vlc czasami się wiesza. Najgorzej go ubić, jeżeli właśnie odtwarza playlistę, lub cały katalog.
×
×
 • Create New...