Skocz do zawartości

SeeM

Użytkownicy
 • Zawartość

  1580
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  53

Ostatnia wygrana SeeM w Rankingu w dniu 27 Grudzień 2018

SeeM posiadał najczęściej polubioną zawartość!

Reputacja

93 Excellent

O SeeM

 • Tytuł
  Ekspert

Contact Methods

 • Strona www
  http://
 • ICQ
  0

Ostatnie wizyty

Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.

 1. Użytkowników w systemie możesz sprawdzić bardzo łatwo. sudo cat /etc/passwd sudo cat /etc/group Użytkownicy, którzy mogą używać sudo są skonfigurowani w pliku /etc/sudoers. Możesz go sobie podejrzeć: sudo cat/etc/sudoers , ale lepiej go nie zmieniaj. Domyślnie na Fedorze jest to rozwiązane w taki sposób, że z sudo mogą korzystać tylko użytkownicy dodani do grupy wheel.
 2. Skoro na CentOSie działa, a na Fedorze nie, to może kwestia Waylanda. Zaloguj się na chwilę używając Xsów. Mniej więcej jak na poniższym obrazku Po zalogowaniu też pokaż nam xrandra.
 3. SeeM

  spis ludności Fedory

  Nawiązując, jest już wątek na liście devel: https://lists.fedoraproject.org/archives/list/devel@lists.fedoraproject.org/thread/OATXNKZAF7VW7RBIJHD2RREDXUEHJGHQ/ Dzisiaj doczytałem tylko do połowy. Przewijają się ciekawe pomysły na liczenie Fedory bez unikanlego ID, który mógłby być wykorzystany do śledzenia użytkowników. Mając ID oraz adres IP nie byłoby z tym większego problemu. Między innymi można skorzystać z serwerów ntp. Nie jest to tak łatwe, ale możliwe do wykonania bez unikalnego numerku przypisanego do każdej jednej instalacji (i Canonical tak robi). Jest też pomysł https://lists.fedoraproject.org/archives/list/devel@lists.fedoraproject.org/message/D6BHILJMTVOJEAYHCSU73EM3WPQFJ3FK/ , który umożliwia liczenie bez możliwości śledzenia który klient podbił licznik. Jest dla mnie trochę skomplikowany i nie do końca go rozumiem .
 4. SeeM

  Instalacja Fedory, Poradnik

  Spokojnie. Fedora nie ma niczego, czego nie musiałbyś poznać instalując każdą inną dystrybucję - one się jakoś szczrególnie nie różnią. Masz te same partycje, tych samych użytkowników, tego samego gruba, ten sam kernel. Ostatnio nawet ten sam init.Jeżeli robiłeś coś w Manjaro według wiki Archa, to (poza aktualizacjami i instalacją pakietów) na Fedorze zrobisz tak samo.
 5. SeeM

  Carla i Carla Control - co to jest?

  To jest jakaś warstwa pośrednia pomiędzy programami do obróbki audio, a wtyczkami w formacie VST i podobnymi. Spróbuj odinstalować, to się dowiesz, do czego jest potrzebne. dnf remove carla Nie musisz się zgadzać, jeżeli przy okazji miałyby polecieć programy, których używasz.
 6. SeeM

  spis ludności Fedory

  Plan zakłada, że będzie czytelny prosty opt-out oraz, że kod będzie jawnie zapisany w pliku /etc/machine-id. Zastanawiam się też, na ile do głosu dochodzi IBM, który owszem sypnie groszem, ale potrzebuje wiarygodnych liczb. W sumie dlatego właśnie są dużą firmą, że umieją dobrze liczyć. Statystyki Red Hata są bardzo jawne, wystarczy policzyć licencje. Z Fedora jest gorzej, bo liczone są tylko adresy IP pobierające aktualizacje.
 7. SeeM

  spis ludności Fedory

  W owym czasie wyszło zarządzenie, by przeprowadzić spis ludności w całej dystrybucji, gdy wielkorządcą był Matthew. https://fedoraproject.org/wiki/Changes/DNF_UUID Nie chcą robić czegoś w rodzaju Ubuntu, gdzie wysyłają dane sprzęcie. Bardziej coś w rodzaju SuSE, gdzie każda instalacja ma unikalny kod identyfikujący w Zypperze.
 8. SeeM

