Jump to content

SeeM

@Moderatorzy
 • Content Count

  1,904
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  74

Everything posted by SeeM

 1. To właśnie ten tani. Ale: nie musisz kupować dodatkowo pluginów, bo są w pakiecie, licencja obejmuje wersję na wszystkie systemy operacyjne dostajesz aktualizację kilku dużych wersji do przodu; aktualizowałem swoją kopię wiele razy i po prostu działa. Ostrzegam, że będzie Ci bardzo trudno wrócić do Audacity, bo W Reaperze pracuje się po prostu szybciej. Głównie przez to, że nie trzeba zatrzymywać odtwarzania, by zrobić cokolwiek: przesunąć ścieżkę, podzielić ją na pół, dodać efekt, itd... Nie musisz go od razu kupować, będzie działał jakiś miesiąc bez rejestracji. Zlany pas to efekt przepuszczenia nagrania przez stereo kompresor, użyty prawie na samym końcu produkcji nagrania. Jego zadanie to przyciszenie najgłośniejszych dźwięków i potem podbicie wszystkiego do góry. Osiągana w ten sposób "cegła" na wykresie jest efektem tak zwanej wojny głośności w muzyce Pop, według której zwycięża zawsze najgłośniejszy kawałek. Coś w tym jest. Jeżeli na Linuksie i na Windowsie wygląda ona inaczej, oznacza to różnice w ustawieniu poziomu głośności na wejściu słuchawkowym, usb, czy jakiego tam używasz.
 2. Dla zachęty, tak sobie skonfigurowałem Reapaera. Ogólnie bardzo polecam.
 3. A nie wiem, bo ja tego graficznego Gnome Apps nie używam. Być może błędnie interpretuje błędy dnf-a. Ale ma taki plus, że aktualizuje firmware oraz flatpaki, czego dnf nie zrobi. Dostępność mirrorów jest dosyć losowa, więc ten komunikat czasami się pojawi, a czasami nie. Taka informacja wystarczy, co oznacza, że masz zaktualizowany system.
 4. Mam wrażenie, że selinux nie pozwoli sambie udostępnić zasobu w katalogu /var/log. Zrestartuj sambę i sprawdź w journalcrl --since="5 minutes ago" czy nie ma komunikatów błędy dotyczących tego zasobu.
 5. Nic nie gwarantuje bezpieczeństwa przechowywanych haseł. Ja trzymam hasła jak najdalej od przeglądarki, używam dedykowanych i lokalnych aplikacji do haseł, które używają gpg do ich szyfrowana. Prawda, że trzeba przed zalogowaniem otworzyć terminal/okienko i to hasło skopiować, ale tak wolę. Mogę też używać różnych przeglądarek do różnych rzeczy, albo okien prywatnych i w ten sposób minimalizować ryzyko. No i niektóre hasła mają się nijak do przeglądarki: konta ftp, ssh i podobne.
 6. Ja do aktualizacji używam dnf, jeszcze nigdy nie zawiódł (a przynajmniej nie na tyle, żebym nie wiedział co zrobić). Jest zaprojektowany bardzo bezpiecznie i w razie problemów po prostu nic nie zrobi. Jasne, że nie dostrzega wszystkich problemów - na przykład baterii na wyczerpaniu w połowie aktualizacji - ale generalnie daje radę. Zwłaszcza ładnie wypisuje konflikty, sprawdza sumy kontrolne i weryfikuje podpisy pgp.
 7. W darmowym Ardour, albo bardzo tanim Reaper - https://cdm.link/2020/07/reeq-free-reaper-eq-keeps-getting-better/ - jest śliczny korektor. Każdy jeden cyfrowy mikser ma coś takiego i w cyfrowym audio to przemysłowy standard. HPF, LPF, tyle częstotliwości ile chcesz i pokazuje aplitudę podczas odtwarzania, więc widać gdzie ile brakuje, a gdzie jest za dużo. Nie mówiąc o dodatkowych filtrach i efektach, przez jakie możesz "przemasterować" radiowe nagrania. Możesz też użyć darmowych wtyczek - http://calf-studio-gear.org/ Radio FM musi trochę wzmonić basy (i zapewne skompresować i zrobić dodatkowe magiczne rzeczy), ponieważ muzyka jest odtwarzana na tanich słuchawkach, tanich radyjkach i tanich głośniczkach w samochodzie, gdzie basy są dodatkowo zagłuszane przez odgłosy drogowe. A co do Audacity, to możesz spokojnie używać. W repozytoriach Fedory jest nadal starsza wersja, zanim Muse zaczęło mieszać w licencji oraz zabierać statystyki.
