Jump to content

tomcio

Użytkownicy
 • Content Count

  39
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  3

tomcio last won the day on April 10

tomcio had the most liked content!

Community Reputation

5 Neutral

About tomcio

 • Rank
  Użytkownik

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. FF domyślnie pyta – pod tym względem nic się nie zmieniło od bardzo dawna. Widocznie musiałeś kiedyś zmienić ustawienia, żeby zapamiętywało hasła albo przypadkiem kliknąłeś zapamiętaj. W trybie prywatnym nie powinno pytać, ale może korzystać z już zapamiętanych haseł. Niby zapewniają, że to jest bezpieczne – i jeśli chodzi o programową stronę, szyfrowanie itp. to im wierzę – ale domyślne ustawienia jeśli chodzi o dostęp nie są zbyt bezpieczne, wystarczy, że na chwilę odejdziesz od komputera. Warto je trochę usprawnić Przede wszystkim ustaw hasło główne. Warto też zmienić w about:config parametr security.ask_for_password z 0 na 1 lub 2 – wtedy o ile dobrze rozumiem będziesz pytany o hasło główne za każdym razem lub po upływie określonego czasu (parametr security.password_lifetime) zamiast tylko za pierwszym razem na całą sesję. Ja imho z Firefox Lockwise nie korzystam – w kwestii haseł z zasady nie ufam czemuś, co ma opcję synchronizacji z chmurą nawet jeśli można tę opcję wyłączyć. Mnie bardziej niepokoją same praktyki sklepów i banków – ostatnio parę razy miałem okazję robić zakupy i gdy przychodziło do płatności login do banku już miałem wpisany – mimo że nigdy nigdzie go nie zapisywałem. I to nie tylko w przeglądarce, również w Steamie – mimo że nie wychodziłem z samej aplikacji. Rozumiem, że chodzi o ułatwienie życia, ale moim zdaniem to już jest przesada. Login nawet mimo, że zwykle może być w miarę bezpiecznie pokazany publicznie to jakby nie patrzeć wciąż jest część moich prywatnych danych – więc wolałbym mieć nad tym kontrolę.
 2. x86_64 to system na maszyny 64-bit. W żaden sposób nie uruchomisz tego na 32-bitowej maszynie. Jedynym ze współczesnych systemów, które jeszcze udostępniają 32-bitowe obrazy, i który znam, jest Debian. Jak poszukasz w sieci to z pewnością znajdziesz inne dystrybucje na tą architekturę. Jeśli chodzi o Fedorę na 32-bit, to pozostają tylko archiwalne wydania, bodajże 30 lub starsze – pod warunkiem, że znajdziesz gdzieś iso.
 3. Ja tylko dodam, że o ile nie zamierzasz tworzyć jakiejś customowej i rozbudowanej konfiguracji to .bashrc jest najlepszym miejscem do trzymania zmiennych, aliasów i funkcji. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby trzymać je w dowolnym innym pliku – wystarczy w .bashrc dopisać odpowiednią funkcję ładującą ten plik, coś takiego: if [ -f /ścieżka/do/pliku ]; then . /ścieżka/do/pliku fi No i nie ma potrzeby przelogowywania się po każdej zmianie (nie tylko w .bashrc, ale w dowolnym pliku), wystarczy zaimportować plik: source ~/.bashrc
 4. Tlp domyślam się, że tylko zainstalowałeś i uruchomiłeś – oczywiście pomoże, ale można to zrobić lepiej, zainteresuj się TLPUI. Poza tym możesz jeszcze zoptymalizować przeglądarkę – usuń zbędne dodatki, zainstaluj jakiegoś dobrego adblocka, poeksperymentuj z flagami (przede wszystkim z tymi odpowiedzialnymi za przyśpieszenie sprzętowe i kodeki), włącz tryb oszczędzania baterii jeśli przeglądarka ma taką funkcję (Opera ma coś takiego). To, co na pewno pomoże to obniżenie rozdzielczości filmów – nie mówię, żeby oglądać tylko w 240p, choć to by było dla baterii idealne, wystarczy poziom niżej niż zwykle