  Oscylosop i Wine

  Jeżeli nie działa na mono, możesz zainstalować Windowsowy .NET. Usuń pakiet wine-mono, zainstaluj pakiet winetricks i uruchom program winetricks. Jest tam mnóstwo oprogramowania do wyboru, w tym dotnet.
 9. SeeM

  Oscylosop i Wine

  Czy masz zainstalowany pakiet wine-mono?
 10. Trzeba patrzeć na wątek w bugzilli. Będzie napisane, kiedy dostaniemy rozwiązanie. Jedna z odpowiedzi sugeruje, że kernel 4.20 jest już w porządku, czyli czekamy do Fedory 30.
 11. I Ubuntu na pewno nie będzie miało tego problemu. Zostali przy kernelu 4.15 i 4.18 https://wiki.ubuntu.com/BionicBeaver/ReleaseNotes#Updated_Packages https://wiki.ubuntu.com/CosmicCuttlefish/ReleaseNotes#Linux_kernel_.2B2D3cJw-
 12. SeeM

  Format dysku

  Kojarzysz s Kojarzysz tę część instalacji? Co tam dokładnie ustawiłeś?
 13. Możesz dodać kernel do czarnej listy w dnf i pociągnąć na 4.18 do czasu, aż problem będzie rozwiązany. W pliku /etc/dnf/dnf.conf dopisz linijkę: exclude=*kernel* Pomiędzy 4.18 a 4.19 nie ma jakiś wielkich różnic. System będzie działał dobrze.
 14. SeeM

  Format dysku

  A, dobra masz rację. Już kumam. No to ja to robię tak. Mam sobie dysk /dev/sdb i na nim takie partycje. Uruchomiłem program parted i użyłem komendy print, żeby zobaczyć partycje na dysku: # parted /dev/sdb GNU Parted 3.2 Using /dev/sdb Welcome to GNU Parted! Type 'help' to view a list of commands. (parted) print Model: USB 2.0 Flash Disk (scsi) Disk /dev/sdb: 1061MB Sector size (logical/physical): 512B/512B Partition Table: msdos Disk Flags: Number Start End Size Type File system Flags 1 1049kB 22.0MB 21.0MB primary 2 22.0MB 861MB 839MB extended 5 23.1MB 442MB 419MB logical 6 444MB 842MB 398MB logical Widać, że partycja nr 2 jest prawie pełna, ale mam jeszcze mały zapas wolnego miejsca na dysku. Żaden problem. Teraz używam komendy resizepart 2 100% i partycja rozszerzona zajmie całe wolne miejsce. (parted) resizepart 2 100% I sprawdzam, co z tego wyszło: (parted) print Model: USB 2.0 Flash Disk (scsi) Disk /dev/sdb: 1061MB Sector size (logical/physical): 512B/512B Partition Table: msdos Disk Flags: Number Start End Size Type File system Flags 1 1049kB 22.0MB 21.0MB primary 2 22.0MB 1061MB 1039MB extended 5 23.1MB 442MB 419MB logical 6 444MB 842MB 398MB logical Teraz można zrobić nową partycję logiczną. Partycja nr 6 kończy się na 842MB, a partycja rozszerzona nr 2 kończy się na 1039MB. Użyję więc tych wartości, żeby zapełnić całe wolne miejsce na dysku. (parted) mkpart Partition type? primary/logical? l File system type? [ext2]? ext4 Start? 842MB End? 1039MB Warning: The resulting partition is not properly aligned for best performance: 1644545s % 2048s != 0s Ignore/Cancel? I Z parteda wychodzi się komendą quit. Parted nie jest jakimś moim ulubionym programem (wolę fdisk i gdisk), ale jest wygodny. Najlepiej przećwiczyć powyższe na starym pendriwie, a potem działać na dysku z ważnymi danymi. Powodzenia.
 15. SeeM

  Format dysku

  Dobra, to już wszystko jasne. Żeby zrobić nową partycję /dev/sda10 nie musisz niczego rozszerzać. Po prostu zrób partycję /dev/sda10 i sformatuj ją tak, jak tylko chcesz.
×