 8. Gnome Software nie pobiera aktualizacji z jednego centralnego serwera, ale z kilkunastu serwerów "mirror", wybieranych według szybkości pobierania plików na Twój komputer. Zdarza się, że jeden, czy dwa z nich źle zsynchronizują pliki. Powiedzmy, że plik firefox-90.0-3.fc34.x86_64.rpm na serwerze ftp.icm.edu.pl został przez serwer icm nie do końca dobrze pobrany. Skąd Gnome Software (a ściślej mówiąc dnf) ma to wiedzieć? Ponieważ przed instalacją czegokolwiek, aktualizacją czegokolwiek (oraz co jakiś czas dla zasady, co jest kontrolowane za pomocą timera dnf-makecache w systemd) pobiera małe bazy danych z sumami kontrolnymi plików rpm w repozytorium. Działa to w ten sposób: suma kontrolna sha256 dla pliku firefox-90.0-3.fc34.x86_64.rpm to "7c186c0b9b641092dc069e29206ee76c4b9b2195fcee885af0ee3a9a5d55d13d". Jeżeli po pobraniu pliku z serwera icm tak nie jest, plik jest pobierany z innego mirrora, aż do skutku. A skąd dnf ma wiedzieć, że baza danych z sumami kontrolnymi jest prawidłowa? Z pliku repmod.xml , gdzie są sumy kontrolne owych baz danych. A jeśli plik repmod.xml będzie podstawiony? To już nie wiem . Jeżeli chcesz widzieć, co się od początku do końca dzieje, napisz w terminalu: # dnf update co zaktualizuje system pomijając graficzne klikadła. Daj znać, jeżeli zobaczysz jakiekolwiek błędy.
 9. Jak się pewnie domyślacie, PHP 7.4 idzie w odstawkę. Macie jakieś rzeczy, które będą problematyczne na PHP 8? U mnie działa Nextcloud 21 (który będzie OK) oraz Dokuwiki, które nie jest jeszcze na 100% gotowe, ale sprawy dotyczą tylko wykrzaczającego się czasem formatowania oraz mnogości logowanych ostrzeżeń. Więc dla mnie jest spoko, bo wiki i tak prawie tylko ja używam. Jeszcze testuję jak się zachowają Podcast Generator oraz GitList. Dam znać co z tego wyjdzie.
 10. Ekipa od Audacity niedawno zmieniła sposób zapisywania projektów. Do tej pory było tak, że zapisany projekt musiał pozostać w swoim katalogu, albo ciężko było z tym pracować. Jest to kłopotliwe w sytuacji, kiedy nagrywaniem oraz obróbką zajmują się różne osoby na różnych komputerach. Zostało to poprawione, ale małym kosztem kompatybilności. Aup produkował masę "śmiecniowych" plików i ogarnięcie tego po awarii dysku bywało bardzo trudne. Teraz format jest oparty o małą bazę danych SQLite, więc jest pewien porządek i struktura. Zmiana nastąpiła "pomiędzy" Fedorą 33 i Fedorą 34, więc z tego pewnie wynika kłopot. Podeślij spakowany projekt. Spróbuję otworzyć do na starszym Audacity i zapisać na nowszym.
 11. A tutaj bym uważał. Podstawka może chłodzić punktowo sensory, ale ciepło w obudowie rozchodzi się własnymi drogami i niekoniecznie jest w tym momencie prawidłowo odprowadzane. Jeżeli podstawka, to tyko z dużym wentylatorem i kanałami prowadzącymi powietrze na całej powierzchni podstawki. Albo można kupić najtańsza badziewie i wymontować z niej wentylatory. Samo umieszczenie laptopa dwa centymetry ponad blatem biurka sporo pomaga. Nagrzanie CPU może wynikać z nieumiejętnego używania GPU przez przeglądarkę. Rathann dobrze gada, spróbuj odtworzyć film lokalnie w mpv, aleo vlc.
 12. D Dzięki. Nie ogarniam zupełnie tej ich strony.
