Jump to content

SeeM

Użytkownicy
 • Content Count

  1,661
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  57

Everything posted by SeeM

 1. SeeM

  epel 8

  Dzięki. Na urlopie jestem i bym nie zauważył. Aktualizacja w trakcie.
 2. SeeM

  epel 8

  Dobra wiadomość. The EPEL Steering Committee is pleased to announce that the initial EPEL-8 is ready for release. We would like to thank everyone in the community for helping us get the initial set of builds out to mirrors and to consumers worldwide. Special thanks go to Patrick Uiterwijk, Jeroen van Meeuwen, Robert Scheck, and many others in the community who helped in the last 6 months to get this release done. EPEL-8.0 has packages for the x86_64, ppc64le, aarch64, and now the s390x platforms.
 3. SeeM

  epel 8

  Przedłużyło się, podobnie jak przy wersji szóstej, gdyż priorytet mają aktualizacje do starszego wydania.W tym przypadku pracowali jednocześnie nad CentOSem 7.7 oraz 8.0.
 4. SeeM

  Komputer dla programisty

  A tak z ciekawości. Co będziesz robił w Javie? Jeżeli coś przy Androidzie, to mogę pomóc z instalacją tego całego bajzlu, bo nie jest to takie oczywiste.
 5. Dzięki, dobrze wiedzieć.
 6. SeeM

  Komputer dla programisty

  To jest właśnie kluczowe w tym równaniu. Unikam sprzętu "dla graczy". Bywa za bardzo nietypowy, żeby dobrze działał pod Linuksem. Do Javy potrzebujesz: mnóstwo ramu, szybkiego procka, dysk co SSD na system i duży dysk na partycję home. Niby się zgadza, *ale*. Wybrany przez Ciebie zestaw ma układ graficzny Quadro P1000. Jeżeli to będzie stacja robocza programisty, to nie pakuj się ani w Nvidię, ani w ATI. Zintegrowany Intel na Linuksie działał, działa i będzie działać - taki przemysłowy standard. Spokojnie wystarczy do Jutuba i filmów w wysokiej rozdzielczości. Upewnij się też, że będziesz mógł korzystać z dwóch monitorów, czyli, że układ grafiki ma co najmniej lbo 2x HDMI, albo 2x display port. Wydaje się fanaberia, ale podziękujesz mi później. Nvidię 1080, albo podobnie mocnego AMDka zawsze zdążysz sobie kupić, ale grafika Intela to podstawa.
 7. /tmp nie jest na partycji root, jest to partycja zamontowana w pamięci ram, żeby nie obciążać pierdołami dysków SSD. Co dokładnie robisz, żeby zainstalować qt-sdk? Używasz standardowo dnf, czy czegoś innego?
 8. SeeM

  epel 8

  Jeżeli tak będzie, to rzeczywiście przyjęcie CentOSa przez Red Hata wyszło im na dobre.
 9. SeeM

  epel 8

  Jeszcze miesiąc-dwa, czytaj: może będzie do końca roku. Mojej siódemce zdecydowanie przyda się aktualizacja. Ciekawe, kiedy OVH zrobi CentOSa 8 dla swoich VPSów. Oni zawsze trochę majstrują przy dystrybucjach, więc trzeba poczekać.
 10. Ewentualnie dodać installonly_limit=11 do /etc/dnf/dnf/conf. Jeżeli macie partycję /boot, to upewnijcie się, że ma chociaż gigabajt. Zawsze można pracować na starym kernelu póki co.
 11. SeeM

  Nowy polski kanał o Linuksie na YouTube zaprasza :)

  Dzięki. Popatrzę od czasu do czasu.
 12. 770 jest do katalogów, 660 jest do plików. find /home/użytkownik/Dokumenty -type d -exec chmod 770 {} \; find /home/użytkowink/Dokumenty -type f -exec chmod 660 {} \; Ostrzegam, że wykonanie obydwu może zająć nawet pół godziny. Uprawnienia to jedno, ale pozostaje jeszcze kwestia właściciela plików: sudo chown -R użytkownik:użytkownik /home/użytkownik/Dokumenty
 13. SeeM