 5. Tutaj masz ładną rozpiskę co gdzie wpisać w zależności od tego czy chcesz Xorg czy Wayland https://wiki.archlinux.org/title/GNOME#Starting
 6. Najpewniej wystarczy dostosować akcje w pliku .desktop Thunderbirda. https://specifications.freedesktop.org/desktop-entry-spec/desktop-entry-spec-latest.html#extra-actions
 7. To w takim razie u mnie coś nie działa – nie mam żadnego menu i żadnych opcji (oprócz posortowania wyników). Jedyne co mam to to co na załączonym obrazku:
 8. Sęk w tym, że Kate ma wbudowany taki plugin. Nazywa się toto "Przeglądarka symboli" – korzystam z niego, sporo ułatwia. Jednak twój program ma jedną przewagę, oprócz funkcji (przynajmniej w pythonie, w bashu i innych językach pewnie nie byłoby tak różowo sądząc po pobieżnym przejrzeniu kodu) ogarnia również słowa kluczowe. Chciałem też sprawdzić jak się sprawdzi w moich bashowych skryptach, ale niestety nie byłem w stanie go zmusić do tego – w związku z tym moja uwaga, żeby dorobić jakieś okno dialogowe wyboru pliku, który ma być analizowany.
 9. Zdarzyło mi się testować – w KDE jest zbędny, wszystko już jest wbudowane. Na jakieś ubogie pulpity będzie jak znalazł, choć żeby nie było tak różowo, to pożera całkiem sporo zasobów.
 10. Gdybym był złośliwy, powiedziałbym tylko, że to nakładka na xdg-desktop-portal Jednak rozwijając temat trochę bardziej jest to framework niezbędny do działania flatpaków (i być może do innych rzeczy, nie mam pojęcia) – jak nie korzystasz, to możesz wywalić.
 11. Już w styczniu było wiadomo, że Chromium straci synchronizację – było sporo czasu na testy alternatyw. Ja ze swojej strony jako alternatywę polecam Vivaldi. A co do zużycia procka to zależy od przeglądarki i od tego, na jakie strony wchodzisz – dobrym testem jest wp.pl (podobnie jak większość pozostałych popularnych portali informacyjnych, ale wp.pl jest z nich chyba najbardziej zasobożerna), u mnie na FF zużywa ok. 40-50% procka, na Chrome ok. 30-40%, a na Vivaldi jest to ok. 15-20%, podczas gdy na większości pozostałych stron niezależnie od przeglądarki zużycie oscyluje w okolicach 5-10%.
 12. Z grubsza tak, w takich sytuacjach polecam zajrzeć do Rosetty https://wiki.archlinux.org/index.php/Pacman/Rosetta Komendy do flatpaka i snapa są w każdej dystrybucji takie same.
 13. @sunrise przyznaję, trochę się rozpędziłem – nigdy jakoś nie bawiłem się w zmianę nazwy użytkownika. Dopiero teraz jak to sobie na szybko przetestowałem to działa bez konieczności zmiany katalogu domowego, zarówno w GUI jak i w terminalu. Tak na dobre to nawet nie trzeba zmieniać grupy. Jedyny problem może być taki, że usermod nie zmieni nazwy użytkownika, bo jego procesy są aktywne gdzieś w tle – trzeba je wpierw ubić.
 14. No tak, pewnie trzeba by jeszcze ustawić katalog domowy: usermod -d /home/newuser -m newuser Najwidoczniej nazwa katalogu domowego musi być taka sama jak nazwa użytkownika. Da się to obejść bez reinstalacji – zaloguj się na roota.
 15. Bez problemu: sudo usermod -l newname oldname sudo groupmod -n newname oldname
×
×
 • Create New...