 13. Technicznie nie jest to problemem. Wystarczy wygenerować sobie klucz GPG (taki silniejszy, w rodzaju 4096 RSA, czy coś) i przekazać znajomym oraz współpracownikom. Co jest problemem, to znowu standardowa wymówka: ekologia, albo ochrona dzieci. Rządzący zawsze chcą więcej danych, zawsze mają ich za dużo i nigdy im to nie wystarcza. Czy ktoś zorientowany może podrzucić linka ze strony https://www.europarl.europa.eu/plenary/en/home.html z tym głosowaniem? Redaktor na KŚ nie podaje żadnych źródeł i ciężko coś wywnioskować z tego artykułu.
 14. Z tym Debianem też nie jest wesoło. Zainstaluje się i działa, ale niektóre pakiety dla wersji i686 nie są zbyt dobrze dotestowane. Obecnie nie da się zainstalować z repozytorium vlc, ponieważ nie da się spełnić zależności. Także można tego używać, ale niektóre rzeczy trzeba poprawić sobie samemu. Nie wydaje mi się, żeby poprawianie paczek dla i686 miało teraz priorytet.
 15. Kod źródłowy został przygotowany w ataki sposób, żeby można go było łatwo zakomentować. Wystarczy, że dystrybucje dodadzą mały patch na źródła i wówczas fork staje się zbędny. Ciekawe, czy można dodać patch ma politykę prywatności. Mam nadzieję, że Mouse Group z czasem się ogarną i zaczną zarabiać na Audacity. Póki co prace idą bez zakłóceń - https://wiki.audacityteam.org/wiki/Release_Notes_3.0.3
 16. Euro ogólnie są spoko. Wspierają swojego klona w wersji 7 i 8, Centosy, RHELe i mają bardzo przejrzysty cennik. Uważajcie tylko na wsparcie "basic", ponieważ obejmuje tylko instalację. Nawet jakieś tam szkolenia robią.
 17. Ja się "odchamiam" od graficznych narzędzi do wirtualizacji, ale przyznaję, że przy parametrach virsh-a można sobie palce połamać.
 18. Przykładowa linijka do .bashrc: alias 'dir'='ls --group-directories-first -alhv' Też jestem ciekawy jakie aliasy sobie tworzysz. Mam ich u siebie całkiem sporo.
 19. W skrócie: https://bugzilla.redhat.com/show_bug.cgi?id=1951514#c7 Już działa. Tylko RHEL oraz CentOS mają jakąś starą wersję toolbox, gdzie nie jest to naprawione. Ogólnie toolbox wygląda na niezbyt żywy projekt. Jakieś tam aktualizacje są, ale zacznę raczej bezpośrednio podmana używać.
 20. systemctl status dnf-makecache systemctl status dnf-makecache.timer systemctl list-timers -a Po zamaskowaniu dnf-makecache system nie będzie się chciał aktualizować, bo nie będzie niczego o aktualizacjach wiedział. Warto również odinstalować pakiet PackageKit. Inna sprawa to flatpaki, które nie wiem jak skłonić, żeby nie szukały sobie aktualizacji.
 21. W skrócie: potrzebujesz przenieść plik wirtualnego dysku oraz konfigurację maszyny wirtualnej (nazwa, komentarz, adres mac, itd...). Ową konfigurację można wyeksportować do pliku xml i zaimportować na innej maszynie. Do tego właśnie służą opisywane w zalinkowanym poradniku parametry virsh. Gdybyś się na czymś zaciął, to daj znać. Niedawno uprościłem swoje wirtualki i też korzystam tylko z virt-install i virsh.
 22. Dzisiaj dalszy ciąg Summit. Prezentacje póki co głównie sprzedażowe, ale zdarzają się fajne rzeczy, jak ta o Supply Chain. Autorzy nawet wpadli odpowiadać na pytania. Zapraszam tak ogólnie. Moja agenda poniżej.
 23. U mnie problemy z dźwiękiem są raczej proste: głośniki są nie w tym gnieździe, co trzeba, są wyłączone, mam włączone wyciszenie guzikiem na klawiaturze. Jeżeli to coś innego, to też da radę zrobić. Napisz w gnome-terminal: $ pactl list cards $ rpm -qa | grep pipewire I wklej na forum wynik.
 24. Jak ktoś ma działalność i chce dorobić, to oferta jest całkiem spoko. Ktoś coś słyszał o tej firmie? Właściciel ma polskie nazwisko i pewnie dlatego szuka u nas kontraktów. Zawsza łatwiej się dogadać.
 25. ".x86" nie jest potrzebny. Ale jak przeinstalowałeś, to historii dnf już i tak nie ma.
×
×
 • Create New...