  Problem karty wifi broadcom

  ja to robiłem tak (zakładając, że masz Fedorę 30): rpm -ivh https://download1.rpmfusion.org/free/fedora/rpmfusion-free-release-30.noarch.rpm rpm -ivh https://download1.rpmfusion.org/nonfree/fedora/rpmfusion-nonfree-release-30.noarch.rpm dnf install kmod-wl akmod-wl reboot Może to mało finezyjne i najniższa linia oporu, ale działa.
 14. Nie mam takiego dysku. Z tego, co słyszałem i czytałem, większość problemów z dyskami nvme można rozwiązać poprzez dwie rzeczy: dodanie nvme_core.default_ps_max_latency_us=5500 do parametrów kernela w Linuksowym bootloaderze GRUB, jeżeli laptop z jakiegoś powodu uruchamia dyski nvme z opóźnieniem, wyłączenie ahci w BIOSie. To już poza moim życiowym doświadczeniem, ale na Twoim miejscu byłoby mi miło przecierać nowe szlaki. Wczoraj kupiłem sobie nową kartę graficzną (moje oczekiwania zaczynały przerastać nvidię 7300) i okazało się, że mam teraz za słaby zasilacz. Zawsze coś tam nieprzewidzianego wypadnie. Zaleta jest taka, że nowy, który zamówiłem, jest modularny i będzie mnie kabli w obudowie.
 15. SeeM

  FreeOffice 2018

  Ogólnie z wyborem pakietów biurowych na Linuksa nie jest już tak źle, o ile ktoś nie potrzebuje bazy danych, bo tego oprawie nikt już nie robi. Oprócz Free Office jest też Only Office - https://www.onlyoffice.com/pl/ - zrobiony w Java Scripcie. Ostatnio ekipa Manjaro dogadała się z właścicielem Free Office i wrzuca go domyślnie do instalatora. Może to jakaś jaskółka bloatware w Linuksiem zobaczymy. Oczywiście darmowe wersje powyższych są okrojone. Darmowa licencja Free Office jest tylko na pięć maszyn, więc na to trzeba uważać. Dodatkowo nie można zapisywać w nim plików odt/ods, jedynie docx/xlsx, więc jeżeli ktoś ma dużą ilość plików w formacie Libre Office i nie chce ich konwertować na formaty Microsoftu, również musi wziąć płatne licencje. Tutaj - https://www.softmaker.com/en/comparison-freeoffice-softmaker-office - jest porównanie cen oraz możliwości. Można wybrać miesięczną sybskrybcję, albo zakup na (chyba) zawsze. Program jest spoko, ale trzeba się przygotować na wydatki. Spolszczenie również nie jest ukończone. Powiedziałbym, że trzyma poziom spolszczenia przeciętnego, graficznego oprogramowania dla Linuksa.
 16. Od kernela 5.0 (a takowy jest w Fedorze) steroeniki do Ryzenów są po prostu w Linuksie. Ludzie z AMD się postarali, żeby nie trzeba było niczego doinstalowywać i konfigurować. Aktualizacje sterowników i różne poprawki będą się pokazywać po prostu razem z nowymi Kernelami (5.2, 5.3...). Cokolwiek powyżej 1080p może sprawiać kłopoty. Nie, żeby Linux jako taki miał z tym problem, ale mnóstwo oprogramowania wygląda zwyczajnie słabo. Gnome będzie działał, KDE będzie działało, XFCE będzie prawie dobrze działało, Libre Office też będzie się odrobinę krzaczyć. Starsze programy typu gFTP, Sylpheed, generalnie wszystko sprzed GTK3 po prostu jest nieużywalne. Większość komputerów z preinstalowanym Linuksem ma monitory z rozdzielczością 1920x1080. Na razie nie ma co pchać się wyżej.
 17. SeeM

