Jump to content

Ciekawy Linuxa

Użytkownicy
 • Content Count

  5
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

0 Neutral

About Ciekawy Linuxa

 • Rank
  Początkujący

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Szukałem ale nie mogę znaleźć takiego info. Jak przenieść maszynę wirtualną utworzoną w boxes ? Jest jakaś opcja robienia kopii zapasowych i przywracania tego co tam jest albo przeniesienia maszyny na inny boxes ? Jest jakaś instrukcja dla początkujących nie biegających bardzo biegle w konsoli ? Pozdrawiam Arek
 2. A czy jest jakaś aplikacja, która powiadamiałaby na bieżąco o próbach zdalnego logowania, skanowania portów lub komunikowania się przez niestandardowe porty na zasadzie wyskakującego powiadomienia podobnie jak przychodzi wiadomość mailowa ? albo z opcją powiadomienia na maila o takich próbach i atakach z zewnątrz ? Coś możecie polecić ?
 3. Kontenery to bardzo dobry pomysł muszę sobie to przetestować. Jeśli schowek między nimi można jakoś wygodnie skonfigurować to jest jakaś sensowna opcja aby pocztę sprawdzać w kontenerze i w razie potrzeby przenosić tylko do niej załączniki z głównego systemu !
 4. Dziękuję za odpowiedź, sprawdziłem i domyślnie wygląda na to że SSH jest wyłączone. Mam jeszcze pytanie o domyślnego użytkownika tworzonego w Fedorze. Z tego co widzę, to każdą instalację i tak muszę wpisać hasło aby coś dodać lub zmienić czyli to konto domyślnie jest chyba traktowane jako standardowy użytkownik z ograniczeniami. Czy mimo wszystko powinienem utworzyć drugiego użytkownika - standardowego ? Czy ten nowo utworzony użytkownik będzie miał mniejsze uprawnienia niż ten podstawowy użytkownik, którego zakładam podczas instalacji systemu ? Jest jakaś różnica między nimi jeszcze ?
 5. Witajcie Zainstalowałem sobie Fedorę i od jakiegoś czasu korzystam, użytkowo jest super i teraz chciałbym trochę pod kątem bezpieczeństwa poznać ten system. Jstem bardzo początkującym w tej kwestii proszę o zrozumienie jeśli pytania są zbyt banalne dla niektórych czytających. Czy Fedora 32 ma standardowo włączony zdalny dostęp przez SSH i można zdalnie się do niej zalogować znając hasło admina ? Jak to sprawdzić i ewentualnie zablokować ? Czy standardowo zainstalowana Fedora Workstation daje możliwość jakiegokolwiek zdalnego zalogowania się lub ataku i uzyskania nienadzorowanego dostępu bez fizycznego kontaktu z komputerem na którym jest zainstalowana ? Chodzi mi generalnie o to, że jeśli mam komputer w prywatnym mieszkaniu bez fizycznego dostępu osób trzecich to czy mimo wszystko są jakieś metody aby zdalnie go zaatakować gdy nie mam na nim udostępnionych usług? Jedynie sprawdzanie poczty elektronicznej i kilka standardowych programów z repozytorium Fedory. Wirusy komputerowe Szukałem i zdania są podzielone, że konstrukcja systemów Linux jest taka, że bez wpisania hasła administratora nawet jakby coś przyszło na pocztę e-mail to nic nie zdziała. Niektórzy piszą że słyszeli o wirusach na Linuxa ale nikt ich nie widział i ten temat też mnie ciekawi. Czy warto obciążać system dodatkowym oprogramowaniem antywirusowym ? Dajcie znać co myślicie w tych kwestiach :)
×
×
 • Create New...