Jump to content

SeeM

Użytkownicy
 • Content Count

  1,633
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  55

SeeM last won the day on May 26

SeeM had the most liked content!

Community Reputation

98 Excellent

About SeeM

 • Rank
  Ekspert

Contact Methods

 • Strona www
  http://
 • ICQ
  0

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Nie chcę tak na szybko zgadywać, bo może zgadnę za pierwszym razem, a może za dziesiątym. Podłącz obydwa laptopy do wifi z UPC, a potem do wifi z telefonu i wykonaj kolejno: ip a ip r nmcli device wifi list sudo arping -I INTERFEJS BRAMA -c 5 - na przykład: - - sudo arping -I wlp2s0b1 192.168.0.1 -c 5 ping 8.8.8.8 -c 2 ping onet.pl -c 2 I pokaż nam co tu wyszło.
 2. SeeM

  Pokaż Swój Desktop

  Dawno niczego tu nie było. Postanowiłem jednak nie kupować nowego laptopa i wrócić do korzeni. Trochę xinitrca, trochę basha, trochę xinputa oraz xmodmapa i nawet z WindowMakera można sporo wykręcić. Laptop jednak działa świetnie, jeżeli nie ma KDE, Gnoma, ani XFCE do dźwigania.
 3. Dodam tylko, że dd ma coś w rodzaju paska postępu. dd if=/home/testuser/Downloads/rhel-server-7-x86_64-boot.iso of=/dev/sdb bs=512k status=progress Przynajmniej widać, że coś się dzieje. dd to rzeczyście najpewniejszy sposób. Jeżeli terminal Cię odrzuca, spróbuj https://www.balena.io/etcher/
 4. No to dzięki Sunerisowi mogę już sklecić działającą wersję. #!/usr/bin/sh # mapowanie klawiatury dla lewej reki xmodmap -e "keycode 79 = F4 F4 F4 F4 F4 F4 XF86Switch_VT_4" xmodmap -e "keycode 90 = Super_L" xmodmap -e "keycode 87 = c" xmodmap -e "keycode 88 = v" xmodmap -e "keycode 80 = Alt_L" xmodmap -e "keycode 83 = Tab ISO_Left_Tab Tab ISO_Left_Tab" xmodmap -e "keycode 89 = Control_R" xmodmap -e "add control = Control_L Control_R" Pasuje do każdej klawiatury i działa w każdym środowisku graficznym, więc bardzo polecam. Nie "przeżywa" też wylogowania, dzięki czemu łatwo wszystko odkręcić.
 5. Dzięki wielkie. Tego mi brakowało.
 6. Używam myszki lewą ręką, więc mam sobie taki skrypt, który mapuje podstawowe sktóry klawiaturowe do części numerycznej: #!/usr/bin/sh # mapowanie klawiatury dla lewej reki # numpad 0 xmodmap -e "keycode 90 = Super_L" # numpad 1 xmodmap -e "keycode 88 = c" # numpad 2 xmodmap -e "keycode 89 = v" # numpad 4 xmodmap -e "keycode 83 = Tab ISO_Left_Tab Tab ISO_Left_Tab" # numpad 7 xmodmap -e "keycode 79 = F4 F4 F4 F4 F4 F4 XF86Switch_VT_4" # numpad 8 xmodmap -e "keycode 80 = Alt_L" Mam tylko problem z klawiszem ctrl, który chciałbym mieć pod numpadem 3. Zawsze mogę rozkręcić klawiaturę i przylutować przewody. No ale musiałbym tak robić z każdą jedną. Macie jakiś pomysł?
 7. Redshift ma mały plik konfiguracyjny. Więcej jest tutaj - https://wiki.archlinux.org/index.php/Redshift . Polecam zwłaszcza ustawienie współrzędnych, żeby nie była potrzebna lokalizacja.
 8. Jeżeli używasz Xsów, a nie waylanda, to wystarczy: xgamma -bgamma 0.8 Jeżeli wolisz klikać, to jest bardzo fajny program redshift: dnf install plasma-applet-redshift-control redshift
 9. Problem będzie zawsze taki, że są pakiety, których w repozytorium nie ma: google-chrome, rpmfusion-free, rpmfusion-nonfree i podobne. Zamiast -ivh proponuję -Uvh, i to instalacja, U to aktualizacja. Jeżeli chciałbyś pakiety przeinstalować, używając swojej lokalnej kopii, to można tak: rpm -ivh *rpm --force
 10. SeeM

  VPN przy starcie

  Ja to robię najczęściej tak. Jeżeli to twoja pierwsza konfiguracja VPN na tym koncie użytkownika, to wejdź od razu w Ustawienia i wybierz Sieć. Skryptem w Bashu można oczywiście załątwić absolutnie wszystko, ale jak dla mnie to za dużo pracy jak na dodawanie VPNa.
 11. SeeM

  Kodeki strumieniowe video w fedora 30

  Czy to "jakoś" jest w jakiś sposób związane z https://rpmfusion.org/ ?
 12. SeeM

  Powiększanie Partycji Typu LVM

  Patrząc na rozkład partycji, to używasz DOSowej tablicy (tej z partycjami podstawowymi i rozszerzonymi). W tym przypadku to będzie mniej więcej tak. # fdisk /dev/sdb n (tworzy nową partycję) e (partycję rozszerzoną) Pierwszy i ostatni sektor zostaw tak jak jest, fdisk wykorzysta całe wolne miejsce. p (podglądasz jak wyglądają partycje) t (zmiania typ partycji) [tu trzeba podać jej numer] 8e (partycja Linux LVM) w (zapisujesz zmiany i wychodzisz) Fdisk przed niczym nie ostrzega, po prostu zapisuje zmiany i się zamyka. Zawsze możesz utworzyć partycje jakimś wygodniejszym narzędziem, typu gdisk, albo Gnome Disk. Teraz do rzeczy z LVM. # vgextend fedora_localhost-live /dev/nowa/partycja # lvextend /dev/fedora_localhost-live/home # lvdisplay (dla pewności) Nie wiem jaki system plików masz na /dev/feora_localhost-live/home. Tu dwa przykłady rozszerzania partycji: xfs_growfs /dev/fedora_localhost-live/home (dla xfs) resize2fs /dev/fedora_localhost-live/home (dla ext2, ext3 i ext4) Jest bardzo możliwe, że gdzie po drodze coś poplątałem, więc uważaj co robisz. No ale przynajmniej wiesz, gdzie szukać. Jeżeli ktoś zauważy błąd, poprawię powyższe.
 13. SeeM

  Powiększanie Partycji Typu LVM

  Nie mogę ich odczytać. Jeżeli nie chcesz bałaganić, najlepiej użyć https://pastebin.com/ .
 14. SeeM

  mozilla i certyfikat dla rozszerzeń

  A widzisz. Moja konfiguracja Firefoksa jest starsza niż pierwszy medal Adama Małysza. Już pozapominałem.
 15. SeeM

  Linux ROSA

  Wygląda rzeczywiście ciekawie. Robią coś, co kiedyś, na trochę mniejszą skalę, robili ludzie z Auroksa. Zdaje mi się, że wzięli CentOSa, dużo dodatkowych pakietów, poaktualizowali pulpit i podstawowe programy pakietami z Fedory. Libre Office nadal jest w wersji 6.0, ale to nie jest jakiś wielki problem. Współpracują nawet ze sklepami komputerowymi, które sprzedają płytki z ROSĄ.
×