  Ożywienie Wiki

  A zapytam. Czy ktokolwiek ma jeszcze hasło admina do wiki? Jeżeli nie, to da się je postawić od nowa, a obecne zostawić pod starewiki.fedora.pl , czy podobnie? Mam kilka rzeczy do napisania, ale wolałbym się upewnić, czy to nie zniknie za rok, czy dwa.
 18. Jeżeli specyfikacja zgadza się z tą - https://support.lenovo.com/pl/pl/solutions/pd500261 - to jesteś w domu. Wifi intela, grafika AMD oraz rozdzielczość 1080p to jest coś, na czym Linux po prostu fruwa. Ludzie z Canonical po wierzchu przetestowali ten komputer: https://certification.ubuntu.com/hardware/201808-26387/ i nie zauważyli problemów. Zdaje się, że ów laptop z preinstalowanym Ubuntu to była bardzo krótka seria, gdyż nie mam pojęcia gdzie to można teraz kupić. Znalazłem bardzo ciekawy i rzeczowy przedodnik - https://gist.github.com/wnarifin/d2b9389890d59d11eec59db4521f4c69 - w którym wsopmniano, jak w kilku innych źródłach, o aktualizacji BIOSu. Warto wykorzystać do tego oprogramowanie dla Windows, póki będzie na dysku.
 19. Zaczynają mi przychodzić do głowy naprawdę dziwne rzeczy, takie jak czyszczenie styków w gnieździe, albo sprawdzenie ścieżek prowadzących od gniazda do chipu na płycie głównej. Możesz też kupić sobie naprawdę krótki kabelek, około 20 centymetrów (robią takie do stakowania switchy) i sprawdź, czy sygnał będzie lepszy. Chyba szybciej i taniej będzie kupić nową sieciówkę, ale jestem bardzo ciekawy, co jest przyczyną.
 20. Zrób traceroute onet.pl Zobaczymy na jakim etapie występują kłopoty. Bardzo możliwe, że to ten firmware, ale się zobaczy.
 21. To zależy. Jeżeli smb jest zamontowane na maszynie z Linuksem, albo BSD, to należy na serwerze samby zmienić uprawnienia do plików. sudo chown -R [użytkownik]:[grupa] /katalog/z/plikami Jako bonus możesz uporządkować uprawnienia do plików oraz katalogów w katalogu z plikami: sudo find /katalog/z/plikami -type d -exec chmod 750 {} \; sudo find /katalog/z/plikami -type f -exec chmod 640 {} \; Powyższe nadaje uprawnienia rwx:r-x:--- dla właściciela:grupy:pozostałych dla katalogów oraz rw-:r--:--- dla plików. Możliwe, że Nautilus w Gnomie dba o uprawnienia w jakiś inny sposób, którego do końca nie rozumiem. i Bardzo uważaj na przypadkowe spacje w ścieżce do katalogu. Użytkownik musi być ten sam, którego masz w pliku /etc/fstab.
 22. Zamontuj udział ręcznie. Dopisz do /etc/fstab: //192.168.1.210/[nazwa_udziału] /mnt/dysk cifs user=[użytkownik],pass=[hasło],auto 0 0 I zamontuj mount /mnt/dysk . Z tego, co ostatnio używałem XFCE (w zeszłym roku) Thunar miał kłopoty z odtwarzaniem mediów z smb, chyba, że się zamontowało ręcznie. Zawsze działa idealnie.
 23. A jak to połączenie wygląda? Masz wifi, kabel ethernet, czy jeszce coś innego? Jakiego sprzętu używasz do połączenia? Czy to zintegrowana sieciówka, czy coś innego?
 24. SeeM

  Log in loop

  Jeżeli system jest swieży i nie zależy Ci specjalnie na ustawieniach, usuń z katalogu domowego wszystko poza: Obrazy, Pulpit, Szablony, Dokumenty, Muzyka, Pobrane, Publiczny, Wideo, .bashrc, bash_history, bash_profile, .bash_logout. Dostaniesz dzięki temu domyślne konto użytkownika, tak jakbyś właśnie je założył. Zamiast usuwania możesz je również przenieść do jakiegoś roboczego katalogu, na przykład /root/ustawienia.
 25. Otwórz terminal, wklej ponownie wszystko z powyższego poradnika i przeklej całość na forum. co wpisywałeś, jakie były po drodze komunikaty. Będzie łatwiej znaleźć błąd, który zapewne zaczaił się gdzieś po drodze.
×